• <

Wynik wyszukiwania - "Korea" - Wiadomości

Korea Północna powraca do prób z pociskami balistycznymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego - podała agencja Kyodo powołując się na informacje przekazane przez armię Korei Południowej. Seul nie podał żadnych dalszych szczegółów, w tym informacji o odległości, jaką pokonał pocisk - dodała agencja AP.
17.05.2024

Kim Yo Jong: manewry wojsk USA i Korei Płd. grożą "niebezpiecznym zamętem"

Kim Yo Jong, wpływowa siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Jong Una, oświadczyła, że seria manewrów wojsk USA i Korei Południowej "spycha bezpieczeństwo regionu w niebezpieczny zamęt". Dodała, że Pjongjang będzie nadal budować "przytłaczający i najpotężniejszy potencjał militarny" - przekazała w środę agencja KCNA.
24.04.2024

Siły zbrojne Korei Północnej wystrzeliły pocisk balistyczny

Siły zbrojne Korei Płn. wystrzeliły w poniedziałek pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego; rakieta przeleciała około 300 km - powiadomiła armia Korei Płd. Według władz Japonii pocisk krótkiego zasięgu wpadł do morza poza wyłączną strefą ekonomiczną tego kraju.
22.04.2024

Dwie ofiary katastrofy dźwigu w porcie

Podczas prac nad wzmocnieniem nabrzeża w terminalu kontenerowym w południowokoreańskim Ulsan, doszło do katastrofy dźwigu. Zginęły dwie osoby, prace zostały zatrzymane.
29.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Korea Południowa i USA rozpoczynają manewry w obliczu północnokoreańskiego zagrożenia rakietowego

Siły zbrojne USA i Korei Płd. rozpoczęły w poniedziałek duże wspólne ćwiczenia, służące - jak zakomunikowano - wzmocnieniu potencjału odstraszania przed północnokoreańskimi groźbami nuklearnymi i rakietowymi. Pjongjang może wykorzystać manewry jako pretekst do prowokacji przed zbliżającymi się w obu krajach wyborami.
04.03.2024

Korea Północna prowokuje i wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano ze swojego wschodniego wybrzeża serię pocisków samosterujących - poinformował Komitet Szefów Sztabów armii południowokoreańskiej. Nie sprecyzowano ile pocisków wystrzelono, ich zasięgu ani czy zostały wystrzelone z lądu, czy z morza.
28.01.2024

Nowy, duży statek napędzany metanolem dla Maersk otrzymał nazwę. Trwa budowa "zielonej floty"

Podczas ceremonii w stoczni HD Hyundai Heavy Industries (HD HHI) w Ulsan w Korei Południowej pierwszy na świecie duży kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał nazwę Ane Maersk. Statek należy do serii 18 jednostek napędzanych zielonym paliwem, które zostaną dostarczone w latach 2024–2025. Na początku lutego rozpocznie działalność na trasie AE7 łączącej Azję i Europę, co ma stanowić kamień milowy dla zaangażowania firmy w zakresie transportu niskoemisyjnego.
26.01.2024

Eskalacja w Korei? Północ ostrzeliwuje Południe, Seul odpowiada ewakuacją i ćwiczeniami wojskowymi

Korea Północna wystrzeliła w piątek ponad 200 pocisków artyleryjskich w kierunku swojego zachodniego wybrzeża w pobliżu granicy morskiej z Koreą Południową. W odpowiedzi Korea Płd. zarządziła ewakuację cywilów na okolicznych wyspach i przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji.
05.01.2024

Groźba eskalacji konfliktu? Kim Dzong Un polecił armii przygotować Koreę Północną do ewentualnej wojny

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ponownie zagroził atakiem nuklearnym na Seul i zlecił przyśpieszenie przygotowań wojskowych do „wojny”, która „może zostać wywołana w każdej chwili” na Półwyspie Koreańskim – podała w niedzielę państwowa agencja KCNA.
31.12.2023

Korea Płd. Aktywiści wrzucają do morza butelki z ryżem i filmami w nadziei, że przesyłki trafią do Koreańczyków z Północy

Grupa aktywistów z Korei Południowej wykorzystuje prądy morskie, aby dostarczyć głodującym Koreańczykom z Północy ryż, leki i karty pamięci z serialami pokazującym życie w wolnym świecie; przesyłki te są przekazywane w plastikowych butelkach – poinformował w poniedziałek organizator akcji pod nazwą "Żywność za świadomość".
18.12.2023

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano czasu miejscowego w kierunku Morza Japońskiego kolejny pocisk, tym razem dalekiego zasięgu; mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) – podała agencja Yonhap, powołując się na komunikat armii Korei Południowej.
18.12.2023

Hanwha Ocean zdobywa zamówienie na największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
24.11.2023

Południowokoreańska straż przybrzeżna przejęła łódź z uchodźcami z Korei Północnej

Po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy południowokoreańska straż przybrzeżna przejęła łódź z uchodźcami z Korei Północnej.
24.10.2023

W Gdańsku zakończył się rozładunek koreańskiej wyrzutni rakietowej

W niedzielę do Portu Gdańsk dotarł statek AAL Dalian, który dostarczył pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii. W poniedziałek przybył do Nabrzeża Oliwskiego, gdzie miał miejsce rozładunek jednostki.
21.08.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Północnokoreański satelita szpiegowski, który spadł do morza, nie nadawał się do obserwacji wojskowej

Wojsko Korei Południowej poinformowało w środę, że wydobyło wrak północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, który wpadł do morza w maju br. po nieudanym starcie. Według armii satelita nie nadawał się do obserwacji wojskowej.
05.07.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Pomysłowa membrana z Korei filtruje wodę i wytwarza prąd

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie produkuje elektryczność. Zdaniem badaczy wodę będzie można nawet pić, a błona ma już trafić do jednej z fabryk.
28.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rano, dwa dni po wznowieniu testów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, poinformowało wojsko Korei Południowej.
20.02.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w sobotę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który leciał przez 66 minut i wpadł do Morza Japońskiego - poinformowało ministerstwo obrony Japonii. Pocisk miał możliwy zasięg 14 tys. kilometrów.
18.02.2023

Koreańczycy pracują nad statkami z napędem nuklearnym

Dziewięć instytucji z Korei Południowej chce wspólnie opracować i wprowadzić na rynek statki handlowe napędzane małymi modułowymi reaktorami jądrowymi (SMR).
15.02.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Korea: nadal trwają poszukiwania 9 zaginionych rybaków

Statki i samoloty południowokoreańskiej straży przybrzeżnej szukają na wodach południowo-zachodniego wybrzeża kraju dziewięciu rybaków, którzy zaginęli po wywróceniu się w sobotę ich łodzi , informuje straż przybrzeżna.
05.02.2023

Północnokoreański dron wleciał w grudniu w strefę wokół biura prezydenta w Seulu

Jeden z północnokoreańskich dronów, które naruszyły w grudniu przestrzeń powietrzną Korei Płd., wleciał w strefę zakazu lotów o promieniu 3,7 km wokół biura prezydenta w Seulu.
05.01.2023

Prezydent Korei Płd. grozi zawieszeniem porozumienia wojskowego z Koreą Płn.

Prezydent Korei Płd Yoon Suk-yeol zagroził w środę zawieszeniem porozumienia wojskowego z 2018 r. z Koreą Płn. jeśli Pjongjang ponownie naruszy przestrzeń powietrzną jego kraju - poinformowała agencja Yonhap powołując się na sekretarza prasowego prezydenta.
04.01.2023

Korea Południowa i USA kontynuują rozmowy o współpracy na poziomie nuklearlnym

Seul i Waszyngton rozmawiają o współpracy związanej z siłami jądrowymi USA – oświadczyła ponownie we wtorek kancelaria prezydenta Korei Płd. Jun Suk Jeola. Wcześniej prezydent USA Joe Biden zaprzeczył, że oba kraje planują wspólne ćwiczenia nuklearne.
03.01.2023

Korea Południowa rozmawia z USA o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych

Prezydent Jun Suk Jeol oświadczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton dyskutują o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych.
02.01.2023

Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia

Korea Północna wystrzeliła w sobotę pocisk balistyczny w kierunku morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego, poinformowało południowokoreańskie wojsko. Z kolei Japonia poinformowała o trzech pociskach.
31.12.2022

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

Ceremonia cięcia blach na transportowiec Maersk napędzany metanolem

Stocznia Hyundai Heavy Industries była gospodarzem ceremonii rozpoczęcia budowy nowej jednostki dalekomorskiej dla Maersk. Ma to być kontenerowiec o pojemności 16 200 TEU, zasilany ekologicznym metanolem.
28.12.2022

Koreański gigant stoczniowy zmienia nazwę i przedstawia nowy plan rozwoju

Nowa nazwa oznacza nie tylko kosmetyczną zmianę, ale służy także zapowiedzi nowej strategii odnośnie przyszłości firmy, w tym w ramach zrównoważonego rozwoju i wdrażania zielonej energetyki.
27.12.2022

Siły zbrojne Korei Płd. oddały strzały ostrzegawcze w kierunku dronów północnego sąsiada

W poniedziałek rano drony z północy naruszyły przestrzeń południowej granicy. W akcji uczestniczyły myśliwce i śmigłowce bojowe południowokoreańskiej armii.
26.12.2022

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne średniego zasięgu

Armia Korei Płd. poinformowała, że jej sąsiad z północy wystrzelił w niedzielę dwa pociski balistyczne w kierunku morza u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. To rakiety średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km
18.12.2022

Polskie statki do przewozu LNG otrzymały imiona

W stoczni w Ulsan w Korei Południowej uroczyście nadano imiona dwóm pierwszym jednostkom do przewozu LNG, budowanym dla Grupy Orlen przez Hyundai Heavy Industries.
17.12.2022

Pierwsza dostawa tegorocznych zakupów zbrojeniowych z Korei – czołgi i armatohaubice

Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni mają wziąć we wtorek udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
06.12.2022

Korea Płn. wystrzeliwuje pociski artyleryjskie do morza

Dowództwo armii Korei Północnej poleciło wystrzelenie kolejnej serii pocisków artyleryjskich do morza w odpowiedzi na trwające manewry wojsk południowokoreańskich w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej, rozdzielającej oba państwa koreańskie.
06.12.2022

Siły Korei Północnej wystrzeliły 130 pocisków artyleryjskich w kierunku strefy buforowej

Wojskowe władze w Seulu przekazały, że Pjongjang dokonał masowego odstrzału w strefie buforowej przy faktycznej granicy z Koreą Południową, po raz kolejny łamiąc dwustronne porozumienie z 2018 roku.
05.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Chińskie okręty wojenne weszły na japońskie wody terytorialne

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że cztery chińskie okręty wojenne, w tym jeden wyposażony w działo kalibru 76 mm, wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Chiny uznają te wyspy za własne i nazywają je Diaoyu.
25.11.2022

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Druga bunkierka LNG zwodowana w stoczni w Korei

W środę w koreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard Co. Ltd. (HMD) zwodowano jednostkę do bunkrowania LNG. To drugi tego typu statek budowany dla singapurskiego armatora FueLNG.
16.11.2022

Prezydent USA podkreślił, że konkurowanie z Chinami nie oznacza chęci popadnięcia z nimi w konflikt

USA będą energicznie konkurować z Chinami, przy jednoczesnym utrzymaniu kanałów komunikacji tak, by zapewnić, że ta konkurencja nie przemieni się w konflikt - powiedział prezydent USA Joe Biden w niedzielę w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej. Dodał, że USA będą otwarcie poruszać kwestię przestrzegania w Chinach praw człowieka.
13.11.2022

Południowokoreańska armia wyłowiła fragmenty pocisku Korei Płn., jest podobny do rosyjskich

Wojsko Korei Płd. wyłowiło z morza fragment północnokoreańskiego pocisku, który spadł niedawno po południowej stronie faktycznej granicy. Przypomina rakiety używane przez Rosję na Ukrainie i jest na nim napis po rosyjsku – ogłosiło w środę dowództwo w Seulu.
09.11.2022

Korea Południowa obiecuje miliardy dla przemysłu stoczniowego

Rząd w Seulu ogłosił plany dotyczące projektów o wartości 2 miliardów dolarów, mających wesprzeć biznes morski, w związku z pesymistycznymi prognozami dla krajowego przemysłu stoczniowego.
08.11.2022

Ameryka eksportuje rekordową ilość ropy do Azji

W listopadzie dostawy ropy z USA do Azji mają osiągnąć wartość 1,8 miliona baryłek dziennie – to rekordowe ilości.
06.11.2022

USA i Korea Płd. przedłużyły ćwiczenia sił powietrznych w reakcji na prowokacje Korei Płn

USA i Korea Południowa zdecydowały w czwartek o przedłużeniu trwających wspólnych manewrów wojsk lotniczych – poinformowały południowokoreańskie siły powietrzne. Korea Północna od środy prowadzi próby rakiet balistycznych na bezprecedensową skalę.
03.11.2022

Korea Płn. wystrzeliła pociski balistyczne dalekiego zasięgu

Północnokoreańskie media państwowe poinformowały o teście strategicznych pocisków dalekiego zasięgu.
13.10.2022

Kolejne testy rakietowe Korei Północnej

Korea Północna. wystrzeliła w niedzielę nad ranem czasu lokalnego dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu - poinformował sztab generalny armii południowokoreańskiej. Pociski po pokonaniu ok. 350 km i osiągnięciu wysokości ok. 100 km, spadły do morza między Półwyspem Koreańskim i Japonią.
09.10.2022

Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą manewry na Morzu Japońskim

Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
29.09.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego

Korea Płn. prawdopodobnie wystrzeliła w środę dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło wojskowe w Seulu. Zbiegło się to w czasie z konferencją z okazji 100 dni prezydentury Jun Suk Jeola w Korei Płd.
17.08.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni jądrowych

Koreański koncern KHNP złożył w czwartek ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jak poinformowała firma, oferta przewiduje budowę 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW, pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.
21.04.2022

Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy

Korea Płn. od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych - głosi poufny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą, że reżim w Pjongjangu finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.
06.02.2022

Korea Północna testowała kolejną rakietę

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę w kierunku Morza Japońskiego rakietę balistyczną średniego zasięgu - poinformowała południowokoreańska armia. To najpotężniejszy pocisk, którego test reżim w Pjongjangu przeprowadził od 2017 roku.
30.01.2022

Zmowa cenowa linii żeglugowych – Korea Południowa wlepiła kary

Łącznie 81 milionów dolarów muszą zapłacić 23 lokalne i międzynarodowe linie żeglugowe w Korei Południowej. Taką karę za zmowę, mającą na celu ustalanie cen w latach 2003-2018 przyznała tamtejsza Komisja Sprawiedliwego Handlu.
19.01.2022

Korea Płd. Prezydent wciąż liczy na dialog po próbie rakietowej Korei Płn.

Korea Płn. wystrzeliła w środę rano do morza niezidentyfikowany obiekt, najpewniej pocisk balistyczny. Próba nastąpiła kilka godzin przed uroczystym rozpoczęciem budowy linii kolejowej w Korei Płd., która w zamyśle Seulu ma kiedyś połączyć oba zwaśnione kraje.
05.01.2022

Korea Północna wystrzeliła w morze niezydentyfikowany pocisk

Korea Północna wystrzeliła w środę rano u wybrzeża wschodniego niezidentyfikowany pocisk, poinformowała armia Korei Południowej. Japońska straż przybrzeżna przypuszcza, że mógł to być pocisk balistyczny, ale nie podała żadnych szczegółów.
05.01.2022

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej i wzroście potencjału polskich portów

8 grudnia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem gruntów, infrastruktury i transportu Republiki Korei, Hyeong Ouk NOH. Tematem rozmowy był rozwój współpracy infrastrukturalnej między oboma państwami.
08.12.2021

SHI i Microsoft łączą siły w celu cyfryzacji stoczni

Południowokoreańska grupa stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) nawiązała strategiczne partnerstwo z rodakiem Microsoft Korea, aby zdigitalizować swoje stocznie.
01.12.2021

Raport: Unia blokuje megatransakcję przejęcia koreańskiego giganta stoczniowego

Unia Europejska (UE) podjęła decyzję, aby uniemożliwić południowokoreańskiemu przedsiębiorstwu stoczniowemu Hyundai Heavy Industries (HHI) sfinalizowanie proponowanego przejęcia konkurencyjnego Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), podała Korea Times, powołując się na kilka źródeł.
19.11.2021

Korea Południowa bada transport kontenerowy na rosyjskim szlaku Morza Północnego

Inwestorzy z Korei Południowej badają możliwość transportu kontenerowego wzdłuż rosyjskiego Szlaku Morza Północnego (NSR). Rozbudowa arktycznego szlaku żeglugowego pozostaje dla Rosji priorytetem, przy czym coraz większy nacisk kładzie się na rozwój żeglugi kontenerowej.
15.11.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Kolumbia chce rozwinąć rynek stoczniowy z pomocą Korei Południowej

Kolumbijski rząd kładzie nacisk na rozwój branży stoczniowej. Pomogą w tym liderzy rynku – Korea Południowa przeznaczy na ten cel 5 milionów dolarów.
26.10.2021

Konferencja Kormarine 2021 z udziałem Enamor

Dobiega końca konferencja Kormarine, jedna z największych na świecie konferencji poświęconych trendom i rozwojowi technologii w branży morskiej i w przemyśle stoczniowym. Od 40 lat, koreańskie Busan gości wystawców i zwiedzających z całego świata.
22.10.2021

Testy rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Korea Południowa stała się ósmym krajem świata dysponującym technologią wystrzeliwania pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, a jednocześnie pierwszym wśród państw nieposiadających broni jądrowej.
07.09.2021

SK dąży do zostania wiodącym dostawcą wodoru do 2025 roku

Południowokoreańska firma zajmująca się zieloną energią, SK E&S, przedstawiła plany zwiększenia swojej wartości korporacyjnej o 30,15 miliarda dolarów do 2025 roku.
06.09.2021

Samsung Heavy Industries rozważa wejście na rynek energii odnawialnej dzięki pływającej konstrukcji turbiny wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) ogłosiła plany wejścia na rynek energii odnawialnej wraz z rozwojem pływających turbin wiatrowych na dużą skalę.
21.07.2021

Południowokoreańska stocznia straciła kontrakt na blisko miliard dolarów

Południowokoreański gigant stoczniowy, Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), należący do Hyundai Heavy Industries Group, ujawnił anulowanie kontraktów na dziesięć bardzo dużych tankowców (VLCC) w dwóch swoich podspółkach.
08.02.2021

Korea Południowa ujawniła plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Korea Południowa ujawniła warty 43,2 mld dolarów plan budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej do 2030 roku.
08.02.2021

Korea Płd. wysyła do Iranu delegację, by starała się o uwolnienie tankowca

Korea Południowa jak najszybciej wyśle do Iranu delegację dla prowadzenia rozmów w sprawie uwolnienia noszącego południowokoreańską banderę tankowca. Statek wraz ze swą 20-osobowa załogą wczoraj został zatrzymany przez okręty irańskiej Gwardii Rewolucyjnej pod zarzutem zanieczyszczenia olejem wód morskich.
05.01.2021

Chiny zatwierdziły fuzję południowokoreańskich gigantów stoczniowych

Chiński urząd antymonopolowy zatwierdził plan fuzji pomiędzy południowokoreańskimi stoczniami: Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), Hyundai Heavy Industries (HHI) oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
29.12.2020

Trwa wielka seria zamówień na gazowce LNG w południowokoreańskich stoczniach

W ostatnich dniach grudnia, stocznie z Korei Południowej obserwują napływ zamówień na gazowce do przewozu skroplonego gazu ziemnego.
28.12.2020

Południowokoreański gigant stoczniowy z pierwszym zamówieniem na gazowiec LNG od listopada 2019 roku

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries (SHI) zdobyła kontrakt na budowę gazowca do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Zamówienie na tę jedną jednostkę opiewa na kwotę 186 mln dolarów.
02.12.2020

DSME ukarany grzywną 13,8 mln dolarów za niesprawiedliwe traktowanie podwykonawców

Koreańska Komisja ds. Uczciwego Handlu ukarała stocznię Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) za nieuczciwe traktowanie podwykonawcom. Koncern bowiem wyznaczał ceny kontraktów poniżej kosztów pracy. Koreański gigant otrzymał w związku z tym karę w wysokości 13,8 mln dolarów.
01.12.2020

Samsung Heavy Industries zdobył największy w historii kontrakt, warty 2,5 mld dolarów

Koreański koncern stoczniowy, Samsung Heavy Industries, zdobył ogromny kontrakt, o najwyższej wartości w historii zakładu. Ujawniona umowa z anonimowym europejskim armatorem opiewa na 2,5 mld dolarów.
25.11.2020

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne - jeden zdolny do ataków jądrowych

Korea Płn. buduje dwa nowe okręty podwodne, w tym jeden zdolny do wystrzeliwania pocisków z głowicami jądrowymi – podała dzisiaj agencja Reutera, cytując południowokoreańskiego posła Ha Te Keunga, zapoznanego z briefingiem agencji wywiadowczej w Seulu.
03.11.2020

Korea Płn. oskarża Koreę Płd. w sprawie zastrzelenia urzędnika na morzu

Oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA oceniła dzisiaj, że to Korea Płd. ponosi odpowiedzialność za śmierć swojego urzędnika, zastrzelonego niedawno przez północnokoreańskich żołnierzy, ponieważ nie była w stanie upilnować swojego obywatela.
30.10.2020

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec

Korea Południowa planuje budowę pierwszego lotniskowca. Na dzisiaj zaplanowano pierwsze spotkanie urzędników i inżynierów, mających opracować technologie potrzebne do wykonania takiego okrętu przed 2033 r. – poinformowała wojskowa agencja zaopatrzenia.
27.10.2020

Resort obrony Korei Płd.: jesteśmy w stanie zestrzelić nowe rakiety Korei Płn.

Południowokoreańskie wojsko jest w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” nowe rakiety krótkiego zasięgu, zaprezentowane niedawno przez Koreę Płn., jeśli zostaną użyte do ataku na Koreę Płd. - oświadczyło dziś ministerstwo obrony w Seulu.
13.10.2020

Korea Płn. może pokazać nowe rakiety balistyczne

Korea Płn. może zaprezentować nowe międzykontynentalne rakiety balistyczne lub pociski odpalane z okrętów podwodnych, by zwrócić na siebie uwagę przy okazji sobotniej rocznicy utworzenia rządzącej partii – ocenił dziś resort ds. zjednoczenia w Seulu.
08.10.2020

Chińczycy coraz częściej łowią nielegalnie na wodach Korei Płd.

Chińczycy coraz częściej prowadzą nielegalne połowy na wodach Korei Płd. W 2019 roku odnotowano ponad dwa razy więcej przypadków tego procederu niż w roku 2017 – podał wczoraj poseł południowokoreańskiego parlamentu, powołując się na dane rządowe.
06.10.2020

Zastrzelony na morzu urzędnik próbował zbiec do Korei Płn.

Południowokoreański urzędnik, zastrzelony na morzu przez północnokoreańskich żołnierzy, usiłował zbiec do Korei Północnej - oceniła dzisiaj straż przybrzeżna Korei Płd. Ustalono, że mężczyzna miał długi z hazardu i płynął pod prąd, by przekroczyć granicę.
29.09.2020

Korea Płn. zapewnia, że wyda ciało zastrzelonego na morzu urzędnika

Korea Północna wyda ciało południowokoreańskiego urzędnika, zastrzelonego przez żołnierzy północnokoreańskich, jeśli tylko zostanie odnalezione podczas operacji poszukiwawczej - poinformowały dziś północnokoreańskie media państwowe.
27.09.2020

Prezydent Korei Płd.: zastrzelenie urzędnika przez żołnierzy Korei Płn. „niewybaczalne”

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In ocenił zastrzelenie południowokoreańskiego urzędnika przez żołnierzy Korei Płn. jako „szokujące” i „niewybaczalne”. Wezwał Pjongjang do podjęcia „odpowiedzialnych działań” w tej sprawie.
24.09.2020

Urzędnik z Korei Płd. zaginął na morzu. "Prawdopodobnie zastrzelony” przez żołnierzy Korei Płn

Południowokoreański urzędnik nadzoru łowisk zaginął podczas rejsu służbowego w pobliżu wyspy na granicy morskiej z Koreą Płn. Z informacji wywiadowczych wynika, że został znaleziony na wodach północnokoreańskich – podała w środę agencja Yonhap. Prawdopodobnie został zastrzelony przez północnokoreańskich żołnierzy, gdy próbował zbiec do Korei Płn. Nie jest jasne czy żyje.
23.09.2020

Korea Płn. wystrzeli rakietę z okrętu podwodnego?

Korea Płn. może wkrótce wystrzelić rakietę balistyczną z okrętu podwodnego – ocenił w środę wybrany na szefa sztabów armii Korei Płd. Won In Czul. O możliwej oznace przygotowań do takiej próby rakietowej informuje również amerykański think tank 38 North.
16.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.