• <

Wynik wyszukiwania - "energia wiatrowa" - Wiadomości

We francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique odbyło się cięcie blach pod największy żaglowiec

Z udziałem francuskich władz, przedstawicieli branży stoczniowej oraz zamawiającego odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie budowy wyjątkowego statku pasażerskiego napędzanego wiatrem, który ma stać się pionierską jednostką we flocie Orient Express Silenseas, należącej do grupy Accor. Z racji na wykorzystywany napęd wpisuje się w ideę dekarbonizacji żeglugi oraz morskiej branży turystycznej i pasażerskiej. Wydarzenie miało miejsce we francuskiej stoczni mieszczącej się w Saint Nazaire.
03.04.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej" na Uniwersytecie Morskim

W sobotę 9 marca br. odbyło się Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", realizowanych na Wydziale Nawigacyjnym UMG pod patronatem PGE Baltica z PGE Polska Grupa Energetyczna. Mury uczelni opuściło 40 kolejnych absolwentów tego kierunku studiów.
13.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

PROJMORS pierwszą firmą w Polsce, która uzyskała pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Jak poinformował na portalu Linkedin Mateusz Samulak, prezes zarządu w "PROJMORS" - Biura Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o., firma jako pierwsza w Polsce ma zgodę na realizację zlecenia w związku z budowaniem morskiej energetyki wiatrowej w związku z projektem Baltic Power.
28.02.2024

Offshore Wind Energy Centre okazją do zaprezentowania najnowszego statku badawczego spółki Amber Offshore

W Gdańsku odbędzie się 29 lutego otwarcie Offshore Wind Energy Centre (CMEW UMG). To jest okazja, aby zaprezentować najnowszy statek badawczy spółki Amber Offshore, Amber Agatha.
28.02.2024

Druga edycja Konferencji OFFSHORE WIND – ryzyko, bezpieczeństwo, finasowanie już w marcu w Sopocie

W dniach 11-12 marca w Sopocie odbędzie się druga edycja konferencja poświęcona tematyce morskiej energetyki wiatrowej. W jej ramach przedstawiciele branży, a także największych banków, instytucji finansujących, towarzystw ubezpieczeniowych oraz zespołu ekspertów spółek z Grupy MJM Holdings specjalizujących się w ubezpieczeniach dla energetyki odnawialnej, porozmawiają o dotychczasowych osiągnięciach i nadchodzących wyzwaniach sektora MEW.
19.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Amerykańskie władze zachęcają do zapoznania się z planami budowy morskich farm wiatrowych przy Wschodnim Wybrzeżu

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM), agencja Departamentu Spraw Wewnętrznych USA, zaprezentowała plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu stanów Nowy Jork i New Jersey. Mieszkańcy kraju oraz zainteresowani mają okazję zapoznać się z przedsięwzięciem i podzielić się swoimi opiniami.
09.01.2024

Vineyard Wind dostarcza energię jako pierwsza duża morska farma wiatrowa w USA

Początek 2024 roku ma symboliczny i zarazem mocny początek dla amerykańskiej energetyki wiatrowej na morzu. 2 stycznia pierwsza duża morska farma wiatrowa w USA późnym wieczorem dostarczyła pierwszą energię do sieci elektrycznej w stanie Massachusetts. Symboliczne znaczenie tego momentu ma podkreślić praktyczny start przedsięwzięcia w związku z jego przeznaczeniem.
09.01.2024

Wstępna kampania geotechniczna w ramach projektów Baltica 1 i Baltica 1+. Znamy dwóch oferentów

Trwa przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Polska Grupa Energetyczna podała do wiadomości informacje o dwóch przedsiębiorstwach zainteresowanych w jego udziale, które zaprezentowały swoje propozycje.
08.01.2024

Dwie firmy zainteresowane wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Do przetargu na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 wraz z układem wyprowadzenia przystąpiło dwóch oferentów. Dwie oferty w przetargu na wykonanie analiz systemowych MFW Baltica 1 wraz układem wyprowadzenia mocy
07.01.2024

Zbigniew Gryglas odwołany z rady nadzorczej PGE. Jest przewodniczącym parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Minister Aktywów Państwowych Borys Budka poinformował w mediach społecznościowych, że odwołał z pełnionego stanowiska w radzie nadzorczej PGE S.A., Zbigniewa Gryglasa.
30.12.2023

Vard dostarczy specjalistyczny statek do układania kabli na rzecz japońskiej energetyki wiatrowej na morzu

Toyo Construction zawiera umowę w kwestii dostarczenia przez Vard hybrydowego statku do układania kabli. Zostanie on wykorzystany przy rozbudowie infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej, jaka powstaje na wodach w pobliżu Japonii.
12.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Mostostal Pomorze. Stabilny portfel zamówień i strategia wobec deficytu kadr [wideo]

Mostostal Pomorze utrzymuje stabilny kurs dzięki solidnym kontraktom na horyzoncie i załodze utalentowanych specjalistów. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu, opowiada o strategii firmy wobec dynamicznego rozwoju branży morskiej i związanych z tym wyzwań.
30.11.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Zainstalowano pierwszą turbinę morskiej farmy wiatrowej South Fork, która zasili Nowy Jork

Pierwszy z 12 generatorów turbin wiatrowych Siemens Gamesa dla morskiej farmy wiatrowej South Fork został 20 listopada br. postawiony na miejscu przeznaczenia przez zespół budowniczych na miejscu realizacji projektu, 55 mil od Montauk w stanie Nowy Jork.
21.11.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Polska grupa Respect Energy Holding planuje budowę pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłasza plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.
18.10.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
10.09.2023

Pierwszy na świecie hybrydowy statek przemysłowy ze skrzydłami przypominającymi samolot [WIDEO]

Pierwszy na świecie hybrydowy statek przemysłowy napędzany energią wiatrową, ma rozpocząć działalność komercyjną w ramach programu Ariane Europejskiej Agencji Kosmicznej. Francuski frachtowiec ma składane żagle skrzydłowe i niedawno zakończył próby morskie. Teraz ma rozpocząć obsługę przepraw transatlantyckich.
30.08.2023

Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck poinformował, że rząd zatwierdził projekt zmian w regulacjach obejmujących energetykę wiatrową oraz sieci przesyłowe. Ma to być impuls dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, która zmaga się w kryzysem inwestycyjnym w tym kraju. Dokument został przekazany do Bundestagu.
01.02.2023

Fugro i Enviros opracowują mapy obszarów pod offshore u wybrzeży Norwegii

Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) przyznał firmom Fugro i Enviros kontrakty na wykonanie map najpłytszych warstw pod dnem morskim w celu zlokalizowania miejsc najlepiej nadających się do umieszczenia turbin wiatrowych.
10.01.2023

Irlandia daje zielone światło dla projektów offshore wind

Minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, wydał Maritime Area Consents (MACs), czyli pozwolenia lokalizacyjne dla projektów rozwijanych w ramach pierwszej fazy offshore wind w Irlandii.
29.12.2022

Shell i Eneco na Hollandse Kust (west) VI: nowy trend w budowie MFW

Shell i Eneco wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej w Hollandse Kust (west) part VI.
17.12.2022

Duński rząd rozszerzy projekt wyspy energetycznej na Bornholmie; Niemcy współinwestorem

Rząd Danii zamierza rozszerzyć projekt wyspy energetycznej na Bornholmie, mającej być hubem dla energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współinwestorem będą Niemcy, które za pomocą podmorskiego kabla będą pozyskiwać ekologiczny prąd - poinformował w poniedziałek duński resort klimatu.
29.08.2022

Marewind - przedłużenie żywotności komponentów offshore wind

W ciągu ostatnich 15 lat energetyka wiatrowa doświadczyła w Europie niezwykłego wzrostu, pozycjonując stary kontynent jako lidera na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej z obecną skumulowaną mocą zainstalowaną 22 072 MW. Niemniej jednak funkcjonalne i strukturalne komponenty morskiej energetyki są narażone na liczne mechanizmy uszkodzeń zarówno materiałów jak i powłok.
05.07.2022

Holandia. Rząd przeznacza 1,7 mld euro na turbiny wiatrowe na Morzu Północnym

Holenderski gabinet postanowił przeznaczyć 1,7 miliarda euro na postawienie nowych turbin wiatrowych na Morzu Północnym. „To kamień milowy w przejściu na bardziej zrównoważoną energię elektryczną i uniezależnienie się od pozyskiwania surowców z Rosji” – powiedział w piątek minister klimatu i energii Rob Jetten.
18.03.2022

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej.
09.11.2021

Branża energetyki wiatrowej zadowolona z dalszych prac nad złagodzeniem 10H

Branża energetyki wiatrowej z zadowoleniem przyjmuje to, że rząd dalej pracuje nad liberalizacją tzw. ustawy odległościowej i reguły 10H - mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
02.09.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne.
01.08.2021

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie.
12.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

Pomyślne zakończenie testów technologii Rotor Sail na promie MS Viking Grace

Fińska firma technologiczna Norsepower zakończyła testy żagli wirnikowych zainstalowanych na pokładzie Viking Grace w 2018 roku.
27.04.2021

Oferta EPG na Morską Stację Transformatorową

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. jako jedyna polska firma złożyła ofertę na wykonanie Morskiej Stacji Transformatorowej na południowych wodach Bałtyku.
30.03.2021

MAG Offshore - nowy gracz w branży morskiej energetyki wiatrowej 

Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. mieć znaczny udział w PKB oraz przyczynić się do powstania dodatkowych miejsc pracy. Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do znacznego rozwoju. W odpowiedzi na rozwój tej branży w Polsce powstała firma MAG Offshore.
25.02.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych

Wietrzny początek tygodnia przywiał rekordową ilość prądu z farm wiatrowych. Polska wskoczyła na trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru - informuje środowa "Rzeczpospolita".
09.12.2020

Gryglas: za kilkanaście lat w Polsce będzie zrównoważony miks energetyczny

Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny – powiedział dziś we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
08.10.2020

Moc popłynie z Bałtyku: perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Budowa pierwszej transzy morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów ruszy na przełomie 2024 i 2025 roku i da w rezultacie ok. 70 tys. dodatkowych miejsc pracy, wzrost PKB o 70 mld zł i wpływy z podatków na poziomie 15 mld złotych rocznie. Przyszłości morskiej energetyki wiatrowej poświęcony był panel podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
14.09.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Pierwsza energia z farm na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r.

Pierwsza energia z farm wiatrowych na Bałtyku popłynie pod koniec 2024 r. Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii polskiej gospodarki - zapewni ok. 20 proc. całego zapotrzebowania na energię elektryczną – powiedział dziś wiceminister aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas.
21.08.2020

Wiatr nadziei na Zielone Porozumienie dla Polski

W dniach 24-26 sierpnia 2020 r. odbędzie się 15. Jubileuszowa edycja największego w tej części Europy spotkania branży wiatrowej - Konferencja PSEW2020. Tania energia z wiatru zasili ekosystem gospodarczy Polski. Prąd wytwarzany w turbinach na lądzie i morzu zazieleni rodzimą energetykę, ciepłownictwo i transport.
18.08.2020

GSG Towers Sp. z o.o.

energia wiatrowa,konstrukcje stalowe,budowa statków,Stocznia Gdańsk,Baltic Operator,offshore,onshore,suwnice,systemy przenośników,ładowarko- zwałowarki,zwałowarki portalowe

Pres – Kol Sp. z o.o.

Hydraulika siłowa,Przemysł stoczniowy,Produkcja dla offshore,Produkcja dla stoczni,Cylindry hydrauliczne,Agregaty hydrauliczne,Obróbka skrawaniem,Konstrukcje stalowe,Prasy hydrauliczne,Chwytaki,Frezowanie,Wytaczanie,Siłowniki hydrauliczne,Zasilacze hydrauliczne,Konstrukcje offshore,Farmy Wiatrowe Offshore,wysokociśnieniowa hydraulika siłowa,napędy suwnicy bramowej na statku,energia wiatrowa,elementy systemu załadowczego statku,agregat hydrauliczny,obrotnica taśmociągu transportowego,konstrukcje stalowe offshore,konstrukcje stalowe mostów,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla rolnictwa,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla handlu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla sportu,konstrukcje stalowe hal przeznaczone dla przemysłu,napędy suwnicy bramowej na statki,wózki do transportu kolumn wiatraka elektrowni wiatrowej,chwytaki do złomu,obróbka skrawaniem,wytaczanie,frezowanie,toczenie,wiercenie,szlifowanie,urządzenia do transportu konstrukcji dużych gabarytów,elementy systemu załado

EPA Wind

energia wiatrowa,energetyka wiatrowa,wiatraki,eko energia

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.