• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Unieważniono postępowanie na budowę sześciu holowników dla MW

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Unieważniono postępowanie na budowę sześciu holowników dla MW
Unieważniono postępowanie na budowę sześciu holowników dla MW - GospodarkaMorska.pl

pc

04.04.2017 Źródło: PAP

Inspektorat Uzbrojenia MON unieważnił postępowanie na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej. Kilka miesięcy temu przetarg o wartości ok. 220 mln zł wygrała stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Stocznia zapowiada odwołanie się do KIO.

Trwający od grudnia 2014 r. przetarg na budowę holowników dla Marynarki Wojennej rozstrzygnięto w listopadzie 2016 r. Oferta Remontowa Shipbuilding, należącej do Remontowa Holding, została oceniona jako najkorzystniejsza. Stocznia zaoferowała, że zbuduje jednostki za 220 mln zł.

Główny Specjalista z Inspektoratu Uzbrojenia płk Sławomir Lewandowski poinformował we wtorek PAP, że w opinii Departamentu Kontroli MON postępowanie pod kryptonimem Holownik „jest dotknięte nieusuwalną wadą, uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego”. Wyjaśnił, że wada prawna polega na „dokonaniu przez Zamawiającego zmiany parametru wyporności jednostki pływającej, która doprowadziła do istotnej zmiany przedmiotu zamówienia”.

– Inspektorat Uzbrojenia w miniony piątek poinformował Wykonawców o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – podał PAP płk Lewandowski.

Rzecznik prasowy Remontowa Shipbuilding Grzegorz Landowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że stocznia odwoła się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Wcześniej portal Defence24.pl informował, że swoje oferty w przetargu na budowę holowników złożyły: konsorcjum stoczni Damen Shipyards z Gdyni ze Stocznią Marynarki Wojennej z Gdyni (oferta za 315 mln zł z VAT), konsorcjum Stoczni Remontowej „Nauta” z Gdyni z Morską Stocznią Remontową „Gryfia” ze Szczecina (oferta za 280 mln zł bez VAT) oraz stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska (oferta za 220 mln zł z VAT).

Płk Lewandowski w rozmowie z PAP podkreślił, że „potrzeba zakupu holowników jest nadal aktualna”. Powiedział, że „MON będzie się zastanawiać, w jakim trybie uruchomić przetarg”. Jeżeli stocznia zaskarży decyzję o unieważnieniu postępowania, to najpierw sprawę musi jeszcze rozpatrzyć KIO.

Rzecznik stoczni przyznał, że „stocznia potrzebuje tego kontraktu”.

To już druga w ostatnich tygodniach decyzja Inspektoratu Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania na budowę holowników. Po raz pierwszy poinformowano o niej w połowie marca. – Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego unieważnia się, jeżeli obarczone jest nieusuwalną wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego – informował wówczas płk Lewandowski.

Stocznia odwołała się od tej decyzji do KIO, ale Izba nie zdążyła rozpatrzyć tej sprawy, bo Inspektorat Uzbrojenia przed rozpoczęciem rozprawy unieważnił swoją decyzję o unieważnieniu. Przez prawie dwa tygodnie resort analizował powstałą sytuacje prawną, czego efektem jest ponowna decyzja o unieważnieniu postępowania.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.