• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

EDP Renewables razem z Aker Solutions zrealizują pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Ulsan w Korei Południowej

ew

18.10.2019 10:21 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki EDP Renewables razem z Aker Solutions zrealizują pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Ulsan w Korei Południowej
EDP Renewables razem z Aker Solutions zrealizują pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Ulsan w Korei Południowej - GospodarkaMorska.pl

WindPower Korea, EDP Renewables i Aker Solutions stworzyły konsorcjum z zamiarem zrealizowania pływającej farmy wiatrowej o mocy 500 MW u wybrzeża aglomeracji Ulsan w Korei Południowej.

Konsorcjum powstało za sprawą inwestycji EDP Renewables, jednego z wiodących światowych producentów energii wiatrowej, oraz Aker Solutions, spółki z sektora inżynierii i technologii z 40-letnim doświadczeniem w projektach offshorowych, w firmę deweloperską Korea Floating Wind Power (“KFWind”), dołączając do jej akcjonariusza-założyciela firmy WindPower Korea. Spółka Principle Power, która miała udział w powstaniu portefela projektów KFWind, będzie dostawcą sprawdzonej technologii WindFloat®.

Nowe konsorcjum zaangażowało się we wspieranie ambitnych planów rządu Korei Południowej w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej, które zakładają budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 13 GW do roku 2030 oraz wyznaczają cel na poziomie przynajmniej 30% jeśli chodzi o udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł do 2040 roku. W styczniu 2019 r. KFWind podpisało z aglomeracją Ulsan memorandum (MoU) w sprawie współpracy przy realizacji pływających farm wiatrowych oraz wsparcia rozwoju przemysłowego w tym regionie, który ma stać się centralą produkcyjną na potrzeby krajowych i zagranicznych rynków morskiej energetyki wiatrowej.

Region Ulsan oferuje doskonałe warunki do realizacji projektów pływających farm wiatrowych na skalę komercyjną dzięki temu, że posiada dobra infrastrukturę portową oraz wiodące stocznie, a także ze względu na ekspercji zakres wiedzy z zakresu gospodarki morskiej. Konsorcjum prognozuje, że projekt przyniesie lokalnej społeczności znaczące korzyści gospodarcze i środowiskowe. Do realizacji farmy wiatrowej wykorzystana zostanie nowoczesna technologia WindFloat®, która pozwala na zainstalowanie pływających platform na dotychczas niedostępnych głębokich wodach morskich, gdzie znajdują się najlepsze wiatrowe zasoby Korei Południowej. Od początku konsorcjum podejmowało działania w bliskiej współpracy z miejscowymi stowarzyszeniami rybackimi i pozostałymi interesariuszami, tak, aby wybrać odpowiednią lokalizację dla projektów i mieć pewność, że są ich wdrażanie przebiega zgodnie z zasadami odpowiedzialnego rozwoju.

Liderzy branży

Konsorcjum uzyskało wsparcie uznanych liderów z sektora energetyki odnawialnej i projektów offshore; korzysta również z dostarczanej przez WindPower Korea wiedzy eksperckiej dotyczącej lokalnego rynku i sytuacji w branży.
EDP Renewables, w której udział większościowy ma portugalski koncern energetyczny EDP, należy do wiodących producentów energii wiatrowej i jest obecna w 14 krajach. Projekt farmy wiatrowej będzie realizowany w ramach przedsięwzięcia joint-venture między EDP Renewables oraz Engie, które stawia sobie za cel dołączenie do piątki największych graczy na rynku morskiej energetyki wiatrowej na świecie. Joint-venture zostało powołane z zamiarem wykorzystywania potencjału morskich zasobów wiatrowych. Obecnie joint-venture EDPR/ENGIE posiada projekty o łącznej mocy 1,5 GW w fazie budowy oraz portfolio 4 GW w ramach planowanych inwestycji na całym świecie.
Firma jest zaangażowana we współpracę w ramach konsorcjum Windplus, które ma uruchomić trzy do tej pory największe morskie turbiny wiatrowe na pływającej platformie w ramach realizowanego w Portugalii projektu 25 MW WindFloat Atlantic. Co za tym idzie, EDPR dysponuje unikalną wiedzą ekspercką z zakresu produkcji energii z pływających morskich farm wiatrowych.
Jednym z właścicieli Aker Solutions jest Aker ASA, firma inwestująca w projekty przemysłowe, z udziałami w spółkach z branży energetycznej i gospodarki morskiej. Aker Solutions jest globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej, ktory ma na swoim koncie realizację przeszło 60% ze wszystkich półzanurzalnych konstrukcji pływających na świecie.

O transakcji

EDPR i AKSO Solutions wykupiły znaczące udziały w KFWind od wykonawcy projektu WindPower Korea, który pozostaje udziałowcem mniejszościowym, oraz od Principle Power, światowego lidera w zakresie technologii pływających farm wiatrowych. Principle Power pozbywa się swoich udziałów, aby móc w pełni skoncentrować się na rozwoju technologii bazowych i usług na koreańskim rynku. KFWind doradzała firma konsultacyjna Green Giraffe, specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej. Strony postanowiły nie ujawniać wartości transakcji.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36475,00 $ tona 0,10% 4 sie
 Cynk 2975,00 $ tona 0,17% 4 sie
 Aluminium 2575,00 $ tona -0,77% 4 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.