• <

Wynik wyszukiwania - "armaty" - Wiadomości

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jak co roku weźmie udział w kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów w terminie z 18 na 19 maja 2024 r. Podczas wydarzenia zapraszamy do zwiedzania trzech wystaw: „Zbrojowni Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawy stałej „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.
13.05.2024

Nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Zapłacono za ubezpieczenie fregat, choć budowa dopiero ruszyła

Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno - poinformowali wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek.
09.05.2024

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Thales inauguruje nowe centrum testowe dla fregat typu F126

Firma Thales otwiera w holenderskim Hengelo centrum testowe, w którym będzie integrować i sprawdzać systemy do planowanych fregat typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Otwarcie obiektu oznacza kolejny etap w budowie tych okrętów, jak i istotne wsparcie dla zatrudnienia i innowacji technologicznych w Holandii, co odbywa się we współpracy z Damen Naval.
25.04.2024

W stoczni Naval Group położono stępkę pod trzecią fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji

We francuskim Lorient odbyła się 15 kwietnia ceremonia położenia stępki pod przyszły HS Formion (F-603). To trzecia, przeznaczona dla Grecji fregata serii FDI HN, która ma wzmocnić morski potencjał kraju.
23.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Niemal pół miliarda dolarów na modernizację sił morskich Peru przy współudziale stoczni z Korei Południowej

Stocznia Hyundai Heavy Industries (HHI) z siedzibą w Ulsan otrzymała w Peru zamówienie o wartości 462,9 mln dolarów na wspólną budowę czterech okrętów wojennych w lokalnej stoczni do 2029 roku. Jest to największy w historii eksport sprzętu obronnego do Ameryki Łacińskiej przez podmiot z Korei Południowej.
29.03.2024

Optonaval nawiązuje współpracę z Damen Naval przy budowie niemieckich fregat nowej generacji

Holenderski koncern poinformował o o współpracy z niemiecką firmą Optonaval przy projekcie budowy fregat określanych jako F126. W ramach budujemy cztery nowe fregaty dla niemieckiej marynarki wojennej. Optonaval z Hamburga w Niemczech zaprojektuje, wyprodukuje i będzie nadzorował system wspomagania lądowania i widoczności dla śmigłowca (Helicopter Visual Landing Aid System, HVLAS), który ułatwi bezpieczne operacje śmigłowców zarówno w dzień, jak i w nocy.
27.03.2024

Vera Navis projektuje innowacyjny patrolowiec dla Marynarki Wojennej Portugalii

Przy współpracy z biurem projektowym Vera Navis siły morskie Portugalii (Marinha Portugesa) planują się wyposażyć w nowoczesne jednostki przeznaczone do patrolowania wód przybrzeżnych i radzenia sobie z współczesnymi wyzwaniami i zagrożeniami w trakcie służby.
18.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Morskie armaty polskich okrętów do naprawy. Jest zawarta umowa w tej sprawie

22 lutego 2024 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S. A. zawarły kolejną umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę średnią trzech morskich armat plot. ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy średniej do 30 listopada 2024 roku. tego typu przedsięwzięcia są realizowane przez ZM Tarnów, jako ich producenta, przede wszystkim na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej.
26.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

Prezydent Wenezueli nakazał wojsku przeprowadzenie ćwiczeń przy granicy z Gujaną

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał w czwartek siłom zbrojnym swojego kraju przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych przy granicy z Gujaną. To reakcja na wysłanie przez Wielką Brytanię okrętu wojennego w stronę gujańskich wód terytorialnych.
29.12.2023

105 lat temu utworzono Flotyllę Wiślaną stanowiącą część polskiej Marynarki Wojennej

105 lat temu, 23 grudnia 1918 r. z połączenia krakowskiej Polskiej Flotylli Wiślanej i warszawskiej Flotylli Wiślanej powstała Flotylla Wiślana będąca częścią polskiej Marynarki Wojennej.
23.12.2023

TKMS dostarcza trzecią fregatę dla egipskich sił morskich w rekordowo krótkim czasie

Tylko dwa lata, licząc od położenia stępki do momentu przekazania, zajęło niemieckiej stoczni w Bremerhaven zbudowanie i przygotowanie fregaty Al-Qadeer dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya). To także trzecia z serii czterech jednostek opartych na platformie MEKO A-200 EN. Wydarzenie ma dowodzić zdolności niemieckiej branży stoczniowej i przemysłu zbrojeniowego w szybkim dostarczaniu sprawdzonych, dużych jednostek morskich.
19.12.2023

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

"Miecznik" po niemiecku. Rozpoczyna się budowa pierwszej fregaty z serii F126 dla Deutsche Marine

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Mają one wzmonić potencjał Niemiec na morzu oraz stanowić kluczową rolę dla rozwoju przemysłu stoczniowego. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group.
05.12.2023

W stoczni Meyer Turku zwodowano pierwszy na jej terenie wycieczkowiec napędzany metanolem

W fińskim zakładzie odbyła się tradycyjna ceremonia wodowania przyszłego statku wycieczkowego Mein Shiff 7, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
04.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Morska broń króla Dawida. Uzbrojenie i potencjał Izraelskiego Korpusu Morskiego cz. 2

Istniejący od 85 lat w obecnej formie Izrael znajduje się w ciągłym stanie zagrożenia z racji na wrogie relacje z państwami arabskimi wokół siebie. Z tego powodu transport drogą morską ma kluczowe znaczenie dla jego gospodarki, stąd Izraelski Korpus Morski jest również rodzajem sił zbrojnych konsekwentnie rozwijanym w zakresie zapewnienia skutecznej obrony interesów państwa.
30.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Gorąco w rejonie Cieśniny Ormuz. Niebezpieczne działania sił morskich Iranu wobec USA groźbą eskalacji

Dowództwo 5. Floty USA poinformowało, że w trakcie nocnej akcji eskorty statku trzy okręty US Navy oraz śmigłowiec US Marine Corp były przedmiotem ataku ze strony irańskiej jednostki nawodnej. Do zdarzenia doszło nocą we wtorek, 26 września br.
29.09.2023

"Miecznik" po indonezyjsku. Kolejne państwo realizuje budowę fregaty opartej na projekcie Arrowhead 140

Na terenie indonezyjskiej stoczni w Surabaya odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowoczesną fregatę, która tak jak polskie okręty programu "Miecznik" i brytyjskie typu 31 są oparte na projekcie Arrowhead 140 od brytyjskiej firmy Babcock International. Podobnie jak to ma miejsce w Polsce, jednostka powstaje na drodze umowy licencyjnej, wykorzystując zdolności lokalnej branży okrętowej i zbrojeniowej.
05.09.2023

Gigant branży okrętowej zmodernizuje "kosmiczny" okręt US Navy

Stocznia Ingals Shipbuilding, będąca częścią koncernu zbrojeniowego Huntington Ingalls Industries (HII) otrzyma 154,8 mln dolarów w związku z kontraktem dotyczącym modernizacji niszczyciela USS Zumwalt (DDG 1000).
04.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Dyrektor programu Miecznik: 16 sierpnia rozpoczniemy produkcję fregat

16 sierpnia, symbolicznym aktem wypalenia pierwszej blachy, rozpoczniemy produkcję fregat Miecznik - zapowiedział w piątek dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan. Przekazał, że - według harmonogramu - trzecia, ostatnia fregata, zostanie przekazana Marynarce Wojennej w 2031 roku.
14.07.2023

Remontowa Shipbuilding S.A. wyróżnioniona za ORP Albatros

Pod patronatem honorowym Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odbył się konkurs „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”. Wśród laureatów znalazł się niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros.
21.06.2023

Dyrektor programu Miecznik: budowa fregaty zgodnie z planem

Budowa fregaty Miecznik postępuje zgodnie z harmonogramem, program przyczynia się do zmian w Stoczni Wojennej - powiedział dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan, który wziął w czwartek w Warszawie udział w Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

Egipskie siły morskie wzmacniają się o kolejną fregatę

W stoczni SBN w Bremerhaven odbyła się 26 maja br. ceremonia przekazania okrętu z udziałem przedstawicieli egipskich władz i sił zbrojnych, a także niemieckiej branży stoczniowej. To już druga fregata z zaplanowanych czterech z serii platform bojowych MEKO A-200 EN dla Marynarki Wojennej Egiptu (El-Quwwāt el-Bahareya el-Miṣriyya).
05.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

ORP Albatros pokazuje możliwości nowej armaty

Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.
27.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Szef MON: Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku

Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu "Caio Duilio". Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.
20.05.2023

W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

W sobotę rano do Portu Gdynia wszedł włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon Caio Duilio (D554).
20.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

USS Arleigh Burke ponownie zawitał do Gdyni

W godzinach porannych 11 lutego do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG-51). Trwająca do niedzieli wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi.
12.02.2023

Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat

Damen Marine Components otrzymał zamówienie na zaprojektowanie, inżynierię i produkcję ośmiu sterów dla czterech fregat F126, które Damen Naval buduje dla niemieckiej marynarki wojennej. Każdy z okrętów będzie wyposażony w dwa stery, opracowane w celu wytrzymania ekstremalnych wstrząsów i poprawy właściwości hydrodynamicznych.
26.01.2023

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.
09.01.2023

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).
18.12.2022

US Navy otrzymuje 73. niszczyciel typu Arleigh Burke

Należąca do HII stocznia Ingalls Shipbuilding dostarczyła US Navy niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke, przyszły USS Lenah Sutcliffe Higbee (DDG 123).
02.12.2022

Damen wskazał Rheinmetall jako dostawcę systemów artyleryjskich dla niemieckich fregat

Holenderski gigant wybrał niemiecką grupę technologiczną jako dostawcę ośmiu nowoczesnych armat morskich 27 mm dla przyszłych okrętów niemieckiej Marynarki Wojennej (Deutsche Marine). Każda z z nich otrzyma po dwa takie systemy.
17.11.2022

Egipt rozbudowuje potencjał swoich sił morskich

Marynarka Wojenna Egiptu niedługo wzbogaci się o kolejną fregatę. Przyszły ENS Al-Qahhar (905) rozpoczyna pierwsze próby morskie. Jest drugą z planowanych czterech jednostek, które wzmocnią morski potencjał państwa.
10.11.2022

Testy ORP Kormoran zakończone pomyślnie

Prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran został oddany marynarce wojennej pod koniec 2017 roku i od tego czasu przechodził testy eksploatacyjno-wojskowe. Teraz oficjalnie zostały one zakończone i okręt może wypełniać zadania bojowe.
02.02.2022

Szkoła Kadetów w Reducie Morast [ZDJĘCIA]

Przez cały sezon letni w Porcie Jachtowym na terenie Reduty Morast odbywa się Szkoła Kadetów, w której udział biorą kadeci mali i duzi.
24.08.2021

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

Wykonawca w programie fregaty Miecznik zostanie wybrany spośród oferentów z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; nie oznacza to, że platformą dla Polski będzie jedna ze znanych konstrukcji z tych państw – zapowiada Inspektorat Uzbrojenia.
14.08.2021

Okręty w plenerze

Jaka inna gra z dawnych lat pasowałaby lepiej do Muzeum Marynarki Wojennej, jeżeli nie słynne „okręty”? Choć niektórzy pamiętają ją ze zwykłej kartki papieru z tylu szkolnego zeszytu, to teraz w klasyczną planszówkę można też zagrać… w plenerze. Na zewnętrznej wystawie pojawiły się specjalne stoły do popularnej rozgrywki.
07.05.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

Armaty morskie BAE Systems dla marynarek wojennych Belgii i Holandii

BAE Systems zostało wybrane jako dostawca 12 armat Bofors 40 Mk4 dla marynarek wojennych Belgii i Holandii w ramach programu Mine Counter Measures Vessels (MCMV). Firma stoczniowa Kership zainstaluje armaty w 12 niszczycielach min – sześciu dla Belgii i sześciu dla Holandii. Pierwszy okręt ma zostać dostarczony belgijskiej marynarce wojennej w 2024 roku.
10.02.2021

Remonty eksponatów Muzeum Marynarki Wojennej

Jak wszystkie instytucje kultury, Muzeum Marynarki Wojennej z powodu pandemii pozostaje zamknięte. Pod nieobecność zwiedzających kilka cennych eksponatów przechodzi kurację odmładzającą. Inne czekają w kolejce. Konserwacje wspiera samorząd oraz społeczeństwo.
10.12.2020

ORP Ślązak powrócił z Morza Północnego [foto]

7 grudnia br. do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni powrócił okręt patrolowy ORP Ślązak. Jednostka zakończyła ponad tygodniowy etap badań eksploatacyjno-wojskowych przeprowadzony na akwenie Morza Północnego.
08.12.2020

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Co wiadomo o nowym amerykańskim dziale do strzelania na bardzo dalekie odległości?

Amerykańskie wojsko rozpoczęło prace nad strategicznym działem dalekiego zasięgu Strategic Long Range Cannon (SLRC), które będzie w stanie atakować cele oddalone o ponad 1850 km, a nawet ostrzelać Moskwę, twierdzi Popular Mechanics.
22.10.2020

BAE Systems z kontraktem na armaty morskie dla brytyjskiego programu fregat Typ 31

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 i Bofors 57 Mk3 dla programu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii – fregaty wielozadaniowej Typ 31. Na mocy umowy, w ramach kontraktu z Babcock International, BAE Systems dostarczy Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy) zestaw zaawansowanych, wielozadaniowych systemów uzbrojenia dla floty składającej się z pięciu okrętów, z których pierwszy okręt ma wejść do służby w 2027 roku.
01.10.2020

Pływający dok uderzył w okręty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej [wideo]

Tajfun Maysak spowodował duże straty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej. Pojawiły się filmy przedstawiające ogromny pływający dok uwolniony przez huragan i uderzający w okręty wojenne we Władywostoku. Port jest główną bazą rosyjskiej marynarki wojennej na Pacyfiku. Na pirsach, na których zdarzył się wypadek, znajdują się okręty podwodne klasy Kilo i duże łodzie rakietowe klasy Tarantul.
07.09.2020

W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast

Atutem zrewitalizowanej Reduty Morast, XVIII - wiecznej fortyfikacji na terenie nowoczesnego Portu Jachtowego w Kołobrzegu, jest jej lokalizacja i fakt, że zwiedzimy ją za darmo.
31.07.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Gdańsk: Śledztwo w sprawie zabytkowych armat znalezionych w Motławie

Wszczęto śledztwo w sprawie przywłaszczenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury - poinformowała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Chodzi o dwie żeliwne armaty, najprawdopodobniej z XVII wieku, które były zatopione w Motławie.
27.01.2020

Uroczyste podniesienie bandery i proporca MW na ORP Ślązak [foto]

Na ORP Ślązak w czwartek w Porcie Wojennym w Gdyni została podniesiona bandera wojenna i proporzec Marynarki Wojennej. Banderę i proporzec przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
28.11.2019

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na ORP Ślązak

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej RP w dniu 101. rocznicy jej utworzenia. Patrolowiec ORP Ślązak otrzyma banderę MW już w najbliższy czwartek 28 listopada. Uroczystości odbędą się w Porcie Wojennym Gdynia.
26.11.2019

Ślązak gotowy do służby! (foto)

ORP Ślązak wreszcie zasili Marynarkę Wojenną. Dziś w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, podpisano protokół zdawczo-odbiorczy okrętu. Tym samym zakończony został odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP - poinformował w piątek Inspektorat Uzbrojenia.
08.11.2019

Dziś uroczyste przekazania okrętu ORP Ślązak Marynarce Wojennej RP

PGZ Stocznia Wojenna poinformowała o dacie uroczystego przekazania Marynarce Wojennej RP okrętu Ślązak, które odbędzie się 8 listopada 2019 roku o godz. 11.00. Przekazanie będzie miało miejsce na lądowisku śmigłowca na okręcie
07.11.2019

Co dzieje się ze Ślązakiem? Jest komunikat PGZ Stoczni Wojennej

Jak poinformowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. Inspektorat Uzbrojenia zapewnił, że usterki już usunięto,jednak pojawiły się wątpliwości, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. Dziś otrzymaliśmy oficjalny komunikat PGZ Stoczni Wojennej w tej sprawie. Publikujemy jego pełną treść.
24.09.2019

Armaty BAE Systems 57mm uzbrojeniem nowych niemieckich okrętów patrolowych

Firma BAE Systems została wybrana na dostawcę trzech armat morskich kalibru 57mm dla nowych 86-metrowych okrętów patrolowych Offshore Patrol Vessels (OPV) niemieckiej policji federalnej Bundespolizei, zbudowanych przez stocznię Fassmer. Zestawy artyleryjskie Bofors 57 Mk3 staną się orężem jednostek policyjnych odpowiedzialnych za monitorowanie niemieckich wybrzeży Morza Północnego i Morza Bałtyckiego.
04.09.2019

Armaty BAE Systems 57 Mk3 wybrane dla okrętów rakietowych marynarki wojennej Indonezji

Marynarka Wojenna Indonezji wybrała armaty morskie BAE Systems Bofors 57 Mk3 dla narodowego programu okrętów rakietowych KCR-60. Wstępna umowa z państwową stocznią PT PAL Indonesia obejmuje cztery systemy 57 Mk3.
21.08.2019

BAE Systems z kontraktem na modernizację armat Mk 45 należących do U.S. Navy

Na mocy niedawno przyznanego kontraktu o wartości 70,6 mln USD BAE Systems zmodernizuje do konfiguracji Mod 4 pięć armat morskich Mk 45 użytkowanych przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Zmodernizowane armaty będą charakteryzowały się większą siłą ognia i donośnością.
23.07.2019

Gdańsk: Prezentacja filmu i gra historyczna na 45-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte

Na prezentację filmu i armaty podobnej do tych, jakimi w 1939 r. dysponowali polscy żołnierze na Westerplatte, zaprasza w sobotę na półwysep Muzeum Gdańska. W programie imprez przygotowanych z okazji 45-lecia otwarcia Wartowni nr 1 jest także m.in. gra historyczna.
28.06.2019

Problemy polskiego okrętu podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops

Problemy polskiego okrętu ORP Gniezno u wybrzeży Litwy podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Jednostka podczas desantu uszkodziła fragment burty, przez co zaczęła nabierać wody. O sprawie poinformowało radio RMF FM.
16.06.2019

MSR Gryfia otrzymała kredyt na remont i budowę dwóch statków. Brzezicki: „Stocznia nabiera rozpędu”

Morska Stocznia Remontowa Gryfia otrzymała kredyt komercyjny na remont i budowę dwóch statków – poinformował Paweł Brzezicki, prezes Funduszu Rozwoju Spółek, cytowany przez Radio Szczecin. Dofinansowanie ma umożliwić remont okrętu wojennego Marynarki Wojennej oraz wybudowanie dwóch lodołamaczy. Brzezicki podkreślił, że „to są duże pieniądze”.
16.06.2019

Zobacz, jak wietnamski statek kontroli połowów uderza w indonezyjską korwetę (wideo)

Ten film podbija Internet. 28 kwietnia opublikowano nagranie, na którym można zobaczyć, jak wietnamski statek kontroli połowów KN-213 uderza w indonezyjską korwetę Kri Tjiptadi 381. Zderzenie jednostek obejrzały już tysiące internautów.
30.04.2019

Opóźnia się przekazanie Ślązaka Marynarce Wojennej

Opóźnia się przekazanie okrętu Ślązak. Marynarka Wojenna miała otrzymać go w marcu tego roku, jednak nie udało się dotrzymać tego terminu. O sprawie poinformowało Radio Gdańsk.
19.04.2019

Grupa PGZ na targach IDEX 2019

Polska Grupa Zbrojeniowa po raz pierwszy uczestniczyła w największych na Bliskim Wschodzie targach przemysłu obronnego IDEX 2019. PGZ zaprezentowała szeroką ofertę produktów i usług skierowaną zarówno do przedstawicieli sił zbrojnych, jak i innych formacji mundurowych.
22.02.2019

Trwają próby zdawczo–odbiorcze ORP Ślązak

W poniedziałek 28 stycznia br. rozpoczęły się próby zdawczo-odbiorcze ORP Ślązak. To ostatni etap prac stoczniowych a zarazem pierwszy zmierzający do przekazania okrętu do służby.
30.01.2019

Prace na Ślązaku zgodne z harmonogramem. PGZ Stocznia Wojenna gotowa do budowy seryjnych jednostek (foto, wideo)

Przykład tej jednostki pokazuje, że stocznia jest w stanie samodzielnie zbudować jednostkę bojową – powiedział we wtorek Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że w procesie tym niezbędna będzie pomoc zewnętrznych producentów, bo „żadna stocznia nie produkuje silników do okrętów ani żadna stocznia nie produkuje uzbrojenia”. Obecnie patrolowiec Ślązak, bo o nim mowa, przechodzi próby morskie. Budowana od 2001 r. jednostka została zaprezentowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
20.11.2018

ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze (foto, wideo)

Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.
14.11.2018

Kołobrzeg: Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto w piątek z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.
09.11.2018

Polskie Lobby Przemysłowe zabiera głos w sprawie powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego opracowuje opinie, analizy, stanowiska oraz ekspertyzy dotyczące polskiej gospodarki, poszczególnych branż polskiego przemysłu lub konkretnych jego problemów, a także obronności. Tym razem, wystosowało pismo dotyczące powstrzymania degradacji Marynarki Wojennej RP i jej odbudowy z udziałem polskiego przemysłu stoczniowego. Otrzymali je najwyżsi decydenci i dowódcy wojskowi w kraju. Są to między innymi: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister gospodarki m
07.11.2018

Szczyt Europa-Azja: Szukanie stabilności w czasach kwestionowania multilateralizmu

Wsparcie dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach - to przesłanie z zakończonego w piątek w Brukseli szczytu Europa-Azja. Spotkanie przywódców to sygnał poparcia dla idei globalnego wolnego handlu w czasie kwestionowania multilateralizmu przez USA.
20.10.2018

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy zaskoczeni (foto)

Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego. W okolicach Kołobrzegu archeolodzy wydobyli z wraku olbrzymią osłonę działa. Teraz trafi do Muzeum Oręża Polskiego.
17.09.2018

Nagrody i wyróżnienia dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Ostatniego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa. Defendery oraz nagrody specjalne Ministra Obrony Narodowej, Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym najbardziej prestiżową - nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymały produkty spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
07.09.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Ślązak nie wejdzie do służby w marcu przyszłego roku. PGZ Stocznia Wojenna wydała komunikat

Ślązak nie wejdzie do służby w planowanym terminie. Jak ustalił reporter Radia Gdańsk, zamiast w marcu, ma to nastąpić najwcześniej latem przyszłego roku. Powód? Prace na jednostce jeszcze się nie zakończyły.
23.08.2018

Morskie szkolenie ogniowe

Od poniedziałku, na wodach Zatoki Gdańskiej operują okręty rakietowe ORP Piorun i ORP Grom. Dzisiaj do ćwiczących jednostek dołączyła korweta ZOP ORP Kaszub. Jednostki prowadzą strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych.
17.05.2018

ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego

Na przestrzeni 42 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się okrętem-muzeum jednostkę zwiedziło 6 milionów 395 tysięcy osób.
01.05.2018

Zwyczajowo niezwyczajni - felieton Marka Błusia

Wielka Brytania podarowała Kanadzie wraki swoich dwóch okrętów HMS Terror i HMS Erebus. Oba żaglowce zaginęły podczas próby pokonania Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku a całe ich załogi dowodzone przez Johna Franklina zmarły na arktycznych bezdrożach z głodu i chorób (129 ludzi). Okręty zostały odnalezione dopiero w latach 2014 – 2016 i częściowo zbadane. Jednak fascynującą historię wyprawy Franklina odkładamy na bok, żeby zająć się niezwyczajnym aktem przekazania wraków albo inaczej – podmorskich stanowisk archeo
01.05.2018

Wstrzymana budowa ORP Ślązak. Syndyk prosi o pomoc władze państwowe

Budowa ORP Ślązak wstrzymana. Powodem jest brak porozumienia pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a syndyk, która list z prośbą o interwencję skierowała do władz państwowych – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Miesiące mijają, a niedokończony okręt jak stał, tak stoi.
11.02.2018

BAE Systems z kontraktem na dostawę armat morskich 40 Mk4 do Finlandii

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 dla okrętów rakietowych Squadron 2000 typu Hamina marynarki wojennej Finlandii, w ramach kontraktu z Patrią, głównym wykonawcą programu wydłużenia trwałości użytkowej i przeglądów naprawczych jednostek. W ramach kontraktu armaty 40 Mk4 dołączą do fińskiego arsenału armat morskich produkcji BAE Systems, który obejmuje dwie poprzednie wersje – L/70 kalibru 40 milimetrów i Mk3 kalibru 57 mm.
30.01.2018

BAE Systems dostarczy U.S. Navy zmodernizowane armaty Mk 45

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych Ameryki (U.S. Navy) przyznała BAE Systems opcję kontraktu wartości 46,8 mln USD na dostawę czterech dodatkowych armat morskich Mk 45. Modyfikacja kontraktu obejmuje zmodernizowanie użytkowanych obecnie armat do konfiguracji Mod 4 w celu zwiększenia siły ognia i wydłużenia zasięgu uzbrojenia. Ta modyfikacja wstępnego kontraktu na 10 armat powoduje zwiększenie wartości umowy do 176,8 mln USD na dostawę 14 armat.
24.01.2018

Zmiany w MON oraz w Stoczni Marynarki Wojennej znowu oddalają wejście do służby Ślązaka

Zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej przez PGZ Stocznię Wojenną niestety wpłyną na kolejne przesunięcie terminu oddania ORP Ślązak do służby. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku odwołany kilkanaście dni temu wiceszef MON Bartosz Kownacki przekonywał, że patrolowiec ORP "Ślązak" wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 roku. Niestety dzisiaj te słowa wydają się być nieaktualne.
23.01.2018

Z zatopionego promu wydobyto polską armatę z II wojny światowej

Prawdopodobnie polską armatę 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej wydobyło w poniedziałek Muzeum Oręża Polskiego z niemieckiego promu, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Potwierdzą to dalsze badania. Armat tych używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.
18.12.2017

Budowa ORP Ślązak dobiega końca. Okręt przygotowuje się na próby morskie (wideo)

Budowa ORP Ślązak dobiega końca. Okręt pozytywnie przeszedł przegląd dokowy w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni i teraz będą na nim kontynuowane prace przed wyjściem na próby morskie – poinformowało na Twitterze Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Testy jednostki zaplanowano na luty 2018 r.
13.12.2017

Kownacki: jest szansa, że ORP Ślązak wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 r.

Jest szansa, że patrolowiec ORP "Ślązak" wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w 2018 roku - poinformował w czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Dodał, że celem resortu jest, by polski przemysł stoczniowy w jak największym stopniu uczestniczył w budowie okrętów dla wojska.
07.12.2017

Świnoujście: Z dna fosy Fortu Gerharda wydobyto lufę armaty sprzed 200 lat (wideo)

Z dna mokrej fosy Fortu Gerharda w Świnoujściu wydobyto w piątek lufę armaty odprzodowej ważącą ok. 1,5 tony. Obiekt zachowany w idealnym stanie, pochodzi sprzed 1850 r., kiedy to zaniechano produkcji tego typu sprzętu artyleryjskiego.
02.12.2017

Kołobrzeg: Muzeum chce podnieść z dna elementy wraków zatopionych podczas wojny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (zachodniopomorskie) planuje wydobyć z dna morskiego m.in. elementy niemieckiego promu desantowego. Jeżeli pogoda pozwoli, może się to stać jeszcze w tym roku.
12.10.2017

MON: Oczekujemy zakończenia budowy ORP „Ślązak” na przełomie 2018 i 2019 r.

Przewidujemy i oczekujemy zakończenia budowy ORP "Ślązak" na przełomie 2018 i 2019 roku – poinformował w środę zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia w MON płk Waldemar Bogusławski. Dodał, że w połowie sierpnia br. rozpoczęto próby portowe jednostki.
27.09.2017

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku dla przedszkolaków

W Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w czwartek ruszyły zajęcia w ramach Programu Edukacji Morskiej. Przeznaczone są dla gdańskich przedszkolaków i prowadzone będą do 30 października. Warsztaty mają na celu zapewnienie pozytywnego pierwszego kontaktu z instytucją muzealną, przybliżenie w sposób przystępny tematyki ekspozycji Spichlerzy na Ołowiance, zaznajomienie z elementami historii morskiej – archeologii podwodnej, marynarskich tradycji, bitew morskich.
01.09.2017

ORP Ślązak przechodzi testy wszystkich urządzeń

Wielki test Ślązaka. Na najdłużej budowanym w historii Polski okręcie obecnie sprawdzane są wszystkie urządzenia – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Od wyniku ich pracy zależy termin przekazania jednostki Marynarce Wojennej.
29.08.2017

ORP Ślązak na stoczniowych próbach układu napędowego (wideo)

Budowa ORP Ślązak nabiera tempa. I to dosłownie. Jak czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia Entuzjastów Okrętu ORP Ślązak, w piątek w Gdyni w Stoczni Marynarki Wojennej przeprowadzona została „operacja przejścia Ślązaka przy pomocy holowników na Nabrzeże Gościnne, celem przeprowadzenia szeregu prób całego układu napędowego”. To pierwszy taki test od 2001 r., kiedy rozpoczęła się budowa jednostki.
30.07.2017

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W tym roku, w sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) już po raz 89. obchodzić będziemy święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przygotowali dla mieszkańców miasta oraz turystów szereg atrakcji.
22.06.2017

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.
19.05.2017

ORP BŁYSKAWICA otwarcie sezonu

Od poniedziałku, 1 maja liczba ta się zwiększy, ponieważ ORP „Błyskawica” rozpoczyna kolejny, sezon wystawienniczy. W roku jubileuszu 80-lecia podniesienia bandery na ORP Błyskawica, 1 i 3 maja, okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie. 6 milionów 274 tysięcy 580 osób zwiedziło historyczny niszczyciel ORP Błyskawica odkąd w 1976 roku stał się on okrętem-muzeum.
27.04.2017

Urodziny 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Już w najbliższy piątek, 28 kwietnia, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża świętowała będzie 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji będzie można wejść do świnoujskiego Portu Wojennego i zobaczyć okręty oraz sprzęt, będzie też defilada z udziałem pododdziałów.
24.04.2017

Nowe okręty w SNMCMG2

Dwa nowe okręty dołączyły do dowodzonego przez Polaków Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2). 3 marca Zespół zasilił turecki niszczyciel min TCG „ALANYA”, a dwa dni później rumuński trałowiec ROS „Sub Lieutenant Alexandru Axente”.
06.03.2017

Okręty wróciły do portu

8 grudnia, w godzinach porannych, okręt rakietowy typu Orkan” z dywizjonu Okrętów Bojowych powrócił do macierzystego portu wojennego w Gdyni.
08.12.2016

Zbiornikowiec Marynarki Wojennej przeszedł gruntowną modernizację w stoczni Makrum Pomerania

ORP Bałtyk powrócił do macierzystego portu wojennego w Gdyni po zakończonym remoncie stoczniowym. Okręt przechodził naprawę główną połączoną z modernizacją systemu podawania paliwa i materiałów trwałych metodą burtową.
26.09.2016

W Świnoujściu łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi na widowisku

Łodzie desantowe, spadochroniarze i czołgi opanują w sobotę świnoujską plażą podczas widowiska "Operacja Nie do Pomyślenia". Planowane przez Brytyjczyków "uderzenie" na Europę Wschodnią, które jednak nie doszło do skutku, odtworzy około stu rekonstruktorów.
09.09.2016

Wyjątkowe odkrycie u wybrzeży Florydy

W okolicach Przylądka Canaveral natrafiono na fragmenty statków z XVI wieku. Prawdopodobnie są to trzy jednostki hiszpańskie, które zatonęły podczas burzy.
19.08.2016

Trwają testy na ORP Ślązak. Mamy zdjęcia

Na okręcie patrolowym ORP "Ślązak" trwają prace wyposażeniowe i testowanie nowych urządzeń. Sprawdzono już agregaty prądotwórcze, zamontowano też pierwsze konsole systemu dowodzenia i kierowania ogniem oraz wiele innych urządzeń. W niedzielę testowano hydrauliczny system opuszczania i podnoszenia łodzi dla grupy abordażowej MK-790. Niebawem sprawdzeniu poddana zostanie siłownia okrętowa.
08.08.2016

Trwają testy na ORP Ślązak

Na okręcie patrolowym ORP "Ślązak" trwają prace wyposażeniowe i testowanie nowych urządzeń. Sprawdzono już agregaty prądotwórcze, zamontowano też pierwsze konsole systemu dowodzenia i kierowania ogniem oraz wiele innych urządzeń. Niebawem sprawdzeniu poddana zostanie siłownia okrętowa. W n
08.08.2016

Posłowie PO: mały ruch graniczny nie ma nic wspólnego z wielką polityką

Mały ruch graniczny nie ma nic wspólnego z wielką polityką; to udogodnienie dla mieszkańców i korzyść ekonomiczna - mówili posłowie PO na poniedziałkowej konferencji w Sejmie. Zaapelowali do rządu o przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją.
08.08.2016

Zakończenie marynarskich praktyk

Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – taką trasę rejsu na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” przebyli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, którzy dzisiaj, 29 lipca, powrócili do kraju.
29.07.2016

Bae Systems z kontraktem wartości 245 mln usd na nowe armaty dla okrętów typ 26

BAE Systems otrzymało od brytyjskiego ministerstwa obrony kontrakt o wartości 245 mln USD (183 mln GBP) na dostawę systemu uzbrojenia, znanego jako Morski System Ostrzału Pośredniego (Maritime Indirect Fires System – MIFS), dla okrętów typ 26 Global Combat Ship. Kontrakt został przyznany po ubiegłorocznym wyborze BAE Systems jako preferowanego dostawcy w konkurencyjnym przetargu.
28.07.2016

To nie gra komputerowa, choć strzela się joystickiem. Polska marynarka prezentuje nową armatę Tryton (foto)

Na pokładzie ORP Kaszub trwają strzelania testowej nowej uniwersalnej armaty morskiej Tryton. Nowe uzbrojenie ma docelowo trafić na pokłady nowych polskich niszczycieli.
21.07.2016

Morska Jednostka Rakietowa otwiera bramy koszar

W piątek (24 czerwca, w godz. 08:00 - 12:00), bramy koszar Morskiej Jednostki Rakietowej w Siemirowicach zostaną otwarte dla społeczeństwa. Marynarze zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie, będzie można zapoznać się z historią i tradycjami jednostki.
21.06.2016

Montaż 76mm. armaty na pokładzie ORP Ślązak

15 czerwca w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni na pokładzie ORP Ślązak zamontowano automatyczną armatę okrętową 76 mm SR MF, produkcji włoskiej firmy OTO Melara.
16.06.2016

Praktyki podchorążych na Morzu Śródziemnym

Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – tak prezentuje się trasa rejsu, w który wyruszą podchorążowie AMW w dniu 6 czerwca 2016 r. Studenci wojskowi I i II roku studiów pierwszego stopnia oraz I roku studiów II stopnia wyruszą w rejs tradycyjnie na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” i odbędą praktyki: marynarską, nawigacyjno – astronomiczną, oficerską i okrętowo – specjalistyczną. Powrót okrętu zaplanowany jest na 29 lipca.
01.06.2016

ORP Błyskawica w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie ORP Błyskawica, ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego oraz spotkanie z pilotem Miga-21bis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie 3. Flotylla Okrętów wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
20.05.2016

ORP Ślązak ma opóźnienie. Stocznia Marynarki Wojennej nie daje rady

Jeszcze w październiku informowaliśmy, że prace na ORP Ślązak idą zgodnie z planem i wchodzą w finalną fazę. Okazuje się jednak, że są spore opóźnienia w dokończeniu budowy okrętu. MON twierdzi, że Stocznia Marynarki Wojennej nie dotrzyma terminu realizacji.
18.12.2015

Dobiegają końca prace na ORP Ślązak

Przygotowanie do służby okrętu patrolowego ORP Ślązak wchodzi w finalną fazę. Wczoraj (27.10) okręt został wyslipowany (wyciągnięty z wody). Przez kolejne tygodnie specjaliści ze Stoczni Marynarki Wojennej będą montować urządzenia w części podwodnej kadłuba (np. sonar), które zostały dostarczone wykonawcy.
27.10.2015

W Szczecinie zwodowano statek badawczy

Do wodowania kadłuba ponad 70-metrowego statku doszło w poniedziałek w szczecińskiej stoczni Hullkon. Jednostka będzie przeznaczona do poszukiwań podmorskich złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.
14.09.2015

ORP Ślązak zwodowany. To pierwszy chrzest zbudowanego w Polsce okrętu od ponad 20 lat (FOTO)

Na ten dzień polska marynarka czekała od długiego czasu. Dziś w Stoczni Marynarki Wojennej odbyło się bowiem wodowanie i chrzest okrętu patrolowego ORP Ślązak. To pierwsze wodowanie jednostki Marynarki Wojennej zbudowanej w polskiej stoczni od ponad 20 lat.
03.07.2015

Płetwonurkowie zbadali wrak statku handlowego z XVII wieku. Odkryli stare butelki, beczki oraz armaty (FOTO)

Archeolodzy i płetwonurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli badania wraku F53.30. Eksploracja prowadzona w ramach projektu "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" przyniosła niezwykłe wyniki. "Szklany" okazał się prawdopodobnie pozostałością gdańskiego statku handlowego z II połowy XVII wieku.
01.07.2015

Wyznaczono datę wodowania okrętu ORP ŚLĄZAK

W czwartek, 2 lipca, w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni rozpocznie się uroczystość wodowania i chrztu okrętu patrolowego ORP ŚLĄZAK.
24.06.2015

Wakacyjne praktyki podchorążych Akademi Marynarki Wojennej

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The
16.06.2015

Praktyki podchorążych 2015

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. W poniedziałek 15 czerwca, w sześciotygodniowy rejs wyszedł ORP „Wodnik”, zabierając trzy roczniki podchorążych AMW. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła. Natomiast 17 czerwca wyjdzie ORP „Iskra” z I rocznikiem, który odbędzie praktykę marynarską, a jednocześnie weźmie udział w regatach „The T
16.06.2015

Włoskie Minervy w rękach Bangladeszu

Włoskie korwety typu Minerva mają być odsprzedane straży przybrzeżnej Bangladeszu. Na zakup zgodził się komitet rady ministrów ds. zakupów wojskowych, na czele którego stoi minister finansów Abul Maal Abdul Muhith.
30.03.2015

Z korwety–patrolowiec. Z fregaty-luksusowy jacht

Wszystkim tym, którzy z niesmakiem przyjęli decyzję o przerobieniu korwety Gawron na patrolowiec Ślązak warto pokazać na przykładzie byłej holenderskiej fregaty HNMLS „Piet Heyn” (typu Kortenaer), że mogło być jeszcze gorzej...
30.12.2014

Okręt patrolowy „Ślązak” zwodowany technicznie. Ważny etap budowy

Wczoraj w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się wodowanie techniczne kadłuba okrętu patrolowego typu „Ślązak”. Zgodnie z oficjalnym komunikatem „jednym z celów operacji wodowania było zweryfikowanie z rzeczywistością aktualnej masy okrętu poprzez próbę nośności oraz przygotowanie okrętu do montażu śrub napędowych”.
16.12.2014

Portugalia kupi modułowe okręty patrolowe

Portugalia rozważa możliwość nabycia czterech duńskich okrętów patrolowych typu Flyvefisken zbudowanych zgodnie ze standardem jednostek modułowych SF 300 (Standardflex 300).
06.10.2014

Akcja wydobywcza Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej organizuje akcję wydobycia zabytków techniki morskiej z dna Zatoki Gdańskiej. To dwa działa niemieckie kal. 75 mm Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 odkryte w wodach zatoki przez Mariusza Szymańskiego.
15.07.2014

Morskie lato studentów

Studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej letnie miesiące spędzają głównie na praktykach, w znacznej części na morzu. Dziś 4 czerwca, wyszedł w ponad siedmiotygodniowy rejs ORP „Wodnik”, zabierając dwa roczniki podchorążych AMW.
05.06.2014

Testował płetwy, trafił na niemieckie działa

Niemieckie działa z okresu II wojny światowej odnalazł w Zatoce Gdańskiej Mariusz Szymański. Mężczyzna testował opatentowane przez siebie płetwy dla nurków. Armaty leżą na głębokości zaledwie dwóch metrów. Wkrótce zostaną wyciągnięte i trafią do muzeum.
22.04.2014

Nowe symulatory Akademii Marynarki Wojennej

W piątek 6 grudnia br. w Akademii Marynarki Wojennej odbyła się ceremonia oddania do użytku dwóch nowoczesnych symulatorów.
09.12.2013

Opuszczenie banery na dwóch okrętach rakietowych MW

We wtorek, 3 grudnia o godzinie 11:00, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia ostatniego opuszczenia bandery na dwóch okrętach rakietowych Marynarki Wojennej - ORP „Metalowiec” i ORP „Rolnik”. W uroczystości udział wziął Zastępca Dowódcy Marynarki Wojennej – Szef Sztabu MW kontradmirał Jarosław Zygmunt, przedstawiciele dowództwa 3 Flotylli Okrętów, kadra Dywizjonu Okrętów Bojowych, załogi obu okrętów oraz zaproszeni goście.
04.12.2013

Praktyka uzbrojeniowa

Armaty, rakiety, trały to tylko część uzbrojenia morskiego używanego przez okręty. Praktycznego ich wykorzystania, obsługi i budowy uczą się podchorążowie na praktyce okrętowo-uzbrojeniowej. Od 3 czerwca studenci wojskowi III roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego przebywają na okrętach MW RP ucząc się praktycznej części sztuki wojennomorskiej. Szkolenie trwać będzie do 26 lipca.
27.06.2013

Morskie Praktyki podchorążych

Dwumiesięczny rejs okrętem szkolnym ORP „Wodnik”, miesięczny rejs na żaglowcu ORP „Iskra”, udział w regatach The Tall Ships Races 2013, praktyki na okrętach Marynarki Wojennej RP – tak studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej spędzą najbliższe miesiące. Przed nimi żegluga po morskich i oceanicznych akwenach, wizyty w zagranicznych portach, a przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
05.06.2013

Okręt Patrolowy „Ślązak” ukończony w 70%

Jak informuje Robert Roszkowski, prezes gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, która realizuje konstrukcję, prace nad okrętem patrolowym „Ślązak” mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2016r. Wizytująca stocznię sejmowa komisja obrony, oceniła stopień zaawansowania prac i nakreśliła założenia programu modernizacji Marynarki Wojennej RP.
22.05.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.