• <

Wynik wyszukiwania - "martwe" - Wiadomości

Martwy wieloryb na dziobie wycieczkowca

Truchło 13-metrowego wieloryba zagrożonego gatunku odkryto na gruszce dziobowej statku wycieczkowego, gdy ten wpływał do nowojorskiego portu Brooklyn.
13.05.2024

Norwegowie potwierdzili: morsy umierają na ptasią grypę

Na norweskiej wyspie Hopen, będącej częścią archipelagu Svalbard, potwierdzono pierwszy przypadek śmierci morsa spowodowanej ptasią grypą.
30.04.2024

W Australii uwolniono ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży

Setkom wolontariuszy udało się w czwartek uwolnić ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży w pobliżu miasta Dunsborough na południowym zachodzie Australii. Części zwierząt nie zdołano uratować - przekazał jeden z uczestników akcji.
25.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Część morska FSRU z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
14.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Statek PŻM zderzył się z brytyjską jednostką, która zatonęła. Przynajmniej jedna ofiara

Statek Polesie, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej, zderzył się dziś rano u wybrzeży niemieckiej wyspy Helgoland z brytyjskim frachtowcem Verity. Angielska jednostka zatonęła, trwa akcja ratunkowa.
24.10.2023

Hydrolodzy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w Bałtyku.
17.10.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Urugwaj. Morze wyrzuciło na brzeg 20-tonowego płetwala błękitnego; pierwszy taki przypadek od 100 lat

Na jedną z plaż na południowym zachodzie Urugwaju morze wyrzuciło ważącego około 20 ton płetwala błękitnego - podały w środę władze tego kraju, dodając, że to pierwszy od 100 lat taki przypadek.
28.09.2023

Nadzwyczajny zakwit planktonu zabija morskie zwierzęta, naukowcy obwiniają zanieczyszczenie i zmiany klimatu

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
21.09.2023

Ponad 900 delfinów zginęło w Morzu Czarnym od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda".
30.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

Nowe holowniki już w Porcie Gdańsk

Do Portu Gdańsk dotarły nowe holowniki zakupione przez WUŻ Port and Maritime Services. Transportowane były z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty. Holowniki dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpoczną działalność w Porcie Gdańsk.
01.08.2023

Czeskie badania: nie doszło do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze

Nic nie wskazuje, aby miało dojść do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze – przekazał wyniki czeskich badań dotyczących przyczyn śnięcia ryb po czeskiej stronie granicy wojewoda śląski. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to warunki pogodowe – wynika z czeskich informacji.
28.07.2023

Gdańsk: utonięcie w Martwej Wiśle w okolicy Sobieszewa

71-letni wędkarz utonął w nocy w Martwej Wiśle w rejonie Sobieszewa. Jego ciało wyłowili strażacy.
25.07.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
24.06.2023

Władze Odessy zakazały kąpieli w morzu z powodu zanieczyszczeń po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Plaże w Odessie są zamknięte; kąpiel w morzu jest zabroniona - oświadczyły w niedzielę władze tego trzeciego co do wielkości miasta Ukrainy, ważnego portu nad Morzem Czarnym. Jakość wody na wybrzeżu pogorszyła się gwałtownie po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze.
18.06.2023

Opolskie. WIOŚ ustalił sprawcę śnięcia ryb w Białej Głuchołaskiej

Przyczyną masowego śnięcia ryb w Białej Głuchołaskiej był wyciek substancji żywicznej z jednego z zakładów przemysłowych - poinformowała PAP w czwartek Sylwia Stemplewska, rzecznik WIOŚ w Opolu.
15.06.2023

Wojewoda zachodniopomorski: na tę chwilę Odra jest bezpieczna

Na tę chwilę Odra jest bezpieczna – mówię o odcinku, za który odpowiadam, a więc o odcinku zachodniopomorskim – powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Bogucki. Ocenił też, że obecnie sytuacja hydrologiczna w regionie "nie jest najlepsza".
15.06.2023

Wiceminister M. Gróbarczyk: rewitalizacja Odry wymaga czasu

Podczas posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy pytały o możliwość ograniczenia zrzutów ścieków do Kanału Gliwickiego i Odry. To, co proponujecie, oznacza zamknięcie zakładów i utratę wielu miejsc pracy - odpowiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

Czarter na podróż – “lien and exemption clause”

Nasze opracowanie Czarter na podróż - Cesser clause wywołało duże zainteresowanie wśród naszych stałych adresatów. Postanowiliśmy w związku z tym powrócić do tego tematu.
11.06.2023

Nowy prezes Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacji

Mariusz Wdowczyk został wybrany nowym prezesem Zarządu Spółki Port Gdański Eksploatacja. Poprzednio zasiadał m.in. w spółkach Rafako EBUS Sp. z o.o. / ARP e-Vehicles Sp. z o.o. oraz Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. w Ostrołęce.
05.06.2023

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.
03.06.2023

Martwe mewy śmieszki na Jeziorze Zajezierskim w Sztumie padły na ptasią grypę

Od 2 do 4 maja z Jeziora Zajezierskiego w Sztumie strażacy wyłowili 46 mew śmieszek. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Malborku przesłał próbki do badań w laboratorium Zakładu Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku. Przyczyną śmierci mew okazała się ptasia grypa.
05.05.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Tunezja. Zatonęła łódź z migrantami: 10 osób zginęło, 72 uratowano

U wybrzeży Tunezji zatonęła łódź, na której migranci z Afryki Subsaharyjskiej próbowali nielegalnie dostać się do Europy; 10 z nich zginęło, udało się uratować 72 osoby, los kolejnych 20-30 jest nieznany - poinformowała w środę tunezyjska straż przybrzeżna.
12.04.2023

Kolejne inwestycje usprawnią import paliw drogą morską. Potrzeba likwidacji wąskich gardeł

Mimo znaczącego wzrostu cen paliw na skutek wybuchu wojny w Ukrainie krajowe zużycie w ubiegłym roku było o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Rosyjska agresja na naszego wschodniego sąsiada miała wpływ nie tylko na wzrost cen oraz konsumpcji ropy i paliw, ale także na zmianę kierunków importu i całej związanej z tym logistyki. To oznacza szereg inwestycji w naftoporty i terminale portowe, które mają zwiększyć wydajność infrastruktury służącej do importu surowców i gotowych paliw.
12.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
03.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej ruszyła pełną parą!

Na nabrzeżu tuż przy Rafinerii Gdańskiej powstaje terminal do obsługi jednostek morskich, który umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Grupa Orlen umowę z generalnym wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest Grupa NDI, podpisała w styczniu tego roku i już widać wyraźny postęp prac.
14.03.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł. Na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
26.02.2023

Nowy terminal Orlenu na początku obsłuży 130 statków rocznie, docelowo więcej

Morski terminal przeładunkowy Grupy Orlen, który ma powstać do 2025 r. przy nabrzeżu Martwej Wisły w Gdańsku, początkowo będzie mógł obsługiwać ok. 130 statków rocznie. Docelowo liczba jednostek ma być nawet trzy razy większa - podał w lutowym wydaniu "Magazyn GO!", wewnętrzny periodyk koncernu.
19.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

Orlen zainwestuje w tym roku 34 mld zł

PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował w piątek w Gdańsku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapowiedział m.in. rozbudowę mocy nawozowych. Koncern jest właścicielem Anwilu - drugiego producenta nawozów w Polsce.
20.01.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Nocna akcja ratownicza w Gdańsku – załoga nie miała uprawnień ani zgody na nurkowanie

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
15.01.2023

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

Trzech nurków z Hiszpanii uratowali ratownicy MSPiR w nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich. Motorówka nurków miała awarię i nie mogli wrócić na brzeg.
15.01.2023

Kanał żeglugowy na Wiśle czasowo otwarty

Z uwagi na klimat od 9 do 15 stycznia jest możliwa ograniczona żegluga kanałami Wisły oraz Martwej Wisły. Są chętni do korzystania z tej możliwości.
11.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Szyper z "Czarnej perły" oskarżony po zderzeniu statków na Motławie

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku zakończyła śledztwo w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. W lipcu 2021 r. galeon "Czarna Perła" zderzył się pogłębiarką na wysokości Polskiego Haka przy ujściu Motławy do Martwej Wisły.
05.01.2023

Rosja. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono 1700 martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.
04.12.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

MI: Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Twierdza Wisłoujście. Dawne zadaszenie powróci na Fort Carré

Trwa rewaloryzacja zabytkowej Twierdzy Wisłoujście. Muzeum Gdańska podpisało umowę na prace konserwatorskie Wieńca oraz odbudowę zadaszenia w Forcie Carré. Dzięki temu powróci zadaszenie, które zostało usunięte pod koniec XIX wieku. Prace potrwają do 2024 roku, ale już dziś widać pierwsze efekty.
30.08.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

Rzecznik rządu: poczekajmy na finalny raport dotyczący powodów zatrucia Odry

Finalny raport dotyczący przczyn katastrofy ekologicznej w Odrze będzie gotów niebawem. Najważniejszym sposobem podsumowania działań jest zakończenie badań - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
24.08.2022

Projekt: pomoc dla firm poszkodowanych w związku sytuacją na Odrze wyniesie 3010 zł

Przedsiębiorcy poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze będą mogli liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika – wynika z informacji zamieszczonych w środę w wykazie prac rządu. Jednorazowe świadczenie będzie finansowane z Funduszu Pracy.
24.08.2022

Minister Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
24.08.2022

Moskwa: zidentyfikowano 280 miejsc zrzutów do Odry, badane są przez policję

Zidentyfikowano 280 miejsc drobnych, legalnych zrzutów do Odry, wszystkie zgłoszone są do postępowań prowadzonych przez policję; nie wiązałabym tego wprost z wydarzeniami na Odrze - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

PIWet: badania śniętych ryb z Odry nie wskazują na przekroczenie stężenia metali ciężkich

Badania kolejnych próbek pochodzących od śniętych ryb z Odry nie wskazują na niebezpieczne przekroczenia stężenia metali ciężkich, pestycydów i innych toksyn, które mogłyby być przyczyną masowej śmierci ryb - poinformował PAP w poniedziałek dyrektor PIWet-PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
22.08.2022

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór; po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby; po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory - oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
22.08.2022

WOT: w punkcie kulminacyjnym w pracę na Odrze zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów

W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów - powiedział PAP kpt. Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.
21.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza; dzisiaj wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb

Wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza, dzisiaj niestety jest gorsza, dlatego że wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb w Szczecinie - powiedział w sobotę w Szczecinie na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
20.08.2022

Krzysztof Woś p.o. prezesa PGW Wody Polskie

Pełniącym obowiązki prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie został Krzysztof Woś - poinformowały Wody Polskie. Premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował w ubiegłym tygodniu ówczesnego szefa Wód Polskich Przemysława Dacę.
20.08.2022

Minister Moskwa: badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze

Badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała sytuację z 2009 r. na Bugu i Narwi.
20.08.2022

Dolnośląskie. Strażacy odłowili ponad 420 kg martwych ryb z Odry

Ponad 420 kg martwych ryb z Odry odłowili w piątek dolnośląscy strażacy. Przy neutralizacji skutków masowego śnięcia ryb na dolnośląskim odcinku tej rzeki pracowało 23 zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej.
20.08.2022

Warmińsko-mazurskie. Śnięte ryby w rezerwacie Kwiecewo; możliwa przyducha

Służby ochrony środowiska badają sytuację w rezerwacie Kwiecewo, gdzie stwierdzono duże ilości śniętych ryb. Ze wstępnych ocen wynika, że przyczyną mogą być upały i tzw. przyducha, czyli spadek poziomu tlenu w wodzie zbiornika, który jest płytki i bez dopływów.
20.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

PSL: Wody Polskie do likwidacji. Szef przedsiębiorstwa do dymisji

Wody Polskie do likwidacji, bo nie realizują swoich obowiązków, a to, co mają robić, robią z opieszałością, nie uwzględniając tego, co wymaga dzisiaj rynek - mówił w czwartek poseł PSL Jarosław Rzepa.
18.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Dolnośląskie. Straż pożarna patroluje Odrę; coraz mniej śniętych ryb

Strażacy kontynuują patrolowanie dolnośląskiego odcinka Odry i usuwanie śniętych ryb. Od początku działań straż odłowiła ponad 4 tony ryb na dolnośląskim odcinku rzeki i w przyległych do niej akwenach. Martwych ryb jest coraz mniej – podała straż.
18.08.2022

Państwowy Instytut Badawczy: jeszcze w środę zostaną zakończone badania nad kolejnymi próbkami śniętych ryb

Jeszcze dzisiaj zostaną zakończone badania nad kolejnymi próbkami śniętych ryb, których wyniki przekażemy odpowiednim służbom - poinformował w środę popołudniu PAP dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
17.08.2022

Wojewoda lubelski: żołnierze WOT pomogą w usunięciu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego

Dodatkowa łódź z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej od czwartku wspomoże Wody Polskie w odławianiu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie; pierwsze badania wskazują na naturalne przyczyny wymierania - poinformował w środę w wojewoda lubelski Lech Sprawka.
17.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Minister Moskwa: dotychczasowe badania wody i ryb nie potwierdziły obecności toksyn

Dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych - wskazała.
17.08.2022

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

GIOŚ: Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Hiszpania. Kokaina ukryta na kontenerowcu

Hiszpańskie służby ujawniły próbę przemytu kokainy na pokładzie kontenerowca Voltaire linii CMA CGM, który przypłynął do Algeciras z Kolumbii. W proceder zamieszani byli członkowie załogi, ale sprawa jest w toku.
07.07.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

PERN: Siarkopol Gdańsk będzie odbierał dostawy paliw drogą morską

PERN rozważa dostosowanie swej spółki zależnej - Siarkopolu Gdańsk do przyjmowania drogą morską i rurociągiem dalekosiężnym, magazynowania i wydawania koleją oleju napędowego. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 8 czerwca.
27.05.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Kolejna dostawa rur do Baltic Pipe w Porcie Gdańsk

16 tys. ton ładunku składającego się z rur niezbędnych do budowy kolejnego odcinka gazociągu Baltic Pipe wyładowywanych jest właśnie se statku SSI Erdogan Bey w Porcie Gdańskim Eksploatacja.
10.05.2022

Port Gdańsk. Otwarcie Nabrzeża Ziółkowskiego już w ten weekend [WIDEO]

Nabrzeże Ziółkowskiego często odwiedzane przez mieszkańców i turystów, znowu będzie ogólnodostępne dla zwiedzających. Już w długi majowy weekend będzie można z bliska podziwiać jednostki wchodzące do Portu Wewnętrznego, w tym min. wycieczkowce, takie jak: „Spirit of discovery”, pływający pod brytyjską banderą, który zacumuje przy Nabrzeżu Westerplatte 7 maja.
01.05.2022

Z Grecji do Gdańska. W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek rur do układania gazociągu lądowego Gaz-System [WIDEO]

Pacific Nexus przypłynął na teren Portu Gdańsk 21 marca. Na jego pokładzie znalazło się 17 tys. ton rur potrzebnych do budowy projektu gazociągu lądowego.. Ładunek, który przypłynął do Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest unikatowy.
31.03.2022

Będzie przebudowa Nabrzeża Szyprów w Gdańsku

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na „Przebudowę Nabrzeża Szyprów w Gdańsku” w ramach projektu: „Modernizacja wejścia do Portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. Długość przebudowywanego obecnie nabrzeża wynosi 383,2 m, jego pierwszą część o długości 425,3 m wyremontowano w 2014 r.
07.03.2022

Przystań żeglarska PG na Wyspie Sobieszewskiej. Co się dzieje na terenie budowy? [WIDEO]

Do końca roku ma być gotowa przystań żeglarska na Martwej Wiśle, którą wybuduje Politechnika Gdańska. Inwestycja za ok. 4,5 mln zł jest realizowana w niedalekim sąsiedztwie mostu, który łączy Wyspę Sobieszewską z Gdańskiem. Dzięki temu przedsięwzięciu uczelnia będzie mogła prowadzić m.in. terenowe badania naukowe i zajęcia dydaktyczne ze studentami. Ucieszą się również żeglarze, dla których pojawią się nowe możliwości. Co dzieje się na miejscu budowy?
22.02.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
03.02.2022

Terminal Cukrowy w Porcie Gdańsk. Zobacz, jak pracuje na pełnych obrotach [WIDEO]

Jak informuje Krajowa Spółka Cukrowa S.A., w styczniu udało się dostarczyć i załadować na statek 16.350 ton polskiego cukru.
31.01.2022

Naukowcy: w związku z pandemią do oceanów trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

Lotos przygotowuje się do produkcji wodoru do tankowania statków

Grupa Lotos chce stać się wiodącym producentem zielonych paliw i już przygotowuje się do ekspansji w dziedzinie tankowania pojazdów zasilanych wodorem, w tym statków.
05.10.2021

Długa na 10 km plama ropy, martwe ptaki i ryby po wycieku u wybrzeży Kalifornii

U wybrzeży południowej Kalifornii na zachodzie USA doszło do wycieku około 3 tys. baryłek ropy, która utworzyła długą na ponad 10 km plamę na oceanie. W niedzielę na plaży w mieście Huntington Beach znaleziono martwe ptaki i ryby. Burmistrz miasta Kim Carr określiła wydarzenie jako "potencjalną katastrofę ekologiczną".
03.10.2021

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej już w ten weekend

Obejrzyj Wyspę Sobieszewską od strony wody i spędź czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób? Korzystając z bezpłatnych rejsów po Martwej Wiśle. Chorągiew Gdańska ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają mieszkańców 2 i 3 października, na bezpłatne, godzinne pływania, które rozpoczną się z nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej 39. W nowej marinie został zainstalowany Seabin - innowacyjny morski kosz, który wyławia odpady z powierzchni wody.
30.09.2021

Rybak znalazł zwłoki innego rybaka i wyrzucił je z powrotem do morza

Grecki rybak złapał w swoją sieć zwłoki 74-letniego mężczyzny i wrzucił je z powrotem do morza. Został aresztowany - przekazał w poniedziałek "the Guardian".
13.09.2021

Gdańsk. Nowe nabrzeże w Nowym Porcie gotowe

Trzy lata zajęła budowa nowego nabrzeża przy Szańcu Zachodnim w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Promenada dla pieszych zostanie oddana do użytku 3 września.
26.08.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

Czarter – „safe port” - część I

Wyznaczenie portu za/wyładunku, czy to expressis verbis w czarterze, czy też poprzez konkretną nominację czarterujących (w ramach posiadanych uprawnień umownych) powoduje, iż „shipowner is under absolute obligation to go there” [„M/V Naiad [1978], AMC 249].
22.07.2021

Sprzedaż Portu Gdańsk Eksploatacja S.A. Siedmiu inwestorów zainteresowanych

Do 15 lipca 2021 przyjmowane były zgłoszenia firm zainteresowanych zainwestowaniem w spółkę Port Gdański Eksploatacja S.A. Jest to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu. Zainteresowanie zainwestowaniem w spółkę zgłosiło siedem firm. Są to zarówno podmioty krajowe, podmioty mające siedzibę w Unii Europejskiej jak i podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
19.07.2021

Kanada. Badanie: ponad miliard morskich stworzeń zginęło przez falę upałów

Podczas fali upałów w Kanadzie na przełomie czerwca i lipca na liczącym 6,5 tys. km odcinku wybrzeża Pacyfiku zginęło ponad miliard małych stworzeń morskich, w tym małży, ostryg i ślimaków - wynika z szacunków biologa morskiego Chrisa Harleya, które cytuje w poniedziałek agencja Reutera.
13.07.2021

Sri Lanka: Setki martwych zwierząt morskich wyrzuconych na brzeg po katastrofie statku

Setki martwych zwierząt morskich zostały wyrzucone na brzeg w Sri Lance kilka tygodni po zapaleniu się i zatonięciu u wybrzeży Kolombo statku towarowego X-Press Pearl, który przewoził niebezpieczne chemikalia - podaje w piątek portal BBC News.
02.07.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Katastrofa ekologiczna następstwem pożaru chemikaliowca u wybrzeży Sri Lanki

Na początku ubiegłego miesiąca u wybrzeży Sri Lanki doszło do incydentu ze statkiem przewożącym chemikalia. Efektem jest katastrofa ekologiczna, z którą wyspa prawdopodobnie będzie musiała żyć przez dziesięciolecia.
14.06.2021

Czarter na czas – nośność statku (cargo capacity)

Nasz artykuł „Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku” spowodował dużą ilość zapytań i sugestii prawnych i faktycznych. W szczególności, i przyznaję temat ten zasługuje na baczniejszą uwagę, dotyczy to zobowiązań czarterowych dotyczących nośności ładunkowych statku („cargo capacity”), a więc podstawowego parametru techniczno-nawigacyjnego określającego zdolność przewozową statku.
10.06.2021

Jak mogę chronić wody i zasoby mórz i oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja by docenić znaczenie mórz i oceanów, jak również przypomnieć o konieczności ich ochrony, bo ich kondycja w dużej mierze zależy od działalności człowieka. Organizator akcji społecznej Naturalnie Bałtyckie podpowiada jak chronić wody mórz i oceanów, abyśmy mogli cieszyć się ich naturą iw pełni korzystać z dobrodziejstw ich zasobów.
08.06.2021

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb w... brzuchu martwego kaszalota [wideo]

Jemeńscy rybacy znaleźli skarb o wartości ponad 1,5 miliona dolarów - w brzuchu martwego kaszalota.
02.06.2021

Sri Lanka. "The Guardian": katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

Sri Lanka stoi w obliczu najgorszej katastrofy ekologicznej w swojej historii po tym, jak na przewożącym chemikalia kontenerowcu X-Press Pearl wybuchł pożar. Okoliczne plaże pokryte są mikrodrobinami plastiku, morze na brzeg wyrzuca martwe zwierzęta - poinformował w poniedziałek "The Guardian".
31.05.2021

Gróbarczyk: jesienią zakończą się konsultacje ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami

We wrześniu i październiku zakończą się konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacji planów gospodarowania wodami – powiedział we wtorek na briefingu prasowym, w formule online, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.05.2021

Gdańsk: Ogłoszono przetarg na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście

Do 4 czerwca można zgłaszać oferty, w ogłoszonym przez Muzeum Gdańska, przetargu na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście - zespole budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
21.05.2021

Indie. Z Gangesu wyłowiono dziesiątki martwych ciał płynących w dół rzeki

W indyjskich stanach Bihar i Uttar Pradeś w poniedziałek i we wtorek wyłowiono dziesiątki martwych ciał płynących w dół Gangesu. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mówią, że z powodu braku drewna do kremacji ciała zmarłych są oddawane rzece. Indie są epicentrum pandemii Covid-19.
11.05.2021

W Morzu Kaspijskim giną chronione foki, władze winią kłusowników

Ministerstwo przyrody Rosji obwiniło w piątek kłusowników o śmierć fok - znajdujących się pod ochroną - w Morzu Kaspijskim. Morze wyrzuciło na brzeg 170 martwych fok. Według ministerstwa zwierzęta giną, gdy trafią w sieci zastawione na ryby przez kłusowników.
07.05.2021

Szwecja: Władze ostrzegają gapiów przed wybuchem martwego wieloryba

Władze szwedzkiej gminy Moerbylanga ostrzegają gapiów, aby nie zbliżali się do martwego humbaka, który został znaleziony u wybrzeży wyspy Olandia. Wieloryb może w każdej chwili eksplodować.
28.04.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

Wuprohyd zaprojektuje infrastrukturę pod nowy dok pływajacy dla stoczni Gryfia

Morska Stocznia Remontowa Gryfia S.A., informuje, iż w dniu 12 kwietnia 2021 r. została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie modernizacji infrastruktury na potrzeby posadowienia nowego doku pływającego przy nabrzeżu Gdyńskim w Szczecinie.
13.04.2021

Kolejne martwe wieloryby na kalifornijskich plażach

Na plażach Zatoki San Francisco w ciągu ostatnich kilku dni odnaleziono 4 wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby szare. Eksperci ogłosili, że dwa z gigantycznych ssaków zginęły w wyniku zderzenia ze statkami, a dochodzenie w przypadku pozostałych dwóch jest w toku.
11.04.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

Turcja: Władze oskarżają grecką straż przybrzeżną o zabicie trzech migrantów

Władze Turcji oskarżyły w piątek grecką straż przybrzeżną o zabicie na Morzu Egejskim co najmniej trzech migrantów, których wrzucono do wody ze skutymi rękoma. Turcy twierdzą, że uratowali na morzu trzy inne osoby. Władze Grecji kategorycznie odrzucają te oskarżenia.
20.03.2021

Izrael: W jaskini nad Morzem Martwym odnaleziono fragmenty Biblii

Izraelscy archeolodzy ogłosili we wtorek odkrycie w jaskini nad Morzem Martwym kilkudziesięciu fragmentów zwojów zawierających tekst biblijny z ksiąg proroków Zachariasza i Nahuma. Fragmenty są spisane po grecku, a jedynie imię Boga zapisano po hebrajsku.
16.03.2021

Gdańsk: W 2024 r. zakończy się rewitalizacja części Twierdzy Wisłoujście

Za trzy lata mają się zakończyć prace rewitalizacyjne w części Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
16.03.2021

Pomorskie: Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką

Pół tysiąca martwych ptaków zebrano nad Zatoką Pucką od początku lutego. U padłych zwierząt wykryto wirusa ptasiej grypy.
03.03.2021

Port Gdański Eksploatacja na sprzedaż - Zarząd Morskiego Port Gdańsk szuka inwestora dla największego operatora w Porcie Wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zdecydował się na sprzedaż pełnego pakietu akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. PGE to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
01.03.2021

Bydło, które dryfowało na statku, ma zostać zabite

Ponad 850 sztuk bydła ze statku, który kilka miesięcy dryfował po Morzu Śródziemnym, powinno teraz zostać zabite.
28.02.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Mimo ataku zimy sytuacja hydrologiczna na Wiśle w rejonie Gdańska jest stabilna

Na Wiśle w Płocku w wyniku zatoru lodowego doszło do nieznacznych wystąpień rzeki z koryta. Poziom wody przekroczył tam stany alarmowe. Zbadaliśmy sytuację w dolnym biegu Wisły. Jak informują Wody Polskie, na terenie Gdańska sytuacja jest na razie stabilna. Na Martwej Wiśle w Sobieszewie jest lód, podobnie na Motławie w centrum miasta.
10.02.2021

Rozbiórka tam na rzekach to przepis na sukces?

Na całym świecie coraz częściej mówi się o konieczności rozbierania niepotrzebnych barier na rzekach, gdyż nie tylko dewastują one całe ekosystemy, nie spełniają swoich funkcji, ale stanowią też często zagrożenie dla ludzi. U nas w planach jest z kolei budowa kilku stopni wodnych, więc nie dość, że nie podążamy z duchem zmian na lepsze, to jeszcze chcemy pogorszyć stan naszych (i tak już zdewastowanych) rzek. Jakie korzyści płyną z rozbiórki tam i czy w Polsce jest to możliwe?
09.02.2021

LOTOS Petrobaltic zakupił 280-tonową boję na złoże B8

Nowa boja cumowniczo-przelewowa dotarła do Gdańska w pierwszy weekend lutego. Została wyładowana na nabrzeżu portowym spółki LOTOS Petrobaltic nad kanałem Martwej Wisły. Docelowo stanie na złożu B8 przy morskiej kopalni ropy Petrobaltic i będzie elementem linii eksportowej ropy z platformy na tankow
08.02.2021

Sobieszewo. Budowa przystani żeglarskiej rozpoczęta. Zobacz, gdzie zacumują łodzie

Trzy pomosty pływające, slip, budynek bosmanatu, hangar na sprzęt pływający - to obiekty, które powstaną w ramach budowy przystani na 73 jednostki pływające na Wyspie Sobieszewskiej. Realizacja inwestycji powinna zakończyć się w połowie bieżącego roku.
29.01.2021

Polski Hak w rękach Capital Park

Kolejny unikatowy teren o bogatej historii znajdzie się w portfolio Capital Park. Grupa zawarła przedwstępną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na tzw. Polskim Haku. Inwestor planuje tam zabudowę mieszkaniową z częścią handlowo-usługową, a także reprezentacyjną przestrzeń rekreacyjną, dostępną dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów odwiedzających miasto.
18.11.2020

Zakaz połowu żarłaczy białych, rekinów olbrzymich i wielkogębowych na Tajwanie

Połowy morskie należą do jednej z głównych gałęzi gospodarki Tajwanu. Spożywanie owoców morza ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach, jest częścią kulturowej spuścizny. Zaskakujący jest zatem fakt, iż Tajwan należy do tych nielicznych państw, które podjęły się wprowadzenia kontroli odłowów rekinów.
13.11.2020

Martwą łabędzią rodzinę z ranami postrzałowymi wyłowiono z rzeki

Pięć dziko żyjących łabędzi zostało najprawdopodobniej zastrzelonych – poinformowała dziś rzecznik prasowy pleszewskiej policji st. asp. Monika Kołaska.
12.11.2020

Znika jedno z największych słonych jezior świata

Jezioro Urmia w Iranie było jednym z największych słonych jezior na świecie, jednak zmiany klimatyczne i niewłaściwa gospodarka wodna sprawiły, że wyschło niemal całkowicie.
12.11.2020

Podpisano umowę na budowę przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej w Gdańsku

Wkrótce ruszy budowa przystani żeglarskiej na Wyspie Sobieszewskiej. Obiekt zostanie wybudowany przy ul. Nadwiślańskiej do lata przyszłego roku.
10.11.2020

Nowy Port w Gdańsku Jak powinien wyglądać plac nadwodny? Jest przetarg na wykonanie projektu

Zapomniany dziś teren u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV został objęty miejskim programem rewitalizacji. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na projekt zagospodarowanie zapomnianego placu, który ma zamienić się w wizytówkę dzielnicy. Wstępne koncepcje, jak mogłoby wyglądać to miejsce, poznaliśmy już w ubiegłym roku.
22.10.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Nadal nie są znane przyczyny masowej śmierci zwierząt morskich na Kamczatce - ekolodzy zaniepokojeni

Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mowa jest o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.
14.10.2020

Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?

Toksyczne algi są rozpatrywane jako główna wersja katastrofy ekologicznej w Zatoce Awaczyńskiej w Kraju Kamczackim – powiedział dyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk Alieksiej Oziorow.
12.10.2020

Woda to nie śmietnik!

Troska o dobry stan wód to jedno z największych wyzwań stojących przed nami w dobie konsumpcjonizmu, przejawiającego się produkcją ogromnej liczby produktów, a co za tym idzie również odpadów. W efekcie śmieci pojawiają się w ekosystemach wodnych i od wód zależnych, niekiedy w alarmujących ilościach. W Wodach Polskich przywiązujemy dużą wagę do tego problemu, aktywnie uczestnicząc w akcjach sprzątania wód. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku, angażując pracowników Wód Polskich, instytucje rządowe i samorządowe, organiz
11.10.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzegu wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.
06.10.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.