• <

Zastrzelony na morzu urzędnik próbował zbiec do Korei Płn.

29.09.2020 08:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Zastrzelony na morzu urzędnik próbował zbiec do Korei Płn.
Zastrzelony na morzu urzędnik próbował zbiec do Korei Płn. - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Południowokoreański urzędnik, zastrzelony na morzu przez północnokoreańskich żołnierzy, usiłował zbiec do Korei Północnej - oceniła dzisiaj straż przybrzeżna Korei Płd. Ustalono, że mężczyzna miał długi z hazardu i płynął pod prąd, by przekroczyć granicę.

47-letni urzędnik związany z ministerstwem oceanów i rybołówstwa Korei Płd. zaginął w ubiegłym tygodniu w czasie patrolu w pobliżu granicy morskiej z Koreą Płn. Władze obu krajów potwierdziły, że został zastrzelony przez północnokoreańskich żołnierzy po północnej stronie granicy.

„W oparciu o dotychczasowe śledztwo sądzimy, że zamierzał zbiec do Korei Płn.” - poinformował na konferencji prasowej szef zespołu dochodzeniowego południowokoreańskiej straży przybrzeżnej Jun Seong Hiun, cytowany przez agencję Yonhap.

Śledczy doszli do takiego wniosku na podstawie informacji wywiadowczych, analizy prądów morskich w dniu incydentu i innych dowodów poszlakowych. Mężczyzna musiał płynąć pod prąd, by dotrzeć tam, gdzie został znaleziony – ustalili.

„Urzędnik miał na sobie kamizelkę ratunkową i trzymał się dryfującego przedmiotu, gdy został zauważony przez (żołnierzy) Korei Płn. (…) Korea Północna znała dane osobowe urzędnika, takie jak jego nazwisko, wiek, miasto, z którego pochodził, czy wzrost” – powiedział Jun.

Według agencji Associated Press dotychczasowe dochodzenie wykazało również, że mężczyzna miał długi z hazardu i wyraził zamiar osiedlenia się w Korei Płn.

Śledczy nie wykluczają, że mogła to być próba samobójcza lub nieszczęśliwy wypadek, ale oceniają te możliwości jako bardzo mało prawdopodobne – przekazał Yonhap.

Wciąż nie jest jasne, co stało się z ciałem zastrzelonego urzędnika. Południowokoreańskie wojsko informowało, że żołnierze Korei Płn. spalili zwłoki. Władze w Pjongjangu twierdzą natomiast, że ciała nie odnaleziono, a w ramach zapobiegania pandemii Covid-19 spalony został jedynie „dryfujący materiał”, na którym mężczyzna unosił się na wodzie.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wyraził ubolewanie z powodu zastrzelenia urzędnika. Prezydent Korei Płd. Mun Dze In potępił działanie północnokoreańskich żołnierzy, określając je szokujące i niewybaczalne. Wyraził nadzieję, że incydent doprowadzi do przywrócenia „gorących linii” komunikacji wojskowej pomiędzy obu krajami.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.