• <
gryfia_70lat

Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

ew

15.06.2020 13:38 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23. 

Jak powiedział nam Mariusz Narkiewicz z Gdańsk-Pilot: "Pilotówka została zbudowana w miejscowości Kokkola, w Finlandii, w stoczni "Kewatec", specjalizującej się w budowie jednostek tego typu, wg projektu autorskiego stoczni. Wybierając tę stocznię kierowaliśmy się bardzo dobrymi opiniami pilotów morskich z Finlandii, Norwegii i Szwecji, już użytkujących takie pilotówki. Ponadto szukaliśmy konstrukcji sprawdzonej, spełniającej oczekiwania użytkowników, starając się uniknąć ryzyka, jakie wiązałoby się z nabyciem prototypu".

Długość całkowita nowej jednostki to 16.20 m, maksymalna prędkość 27 węzłów a zanurzenie 1.30 m. Pilotówka jest napędzana dwoma silnikami o mocy 500 KM każdy. Nie jest znany jej dokładny koszt, ale biorąc pod uwagę średnie ceny tego typu jednostek - można zakładać, że mieści sie w przedziale 1-1,5 mln euro.

Umowa na budowę pilotówki została podpisana w lutym 2019 r., ale ze względu na pełne obłożenie stoczni wcześniejszymi zamówieniami, prace zostały rozpoczęte w listopadzie 2019 r. Budowa trwała 6 miesięcy a sama dostawa została nieznacznie opóźniona ze względu na panującą epidemię.

Jednostkę, oprócz dużej prędkości, wyróżnia nowoczesna konstrukcja, przystosowana do powrotu do właściwej pozycji, w wypadku wywrócenia, np. w ekstremalnych warunkach pogodowych; tzw. "samoodwracalność".

Pilot-23 przeznaczony jest dla pilotów morskich stacji pilotowej w Gdańsku, czyli dla Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. Jego zadaniem będzie "obsługa" ruchu statków w porcie, w Gdańsku, t.j. transport pilotów morskich na statki, wpływające do lub wypływające z portu.

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.