• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kraje Morza Czarnego: współpraca regionalna w zakresie niebieskiej gospodarki pomoże odbudować się po pandemii COVID-19

29.12.2020 11:28 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kraje Morza Czarnego: współpraca regionalna w zakresie niebieskiej gospodarki pomoże odbudować się po pandemii COVID-19

Partnerzy portalu

Kraje Morza Czarnego: współpraca regionalna w zakresie niebieskiej gospodarki pomoże odbudować się po pandemii COVID-19  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Na spotkaniu ministerialnym 11 grudnia, w obecności komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, kraje Morza Czarnego zgodziły się zacieśnić współpracę regionalną w zakresie niebieskiej gospodarki. Współpraca ta, nawiązana w 2019 r. w ramach tzw. Wspólnej agendy morskiej, powinna zwiększyć synergię między krajami i sektorami oraz przyniesie korzyści całemu regionowi.

W ramach koordynacji bułgarskiej siedem krajów czarnomorskich (Bułgaria, Gruzja, Mołdawia, Rumunia, Federacja Rosyjska, Turcja i Ukraina) spotkało się po raz pierwszy od przyjęcia wspólnej agendy morskiej w 2019 r. Tymczasem pandemia COVID-19 silnie wpłynęła na większość sektorów niebieskiej gospodarki w regionie, w tym na turystykę przybrzeżną, przemysł stoczniowy, rybołówstwo, akwakulturę, transport morski i działalność portową. Kraje zgodziły się, że wspólna agenda morska zapewnia odpowiednie ramy dla regionu Morza Czarnego, aby „odbudować się lepiej” w oparciu o jego potencjał niebieskiej gospodarki, możliwości cyfryzacji, a przede wszystkim inteligentne i zrównoważone podejście.

Komisarz Sinkevičius podkreślił także potrzebę powiązania ożywienia ze zrównoważeniem. „Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi UE ma właściwy kompas, który poprowadzi nas do tego celu. Podobne podejście będzie równie ważne dla naszych krajów sąsiadujących - powiedział komisarz.

Komisja poinformowała uczestników o możliwościach wsparcia finansowego z długoterminowego budżetu UE na lata 2021-2027 i UE nowej generacji, otwierając ogromny pakiet 1,8 bln euro - największy, jaki kiedykolwiek sfinansowano. Obejmuje Instrument Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej z budżetem 98,4 mld euro.

W międzyczasie kraje regionu i Komisja Europejska współpracują nad tym, aby wspólne cele w ramach wspólnej agendy morskiej znalazły odzwierciedlenie w przyszłych programach krajowych i regionalnych, w tym współfinansowanych przez UE, koordynując jednocześnie z innymi donatorami możliwości inwestycyjne.

Źródło: European Comission

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.