• <

Wynik wyszukiwania - " morskie turbiny wiatrowe" - Wiadomości

PROJMORS pierwszą firmą w Polsce, która uzyskała pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Jak poinformował na portalu Linkedin Mateusz Samulak, prezes zarządu w "PROJMORS" - Biura Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o., firma jako pierwsza w Polsce ma zgodę na realizację zlecenia w związku z budowaniem morskiej energetyki wiatrowej w związku z projektem Baltic Power.
28.02.2024

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii

Equinor i Polenergia wybrały Siemens Gamesa na dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych. Podpisane kontrakty mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i III, o łącznej mocy 1440 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad dwóch milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa
16.02.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
06.01.2024

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
27.12.2023

Vestas i Vattenfall działają wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Vattenfall, jeden z największych producentów i sprzedawców detalicznych energii elektrycznej i ciepła w Europie, oraz Vestas podpisały umowy mające na celu rozwój partnerstwa między obiema firmami i ich działalnością w zakresie morskiej energetyki wiatrowej do roku 2030.
20.12.2023

Certyfikat Typu dla turbiny Vestasa V236-15,0 MW

Przełomowa, 15-megawatowa turbina wiatrowa Vestasa osiąga kluczowy kamień milowy. Niecały rok po zainstalowaniu prototypu turbiny morskiej V236-15,0 MW otrzymała Certyfikat Typu.
12.12.2023

Marek Gróbarczyk: W środę rozpoczęcie budowy portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power

Komunikat Vestas nr 16/2023 z dnia 28 września 2023 r. informuje o pozyskaniu przez spółkę stałego zamówienia na 1140 MW od Baltic Power - spółki joint venture pomiędzy Orlen SA i Northland Power na projekt morskich farm wiatrowych w Polsce.
28.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Baltic Power z trzema pierwszymi pozwoleniami na budowę od wojewody

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku coraz bliżej! 16 sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał pierwsze trzy pozwolenia na budowę Baltic Power.
17.08.2023

Pływające fundamenty D-Floater o mocy 17 MW zatwierdzone przez DNV

DNV przyznało Bassoe Technology Approval in Principle (AiP) dla pływającego fundamentu D-Floater o mocy 17 MW, zaprojektowanego tak, aby wytrzymać ekstremalne 50-letnie tajfuny na Morzu Południowochińskim.
10.06.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora.
19.04.2023

Morski hub energetyczny OX2 na Bałtyku będzie produkował zarówno wodór, jak i energię elektryczną

Szwedzka spółka OX2 rozpoczęła rozwój morskiego hubu energetycznego Neptunus w południowej części Morza Bałtyckiego, u wybrzeży Szwecji.
01.04.2023

Vestas dostarczy turbiny dla niemieckiego klastra offshore RWE i Northland Power

Vestas został wytypowany jako preferowany dostawca turbin wiatrowych dla niemieckiego projektu offshore Nordseecluster o mocy do 1,6 GW - będącego wspólnym przedsięwzięciem RWE i Northland Power.
02.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

DEME wybiera port Thyboron dla fundamentów MFW Vesterhav

Firma DEME wybrała duński port Thyboron jako miejsce instalacji fundamentów dla morskich farm wiatrowych Vesterhav Nord i Syd realizowanych przez Vattenfall.
17.02.2023

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

50Hertz poszukuje wykonawcy planu połączeń kablowych dla farmy morskiej Gennaker na Bałtyku

Morska farma wiatrowa Gennaker z całkowitą mocą 927 MW będzie najpotężniejszą jak dotąd morską farmą wiatrową na Morzu Bałtyckim. Operator niemieckiego systemu elektroenergetycznego 50Hertz uruchomił przetarg na wyznaczenie planu trasy kabla eksportowego łączącego farmę z lądem.
03.09.2022

Inny punkt projektowania turbin zmieni offshore i obniży koszty

Brandon Ennis, kierownik techniczny ds. morskich elektrowni wiatrowych w Sandia National Laboratories, miał radykalnie przewrotny pomysł na morskie turbiny wiatrowe: zamiast wysokiej, potężnej wieży z łopatami na szczycie, wyobraził sobie turbinę bez wieży, z łopatami naciągniętymi jak w łuku.
31.08.2022

Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler

Cadeler, kluczowy dostawca usług w branży morskiej energetyki wiatrowej, podpisał umowę z duńskim Ørstedem na realizację projekt morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3. Nie tak dawno spółka z Grupy ORLEN podpisała z Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Morzu Bałtyckim.
05.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
05.08.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
19.07.2022

103 turbiny od Siemensa Gamesa – powstaje jeden z największych projektów offshore na Bałtyku

Siemens Gamesa i wpd podpisały umowę ramową na dostawy dla ogromnej morskiej elektrowni wiatrowej Gennaker o mocy 927 MW. Farma zlokalizowana jest zaledwie 15 km od wybrzeża Niemiec, a potężny projekt ma zawierać 103 morskie turbiny wiatrowe Siemens Gamesa Direct Drive, każda z 167-metrowym wirnikiem. Po włączeniu opcji PowerBoost każda maszyna może osiągnąć moc do 9 MW. Umowa zawiera 20-letnią umowę serwisową.
05.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Już tego lata, u wybrzeży Wielkiej Brytanii na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing, zostaną zainstalowane pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych - poinformował brytyjski Departament Transportu.
29.05.2022

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

Według najnowszego raportu ośrodka badawczego BloombergNEF (BNEF), w ubiegłym roku branża energetyki wiatrowej odnotowała kolejny rekord w zakresie turbin wiatrowych oddanych do użytku. Ich łączna moc zainstalowana w 2021 roku po raz drugi z rzędu osiągnęła poziom prawie 100 GW. Niekwestionowanym liderem wśród producentów pozostaje Vestas. Duży spadek odnotował amerykański General Electric.
29.03.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii

Po 25 latach produkcji bezemisyjnej energii turbiny wiatrowe wchodzące w skład farmy Irene Vorrink, jednej z najstarszych instalacji wiatrowych Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. Wszystkie części turbin wiatrowych zostaną w miarę możliwości poddane recyklingowi.
11.03.2022

RWE zleca Chantiers de l'Atlantique zaprojektowanie, budowę i montaż morskiej stacji elektroenergetycznej dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II

Montaż stacji elektroenergetycznej na pierwszej polskiej, morskiej farmie wiatrowej koncernu RWE, planowany jest na 2025 rok. Morska farma wiatrowa o mocy 350 megawatów zasili w energię elektryczną 350 tys. gospodarstw domowych w Polsce.
14.02.2022

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie 2 niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
02.12.2021

GE wspiera redukcję kosztów produkcji energii wiatrowej

W dobie rosnących cen energii elektrycznych na rynkach europejskich państwa poszukują sposobów jak zatrzymać ten proces. Jedną z odpowiedzi jest wykorzystanie zielonych, innowacyjnych technologii, które pozwolą obniżyć koszty produkowanej energii, a także wspomóc proces transformacji energetycznej.
09.11.2021

Nils de Baar, Vestas: morska energetyka wiatrowa to korzyści dla pokoleń [ROZMOWA]

Vestas to jeden ze światowych liderów produkcji turbin wiatrowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Firma angażuje się już w polskie inwestycje offshore. Między innymi o wpółpracy z Portem Gdynia i polskim planie na morską energetykę wiatrową opowiedział nam Nils de Baar, prezes firmy na Europę Północną i Środkową.
23.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.
26.07.2021

Czy TwinWind zrewolucjonizuje offshore?

TwinWind to opatentowany pływający fundament, na którym wokół jednego punktu cumowania znajdują się dwie turbiny wiatrowe i wiatrowskazy.
22.06.2021

Pionowe morskie turbiny wiatrowe bardziej wydajne niż konwencjonalne?

Według nowych badań przeprowadzonych przez Oxford Brookes University, pionowe morskie turbiny wiatrowe są znacznie bardziej wydajne w dużych farmach wiatrowych niż konwencjonalne. Dodatkowo zastosowane w parach, turbiny pionowe mogą zwiększyć swoją wydajność nawet o 15 proc.
19.05.2021

Morskie farmy wiatrowe napełnią stoczniowe portfele

- W ciągu najbliższego półtora roku moce morskich elektrowni wiatrowych wzrosną o dodatkowe 20,4 GW - informuje Westwood Global Energy Group. W tym roku duński producent turbin wiatrowych Vestas wprowadził na rynek morską turbinę wiatrową V236-15,0 MW.
12.05.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim

Dające się zauważyć ostatnio, w szczególności po dniu 22 stycznia 2021 r., przyspieszenie tempa prac nad inwestycjami w zakresie realizacji projektów związanych z budową pierwszych Morskich Farm Wiatrowych na polskich obszarach morskich, zmusza do pochylenia się nad tematem bezpieczeństwa żeglugi po akwenie Morza Bałtyckiego w kontekście powyższych planów.
30.03.2021

Belgia: W 2019 roku rekordowa produkcja energii z morskich wiatraków

Morskie farmy wiatrowe odgrywają coraz większą rolę w zaopatrywaniu Belgii w energię - informują w poniedziałek tamtejsze media. Rok 2019 był pod tym względem rekordowy.
06.01.2020

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

EDP Renewables razem z Aker Solutions zrealizują pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Ulsan w Korei Południowej

WindPower Korea, EDP Renewables i Aker Solutions stworzyły konsorcjum z zamiarem zrealizowania pływającej farmy wiatrowej o mocy 500 MW u wybrzeża aglomeracji Ulsan w Korei Południowej.
18.10.2019

Jan De Nul zamówił najnowocześniejszą jednostkę do instalacji turbin wiatrowych

Jan de Nul Group zamówił statek samo-podnośny (jack-up) nowej generacji, zdolny obsługiwać największe i najnowsze morskie turbiny wiatrowe.
30.05.2019

Jan De Nul zamówił statek samo-podnośny nowej generacji

Jan de Nul Group zamówił statek samo-podnośny (jack-up) nowej generacji, zdolny obsługiwać morskie turbiny wiatrowe nowej generacji.
15.04.2019

Zainstalowano ostatnie turbiny na farmie wiatrowej Galloper

Ostatnia turbina wiatrowa została zainstalowana na farmie wiatrowej Galloper Offshore, kończąc tym samym instalację wszystkich 56 turbin Siemens Gamesa.
02.01.2018

Mało kto może pochwalić się takimi projektami! Dzięki biurze projektowemu StoGda Polacy są cenieni na całym świecie

Brali udział w projektowaniu takich jednostek jak samopodnośne jednostki typu jack-up (m.in. Innovation, Vidar, Zourite), megajacht Graceful, pływający dok Marco Polo, hybrydowy prom Elektra czy seria chemikaliowców i wiele innych obiektów. Są dowodem na to, że polska myśl okrętowa prężnie się rozwija. Rozmawiamy z przedstawicielami biura projektowego StoGda Ship Design & Engineering.
10.09.2017

Europa prekursorką wytwarzania energii przez morskie turbiny wiatrowe

Europa odegrała prekursorską rolę w wytwarzaniu energii przez morskie turbiny wiatrowe; w 2015 roku miała ich na morzu 3230, czyli 90 proc. wszystkich takich urządzeń zainstalowanych na świecie - wynika z raportu francuskiego instytutu Ifremer.
28.08.2017

Spadek dynamiki przyłączania morskich farm wiatrowych

W I półroczu 2014 w Europie zostały podłączone do sieci energetycznych morskie farmy wiatrowe o mocy 781 MW, co oznaczało rezultat o 25 proc. gorszy niż w I półroczu 2013 – poinformowało Europejskiej Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
16.07.2014

Energetyka offshore korzystna dla organizmów morskich

Naukowcy z Instytutu Marynistyki Uniwersytetu w Plymouth twierdzą, że morskie elektrownie wiatrowe mają korzystny wpływ na życie stworzeń zamieszkujących morze.
18.12.2012

Francja rozwija energetykę wiatrową

Prezesi firm Areva, GDF Suez, Vinci i CDC Infrastructure przedstawili energetyczne, gospodarcze i społeczne plany projektu w ramach francuskiego państwowego przetargu na morskie farmy wiatrowe o mocy 3000 MW.
10.04.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.