• <
escort_980x120_gif_2020

Kolejne regatowe emocje za nami!

sons

15.06.2020 12:38 Źródło: PZŻ

Partnerzy portalu

Kolejne regatowe emocje za nami! - GospodarkaMorska.pl

Kolejny weekend pod znakiem regatowych emocji. Na Bałtyku odbyły się regaty Gdynia 400 zaliczane do cyklu Off-Short Racing, na Zatoce Gdańskiej windsurferzy, kitesurferzy i żeglarze klasy Finn ścigali się  w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu, a jezioro Niegocin w Giżycku zostało opanowane przez klasę Optimist. W Poznaniu zaś odbył się Żeglarski Puchar Miasta Poznania.

Do pierwszych w tym sezonie offshorowych regat Gdynia 400 zgłosiło się dziewięć dwuosobowych załóg, z mariny w Gdyni wypłynęło osiem jachtów, a do mety dopłynęły cztery, reszta z różnych powodów musiała się wycofać. Trasa regat to Gdynia - Olands Sodra Grund - Łeba - Olands Sodra Grund - Gdynia. Line Honors, czyli nagrodę dla najszybszego jachtu regat zdobył jacht Dancing Queen prowadzony przez Jerzego Matuszaka i Marię Kurant. Największy jacht w stawce pokonał trasę w czasie 3 dni 12 godzin i 40 minut. Po przeliczeniu czasu w ORC okazało się jednak, że zwycięzcą regat Gdynia 400 okazał się jacht Smoke z załogą Jacek Roszyk i Dominik Nowak (3 dni 16 godzin 16 minut). Wyniki tutaj:

https://new.myliveregatta.com/files/30/2020/gdynia400/WYNIKI%20Gdynia%20400%20DOUBLE.pdf

Bardzo ciekawe były również regaty o Puchar Prezydenta Sopotu. W 41 edycji regat rywalizowali żeglarze w klasach Kitefoil, Windfoil oraz Finn. Pogoda dopisała, emocji nie brakowało. W klasie Windfoil, czyli na desce z hydroskrzydłem złudzeń rywalom nie pozostawił Przemysław Miarczyński (Sopocki Klub Żeglarski). Brązowy medalista olimpijski w klasie RS:X oraz aktualny trener kadry męskiej RS:X okazał się najlepszy w dziewięciu z 12 wyścigów. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny wicemistrz świata w Formule Windsurfing Foil Maciej Rutkowski (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu), a trzecie Michał Polak (GKŻ Gdańsk). Wśród kobiet zwyciężyła Karolina Lipińska (Sopocki Klub Żeglarski).

W konkurencji KiteFoil ścigało się 20 zawodników a zwyciężył Maks Żakowski (OŚ AZS Poznań). Kolejne lokaty wywalczyli Jakub Jurkowski i Michał Wojciechowski (obaj Sopocki Klub Żeglarski). Na podium kobiet Kitefoil stanęły wyłącznie zawodniczki Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Julia Damasiewicz wyprzedziła Magdalenę Woyciechowską oraz Ninę Arcisz. W klasie Finn zwyciężył aktualny mistrz Polski Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), który wyprzedził Krzysztofa Stromskiego (YK Rewa) oraz Bartosza Szydłowskiego (KS Spójnia Warszawa).

- Cieszę się, że pierwsza część regat o Puchar Prezydenta Sopotu się odbyła i udała. Rywalizacja na wodzie dostarczyła wiele radości i wiele emocji. W trzech klasach startowali zarówno bardzo doświadczeni, utytułowani żeglarze, jak i bardzo młodzi. Dla niektórych, zwłaszcza w konkurencjach KiteFoil i Windfoil to była okazja do nauki. To nowe konkurencje olimpijskie i im więcej będzie możliwości rywalizacji, tym większa będzie ich popularność – mówi Piotr Hlavaty, komandor Sopockiego Klubu Żeglarskiego.

Wyniki regat o Puchar Prezydenta Sopotu tutaj:

http://skz.sopot.pl/files/4/2020/wyniki/5ee639d97d7b1.pdf

Następne dwie części Pucharu Prezydenta Sopotu odbędą się w lipcu i sierpniu, a podczas nich będziemy mogli zobaczyć między innymi rywalizację o mistrzostwo Polski klasy RS:X Junior.

Prawie 200 młodych żeglarzy w klasach Optimist A i Optimist B uczestniczyło w regatach Dometic Puchar Trzech Ryb na jeziorze Niegocin w Giżycku. W grupie A zwycięstwo odniósł zawodnik Giżyckiej Grupy Regatowej Mateusz Gigielewicz, wśród dziewcząt najlepsza okazała się Lila Sochaj (AZS AWFiS Gdańsk). W grupie B triumfował Maciej Szawkowski z Bazy Mrągowo, a tuż za nim uplasowała się Agata Koropecka (UKŻ OPTI CWM Gdynia). Tradycją regat o Puchar Trzech Ryb jest też rywalizacja oldboyów. W tym roku zwyciężyła Barbara Strzyżewska (AZS UW Warszawa) przed Tomaszem Szawkowskim (Baza Mrągowo). Wyniki regat znajdziecie tutaj:

https://www.upwind24.pl/puchar-trzech-ryb-2019/results

Tydzień temu na jeziorze Kiekrz odbyły się Otwarte Mistrzostwa Poznania, a w miniony weekend żeglarze rywalizowali w Żeglarskim Pucharze Miasta Poznania. Na starcie stanęło 85 żeglarzy i żeglarek w klasach Laser Radial, Laser 4.7, Bic Techno, Snipe, Optimist, Europa. Wyniki tutaj:

http://wozz.poznan.pl/zeglarski-puchar-miasta-poznania-15-06-2020-r-wyniki/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.