• <

Wynik wyszukiwania - " Rumunia" - Wiadomości

Dwóch mężczyzn zginęło podczas przeprawy przez rzekę na granicy z Rumunią

W rzece Cisa przy granicy Ukrainy z Rumunią odnaleziono ciała dwóch mężczyzn, którzy najprawdopodobniej utonęli podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy - poinformowała w niedzielę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
28.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Damen woduje w rumuńskiej stoczni korwetę dla Pakistanu. Rumunia wciąż bez nowych okrętów dla siebie

W należącej do Damen stoczni w Galati odbyło się wodowanie trzeciego patrolowca (Offshore Patrol Vessel, OPV) typu Yarmook, przyszłego PNS Yamama (F-274), która wejdzie w skład pakistańskich sił morskich. To kolejny okręt, który powstaje w tej stoczni dla zagranicznego klienta, gdy sama Rumunia ma problem z modernizacją swoich sił morskich.
21.02.2024

Rumunia i Ukraina pracują nad umową bezpieczeństwa

Rumunia i Ukraina pracują nad porozumieniem, które będzie dotyczyło współpracy na rzecz bezpieczeństwa i jest negocjowane w duchu deklaracji państw G7 z lipca 2023 roku, jednak nie będzie zawierać gwarancji – ocenia w rozmowie z PAP ekspert ds. bezpieczeństwa Claudiu Degeratu.
22.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.
08.12.2023

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Porażka rumuńskiego programu budowy korwet. Miał być "Miecznik", a jest "Gawron". Ratunkiem europejski program budowy okrętów?

Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o planach unieważnienia przedsięwzięcia, mającego wzmocnić morski potencjał kraju. Jest to pokłosie anulowania kontraktu z koncernem Naval Group na budowę serii nowych okrętów figurujących jako "korwety wielozadaniowe".
13.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Jest porozumienie Węgier z Rumunią, aby zwiększyć przepustowość interkonektora gazowego

Węgry i Rumunia zgodziły się na zwiększenie przepustowości intekonektora gazowego, łączącego oba kraje – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas wizyty w Bukareszcie.
08.11.2023

Rumunia zrezygnuje z okrętów podwodnych? Premier: "Priorytety są zupełnie inne". Przestroga dla Polski?

Występujący w rumuńskiej telewizji premier Marcel Ciolacu zaskoczył wielu specjalistów ds. morskich wypowiedzią na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. Jego zdaniem program zakupu okrętów podwodnych "nie jest w tej chwili tym, czego Rumunia potrzebuje” i uważa, że obecne priorytety Ministerstwa Obrony Narodowej są „zupełnie inne”.
06.11.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Prezydent Rumunii: w najbliższej przyszłości możemy stać się istotnym dostawcą gazu dla Węgier

Mam nadzieję, że znaczące zasoby gazu ziemnego, które odkryto w Rumunii wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, będą eksploatowane w najbliższej przyszłości i mój kraj może stać się istotnym dostawcą surowca dla Węgier – powiedział w środę prezydent Rumunii Klaus Iohannis po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak w Budapeszcie.
11.10.2023

Premierzy Bułgarii, Grecji i Rumunii omawiali rozszerzenie regionalnych połączeń transportowych i sieci energetycznych

Premierzy Bułgarii Nikołaj Denkow, Grecji Kyriakos Micotakis i Rumunii Marcel Ciolacu omawiali w poniedziałek w Ewksinogradzie koło Warny rozszerzenie połączeń transportowych oraz sieci energetycznych w regionie; podkreślono konieczność objęcia tą siecią Mołdawii.
09.10.2023

MSZ: planowana baza rosyjska w Abchazji to naruszenie integralności terytorialnej Gruzji

MSZ Gruzji skrytykowało w czwartek plany utworzenia stałej bazy rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Czarnym w separatystycznym regionie Gruzji - Abchazji. MSZ oświadczyło, że działania takie są "poważnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji".
06.10.2023

Nowy etap w rozwoju Polenergii. Grupa wchodzi do Rumunii. Cel to budowa jednej z największych farm wiatrowych w tej części Europy

Polenergia wchodzi na rynek rumuński. Największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding. Zakłada ona nabycie 60% udziałów w spółce, która rozwija jedną z największych farm wiatrowych w tej części Europy. Projekt o łącznej mocy do 685,6 MW posiada techniczne warunki przyłączenia do sieci. Rumunia to druga największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na Starym Kontynencie.
05.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

Rumuńska armia twierdzi, że Rosja systematycznie zakłóca sygnał GPS na wodach terytorialnych kraju

Siły zbrojne Rosji w sposób systematyczny zakłócają sygnał GPS na wodach terytorialnych Rumunii, poinformował szef sztabu generalnego armii tego kraju generał Daniel Petrescu, cytowany w piątek przez bukareszteńskie media.
29.09.2023

Władze Rumunii chcą zakupić port morski w sąsiedniej Mołdawii

Władze Rumunii są zainteresowane nabyciem od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jedynego istniejącego na terytorium Mołdawii portu morskiego, międzynarodowego portu w Giurgiulesti, na południu tego kraju - poinformował w czwartek premier Rumunii Marcel Ciolacu.
28.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Paweł Soloch: Bukareszt ważnym partnerem i sojusznikiem Polski

Bukareszt jest ważnym partnerem i sojusznikiem Polski – podkreślił w rozmowie z PAP ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch.
15.09.2023

Ukraina wysłała przez port w Konstancy 9,2 miliona ton zbóż w ciągu ośmiu miesięcy

Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło jednak w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
15.09.2023

Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo

Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo, podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
12.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

USA prowadzą rozmowy z Rumunią i Mołdawią nad podwojeniem eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj

Władze USA prowadzą rozmowy z rządami Rumunii i Mołdawii w sprawie podwojenia eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj - podała w środę agencja Reutera powołując się na urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu.
30.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Rumunia i Ukraina zawarły umowę ws. eksportu żywności. Konstanca głównym portem

Rumunia będzie transportowała do 60 proc. ukraińskiego zboża - zapowiedział premier Marcel Ciolacu w piątek po podpisaniu umowy o współpracy w eksporcie ukraińskiej żywności z goszczącym w Bukareszcie premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała agencja AP.
19.08.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Po przyłączeniu się Grecji, Trójmorze zyska dostęp do czwartego akwenu

Po przystąpieniu Grecji do Inicjatywy Trójmorza (3SI) format zyskałby dostęp do jeszcze jednego akwenu – twierdzą greccy decydenci, wyrażający zainteresowanie formatem współpracy, który jeszcze zyskał na znaczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Członkostwo Grecji w 3SI może rozstrzygnąć się na kolejnym szczycie w Bukareszcie we wrześniu 2023 r.
16.07.2023

Bułgaria. Deputowany do parlamentu: odkryto duże złoża gazu na dnie Morza Czarnego

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złóż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.
09.07.2023

Min. Telus: w marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża

W marcu, kwietniu i maju wyeksportowaliśmy ponad 3 mln ton zł zboża - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że w kwietniu import z Ukrainy wyniósł 49 tys. ton.
05.06.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

Polska i Rumunia podpisały deklarację ws. wzmocnienia współpracy w zakresie infrastruktury

O przyszłości europejskiego transportu w Bukareszcie rozmawiano podczas konferencji pt. Lepsze połączenia dzięki instrumentowi „Łącząc Europę-CEF”. Ministrowie transportu Polski i Rumunii podpisali również wspólną deklarację o wzmocnieniu współpracy w zakresie infrastruktury transportu kolejowego i drogowego.
16.05.2023

Rumunia inwestuje w okręty podwodne. Przykład dla Polski?

W związku z rosnącymi wydatkami na zbrojenia kolejne państwo NATO postanowiło zwiększyć zdolności swojej marynarki wojennej. Po blisko 20 latach Rumunia chce mieć znów możliwość prowadzenia działań podwodnych. W ich zakresie boryka się z podobnymi problemami jak Polska.
17.04.2023

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Dodał, w poniedziałek zostaną ogłoszone szczegóły.
16.04.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji: NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego

NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
13.04.2023

Prezydent Rumunii: należy zwiększyć obecność wojsk NATO w regionie Morza Czarnego

Wojska NATO powinny zwiększyć swoją obecność w regionie Morza Czarnego - oświadczył w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis na konferencji prasowej w Bukareszcie po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
03.04.2023

Węgry. Rrząd Orbana po cichu dywersyfikuje dostawy gazu, choć twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca

Rząd Viktora Orbana zaczął po cichu dywersyfikować dostawy gazu na Węgry, choć oficjalnie twierdzi, że nie ma alternatywy dla rosyjskiego surowca - napisał węgierski portal G7. Według ekspertów cytowanych przez G7 możliwości sprowadzania gazu z różnych kierunków znacznie przewyższają węgierskie zapotrzebowanie.
24.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

W poniedziałek prezentacja projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Nacisk na transport, energię i telekomunikację

Z inicjatywy Polski zaplanowano na poniedziałek prezentację projektu rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie wzmocnienia globalnej odporności na kryzysy. Według ambasadora Krzysztofa Szczerskiego jest to nieodzowne w obliczu kataklizmów i wojen, w tym takich jak na Ukrainie.
22.01.2023

Podatki dotkną inwestorów offshore wind. Zostaną podjęte działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Porty UE w górę, ale wciąż niżej, niż przed pandemią. Gdańsk na 14-tym miejscu

W 2021 roku w portach Unii Europejskiej dokonano przeładunków o wolumenie 3,5 mld ton. Stanowi to wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2020 r., jednak po spowodowanym pandemią spadku o 7 proc. w ubiegłym roku w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że przeładunki w 2021 r. były wciąż mniejsze, niż w 2019 r.
19.11.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Rumunia porozumiała się z Azerbejdżanem ws. budowy terminala LNG

Rządy Rumunii i Azerbejdżanu porozumiały się w sprawie budowy terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG). Powstanie on u brzegów Morza Czarnego i będzie odbierał azerski LNG sprowadzany metanowcami, a następnie po regazyfikacji surowca kierował go do sieci.
20.10.2022

Rumunia. Okręt marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym

Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.
09.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc.

Magazyny gazu ziemnego Rumunii są wypełnione w 60 proc., wynika z szacunków rządu kierowanego przez Nicolae Ciucę, cytowanych we czwartek przez bukareszteńskie media. Wskazują one, że w jego planach jest sprowadzanie surowca z zagranicy.
04.08.2022

Wiceszef MSZ dla PAP: sprawa blokady Odessy pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo

Ostrzelanie Odessy w niecałą dobę po podpisaniu porozumienia w Stambule pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo; warto o tym pamiętać, oceniając rosyjską wiarygodność - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
27.07.2022

Rumunia.Turystów na czarnomorskim wybrzeżu najmniej od 30 lat

Liczba urlopowiczów na wybrzeżu Morza Czarnego w Rumunii jest najniższa od 30 lat - informuje cytujący przedsiębiorców sektora turystycznego bukareszteński portal Hotnews.
20.07.2022

Rumunia. Z powodu suszy 345 miejscowości jest zaopatrywanych w wodę beczkowozami

Z powodu nasilającej się w Rumunii suszy już do 345 miejscowości woda jest dostarczana beczkowozami. Transport organizują lokalne samorządy oraz straż pożarna. Jeszcze w 214 miejscowościach kraju doszło do redukcji dostaw wody.
19.07.2022

Rumunia. Premier: osiągnęliśmy rekordowy poziom krajowego gazu w magazynach

Rumunia osiągnęła rekordowy odsetek krajowego gazu ziemnego w łącznych zapasach tego surowca, ogłosił we wtorek premier kraju Nicolae Ciuca na swoim profilu na Facebooku. Dodał, że udział ten sięga już 70 proc.
12.07.2022

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał po ewentualnym odcięciu dostaw gazu z Rosji - Fitch

Jest mało prawdopodobne, by rating Polski ucierpiał w przypadku odcięcia dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej - oceniła w raporcie agencja ratingowa Fitch.
29.06.2022

Prezydent Rumunii: Mołdawia i Gruzja muszą dostać wsparcie od Trójmorza

Mołdawia i Gruzja, które tak jak Ukraina obrały kurs na UE, muszą otrzymać wsparcie od Inicjatywy Trójmorza – powiedział w poniedziałek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
20.06.2022

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

Prezydent Emmanuel Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie. Według francuskiego prezydenta Rumunia jest w trakcie realizacji inwestycji i może stanowić swego rodzaju „punkt łącznikowy" dla Europy.
17.06.2022

Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym

W Rumunii ruszyło na wielką skalę wydobycie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Czarnego - poinformowała amerykańska spółka Sea Oil & Gas (BSOG), zaangażowana w eksploatację tych złóż. Ich wielkość szacowana jest na 42-84 mld metrów sześciennych.
15.06.2022

Blokada ukraińskich portów. Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.
12.06.2022

Ukraina, Rumunia i Mołdawia porozumiały się w sprawie usprawnienia transportu na Dunaju

Władze państwowych spółek transportu rzecznego Ukrainy, Rumunii i Mołdawii podpisały w poniedziałek umowę dotyczącą usprawnienia przesyłu towarów na Dunaju. Jest on od trzech miesięcy utrudniony z powodu zamknięcia portów Ukrainy na Morzu Czarnym w efekcie rosyjskiej inwazji na ten kraj.
30.05.2022

Rumuni remontują kolej, by port w Gałaczu przyjął ukraińskie towary

Zgodnie z informacjami, jakie przekazaliśmy w kwietniu, Rumunia ruszyła z modernizacją linii kolejowej w porcie Gałacz nad Dunajem, co ma ułatwić transport ukraińskich towarów.
14.05.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

Premier Rumunii: w tym roku zaczniemy wydobywać gaz z dna Morza Czarnego

W tym roku rozpocznie się wydobycie gazu ziemnego z rumuńskiego szelfu na Morzu Czarnym, zapowiedział w poniedziałek premier Rumunii Nicolae Ciuca.
18.04.2022

Kolejne kraje zamykają porty dla rosyjskich statków

Estonia i Bułgaria to kolejne kraje Unii Europejskiej, które zamknęły swoje porty dla rosyjskich statków. Wcześniej podobny zakaz wydały Włochy, Belgia i Rumunia, zgodnie z pakietem sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za inwazję na Ukrainę.
18.04.2022

W rumuńskich portach w niedzielę wejdzie w życie zakaz wstępu dla rosyjskich statków

W niedzielę wejdzie w życie zakaz wstępu dla rosyjskich statków do portów rumuńskich - podała w sobotę ukraińska agencja Ukrinform.
16.04.2022

Włosi wysłali na Morze Czarne trzy okręty do poszukiwania min

Trzy włoskie okręty udzielą wsparcia rumuńskiej marynarce wojennej w poszukiwaniu min na Morzu Czarnym, poinformował we wtorek w parlamencie w Bukareszcie szef MON Vasile Dincu. Dodał, że od soboty zostały już zneutralizowane dwa takie ładunki na tureckich wodach terytorialnych i jeden na rumuńskich.
29.03.2022

Turcja: Cztery rosyjskie okręty wojenne nie przepłyną przez czarnomorskie cieśniny

Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.
02.03.2022

Turcja ostrzega: Okręty wojenne mają nie przekraczać cieśnin czarnomorskich

Turcja przestrzega kraje znad Morza Czarnego i innych mórz, aby nie kierowały swych okrętów wojennych przez tureckie Cieśniny Bosfor i Dardanele - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji Mevlug Cavusoglu.
28.02.2022

Turcja wprowadzi klauzulę Konwencji z Montreux, pozwalającą na ograniczenie ruchu statków rosyjskich w cieśninach tureckich

W związku z ofensywą Rosji Ankara zastosuje klauzulę Konwencji z Montreux, która pozwoli na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, ponieważ na Ukrainie "toczy się wojna" - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.
27.02.2022

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.
23.02.2022

PARP ogłasza wydarzenia wspierające blue growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że wraz z Innovation Norway planuje organizację dwóch wydarzeń, które będą wspierać zrównoważone wykorzystanie wód morskich, śródlądowych i obszarów przybrzeżnych. Odbędą się w norweskim Lillestrøm i w Atenach.
28.01.2022

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Rumunia. Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym, co spotkało się z odpowiedzią szefa komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji, Andrieja Kartapołowa – podał rumuński serwis informacyjny universul.net.
25.11.2021

Grecki rząd zaprzecza doniesieniom o przymusowym odsyłaniu migrantów

Grecki minister ds. migracji Notis Mitarachi odparł w czwartek zarzuty wobec straży przybrzeżnej Grecji o wydalanie migrantów poza granice kraju. Minister podkreślił, że służby działają zgodnie z międzynarodowymi standardami.
07.10.2021

Czy Gazprom używa gazu jako broni?

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

OMV Petrom dostarcza LNG do pierwszego w Rumunii statku napędzanego LNG

Rumuńska firma energetyczna OMV Petrom zrealizowała pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Damen Shipyards Mangalia, gdzie był on wykorzystany do zasilania statku wyposażonego w silniki LNG, pierwszego tego typu, które mają powstać w Rumunii.
22.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii: Inicjatywa Trójmorza coraz bardziej atrakcyjna globalnie

Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko regionalnie, ale i globalnie; Trójmorze to najdynamiczniej rozwijająca się część Europy – wskazywali w piątek prezydenci Polski, Bułgarii, Łotwy i Rumunii. Podczas szczytu Trójmorza w Sofii Bułgaria przekazała Łotwie prezydencję w inicjatywie.
09.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

Ocean Winds zabezpieczyła w Polsce 25-letni kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych„B&C-Wind”

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy przyznany przez polski Urząd Regulacji Energetyki dla 369,5 MW w projektach morskich farm wiatrowych B&C-Wind.
30.06.2021

MSZ: Minister Zbigniew Rau odbył szereg spotkań dwustronnych

Podczas pobytu w tureckiej Antalyi minister Zbigniew Rau, na marginesie Antalya Diplomacy Forum, spotkał się ze swoimi odpowiednikami m.in. z Turcji, Ukrainy, Rumunii i Iranu. Głównym tematem prowadzonych rozmów był szczyt Biden-Putin, jego rezultaty oraz konsekwencje.
20.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

Plany Inicjatywy Trójmorza powinny być obliczone na 20-30 lat

Plany Inicjatywy Trójmorza, której szczyt Bułgaria zorganizuje w czerwcu, powinny być obliczone na 20-30 lat - oświadczył we wtorek bułgarski prezydent Rumen Radew na konferencji, poświęconej przygotowaniom do tego forum.
18.05.2021

Adm. Stavridis: następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym

Następna prowokacja Rosji może mieć miejsce na Morzu Czarnym – ostrzega za pośrednictwem agencji Bloomerg amerykański emerytowany admirał i były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis. Według niego Rosja i USA „są na kursie kolizyjnym” właśnie w tym regionie.
09.05.2021

Premier Morawiecki o konieczności większego zaangażowania USA w Inicjatywę Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w czwartek na konferencji think tanku Atlantic Council konieczność mocniejszego zaangażowania się USA w Inicjatywę Trójmorza. Ocenił, że projekt ten "jest wciąż niedoceniany" przez stronę amerykańską.
06.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Porty morskie w rozmowach ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

Wzmocnienie współpracy w obszarze infrastruktury i transportu między Polską i Słowenią było przedmiotem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka z ministrem infrastruktury Słowenii Jernejem Vrtovecem.
23.02.2021

EDP bada możliwość produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej i ogłasza kolejne eko inwestycje

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

Trybunał Sprawiedliwości oraz interesy Polski i polskich marynarzy

Marynarze zatrudnieni na statkach pod wygodnymi banderami przez lata nie mieli ubezpieczeń społecznych (i nadal nie mają). Było tak, ponieważ według prawa państw wygodnych bander, pracowników (w tym wypadku marynarzy) można zatrudniać bez zabezpieczeń społecznych. Dopiero wyrok TSUE z maja 2019r. oddał marynarzy zatrudnionych przez armatorów unijnych na statkach wygodnych bander, we władanie prawa miejsca zamieszkania tych marynarzy.
08.02.2021

Waszczykowski: Trump popierał inicjatywę Trójmorza, zakładamy, że obecny też będzie z nami wspólpracował

Donald Trump popierał inicjatywę Trójmorza, podobnie jak Kongres USA, więc zakładamy, że obecny prezydent Joe Biden też będzie z nami wspólpracował - podkreślił europoseł i b. szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) na konferencji prasowej w sobotę.
23.01.2021

Uruchomiono serbski odcinek gazociągu Turecki Potok

Prezydent Serbii Aleksandr Vuczić zainaugurował w piątek serbski odcinek gazociągu Turecki Potok, przedstawiając go jako kluczowy element bezpieczeństwa zaopatrzenia kraju w ten surowiec. Gaz popłynie do Serbii z Bułgarii.
01.01.2021

Kraje Morza Czarnego: współpraca regionalna w zakresie niebieskiej gospodarki pomoże odbudować się po pandemii COVID-19

Na spotkaniu ministerialnym 11 grudnia, w obecności komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, kraje Morza Czarnego zgodziły się zacieśnić współpracę regionalną w zakresie niebieskiej gospodarki. Współpraca ta, nawiązana w 2019 r. w ramach tzw. Wspólnej agendy morskiej, powinna zwiększyć synergię między krajami i sektorami oraz przyniesie korzyści całemu regionowi.
29.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Via Carpatia: umowy ws. zachodniej i południowej obwodnicy Białegostoku

Dwie umowy na projekt i budowę tzw. południowej i zachodniej obwodnicy Białegostoku w ramach szlaku S19 Via Carpatia podpisano w środę w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
09.12.2020

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Przy poparciu obu partii amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie.
19.11.2020

W 2030 r. polska energetyka będzie najbardziej emisyjna w UE

W 2030 r. Polska będzie miała najbardziej opartą na paliwach kopalnych energetykę w UE, pod względem wielkości emisji CO2 z energetyki wyprzedzać Polskę będą tylko Niemcy - szacuje think-tank Ember na podstawie Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu.
09.11.2020

Jak inwazyjny ślimak morski zapoczątkował współpracę na Morzu Czarnym

Od 200 m do najgłębszego punktu 2200 m, Morze Czarne jest prawie tak samo pozbawione życia jak obca planeta. Na swojej powierzchni jest jednak siedliskiem bogatego i produktywnego ekosystemu, który przez tysiąclecia był źródłem życia społeczności przybrzeżnych. To właśnie w tym żyznym środowisku inwazyjny gatunek Rapana venosa osiadł i szybko się rozmnażał, zagrażając lokalnym ekosystemom poprzez swój ogromny apetyt na inne mięczaki.
02.11.2020

Wynagrodzenia marynarzy w dobie pandemii Covid-19

Sytuacja epidemiczna ostatnich tygodni zdaje się potwierdzać, że pandemia COVID-19 niestety nie ustępuje. Ma to swoje przełożenie nie tylko na branże gastronomiczne, czy fitness. Problem wydaje się być znacznie szerszy i dotyczy on praktycznie każdego sektora gospodarki, nie wyłączając szeroko rozumianej branży morskiej.
30.10.2020

PKN ORLEN szuka nowych możliwości do rozwoju biznesu za granicą

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN spotkał się z Ludovicem Orbanem, Premierem Rumunii oraz Virgilem-Danielem Popescu, Ministrem Gospodarki, Energii i Otoczenia Biznesowego. Wizyta w Rumunii ma na celu zacieśnienie relacji oraz rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych dla PKN ORLEN na tym rynku.
29.10.2020

Fundusz Trójmorza do końca roku powinien dysponować 1 mld euro

Do końca roku, założony przez BGK i rumuński Exim Bank, Fundusz Trójmorza powinien dysponować 1 mld euro - poinformowała PAP prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu.
21.10.2020

Mosbacher: zdecydowanie wspieramy inicjatywę Trójmorza

Stany Zjednoczone doceniają istotne znaczenie Trójmorza dla silnej i wolnej Europy, zdecydowanie wspieramy tę inicjatywę - oświadczyła dziś ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
19.10.2020

Duda: rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza

Rozwój to najważniejsza idea kryjąca się za Inicjatywą Trójmorza; zdecydowaliśmy się na współpracę, bo uważaliśmy, że może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójmorza w Tallinie.
19.10.2020

ISR: O żegludze na Odrze na nowo. Po czesku

O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
19.10.2020

Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

Premier Mateusz Morawiecki powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, którym będzie sekretarz lub podsekretarz stanu w MSZ - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego dzisiaj przez Rządowe Centrum Legislacji.
12.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Szczerski: jest polityczny konsensus w polityce amerykańskiej odnośnie poparcia Trójmorza

Jednogłośne przyjęcie przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA rezolucji poparcia dla inicjatywy Trójmorza oznacza, że w polityce amerykańskiej jest ponadpartyjny konsensus w tej sprawie - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
02.10.2020

50 przemytników aresztowanych w międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex

50 przemytników zajmujących się przerzucaniem migrantów do UE zostało aresztowanych w ramach międzynarodowej operacji kierowanej przez Frontex - poinformowała w czwartek ta unijna agencja ochrony granic. W działaniach brała też udział Polska.
24.09.2020

RAPORT CAN-E: Sprawiedliwa Transformacja utrwala energetykę z węgla?

Krajowe Plany w zakresie Energii i Klimatu (KPEiK) pokazały, że 11 z 18 krajów węglowych UE nie ma zgodnego z Porozumieniem Paryskim planu wycofania węgla do 2030 r. Taki stwierdza nowy raport pt.: Just Transition or Just Talk - 2020, opublikowany przez Ember and Climate Action Network (CAN) Europe.
16.09.2020

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w piątek odkrycie największego dotąd złoża gazu ziemnego pod Morzem Czarnym. Zapowiedział, że dzięki surowcowi Turcja wkrótce stanie się eksporterem energii netto.
22.08.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

Kierownictwo AIIB z ministrem Kościńskim w składzie o odbudowie gospodarek

Odbudowa gospodarek po kryzysie wywołanym koronawirusem była tematem 5. corocznego spotkania Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Polskę w Radzie reprezentuje minister finansów Tadeusz Kościński.
28.07.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Podwodna stacja badawcza “Proteus” Fabiena Cousteau. Wygląda obłędnie!

Najnowszy projekt Fabiena Cousteau i Yvesa Béhar to stworzenie największego kompleksu podwodnego naukowo-mieszkalnego na świecie. Według planów "Proteus" to modułowa konstrukcja usytuowana na 18 metrach pod powierzchnią wody. Dwupiętrowa budowla ma stać się domem i olbrzymim laboratorium dla naukowców i badaczy, niczym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
24.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

Ebury tworzy region w Europie Środkowo-Wschodniej

Ebury – dostrzegając znaczny potencjał gospodarczy i biznesowy tkwiący w Polsce, Czechach, Rumunii i Bułgarii – tworzy w swoich globalnych strukturach region, który obejmie biura działające w tych krajach. Zmiana ta pozwoli lepiej wykorzystać możliwości lokalnych zespołów Ebury, ale przede wszystkim usprawni obsługę firm i przedsiębiorców z państw regionu, pomiędzy którymi relacje biznesowe szybko się zacieśniają.
13.07.2020

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
06.07.2020

Satelity pokazują, że Europa jest sucha jak wiór

W dużej części Europy ostatnie miesiące są jednymi z najbardziej suchych w historii pomiarów opadów. Niedawne nawałnice, prowadzące nawet do lokalnych podtopień, nie wpłynęły na niski poziom wilgotności głębszych warstw gleby. Intensywne opady w dużej mierze spływają od razu do rzek i rowów melioracyjnych, nawilżając tylko warstwę powierzchniową. W Wielkiej Brytanii maj był najbardziej suchym miesiącem od 124 lat. Pożary trawią lasy, łąki i pola. Wiele rzek ma rekordowo niski poziom wody. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę probl
06.07.2020

Dachser obsłuży przesyłki B2C w 22 krajach Europy

Dachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski. Z rozszerzenia zasięgu skorzystają m.in. polskie sklepy internetowe, eksporterzy realizujący zamówienia zachodnioeuropejskich konsumentów czy firmy które d
02.07.2020

Raport: Polska może zyskać ok. 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin

Polska może skorzystać na zmianie szlaków handlowych po pandemii - uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oceniają, że nasz kraj może zyskać ponad 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin.
24.06.2020

Premier: z Europejskiego Funduszu Odbudowy dostaniemy więcej, niż sugerowali nasi przeciwnicy

Z Europejskiego Funduszu Odbudowy dostaniemy znacznie więcej, niż sugerowali nasi polityczni przeciwnicy, nie mając świadomości tego, jak skutecznie potrafimy negocjować - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
19.06.2020

PIE: państwa Trójmorza obiektem rywalizacji Chin oraz USA ze względu na potencjał inwestycyjny

Potencjał inwestycyjny państw Trójmorza, m.in. w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego sprawia, że o wpływy w regionie rywalizują Chiny i Stany Zjednoczone - ocenia w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów w nowych strukturach gospodarczych kluczową rolę odegra technologia 5G.
17.06.2020

PKO BP: pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą

Pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą - czytamy w poniedziałkowej analizie ekspertów banku PKO BP.
16.06.2020

Komisja transportu poparła przepisy dot. przewoźników, tzw. pakiet mobilności

Komisja transportu PE w poniedziałkowych głosowaniach poparła kontrowersyjne przepisy dotyczące przewoźników drogowych, tzw. pakiet mobilności. W lipcu nad nowy przepisami ma głosować Parlament Europejski na sesji plenarnej.
08.06.2020

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.
03.06.2020

Saryusz-Wolski: koszty transformacji energetycznej w Polsce liczone w setkach miliardów euro

8 mld euro przyznane Polsce ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) to dobra wiadomość, ale to ciągle za mało; koszty transformacji energetycznej w Polsce liczone są w setkach miliardów euro - ocenił w rozmowie z PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
29.05.2020

W propozycji KE 8 mld euro dla Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Komisja Europejska zaproponowała, aby 8 mld euro z liczącego 40 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadło Polsce. Jeśli tak się stanie, Polska będzie największym beneficjentem Funduszu.
28.05.2020

Szczerski: przykładem tego jak powinna rozwijać się UE jest Inicjatywa Trójmorza

Przykładem tego jak powinna rozwijać się Unia Europejska jest Inicjatywa Trójmorza - ocenił szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski w sobotę w Krasiczynie (Podkarpackie) podczas konferencji "Europa Karpat".
22.02.2020

Po pierwsze logistyka - inwestycje wspierają ekspansję polskich przewoźników towarowych

Nowe szlaki transportowe, przewozy intermodalne, inwestycje w infrastrukturę, kompleksowe usługi logistyczne „od drzwi do drzwi” oraz wzrost konkurencyjności - to główne kierunki strategii rozwoju spółek specjalizujących się w przewozach towarowych. Były one omawiane podczas II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
03.02.2020

Inicjatywa Trójmorza bardzo ważna dla regionu nordyckiego

Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.
02.02.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

PKP Cargo wykorzysta Nowy Jedwabny Szlak i idee Trójmorza

Spółka PKP Cargo, która do 2038 r. zamierza przejąć rolę narodowego operatora logistycznego i wyspecjalizować się w transporcie intermodalnym, planuje wykorzystać w najbliższych latach swoją pozycję w obszarze Trójmorza oraz na unijnym odcinku Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin.
30.12.2019

Czy firmy ze Wschodu przejmują polskie kontrakty?

Liczba nowych firm z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce jest w tym roku rekordowa. Główne PKD tych działalności to transport drogowy towarów. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na polskim rynku pojawiło się do czerwca 2019 roku 296 zagranicznych przedsiębiorstw z branży transportowej. Kilkadziesiąt z nich to biznesy z Ukrainy, a przynajmniej kilkanaście z Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że łokciami w europejskim transporcie drogowym rozpychają się także Litwini, którzy w minionym roku przewieźli
02.12.2019

Rumunia/ Aurescu: będziemy współpracowali z innymi państwami Inicjatywy Trójmorza

Rumunia respektuje swoje poświęcenie wobec zadań Inicjatywy - zapewnił przedstawicieli Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu.
28.11.2019

Ogromny transport LNG z USA do terminala w Świnoujściu

Do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął metanowiec z ładunkiem amerykańskiego skroplonego gazu, który PGNiG kupiło i odsprzedało odbiorcy na Ukrainie. Jednostka przywiozła 75 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da niemal 100 mln m3 gazu.
20.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Organizacje ekologiczne zadowolone, że EBI wycofa się z finansowania gazu

Organizacje ekologiczne są zadowolone, że rada dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zdecydowała, iż z końcem roku bank wycofa się z finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym. Ich zdaniem przyczyni się to do realizacji celów klimatycznych UE.
15.11.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.