• <

Wynik wyszukiwania - "P&O" - Wiadomości

Wärtsilä wspiera zoptymalizowane operacje o niskiej emisji dla dwóch statków P&O Ferries

Grupa technologiczna Wärtsilä podpisała umowę z brytyjską firmą P&O Ferries. Pięcioletnia umowa obejmuje dwa statki, M/V Pioneer i M/V Liberté i została zawarta w celu optymalizacji oraz minimalizacji wpływu na ich operacje, zapewniając przy tym przewidywalność kosztów utrzymania. Zamówienie zostało zarejestrowane przez firmę Wärtsilä w styczniu 2024 roku.
17.03.2024

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Niewidome kobiety usunięte z wycieczkowca P&O

Dwie niewidome kobiety z West Sussex, Pam May i Jennie Bailie, publicznie wyraziły swoje oburzenie i poczucie upokorzenia po tym, jak zostały usunięte ze statku P&O Cruises ze względów "bezpieczeństwa i higieny". Incydent, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, wywołał debatę na temat praw osób niepełnosprawnych i odpowiedzialności usługodawców.
11.06.2023

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Wspólna oferta DFDS i P&O Ferries na popularnej trasie [Podsumowanie tygodnia 22/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o współpracy firm P&O Ferries oraz DFDS. Ma ona zaowocować lepszą ofertą, z której korzystać będą klienci frachtowi na trasie Dover-Calais.
01.06.2021

P&O i DFDS zawarły umowę czateru powierzchni ładunkowej na trasie Dover - Calais

Dwaj wiodący operatorzy promowi na kanale La Manche ogłosili dziś, że osiągnęli porozumienie w sprawie wzajemnego udostępnienia powierzchni ładunkowej na swoich promach. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klientów i umocnienie pozycji kluczowej trasy promowej Dover-Calais.
26.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Nowe promy na europejskich wodach [podsumowanie tygodnia 18/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o europejskich przewoźnikach wzmacniających swoje floty oraz o zaciętej rywalizacji pomiędzy armatorami na kanale La Manche.
10.05.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
28.04.2021

Więcej promów i rejsów P&O Ferries na trasie Calais-Dover

W związku z rosnącym popytem na przewozy frachtowe do i z Wielkiej Brytanii operator promowy P&O Ferries wprowadził na trasę Calais-Dover dodatkowy, czwarty prom – Pride of Kent.
20.04.2021

Ochrzczono drugi wycieczkowiec P&O Cruises napędzany LNG

Brytyjska linia wycieczkowa P&O Cruises ochrzciła wycieczkowiec klasy Excel napędzany LNG – Arvia. Jednostka dołączy do floty armatora w grudniu 2022.
22.02.2021

P&O Ferries za darmo przetransportuje szczepionki przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii

Europejski armator P&O, własność DP World, zaoferował darmowy transport szczepionek przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii. To pierwszy zachodni kraj, który zaaprobował użycie szczepionki stworzonej przez amerykańskiego giganta Pfizer i ich niemieckiego partnera – BioNTech.
07.12.2020

P&O Ferries wyczarteruje statek STENA FORECASTER

Stojący obecnie na suchym doku w stoczni A&P Tyne statek STENA FORECASTER ma zostać wyczarterowany przez P&O Ferries.
30.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

P&O Ferries wybiera silniki Wärtsilä dla „super promów”

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana przez brytyjskiego operatora promowego P&O Ferries do zasilania nowej serii „super promów” firmy. Kontrakt, który obejmuje dwa statki, został podpisany w I kwartale 2020 roku - informuje Wärtsila.
23.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o wzmocnieniu przez DFDS niektórych tras na Bałtyku

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzonych przez DFDS zmianach w siatce połączeń na Morzu Bałtyckim. Armator wzmacnia niektóre trasy, ale też likwiduje jeden z serwisów.
05.10.2020

P&O Ferries rozwija narzędzia cyfrowe dla firm transportowych, aby pomóc chronić kierowców podczas pandemii COVID-19

Przewoźnik promowy P&O Ferries kontynuuje przewozy frachtowe przez cały okres pandemii koronawirusa, zapewniając dostawy towarów pomiędzy Europą kontynentalną a Wielką Brytania oraz Irlandią. Armator stawia bezpieczeństwo kierowców frachtowych, pasażerów oraz załóg zawsze na pierwszym miejscu i dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych procedur czystości, dodatkowych środków zapewniających zachowanie dystansu społecznego oraz innych środków ostrożności.
02.09.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in. o ważnej zmianie w firmie P&O Ferries

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySKAT w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o zmianie na stanowisku dyrektora operacyjnego w P&O Ferries, a także o szansach na dokończenie budowy nowoczesnego promu Caledonian MacBrayne.
18.08.2020

Konkurs grantów eksportowych dla pomorskich firm

W konkursie mogą startować małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na udział w zagranicznych targach czy misjach gospodarczych. Wnioski będzie można składać już od najbliższego poniedziałku, 29 czerwca 2020 r.
24.06.2020

Port Gdynia: Nowoczesny model BIM w idei #smartport

W 2019 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. rozpoczął pracę nad wdrożeniem modelu BIM (ang. Building Information Management).
24.06.2020

OZE w Porcie Gdynia

W odpowiedzi na liczne sygnały i rosnące zapotrzebowanie ze strony interesariuszy Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. wspiera działania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii na terenach znajdujących się w granicach administracyjnych Spółki oraz umożliwia sprawne przyłączanie nowych instalacji wytwórczych do własnej sieci elektroenergetycznej.
24.06.2020

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami ws. budżetu UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął w środę konsultacje z przywódcami unijnymi ws. przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Dyskusje mają utorować drogę do zbudowania kompromisu w spraw ram finansowych Wspólnoty na lipcowym szczycie w Brukseli.
24.06.2020

Raport: Polska może zyskać ok. 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin

Polska może skorzystać na zmianie szlaków handlowych po pandemii - uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oceniają, że nasz kraj może zyskać ponad 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin.
24.06.2020

Forum Okrętowe: Biała Księga Komisji Europejskiej w sprawie subwencji zagranicznych [wywiad]

W dniu 17 czerwca 2020 Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwaną „BIAŁĄ KSIEGĘ w sprawie wyrównania szans w zakresie dotacji zagranicznych”. Dokument ten jest kontynuacją komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie Chin wydanego w ubiegłym roku.
24.06.2020

USA rozważa cła na towary z Niemiec, Francji, W. Brytanii i Hiszpanii

Administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 mld dol. ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - informuje w środę agencja Bloomberg, powołując się na dokument przygotowany przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera
24.06.2020

Bielan: atakowanie relacji polsko-amerykańskich jest atakowaniem polskiej racji stanu

Atakowanie przez kontrkandydatów prezydenta Andrzeja Dudy relacji polsko-amerykańskich ze względu na wagę tych relacji dla bezpieczeństwa, jest atakowaniem polskiej racji stanu - mówił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
24.06.2020

Hyundai Heavy łączy przemysł stoczniowy i offshore, aby przetrwać kryzys

Hyundai Heavy Industries (HHI), największa na świecie firma stoczniowa, postanowił zintegrować swoje działy przemysłu stoczniowego i offshore i zmniejszyć działalność o około 20 procent.
24.06.2020

Długi firm na skutek koronawirusa wzrosły do 33,7 mld zł

W kwietniu, pełnym miesiącu lockdownu, zaległości przedsiębiorstw wzrosły do 33,73 mld zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Najwięcej nieopłaconych kredytów i faktur przybyło w kultury, rozrywki i rekreacji.
24.06.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozpoczął realizację planu dynamicznej ekspansji w Afryce. Dzięki kolejnym przejęciom, strategicznym inwestycjom i rozszerzaniu działalności o nowe kraje firma chce stać się wiodącym graczem na całym afrykańskim rynku usług logistycznych.
24.06.2020

Raport: Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego

Coraz więcej mówi się w Polsce o odejściu od węgla, a pandemia koronawirusa przyśpieszyła te dyskusje. Forum Energii w najnowszym opracowaniu policzyło jakie będą koszty pożegnania z węglem brunatnym w Polsce, ile emisji CO2 można zredukować do 2030 r. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii.
24.06.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Konsorcjum firm TGE i PORR rozbuduje dla Polskiego LNG gazoport w Świnoujściu

Polskie LNG, operator terminala LNG w Świnoujściu, i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali w środę z konsorcjum firm TGE Gas Engineering-PORR umowy na rozbudowę gazoportu. Wartość umów to prawie 2 mld zł.
24.06.2020

Czy politycy czują klimat? Środowisko i klimat w debacie politycznej

Zainteresowanie polityków podejmowaniem działań w obszarze klimatu i środowiska jest związane między innymi ze świadomością, z wiedzą i postawami wobec tych kwestii.
24.06.2020

W Brukseli inauguracja prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie od Czech prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli planuje zorganizować w ciągu półrocza ponad 300 wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych.
24.06.2020

Wody Polskie: Ruszył projekt Stop Powodzi

Dziś odbyła się pierwsza z serii konferencji w ramach projektu Stop Powodzi, realizowanego przez Wody Polskie. Około 200 ekspertów debatowało nad metodyką opracowania Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Aktualizacja planu, rozpoczęta w marcu, będzie zwieńczona powstaniem nowego 6-letniego planu, który będzie obowiązywał od 2022 r.
23.06.2020

Robert Erni nowym CFO Dachser

Dachser, międzynarodowy operator usług logistycznych, wyznaczył nowego członka zarządu odpowiedzianego za finanse. Z dniem 1 stycznia 2021 r. Szwajcar Robert Erni przejmie stanowisko od Burkharda Elinga, który stanie na czele firmy rodzinnej. Erni rozpocznie okres wdrażania w struktury Dachser z początkiem września b.r. jako zastępca dyrektora.
23.06.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

Poznaj legendę słynnego żaglowca Pogoria

„Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej wodowanie.
23.06.2020

Ponad 20 kontenerów wypadło za burtę barki

Jak poinformowała amerykańska straż przybrzeżna, 22 czerwca, niedaleko Hilo na Hawajach, za burtę barki Ho Omaka Hou wypadło ponad dwadzieścia kontenerów. Dotychczas zlokalizowano dziewięć z nich.
23.06.2020

WWF: Ratunek przed suszą - nie deszcz a polityka klimatyczna

Gazy cieplarniane emitowane przez działalność człowieka są odpowiedzialne za jedno z największych globalnych wyzwań – obserwowaną dziś drastyczną zmianę klimatu. W Polsce, jednym z jego najdotkliwszych skutków jest susza. Powtarzalna, uciążliwa, niebezpieczna, ale… możliwa do zatrzymania. Jednak jak uratować się przed suszą, będąc jednocześnie jednym z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej?
23.06.2020

Trwa modernizacja falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku [wideo]

Trwają prace nad jednym z największych projektów hydrotechnicznych ostatnich lat - modernizacją układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku. Trwa realizacja zleconego przez Urząd Morski w Gdyni projektu obejmującego modernizację układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku. Wartość inwestycji to ponad 607 mln zł, a poziom zaawansowania prac to już 40%.Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/geoinzynieria/wiadomosci/58100,trwa-modernizacja-falochronow-w-porcie-polnocnym © inzynieria.comTrwa reali
23.06.2020

Czaputowicz: amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rozwija się zgodnie z planem (wywiad)

Amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rośnie i rozwija się zgodnie z planem; priorytetem partnerstwa Polski i USA są m.in. obronność i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
23.06.2020

W gospodarce morskiej trwają inwestycje warte prawie 10 mld zł

Wartość wszystkich trwających inwestycji mających na celu rozwój portów morskich sięga prawie 10 miliardów złotych. Natomiast do 2030 roku na kolejne strategiczne inwestycje morskie zostanie przeznaczone kolejne 15 mld złotych.
23.06.2020

III Forum Wizja Rozwoju o gospodarce morskiej

Sztandarowym blokiem tematycznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będzie szeroko pojęta gospodarka morska. W dniach 24-25 sierpień 2020 w siedzibie Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte grono wybitnych ekspertów weźmie udział w dyskusjach poruszających zagadnienia związane z rozwojem polskich portów, potencjałem morskich autostrad oraz perspektywami przemysłu stoczniowego.
23.06.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

Bunkierka Nauticora po raz pierwszy zatankowała wycieczkowiec Iona

Nauticor z Hamburga, dostawca LNG, jednostka nordyckiej firmy energetycznej Gasum, przeprowadziła wstępną operację bunkrowania LNG dla nowego statku wycieczkowego Iona.
22.06.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku!

Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie pojawiają się ostatnio w Bałtyku. Na ich obecność wpływa wzrastająca temperatura wody. Mogą wywołać groźne stany zapalne, zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć
22.06.2020

Maląg: pomimo trudnej sytuacji gospodarczej tarcza antykryzysowa zadziałała

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej mechanizmy tarczy antykryzysowej zadziałały; udało się ochronić wiele miejsc pracy - powiedziała w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg. Zaznaczyła, że rząd pamięta także o wsparciu osób, które zostały bez pracy.
22.06.2020

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

Polska oficjalnie dołączyła do światowego rankingu w eSailingu ustanowionego przez Światową Federację Żeglarską World Sailing. Ranking prowadzony jest w grze Virtual Regatta. Dzięki temu Polacy przystąpią do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu i zyskają szansę na awans do finału.
22.06.2020

Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto]

Pioneering Spirit, statek do przewozu ciężkich ładunków od Allseas, przeprowadził pierwszą tego lata operację wycofania z eksploatacji na platformie Brent Alpha firmy Shell na Morzu Północnym.
22.06.2020

Rząd planuje zmiany dotyczące inwestycji w zakresie przeciwdziałania suszy

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, zakładającej wprowadzenie ułatwień proceduralnych umożliwiających sprawną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, zwłaszcza budowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania urządzeń wodnych w celu ograniczenia skutków suszy, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM).
22.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – czy rynek odbija się od dna? (tydzień 24-25)

Po załamaniu się rynków żeglugowych na skutek kryzysu pandemicznego a także krachu na rynku ropy w ostatnich miesiącach, wiele wskazuje na to, że rynek frachtowy wielu segmentów odbija się od dna. Każde pozytywne informacje cieszą, ale według części międzynarodowych analityków nie będziemy świadkami szybkiego odbicia w kształcie litery „V” a bardziej prawdopodobnie stopniowego długookresowego wzrostu w kształcie litery „U”.
22.06.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]

17 czerwca 2020 roku wrak jachtu żaglowego „BETTY MARIEL”, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.
22.06.2020

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.
22.06.2020

Ceny ropy w USA znowu spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje i jest wyceniana po ok. 39,5 USD za baryłkę. Inwestorzy oceniają jakie jest globalne odbicie popytu na paliwa, ale z pola widzenia nie tracą pojawienia się nowej fali zakażeń koronawirusem - informują maklerzy.
22.06.2020

Sprzęt dla polskiego wojska z USA: samoloty, rakiety, artyleria

Współpraca obronna ma być jednym z tematów środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie; Polska od lat rozwija współpracę z wojskiem USA, od lat też dokonuje z zakupów uzbrojenia i sprzętu z tego kraju wartego łącznie dziesiątki miliardów złotych.
22.06.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni [foto, wideo]

Kolejne wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni. Zwodowana jednostka to statek rybacki dla duńskiego armatora Astrid Fiske AB​.
22.06.2020

Dobre wieści dla norweskich złóż LOTOSU

Na początku ubiegłego tygodnia Equinor wraz z partnerami podjęli decyzję inwestycyjną o częściowej elektryfikacji złoża Sleipner. Przyczyni się to do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na norweskim szelfie kontynentalnym. Kilka dni później Aker BP i Equinor zawarli długo oczekiwane porozumienie komercyjne co do strategii rozwoju projektu NOAKA. Partnerem obu licencji jest LOTOS Exploration & Production Norge.
19.06.2020

Katastrofalne w skutkach przypadki chorobowe u ssaków morskich spowodowane głównie przez wirusy

Gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie zaczynają naprawdę rozumieć, w jaki sposób choroby zakaźne mogą dewastować życie. Ale ogniska choroby nie ograniczają się tylko do ludzi lub życia na lądzie.
19.06.2020

Nie zdążyłeś zgłosić swojego nowatorskiego projektu do INGI? Możesz to jeszcze zrobić

Do 9 października br. został wydłużony termin przyjmowania wniosków w konkursie organizowanym w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA. Budżet drugiego już konkursu Wspólnego Przedsięwzięcia INGA na wsparcie nowatorskich projektów z sektora gazownictwa wynosi 311 milionów złotych. Inicjatywę realizują Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA.
19.06.2020

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

Podczas ostatniego spotkania Władimira Putina z dyrektorem generalnym Rosatom State Atomic Energy Corporation Aleksiejem Lichaczowem, szef spółki poinformował prezydenta m.in. o planach związanych z rozwojem Północnej Drogi Morskiej.
19.06.2020

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej PGZ Stocznia Wojenna realizuje projekty dla MW RP pełną parą [foto]

Głównymi projektami realizowanymi obecnie przez PGZ Stocznię Wojenną są trzy duże naprawy główne-dokowe OORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, „Kościuszko” i „Arctowski”. Nawet obostrzenia związane z COVID-19 nie spowolniły prac Stoczni i w tym trudnym okresie praca przy ulicy Śmidowicza wre.
19.06.2020

Zakwaszenie Oceanu Arktycznego większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Według naukowców Ocean Arktyczny będzie pochłaniał więcej dwutlenku węgla w XXI wieku niż przewidywano w modelach klimatycznych. Ten dodatkowy dwutlenek węgla powoduje wyraźnie silniejsze zakwaszenie oceanów, co będzie miało wpływ m.in. na morski łańcuch pokarmowy.
19.06.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

Szef MON: jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce

Jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce - powiedział PAP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska postrzega silne więzi transatlantyckie jako kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kontynentu.
19.06.2020

Wild: Program Wieloletni Centralnego Portu Komunikacyjnego 2020-2023 na ostatnim etapie uzgodnień rządowych

Program Wieloletni Centralnego Portu Komunikacyjnego na lata 2020-2023, wraz ze szczegółami finansowania, jest na ostatnim etapie uzgodnień rządowych; zakładamy, że w ciągu najbliższych tygodni zajmie się nim Rada Ministrów - zapowiedział prezes CPK Mikołaj Wild podczas posiedzenia Rady Społecznej.
19.06.2020

DAR MŁODZIEŻY wyszedł w morze [foto]

W czwartek (18.06.) ok. godz. 13.00 DAR MŁODZIEŻY, pod komendą kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego, oddał cumy rozpoczynając pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy. Opóźniony sezon praktyk morskich to oczywiście sprawa zgrożenia epidemicznego.
18.06.2020

Zrównoważone rybołówstwo: KE podsumowuje postępy we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE

Komisja Europejska wydała swój coroczny komunikat podsumowujący wdrażanie Wspólnej Wolityki rybołówstwa (CFP) i rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r.
18.06.2020

Powstała koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski”

Walka z przyczynami i skutkami zmian klimatycznych oraz rozwijanie produkcji przemysłowej nie muszą się wykluczać. Co więcej – rozwój oraz badania w jednej z tych dziedzin przekładają się na zmiany w drugiej. Niezbędna jest jednak współpraca podmiotów związanych z każdym etapem wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania energii, ośrodków badawczych oraz think-tanków. W celu stymulowania takiej współpracy oraz zapewnienia przepływu wiedzy i doświadczeń Pracodawcy RP powołali do życia koalicję „Włącz Czystą Energię dla Polski”
18.06.2020

PGE uruchomi wkrótce dwie farmy wiatrowe na północy Polski

Polska Grupa Energetyczna (PGE) otworzy wkrótce farmy wiatrowe w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice - podała dzisiaj spółka.
18.06.2020

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe lawinowo wzywają marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie sygnalizowaliśmy o wzmożonej aktywności organów podatkowych względem marynarzy. Niestety w ostatnich tygodniach, pomimo pandemii Covid-19, mamy do czynienia z coraz większą ilością wezwań polskich marynarzy, którzy rozliczyli swoje zeznania podatkowe z ulgą abolicyjną w latach 2014-2016.
18.06.2020

NATO wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodnili w środę wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
17.06.2020

Akcje nurków minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni i Świnoujściu zakończone sukcesem [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców we wtorek, 16 czerwca, przeprowadziła operację neutralizacji blisko 1000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu portu w Gdyni. Z kolei w środę, 17 czerwca, nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców po raz kolejny oczyścili tor wodny Szczecin-Świnoujście z dwóch obiektów zawierających w sobie blisko 600 kg materiału wybuchowego.
17.06.2020

Siemens i Total łączą siły w pracy nad „zieloną” produkcją LNG

Niemiecki gigant inżynieryjny Siemens zawarł umowę z francuską grupą energetyczną Total, aby wspólnie rozwijać nowe koncepcje "zielonej" produkcji skroplonego gazu ziemnego.
17.06.2020

Prezydenci stolic Grupy Wyszehradzkiej apelują o wyższy cel redukcji emisji UE

Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy, zaapelowali do Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla Zielonego Ładu, zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla w UE na rok 2030 z 40% do 55% i wsparcie dla samorządów w walce z kryzysem klimatycznym
17.06.2020

Tarcza finansowa PFR dla dużych firm

W dniu 9 czerwca 2020 r., po ponad dwóch miesiącach oczekiwania została uruchomiona tzw. Tarcza Finansowa dla Dużych Firm.
17.06.2020

Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie już w przyszłym tygodniu

Akademia Morska w Szczecinie 24 i 25 czerwca zaprasza do siebie w formie wirtualnej. W tym roku nie możliwe było spotkanie się w murach uczelni - co nie oznacza, że niemożliwe jest uchylenie drzwi AM przed przyszłymi adeptami.
17.06.2020

Izostal dostarczy Gaz-Systemowi rury do gazociągu DN700 Polska - Litwa za 45,9 mln zł netto

Izostal - spółka zależna Stalprofilu - podpisał umowę z Gaz-Systemem na wyprodukowanie, sprzedaż i dostawę izolowanych zewnętrznie i malowanych wewnętrznie rur stalowych dla zadania inwestycyjnego Gazociąg DN700 Polska - Litwa, odcinek południowy (zamówienie 3), o długości około 63 km, podała spółka. Wartość umowy to 45,9 mln zł netto, co stanowi 56,5 mln zł brutto.
17.06.2020

STOP SUSZY! Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Dziś, 17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Chociaż obecnie w w naszym kraju warunki hydrologiczne poprawiły się, to sytuacja może ulec zmianie, ponieważ dotychczasowe opady nie uzupełniły wystarczająco deficytu wody w środowisku, który był spowodowany przez ubiegłoroczną suszę. Dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy, w tym gromadzenie wód opadowych, jest istotne w naszym kraju o każdej porze roku, na co dzień.
17.06.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Unijny audyt stawia znak zapytania co do rentowności Rail Baltica

Budowana za środki UE międzynarodowa trasa kolejowa Rail Baltica, łącząca Polskę z krajami bałtyckimi, może nie być nigdy rentowna - napisali w opublikowanym we wtorek raporcie kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
16.06.2020

Adamczyk: dzięki inwestycjom infrastrukturalnym chcemy ocalić 1,5 mln miejsc pracy

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym chcemy ocalić ok. 1,5 mln miejsc pracy - powiedział we wtorek w Emilianowie (Kujawsko-Pomorskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zapowiedział budowę ze środków rządowych trasy S10.
16.06.2020

Wybrano nowego Wiceprezesa ds. Infrastruktury Portu Gdańsk

Powodzeniem zakończyło się postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Członka Zarządu ZMPG S.A., wszczętego dnia 18 grudnia 2019 roku.
16.06.2020

LOTOS Kolej będzie transportować paliwo lotnicze dla wojska

Należąca do Grupy Kapitałowej LOTOS spółka LOTOS Kolej podpisała czteroletni kontrakt na przewozy paliwa lotniczego F-34 dla Sił Zbrojnych RP. To kolejna umowa lidera kolejowych przewozów towarów niebezpiecznych z polskim wojskiem.
16.06.2020

Port Gdynia podpisał umowę z Pelixar S.A.

Port Gdynia, jako port podwójnego przeznaczenia port o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa oraz gospodarz HNS, bezpieczeństwo traktuje jako sprawę priorytetową. Właśnie dlatego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa są wdrażane we współpracy ze specjalistami oraz dostosowywane do dynamicznie zmieniającego się otoczenia oraz nowych zagrożeń.
16.06.2020

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
16.06.2020

Naimski: Baltic Pipe kluczowy dla zapewnienia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski

Budowa gazociągu Baltic Pipe jest kluczowym elementem, który zapewni dywersyfikację dostaw gazu do Polski - ocenił we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
16.06.2020

MSZ: Wzmocnienie współpracy Polski z Estonią, Litwą i Łotwą

Dzisiejsze spotkanie w Wilnie ministra Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy (spotkanie w formacie B3+1) oraz dwustronne rozmowy polsko-litewskie potwierdzają bliską współpracę Polski z krajami regionu.
15.06.2020

Aqua Vision łączy siły ze Stema Systems w badaniach podwodnych

Holenderska firma konsultingowa Aqua Vision, nawiązała współpracę ze specjalistą od geofizycznych badań podwodnych, Stema Systems.
15.06.2020

Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23.
15.06.2020

Jak będzie wyglądało zarządzanie łańcuchem dostaw po pandemii COVID-19? Raport C.H. Robinson

Jeszcze kilka miesięcy temu świat nie spodziewał się, że epidemia wirusa w chińskiej prowincji tak drastycznie wpłynie na wszystkie płaszczyzny życia społecznego i biznesu. Globalna pandemia zmieniła nie tylko sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy, czy spędzają czas wolny, ale również światową gospodarkę. Podczas gdy część jej gałęzi musiała zamrozić swoje działania, kilka z nich, w tym logistyka, musiało szybko dostosować się do nowej rzeczywistości. Wiele z wprowadzonych zmian z pewnością usprawni procesy zarządzan
15.06.2020

Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Ministerstwo Klimatu chce, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca tego roku - poinformował szef resortu Michał Kurtyka.
15.06.2020

Kolejne regatowe emocje za nami!

Kolejny weekend pod znakiem regatowych emocji. Na Bałtyku odbyły się regaty Gdynia 400 zaliczane do cyklu Off-Short Racing, na Zatoce Gdańskiej windsurferzy, kitesurferzy i żeglarze klasy Finn ścigali się w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu, a jezioro Niegocin w Giżycku zostało opanowane przez klasę Optimist. W Poznaniu zaś odbył się Żeglarski Puchar Miasta Poznania.
15.06.2020

PGE zamierza wzmacniać się w czterech obszarach, chce odejść od aktywów węglowych

PGE zamierza w nowej strategii wzmacniać obecność w czterech obszarach: energetyce wiatrowej: morskiej i lądowej, fotowoltaice i magazynowaniu energii - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Przekonuje, że odejście od energetyki opartej o węgiel pomogłoby spółce w pozyskaniu finansowania projektów zero- i niskoemisyjnych.
15.06.2020

Czaputowicz: liczę na zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Liczę, że deklaracja z czerwca 2019 r. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce zostanie zrealizowana; nie ma sygnałów ze strony administracji USA, by miało być inaczej - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Wilnie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
15.06.2020

DZIEŃ NA RYNKACH: W zachodniej Europie na giełdach bardzo słabe nastroje

Inwestorzy na giełdach w zachodniej Europie są w bardzo słabych nastrojach - na głównych parkietach w regionie notowane są duże zniżki indeksów. Gracze rynkowi obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem i słabego tempa ożywienia gospodarczego na świecie - informują maklerzy.
15.06.2020

PGNiG uzgodniło z Gazpromem na 1 lipca termin zwrotu 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz

PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał wyrok arbitrażu.
15.06.2020

Basen Kaszubski w porcie Szczecin chce modernizować pięć firm

Pięć firm złożyło oferty do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w odpowiedzi na przetarg na roboty budowlane w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Oferenci wycenili swoje usługi od prawie 223 do blisko 296 mln złotych, przy zakładanym budżecie ok. 286 mln złotych.
15.06.2020

OT Logistics rozpoczął negocjacje w sprawie sprzedaży spółki zależnej C.Hartwig Gdynia

OT Logistics otrzymał niewiążące oferty podmiotów zainteresowanych kupnem akcji spółki C.Hartwig Gdynia i rozpoczął z nimi negocjacje - poinformował OT Logistics w komunikacie.
15.06.2020

Dowódcy o Defender-Europe: nic nie zastąpi ćwiczeń wojsk

Ćwiczenia z udziałem wojsk są konieczne, by zapewnić wiarygodność, zdolność do walki i odstraszania – powiedzieli o ćwiczeniu Defender-Europe 20 Plus dowódcy amerykańskich i polskich sił.
15.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – nieco więcej optymizmu i obawa przed drugą falą koronawirusa (tydzień 22-24)

Badania prowadzone przez analityków biznesowych, odnoszące się do nowej rzeczywistości po okresie odmrażania wielu światowych gospodarek ukazują, jakie efekty problemów pandemicznych i tzw. „lockdown’u” pojawiły się na rynkach. Ostatnia czwartkowa sesja na giełdzie w Nowym Jorku (11.06.2020 r.) odznaczyła się bardzo silnymi spadkami wielu indeksów. Dla przedsiębiorstw z segmentu transportu morskiego było to około 14%. Taka nerwowa sytuacja gospodarcza uwidacznia się też w działalności operacyjnej wielu segmentów międzynaro
15.06.2020

Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

– Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku – oceniają ekonomiści Euler Hermes. Wśród najbardziej zagrożonych branż są m.in. HoReCa i transport międzynarodowy. Branża meblarska i odzieżowa też mogą spisać bieżący rok na straty. Cały handel, w tym także żywność i środki czystości, spowalnia, a konsumenci i firmy ograniczają zakupy, bo czekają na rozwój wydarzeń gospodarczych w obawi
15.06.2020

Hołownia: przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
14.06.2020

Pandemia zmusiła armatorów do porzucenia planów instalacji skruberów

Właściciele statków odraczają lub odwołują instalację płuczek spalin, gdyż pandemia koronawirusa powoduje duże straty finansowe.
14.06.2020

Polacy od poniedziałku bez przeszkód będą mogli podróżować do większość państw UE

Polska zniosła w sobotę obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach UE. Od poniedziałku Polacy będą mogli swobodnie podróżować m.in. do Grecji i Francji. Już teraz otwarte pozostają granice m.in. Włoch, Chorwacji i Bułgarii.
14.06.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Stanowisko MPWiK ws. kolektorów pod Wisłą #StopFakeNews

MPWiK w m.st. Warszawie S.A. oświadcza, że informacje o tym, jakoby układ przesyłający ścieki pod Wisłą groził katastrofą ekologiczną, podane w dniu 8.06.2020 r. podczas briefingu prasowego przez Prezesa PGW Wody Polskie, Przemysława Dacę oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Olgę Semeniuk i sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artura Sobonia, są nieprawdziwe.
12.06.2020

KE zatwierdziła finalny element tarczy finansowej

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek polski program pomocy o wartości 7,5 mld zł na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemia Covid-19.
12.06.2020

Skan 3D siłowni okrętowej w Niemczech w wykonaniu SEACON Engineering

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do standardowej działalności, biuro projektowe SEACON Engineering również zdecydowało się reaktywować swoje usługi.
11.06.2020

LOTOS Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic wspólnie z partnerem – firmą Enspirion – uruchomił w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta. Zainstalowana infrastruktura zapewnia alternatywną łączność radiową i telefoniczną dla statków oraz pozostałych platform zlokalizowanych na Bałtyku.
10.06.2020

Borrell: KE zaproponuje zniesienie restrykcji na granicach zewnętrznych UE od 1 lipca

Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie ograniczeń w przekraczaniu granic zewnętrznych UE od 1 lipca - poinformował w środę w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Obecnie granice są zamknięte dla wszystkich, którzy nie mają ważnego powodu podróży.
10.06.2020

Deloitte: polscy dyrektorzy finansowi dostrzegają destrukcyjny wpływ koronawirusa na biznes

Prawie dwie trzecie dyrektorów finansowych w Polsce twierdzi, że epidemia SARS-CoV-2 nie zakłóciła płynności finansowej w ich firmach - informuje Deloitte. Jednocześnie dostrzegają oni destrukcyjny wpływ koronawirusa na biznes, co odbije się na przychodach, zatrudnieniu i planowanych inwestycjach.
10.06.2020

Gaz-System zaprasza na konsultacje nowego projektu IRIESP

GAZ-SYSTEM S.A. zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A.
10.06.2020

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

Konkurs ofert na sprzedaż jachtu Kapitan Głowacki rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych.
10.06.2020

Zostań Wodniakiem

Kończymy z #zostańwdomu ruszamy z #zostańwodniakiem! Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, wraz z grupą Partnerów, organizuje w czerwcu – w kilkunastu różnych lokalizacjach w całej Polsce – darmowe rejsy jachtami żaglowymi lub łodziami motorowymi (ze sternikiem).
10.06.2020

Branża turystyczna na konferencji w Senacie: jak najszybciej otworzyć granice

Jak najszybsze otwarcie granic, a przynajmniej przedstawienie harmonogramu ich otwierania, a także przedstawienie strategii pomocy dla branży - takie postulaty pojawiały się najczęściej w Senacie podczas wtorkowego spotkania na temat sytuacji turystyki.
09.06.2020

Raport ING: luzowanie ilościowe NBP pomaga gospodarce, ale niesie ryzyko

Luzowanie ilościowe prowadzone przez NBP w ramach przeciwdziałania gospodarczym efektom pandemii koronawirusa pomaga gospodarce i utrzymaniu miejsc pracy, ale niesie ze sobą także ryzyko walutowe - ocenia raport ING dot. tego instrumentu na rynkach wschodzących.
09.06.2020

Przejęto kokainę wartą 3 mld zł

Przejęcie ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości ponad 3 miliardów złotych, to sukces odniesiony dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Gigantyczna ilość kokainy, która nie trafi na rynek została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej. Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
09.06.2020

IMO, UNDP i sektor prywatny łączą siły w celu ochrony morskiej różnorodności biologicznej i ograniczenia emisji

W celu rozwiązania dwóch najbardziej palących problemów środowiskowych naszych czasów - inwazyjnych gatunków i emisji gazów cieplarnianych (GHG) - uruchomiono przełomowy globalny sojusz przemysłu (GIA).
09.06.2020

Waloryzacja działa obiektywnie. Dynamiczna sytuacja na rynku, ceny spadają

Wprowadzone od stycznia 2019 roku nowe zasady waloryzacji kontraktów działają i odzwierciedlają ogólną sytuację rynkową. Wartość koszyka waloryzacyjnego stabilizuje się, a obecna dynamika zmian obrazuje sytuację na rynku i duże spadki cen paliw i asfaltu.
09.06.2020

MSZ nie przewiduje podnoszenia kwestii odszkodowań po bombardowaniu Hajfongu

MSZ nie przewiduje w chwili obecnej ponownego podnoszenia na poziomie rządowym kwestii odszkodowań dla Polaków, którzy ucierpieli w grudniu 1972 r. podczas bombardowania wietnamskiego portu Hajfong - napisał wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk do RPO.
09.06.2020

NCBR: 4 mln dla polskich przedsiębiorców i naukowców w ramach inicjatywy GlobalStars

W konkursie na innowacje o potencjale rynkowym, z obowiązkowym udziałem firm z Singapuru, na polskich wnioskodawców czekają 4 miliony złotych - poinformowało we wtorek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Odbywa się to w ramach międzynarodowej inicjatywy GlobalStars.
09.06.2020

Dyrektywa wodna tematem posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii ENVE

Wczoraj (8 czerwca) odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Europejskiego Komitetu Regionów (ENVE). Gospodarz województwa kujawsko-pomorskiego był sprawozdawcą opinii dotyczącej ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy w sprawie ochrony wód podziemnych, środowiskowych norm jakości i dyrektywy powodziowej, wzywającej do zmiany sposobu wykorzystania zasobów naturalnych, a w szczególności wody.
09.06.2020

Paliwo, które wyciekło w Norylsku, przenika przez zapory na rzekach

Po wycieku paliwa w Norylsku na północy Rosji i ustawieniu na rzekach pływających zapór, mających ograniczyć rozlewanie się plamy oleju, paliwo przedostało się za zapory i stężenie produktów naftowych za nimi przekracza normy - poinformowały władze we wtorek.
09.06.2020

Zawinięcie największego kontenerowca świata „HMM ALGECIRAS” w dziewiczym rejsie do Hamburga

Nowy okręt flagowy południowokoreańskiego przedsiębiorstwa żeglugowego „HMM ALGECIRAS”(wcześniej Hyundai Merchant Marine) zawinął do portu w Hamburgu w niedzielę 7 czerwca 2020 r. Przeładunek odbył się w Hamburgu w HHLA Container Terminal Burchardkai (CTB). Wyładowano i załadowano w sumie 13 600 TEU (standardowe kontenery 20 stopowe).
08.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie! Relacja z 1. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej [foto, wideo]

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.
08.06.2020

Tarcza 4.0 nie cieszy firm

W uchwalonej przez Sejm tarczy 4.0 utrzymały się pomysły najbardziej krytykowane przez przedsiębiorców - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
08.06.2020

Duda: wielkie inwestycje, jak przekop Mierzei Wiślanej to szansa, jaką daje życie w wolnym kraju

Wielkie inwestycje, takie jak przekop kanału przez Mierzeję Wiślaną, to realizacja szansy, jaką daje nam życie w wolnym kraju, a z której rozliczą nas przyszłe pokolenia - mówił Andrzej Duda w niedzielę w Goździe (powiat radomski) podczas spotkania z mieszkańcami.
07.06.2020

Puda: mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych

Mimo pandemii, w firmach realizowanych jest ok. 60 tys. projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej - powiedział Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
07.06.2020

Bosak: musimy postawić na gospodarkę wodną

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak uważa, że w Polsce trzeba mocniej postawić na gospodarkę wodną, która jego zdaniem była dotychczas zaniedbywana. Chodzi zarówno o poprawę retencji, jak i rozwój transportu i turystyki wodnej.
06.06.2020

Michał Wojciechowski wygrał cykl eGrand Prix PZŻ

Michał Wojciechowski, reprezentant Polski w kitesurfingu wygrał finał wirtualnych regat eGrand Prix PZŻ. W całym cyklu rywalizowało około 170 żeglarzy różnych klas, do finału zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zawody odbyły się na platformie Virtual Regatta i było transmitowane na żywo w serwisie YouTube z komentarzem utytułowanych żeglarzy, Piotra Kuli i Pawła Kołodzińskiego.
06.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty dużych spółek; WIG20 na plusie siódmy raz z rzędu

WIG20 zyskał w piątek ponad 3 proc., rosnąc tym samym siódmą sesję z rzędu. Silnie wzrosły sektory: bankowy, odzieżowy i paliwowy.
05.06.2020

„Le Monde”: Europa Środkowo-Wschodnia może skorzystać na powrocie fabryk na Stary Kontynent

Posiadając silną bazę przemysłową oraz tanią siłę roboczą, Europa Środkowo-Wschodnia może bardzo skorzystać na przenoszeniu fabryk na Stary Kontynent – ocenia w piątek „Le Monde”, przypominając jednocześnie o konflikcie na linii Warszawa-Paryż w sprawie kosztów pracy.
05.06.2020

URE: nowe taryfy przesyłowe dla Gaz-Systemu i Europol Gazu na 2021 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na przesył gazu w 2021 r. dla operatora systemu przesyłowego i dla spółki Europol Gaz za przesył gazu gazociągiem jamalskim. Przesył "jamałem" będzie tańszy, ale opłata za wejście do systemu Gaz-Systemu - wyższa.
05.06.2020

Spór o platformy bezpieczeństwa na mazurskich jeziorach

Na mazurskie jeziora wróciły platformy bezpieczeństwa. Zarządca jezior, Wody Polskie, wezwały do ich usunięcia. MOPR przekonuje, że konstrukcje podnoszą poziom bezpieczeństwa na Szlaku Wielkich Jezior.
05.06.2020

Ryby głosu nie mają? WWF wystąpiło w ich obronie

Młode ryby uratowane. Nie będzie zrzutu wody do Starego Sanu z zapory w Myczkowcach. Po wysłuchaniu głosów ekologów i wędkarzy, PGE Energia Odnawialna wstrzymuje planowany na jutro zrzut wody z zapory Solina-Myczkowce. To dobra wiadomość w przeddzień Światowego Dnia Ochrony Przyrody!
05.06.2020

Modernizacja toru wodnego Świnoujście -Szczecin do głębokości 12,5 m [foto]

Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
05.06.2020

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
05.06.2020

PFR: 1 mln zł na aplikacje do walki ze skutkami koronakryzysu

1 mln zł wynosi pula konkursu Polskiego Funduszu Rozwoju na prototypy innowacyjnych aplikacji, które przyczynią się do walki ze skutkami kryzysu i będą wykorzystywane w gospodarce po pandemii. Innowacyjne firmy i osoby prywatne mogą zgłaszać pomysły do 15 lipca.
05.06.2020

Arktyczne paliwo LOTOSU pomoże naukowcom na Spitsbergenie

Paliwo Grupy LOTOS dotrze na największą wyspę Norwegii na Morzu Północnym i pomoże polskim naukowcom w badaniach nad zmianami klimatycznymi. To efekt wygranego przetargu na dostawy paliwa dla Polskiej Akademii Nauk (PAN).
05.06.2020

Węgry: od jesieni 2021 będzie mógł docierać gaz od strony Serbii

Od października 2021 r. będzie mógł docierać na Węgry gaz od strony Serbii – oświadczył w czwartek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto po rozmowie z ministrem górnictwa i energetyki Serbii Aleksandrem Anticiem w Budapeszcie.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Europejski Bank Centralny zwiększa wsparcie dla krajów strefy euro

Europejski Bank Centralny (EBC) zwiększył w czwartek o 600 mld euro swój program wsparcia dla krajów wspólnej strefy walutowej. Obecnie pomoc dla 19 państw na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa wynosi 1,35 bln euro - poinformowała szefowa EBC Christine Lagarde.
04.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.