• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zrównoważone rybołówstwo: KE podsumowuje postępy we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE

sons

18.06.2020 13:01 Źródło: European Comission
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Zrównoważone rybołówstwo: KE podsumowuje postępy we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE

Partnerzy portalu

Zrównoważone rybołówstwo: KE podsumowuje postępy we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE - GospodarkaMorska.pl

Komisja Europejska wydała swój coroczny komunikat podsumowujący wdrażanie Wspólnej Wolityki rybołówstwa (CFP) i rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r.

Komunikat potwierdza zaangażowanie Komisji w zrównoważone pod względem środowiskowym i ekonomicznie opłacalne rybołówstwo, które jest kluczowym elementem zarówno różnorodności biologicznej, jak i strategii „od pola do stołu”. Postępy poczynione w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa pokazują, że zrównoważony rozwój jest osiągalny i ekonomicznie opłacalny.

Komisarz Virginijus Sinkevičius, odpowiedzialny za środowisko, oceany i rybołówstwo, powiedział: „Pierwsze miesiące tego roku były niezwykle trudne dla sektora rybołówstwa, ale bardzo szybko przyjęte ukierunkowane środki pozwoliły nam zapewnić skuteczne wsparcie naszym rybakom, naszym rolnikom zajmującym się akwakulturą i naszej społeczności przybrzeżnej w całej UE.

Musimy dalej wzmacniać odporność sektora rybołówstwa. Zrównoważone rybołówstwo, realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rybołówstwa, pozostaje kluczowym czynnikiem w tym względzie i ważnym elementem Europejskiego Zielonego Porozumienia, w szczególności niedawno opublikowanej strategii „od rolnika do widelca” i strategii UE na rzecz różnorodności biologicznej do 2030 r.

Widzimy pozytywne zmiany w sposobie zarządzania rybołówstwem w UE - ostatnie raporty pokazują, że mamy o 50% więcej ryb w naszych morzach niż w 2003 r. Jednocześnie, jak pokazują liczby, duże segmenty floty stały się bardzo zyskowne w ostatnich latach z pozytywnym skutkiem na wynagrodzenia. Są to obiecujące przykłady z życia, które poprowadzą nas na naszej drodze do przekształcenia Europejskiego Zielonego Porozumienia w trwałą rzeczywistość. Ale to nie czas na samozadowolenie. Pozostało wiele wyzwań. Na przykład musimy zintensyfikować nasze wysiłki w celu wyeliminowania odrzutów. Liczę, że wszyscy podejmą wysiłek - zarówno państwa członkowskie, przemysł, jak i zainteresowane strony. Musimy dostarczyć to, co postanowiliśmy osiągnąć. ”

Zachęca się państwa członkowskie, komitety doradcze, przemysł rybny, organizacje pozarządowe i zainteresowanych obywateli do udziału w konsultacjach publicznych i wyrażenia opinii na temat uprawnień do połowów na 2021 r.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.