• <
siemens_gamesa_2022

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

09.11.2021 13:44 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

Partnerzy portalu

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. GE

W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów, jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej. 

GE to jeden z czołowych dostawców nowoczesnych rozwiązań technologicznych również dla sektora elektroenergetycznego na świecie. Wśród szerokiej gamy rozwiązań koncern oferuje innowacyjne technologie OZE pozwalające obniżyć koszty produkcji energii elektrycznej. Jedną z nich jest wykorzystanie platformy Haliade-X do budowy morskich turbin wiatrowych. Jak przekonuje GE, nowoczesne turbiny pozwalają na produkcję większych wolumenów energii, co przekłada się na spadek cen wyprodukowanej energii, ale i mniejsze koszty inwestycyjne dla deweloperów. 

Haliade-X to najpotężniejsza turbina wiatrowa, jaką kiedykolwiek zbudowano na świecie. W 2019 roku została uznana przez magazyn Time za jeden z najlepszych wynalazków roku. Początkowy model turbiny miał moc 12 MW. Jeden obrót łopat mógł wygenerować wystarczająco dużo energii, aby zasilić jedno gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii przez dwa dni. Inżynierowie GE zaczęli testować prototyp Haliade-X.

W wyniku badań okazało się, że można zwiększyć jego moc zainstalowaną. W ubiegłym roku opracowali prototyp o mocy 13 MW, który mógł pracować z mocą 14 MW. Dzięki temu GE stał się pierwszym graczem w branży, który stworzył turbinę o takiej mocy, która może wygenerować do 74 GWh taniej energii rocznie i ograniczyć emisje CO2 o 52 000 ton rocznie. 

Warto zaznaczyć, że uzyskanie większej mocy z jednej turbiny oznacza, że operatorzy farm wiatrowych będą potrzebowali mniejszej liczby turbin. Przełoży się to na mniejsze nakłady inwestycyjne, łatwiejszą eksploatacją i konserwację instalacji, a tym samym na dalszy spadek jednostkowych kosztów produkcji energii. Pozwoli to na uczynienie zielonej energii jeszcze bardziej opłacalną i osiągalną dla klientów na całym świecie, w szczególności w regionach uzależnionych od produkcji energii z paliw kopalnych.

Źródło: GE

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.