• <

Wynik wyszukiwania - "uic" - Wiadomości

Dzień Kierowcy Zawodowego z udziałem gdyńskich terminali

W Gdyni odbędą się, 10 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego. To odbywające się od 2016 roku wydarzenie powstało z inicjatywy dwóch podmiotów, Organizacji Kierowców Zawodowych (UICR) oraz Organizacji Przewoźników Drogowych (IRU). Jego celem jest m.in. podkreślenie pracy kierowców i jej znaczenia dla gospodarki. Z tej okazji odbędą się bezpłatne badania zdrowotne sponsorowane przez gdyńskie terminale portowe.
22.04.2024

Nowa marka w Omida Group - Omida Finance pionierem nowoczesnego finansowania w branży TSL

Omida Group powołuje nową spółkę Omida Finance, która ma pełnić rolę podmiotu finansującego przewoźników dla wszystkich spółek z Grupy oraz w przyszłości dostarczać inne nowoczesne rozwiązania wspierające interesy Omida Group.
08.04.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Różowy akcent ponownie w Sopocie. Plejada polskich żeglarek na starcie Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet

W czerwcu przy sopockim molo odbędzie się kolejna edycja regat Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. Będzie to już trzecia edycja wyjątkowych regat dedykowanym kobietom, w tym roku w nowej, jeszcze bardziej otwartej dla wszystkich formule.
24.02.2024

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Alpin Weld

Alpin Weld to firma, która całkowicie przedefiniowała standardy w zakresie dostępu linowego oraz spawania na morzu. Innowacyjne podejście i rzeczywista pasja do pracy na, nomen omen, najwyższym poziomie, wyprowadziły ją na pozycję jednego z wiodących w branży graczy.
05.10.2023

Belgia rozważa wykorzystywanie dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym

Władze Belgii badają możliwości wykorzystywania dronów do ochrony portów i infrastruktury na Morzu Północnym - poinformował w czwartek wicepremier i minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
28.09.2023

Grecka straż wybrzeża uratowała 55 uchodźców dryfujących na morzu

Funkcjonariusze Greckiej Straży Wybrzeża (Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή) wykryli nawodną jednostkę, na której dryfowało kilkadziesiąt osób. Jednostka morska formacji przeprowadziła w godzinach porannych akcję uratowania w sumie 55 cudzoziemców na obszarze morskim na północ od Sykamni na Lesbos.
09.09.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Do mety jeszcze tysiąc mil. Polski jacht WindWhisper prowadzi w ostatnim etapie The Ocean Race

Ostatni etap tegorocznego The Ocean Race z Hagi do Genui osiągnął półmetek. Załogi ścigające się w legendarnych regatach pokonały już dystans 1000 mil. Na czele w klasie VO65 płynie polski jacht WindWhisper, który jako pierwszy trawersował przylądek św. Wincentego i twierdzę Sagres, za co otrzyma prestiżowe trofeum Vasco da Gamy.
22.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

15 osób w szpitalu po przewróceniu się statku w suchym doku w stolicy Szkocji

Szkockie pogotowie ratunkowe podało, że wiele osób odniosło obrażenia, a 15 z nich trafiło do szpitala, po tym jak statek przewrócił się w środę w suchym doku w dzielnicy Leith w stolicy Szkocji Edynburgu.
22.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

Incydent z rosyjskim statkiem szpiegowskim na Morzu Północnym, to „wierzchołek góry lodowej”

Niedawne zdarzenie z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko „wierzchołek góry lodowej” - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani w piątek przez dziennik „De Tijd”. Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.
24.02.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Belgowie wprowadzają monitoring na Morzu Północnym z obawy przed sabotażem

Od 1 stycznia kamery monitorujące zaczną działać na Morzu Północnym w celu zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, takiej jak turbiny wiatrowe czy podwodne rurociągi - poinformował belgijski minister ds. Morza Północnego Vincent Van Quickenborne.
30.12.2022

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Belgia. W magazynach jest tak wiele kokainy zarekwirowanej w porcie w Antwerpii, że spalarnie nie nadążają z jej utylizacją

Spalarnie w Antwerpii na północy Belgii nie mogą sobie poradzić z utylizacją skonfiskowanej w tamtejszym porcie kokainy - poinformował w sobotę dziennik "Gazet van Antwerpen". Z ustaleń tego medium wynika, że w magazynach zalegają dziesiątki ton narkotyku.
19.11.2022

Indonezja rozwija swoje morskie siły zbrojne

Rząd w Dżakarcie dąży do modernizacji swojej marynarki wojennej, poprzez wzmocnienie rodzimych firm na światowym rynku zbrojeniowym, a także zwiększając wykorzystanie w przemyśle stoczniowym komponentów produkowanych lokalnie.
08.11.2022

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.
31.10.2022

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
11.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Znikają arktyczne jeziora

Wskutek zmian klimatu i szybkiego ocieplania się Arktyki zanikają arktyczne jeziora – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Climate Change”.
02.09.2022

Rozwój offshore wind leży w rękach operatorów sieciowych

Rozwój morskich farm wiatrowych w Europie wymaga powstania odpowiedniej infrastruktury do wyprowadzenia mocy na ląd. Kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji będą miały nowe mechanizmy regulacyjne i wielostronna koordynacja operatorów sieci – przekonują dziennikarze agencji Reuters. Rozwój sektora offshore wind zależy teraz od operatorów sieciowych.
18.08.2022

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kontynuuje prace nad prowadzonymi inwestycjami, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych.
01.08.2022

Pierwszy weekend Gdynia Sailing Days za nami [WIDEO]

Pierwszy weekend w ramach Gdynia Sailing Days za nami. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Konosament – set oryginałów konosamentów

Konosament („bill of lading”, „B/L”) tradycyjnie wystawiony jest w trzech do sześciu jednobrzmiących oryginałach, zbiorczo nazwanych „setem konosamentów” („bills in set”). Każdy z konosamentów, wchodzący w skład setu, jest oryginalnym dokumentem przewozowym i pełnoprawnym papierem wartościowym („negotiable document of title”). Na każdym też znajduje się odrębna wzmianka określająca ile oryginałów wystawiono w ramach danego setu oraz często dodatkowa wzmianka typu „one of which being accomplished, the other shall stand void”.
06.06.2022

Gazoport w Świnoujściu. Jak będzie wyglądała rozbudowa?

Istniejący Terminal LNG w Świnoujściu został przekazany do eksploatacji 31 maja 2016 roku i od tego czasu pracuje zgodnie z założeniami projektowymi.
01.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Powstała cyfrowa baza naukowej wiedzy o Bałtyku

eCUDO to nowe cyfrowe repozytorium danych o środowisku Bałtyku i innych obszarów morskich.
23.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Vesper Marine w rękach Garmin

Szwajcarska firma Garmin, przejęła wiodącego dostawcę sprzętu i usług komunikacji morskiej Vesper Marine.
07.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

INCOS, czyli jak BCT ułatwia sobie pracę z pociągami [WIDEO]

Bałtycki Terminal Kontenerowy opracował własny system informatyczny, który znacznie ułatwia zarządzenia podstawieniami pociągów intermodalnych w terminalu. INCOS dostępny jest jednak dla wszystkich uczestników obrotu intermodalnego i może znacznie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju.
12.12.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Marine Works na Polboat Yachting Festival

Marine Works zaprasza na jedną z największych w Polsce imprez branży żeglarskiej i motorowodnej – Polboat Yachting Festival. Odbędzie się ona w dniach 15-18 lipca w Marinie w Gdyni.
12.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Ebury: Dolar się umacnia. Rynek obligacji nie przejmuje się danymi o inflacji

Raport o inflacji w USA przyćmił czerwcowe posiedzenie EBC, ale reakcja rynku była, delikatnie mówiąc, sprzeczna z intuicją. Mimo że inflacja w Stanach wynosi obecnie 5% w skali roku, a wiele cen nadal rośnie, inwestorzy zaakceptowali retorykę Rezerwy Federalnej o tymczasowości tego stanu. W konsekwencji doszło do spadku rentowności amerykańskich obligacji.
15.06.2021

Belgia uzna wraki statków na Morzu Północnym za część dziedzictwa kulturowego

Wraki statków w belgijskiej części Morza Północnego będą chronione jako dziedzictwo kulturowe tego kraju - poinformował w środę wicepremier Vincent Van Quickenborne. Cel - to ochrona zatopionych statków przed szabrownictwem.
05.05.2021

Lotos: Realne zyski ze współpracy międzynarodowej

LOTOS Kolej podsumowała pierwsze trzy kwartały współpracy z czeskim Rail Cargo Carrier. Wprowadzone w jej ramach zasady dotyczące przekazywania składów między przewoźnikami w ruchu międzynarodowym przekładają się na realny zysk dla gdańskiej spółki. Nie byłoby to możliwe gdyby nie przynależność do stowarzyszenia ATTI działającego przy Międzynarodowym Związku Kolei (UIC).
22.03.2021

Kanada: Rzeka uzyskała osobowość prawną - może "swobodnie płynąć" i być reprezentowana przed sądem

Lokalne władze przyznały osobowość prawną Magpie River, znanej rzece w północnej części prowincji Quebec. To pierwsza taka decyzja w Kanadzie, a wypracowały ją wspólnie lokalna rada Inuitów i władze administracyjne.
14.03.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

Poznaj historię Marynarki Wojennej z własnym smartfonem

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. Teraz przyglądanie się poszczególnym wystawom i eksponatom będzie jeszcze bardziej interesujące. Wszystko za sprawą specjalnej aplikacji. Każdy odwiedzający będzie mógł ściągnąć ją na swój smartfon i tym samym zwiedzać muzeum z audioprzewodnikiem. Usługa będzie dostępna od 1 marca. Aby z niej skorzystać, wystarczy własny telefon i słuchawki.
23.02.2021

DACHSER usprawnia dostawy w short distance

DACHSER, operator logistyczny o globalnym zasięgu, stawia kolejny ważny krok w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Firma wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.
28.01.2021

Port Gdańsk wprowadza nowy system do zarządzania przedsiębiorstwem

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. postawił na polską jakość w dziedzinie rozwiązań informatycznych w obszarze Księgowości, Controllingu i Kadr. Właśnie rozpoczyna wdrażanie systemu do zarządzania, największego polskiego producenta oprogramowania – firmy Comarch. Wdrożenie środowiska Comarch ERP XL oraz jego integrację z innymi systemami, ZMPG zlecił firmie Insoft Consulting z Gdyni. Umowa została podpisana 15 grudnia 2020 r.
22.01.2021

Właściwość prawa a dochodzenie marynarskich roszczeń odszkodowawczych

Kluczowym elementem towarzyszącym procesowi dochodzenia marynarskich roszczeń odszkodowawczych jest ustalenie właściwego porządku prawnego, którego przepisy znajdować będą zastosowanie w konkretnej i zindywidualizowanej sprawie. Praktyka branży morskiej wskazuje, że jedynie w nielicznych przypadkach obowiązujące będzie prawo polskie. Nie oznacza to, że dochodzenie przez marynarzy odszkodowań z tytułu doznanych wypadków przy pracy jest niemożliwe, bądź niecelowe. Niewątpliwie każda sprawa odszkodowawcza dotycząca marynarza wymagać
11.01.2021

Koralowce, budowniczowie raf, są sprytniejsze niż sądzono

Koralowce to organizmy bardziej złożone, niż sądzili niektórzy badacze. Zwierzęta te potrafią regulować tworzenie minerałów, z których powstaje ich szkielet - wynika z badań kierowanych przez Polaków, którzy odkryli koralowce o nietypowej strukturze szkieletu. A to szansa, że część koralowców poradzi sobie np. z rosnącym zakwaszeniem oceanów.
24.12.2020

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Nadal nie są znane przyczyny masowej śmierci zwierząt morskich na Kamczatce - ekolodzy zaniepokojeni

Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mowa jest o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.
14.10.2020

Rewolucja w transporcie kolejowym właśnie się rozpoczęła

Kolejowy biznes cargo łączy obecnie unikatowa, nowoczesna i bezpieczna platforma RAILVIS.com, która skupia w jednym miejscu oferty wolnych zasobów wagonowych i lokomotyw w całej Europie.
29.09.2020

Historia naukowa fizyki klimatu: Lody i modele

W ramach cyklu o historii badań klimatu, portal "Nauka o Klimacie" tym razem zajmie się ostatnim okresem (po roku 1965), obejmującym rozwój nowoczesnych modeli klimatu, badań rdzeni lodowych oraz powstanie IPCC.
21.09.2020

17-letni syn polskich imigrantów chroni ekosystem morski i pomaga dzieciom w Afryce

Lex Szymczyk, 17-letni licealista z nowojorskiego Long Island, jest nie tylko wzorowym uczniem, ale angażuje się społecznie. Założył dwie organizacje non-profit, których ambicją jest ochrona ekosystemu morskiego w jego sąsiedztwie i pomoc afrykańskim dzieciom.
20.09.2020

Niekorzystny wiatr i oczekiwanie na sztorm

Trzecia doba regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to duży spadek prędkości jachtów oraz zmiana kierunku wiatru na bardzo niekorzystny – prosto od dziobu. Żeglarze odczuwają już zmęczenie, a przed nimi jeszcze dużo wyzwań. Ostatnie 12h regat to wyczerpujące halsowanie pod wiatr ze świadomością, że od północy nadciąga sztorm. Czy uda im się schronić do portu zanim nadejdzie? Na pewno nie wszystkim.
16.09.2020

Ebury: EBC nie przejmuje się nadmiernie aprecjacją euro

Czwartkowa komunikacja ze strony Europejskiego Banku Centralnego okazała się mniej gołębia niż oczekiwaliśmy zarówno my, jak i rynek. Doprowadziło to do krótkotrwałego wybicia kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od ponad tygodnia. Z czym był związany ten ruch?
11.09.2020

Alfa Laval – Usługi cyfrowe dla kotłów Aalborga

Wyzwania morskie ewoluują - podobnie jak technologie umożliwiające sprostanie im. Usługi cyfrowe Alfa Laval dla kotłów Aalborga to oparty na danych sposób zapewnienia bezawaryjności, poprawy wydajności i obniżenia kosztów eksploatacji. Tworząc cyfrowe połączenie między systemem kotłowym i naszą wiedzą, możecie Państwo bezpośrednio skorzystać z możliwości jakie oferujemy.
22.07.2020

10 lat i nowa odsłona serwisu GospodarkaMorska.pl

2 lipca startuje nowa odsłona serwisu GospodarkaMorska.pl, który od ponad 10 lat towarzyszy całej branży morskiej i nie tylko. W czasie ostatniej dekady z małej strony teleadresowej staliśmy się numerem 1 w swoim segmencie, najczęściej odwiedzanym morskim portalem informacyjnym w Polsce. Dziś prezentujemy się Państwu w nowej szacie graficznej oraz z wieloma nowymi funkcjonalnościami.
01.07.2020

Nasza galaktyka Droga Mleczna może być pełna światów oceanicznych

Zdaniem naukowców, planety pokryte ogromnymi oceanami mogą być powszechne w galaktyce Drogi Mlecznej.
23.06.2020

Morawiecki: dziś głównym wyzwaniem są sprawy gospodarcze

W porównaniu do krajów Europy Zachodniej, Polska przeszła dalece bardziej obronną ręką przez trudne wody epidemii koronawirusa; dziś głównym wyzwanie są sprawy gospodarcze – mówił w sobotę w Polskim Radiu Wrocław premier Mateusz Morawiecki.
23.05.2020

Rusza program wsparcia dla firm transportowych: 1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki

ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP - poinformowało w środę resort rozwoju. 1,7 mld zł przeznaczono na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii SARS-CoV-2.
06.05.2020

Skompensowana Pojemność Brutto - CGT określa stopień skomplikowania statku

System CGT tzw. skompensowanych GT został wprowadzony przez organizację OECD w 2007 roku, jako jednostka miary, która w zobiektywizowany sposób pozwoliłaby na odzwierciedlenie relatywnych zdolności produkcyjnych aktywności stoczniowej realizowanej w różnych stoczniach i w różnych rejonach świata. Wartość CGT jest wyliczana dla określonych typów statków, a nie dla wszystkich obiektów pływających.
17.04.2020

Pożar na pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075 (foto, wideo)

11 kwietnia, na wyposażanym w stoczni Hudong-Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju pierwszym chińskim śmigłowcowcu desantowym typu 075, wybuchł pożar. Zdjęcia i filmy, na których widoczne są kłęby czarnego dymu, pojawiły się w mediach społecznościowych.
13.04.2020

Rozwój zdalnych technik inspekcyjnych w dobie pandemii koronawirusa

Ze względu na to, iż przemysł morski również dostosowuje się do wszelakich restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz większą popularność zyskują zdalne inspekcje statków wykonywane przez towarzystwa klasyfikacyjne. Mimo że jeszcze niedawno branża stosunkowo wolno wdrażała te nowatorskie rozwiązania - teraz ich rozwój przyspieszył a opłacalność wzrosła.
26.03.2020

DCT Gdańsk z powodzeniem wdraża system OCR

DCT Gdańsk z powodzeniem wdrożyło na bramach wjazdowych system OCR, który jest jednym z kluczowych projektów w ramach programu rozbudowy T2b.
10.02.2020

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

Drugi dzień Otwartych Mistrzostw Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 był zdecydowanie bardziej efektywny niż pierwszy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi, po których polskie załogi mogą mieć powody do zadowolenia.
03.02.2020

Unity Line otwiera e-sklep. Cała naprzód już od 25 lat!

W tym roku Unity Line obchodzi 25-lecie swojej działalności. Tę okrągłą rocznicę, bałtycki armator zamierza świętować przez cały 2020 rok. Szykuje się więc mnóstwo interesujących wydarzeń, promocji i niespodzianek. Na początek - już 20 stycznia - wielkie otwarcie sklepu internetowego: skandynawskiepodroze.pl.
20.01.2020

Ferie z Muzeum: wiążemy węzły i walczymy na śnieżki

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach naszego muzeum czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają aż do 21 lutego!
16.12.2019

Ruszyła pierwsza aukcja dla OZE

Aukcją dla istniejących instalacji biomasowych i biogazowych innych niż rolnicze, o mocy ponad 1 MW, rozpoczęła się w poniedziałek seria 12 tegorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Maksymalna wartość energii na sprzedaż to prawie 21 mld zł.
25.11.2019

Konkurs na realizację wystawy stałej Narodowego Muzeum Morskiego

NMM ogłasza konkurs na realizację wystawy stałej w siedzibie głównej. Intuicyjne, ale czytelne ścieżki zwiedzania, przemyślana koncepcja scenograficzna, wykorzystująca zastosowanie multimediów, a do tego ekologiczne rozwiązania. NMM oczekuje na projekt wystawy stałej, który zachwyci, opowie zwiedzającym o ważnym etapie historycznym i zostanie z nimi we wspomnieniach na dłużej.
12.11.2019

Projekt inteligentnego holownika wszedł w następną fazę

Grupa technologiczna Wartsila i operator holowników PSA Marine osiągnęły przełom w swoim projekcie IntelliTug, który zakłada stworzenie autonomicznego holownika portowego.
07.11.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

Ulstein Blue Box na dwóch statkach Golden Energy Offshore

Jak poinformowała na swojej stronie norweska grupa Ulstein, na dwóch jednostkach należących do armatora Golden Energy Offshore zostanie zainstalowany system Blue Box. Ma on pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa i negatywnego wpływu na środowisko.
08.10.2019

W nowej KE gospodarką morską ma zająć się Vestager

Przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zdecydowała przenieść kompetencje dotyczące pomocy państwa z dwóch dyrekcji generalnych - ds. rolnictwa oraz gospodarki morskiej - do dyrekcji generalnej ds. konkurencji. Tematyka będzie więc podlegała Margrethe Vestager.
17.09.2019

Alphatron Marine Poland zaprasza na BALTEXPO 2019

Już 9 września 2019, startuje dwudziesta edycja BALTEXPO. Będzie to doskonała okazja do dyskusji nie tylko o minionych trzydziestu latach w gospodarce morskiej, ale przede wszystkim o współczesnych nowych trendach wyznaczających kierunek rozwoju tego sektora. Pomóc w tym mają specjalistyczne konferencje oraz specjalne strefy tematyczne targów, w tym po raz pierwszy na BALTEXPO strefa usług biznesowych dla gospodarki morskiej. Na tegoroczne targi zaprasza Alphatron Marine Poland, który zaprezentuje wiele nowości.
03.09.2019

Niemiecka telewizja ARD oskarża Frontex o nadużycia wobec migrantów

Niemiecka telewizja publiczna ARD w wyemitowanym we wtorek programie oskarża Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o łamanie praw człowieka i przymykanie oka na przemoc stosowaną wobec migrantów.
07.08.2019

Regaty o Puchar Korsarza rozstrzygnięte!

Piotr Adamowicz z załogą, na jachcie „Neoprofil”, zdobył Puchar Korsarza w tegorocznej edycji regat o to kultowe trofeum. Bazą wyścigu była tradycyjnie przystań Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście.
05.08.2019

Regatowcy po raz ósmy powalczą o Puchar Korsarza

W Gdańsku w sobotę 3 sierpnia zorganizowane zostaną regaty o Puchar Korsarza. Impreza przypomina o słynnym zwycięstwie jachtu „Korsarz” w regatach w 1936 roku.
26.07.2019

FAZ: przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza

Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komentuje w poniedziałek sytuację wokół zaangażowania niemieckich statków w ratowanie migrantów na Morzu Śródziemnym. Przemytnicy ludzi wykorzystują prawo morza do swoich celów - uważa prawicowa gazeta.
08.07.2019

Exerters stawia na ChartWorld

Najnowocześniejsze rozwiązania szkoleniowe z zakresu obsługi systemu ECDIS na wyciągnięcie ręki. Gdyński ośrodek szkoleniowy Exerters Training Centre stawia na współpracę z firmą ChartWorld i jako jedyny w Europie zapewni szkolenia z instruktorem z zakresu obsługi systemu ECDIS eGlobe G2.
07.06.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

HMM odświeżył swoją markę

Południowokoreańska spółka żeglugowa, Hyundai Merchant Marine (HMM) wprowadził nową tożsamość korporacyjną (CI) w celu zwiększenia wartości marki. CI ma odzwierciedlać "wizję i ambicję HMM, aby zrobić krok naprzód w kierunku świetlanej przyszłości".
20.05.2019

USA powracają do starego sporu o suwerenność Kanady w Arktyce

Stany Zjednoczone wykorzystują skutki ocieplenia klimatu i powracają do liczącego sobie ponad 30 lat sporu o kanadyjską suwerenność w Arktyce - uważa kanadyjska prasa. Chodzi o przejście Północno-Zachodnie w Arktyce.
09.05.2019

Norweski producent wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój dzięki certyfikacji MSC

Wszystkie butelki Möller’s Tran Norweski, sprzedawane w ponad 20 krajach, będą oznaczone niebieskim certyfikatem MSC, który jest wiarygodnym znakiem potwierdzającym pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł i identyfikowalności produktów.
03.05.2019

Od 1 maja rusza sezon gdańskich tramwajów wodnych

Tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego rozpocznie się 1 maja. Statki na liniach F5 (Żabi Kruk-Westerplatte-Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa- Sobieszewo) będą funkcjonować do 29 września. Już dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z operatorem jednostek, spółką Żegluga Gdańska, zapraszają na majowe rejsy.
19.04.2019

Zmiany w składzie zarządu Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o.

Rady Nadzorcze Stoczni Gdańsk S.A. oraz GSG Towers Sp. z o.o., producenta wież do elektrowni wiatrowych i konstrukcji stalowych, podjęły uchwały o powołaniu dwóch członków zarządu obu spółek.
16.03.2019

W jaki sposób systemy zainstalowane w pojazdach pomagają kierowcom ciężarówek zachować bezpieczeństwo

Eryk Biskupski ze spółki Brigade Electronics wyjaśnia, w jaki sposób systemy bezpieczeństwa pomagają kierowcom samochodów ciężarowych zachować własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.
04.03.2019

Jules Verne Trophy - Guichard przerwał rejs dookoła świata

Francuski żeglarz Yann Guichard przerwał po 16 dniach rejs dookoła świata. Powodem było uszkodzenie pióra steru na trimaranie "Spindrift", którym chciał opłynąć kulę ziemską w czasie poniżej 40 dni i tym samym zdobyć Jules Verne Trophy.
02.02.2019

Maszyny i ludzie – opowieść o podróży Wärtsilä do światowej czołówki

"W przyszłości maszyny wykonają proste prace, które ludzie wykonują teraz sami. Pracownicy muszą być coraz bardziej kreatywni: muszą szukać nowych rozwiązań i podważać to co oczywiste. Kierownictwo musi pozwolić im na niepowodzenie, ponieważ jest to jedyny sposób na naukę i tworzenie czegoś nowego. " W ten sposób słynny futurysta Alvin Toffler przepowiedział przyszłość, gdy odwiedził stocznie Wärtsilä w 1983 roku.
11.01.2019

Agility zainwestuje 100 mln USD w cyfrową platformę logistyczną Shipa

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, w ciągu najbliższych trzech lat zainwestuje 100 mln USD w projekt uruchomienia Shipa.com, cyfrowej platformy logistycznej umożliwiającej przedsiębiorcom oraz konsumentom zarządzanie transportem, sprzedażą oraz dostawami przez Internet.
03.01.2019

Europejskie koleje towarowe podwajają wysiłki w walce ze zmianami klimatu

Na konferencji klimatycznej w Katowicach Rail Freight Forward, koalicja firm i federacji kolejowego transportu towarowego z całej Europy, zobowiązała się do pomocy w zmniejszeniu emisji CO2 w sektorze transportowym nawet o 290 mln ton na przestrzeni nadchodzącej dekady.
14.12.2018

Eaton poszerza ofertę rozwiązań automatyki dla zastosowań w przemyśle morskim

Ultra-kompaktowy modułowy system XN300 We/Wy firmy Eaton posiada obecnie certyfikat DNV-GL i w związku z tym, został on zatwierdzony do stosowania na pokładach statków w przemyśle morskim. Tym samym firma Eaton poszerza swoją kompleksową ofertę automatyki dla sektora stoczniowego.
14.12.2018

E-NETMOS na Oceanografie

Już wkrótce Oceanograf, nowoczesny katamaran naukowo-badawczy należący do Uniwersytetu Gdańskiego, zostanie wyposażony w E-NETMOS. Stworzona przez Enamor aplikacja CMMS (Computerised Maintenance Management System) zainstalowana zostanie na jednostce do końca marca 2019 roku.
28.11.2018

innoSHIP 4.0 – nowoczesne rozwiązania dla okrętownictwa (foto, wideo)

Robotyzacja procesu produkcyjnego oraz jego inteligentne planowanie za pomocą nowoczesnych narzędzi, które znaczne ułatwiają pracę dzisiejszych przedsiębiorstw okrętowych. To tylko niektóre rozwiązania zaprezentowane podczas konferencji innoSHIP 4.0: #SmartFactory w okrętownictwie, która odbyła się we wtorek w Gdyni. Jej celem było m.in. wprowadzenie do tematyki wytwarzania przyszłości – Smart Factory.
14.09.2018

Producenci jachtów korzystają na coraz większej popularności sportów wodnych. Potencjał polskiego rynku wciąż jest jednak niewykorzystany

Polski rynek jachtów rośnie w tempie ok. 10 proc. rocznie. Obecnie jego wartość szacowana jest na 1,5 mld zł, z czego blisko 1 mld zł pochodzi z eksportu. Polskie łodzie, zwłaszcza motorowe do 9 m, sprzedawane są przede wszystkim do Norwegii, Francji i Niemiec. Zwiększa się również sprzedaż w kraju, przede wszystkim wśród firm czarterowych. To efekt rosnącej popularności sportów wodnych. Wciąż jednak potencjał krajowego rynku nie jest wykorzystywany.
31.08.2018

Widowiskowy chrzest wycieczkowca Mein Schiff 1 (foto, wideo)

W ostatni piątek, krótko po 22:30, odbył się jeden z najbardziej widowiskowych chrztów wycieczkowców na świecie. Wydarzenie miało miejsce w Hamburgu a świetowano nadanie imienia najnowszemu statkowi TUI Cruises - Mein Schiff 1.
14.05.2018

Nowa biała księga firmy Eaton o projektowaniu i rozwoju zorientowanych na użytkownika systemów operatorskich w środowiskach produkcyjnych

Firma Eaton opublikowała nową białą księgę zatytułowaną „Interakcja między człowiekiem a maszyną w środowisku produkcyjnym: Projektowanie i opracowywanie systemów sterowania, które rzeczywiście spełniają potrzeby użytkowników”. Autorzy - Simon Sittig, profesor Christian Brecher i Markus Obdenbusch z laboratorium obrabiarek WZL na uczelni technicznej RWTH Aachen - opisują plusy i minusy obecnych systemów operacyjnych, wyjaśniają wytyczne i zalecenia projektowe dotyczące nowoczesnych rozwiązań zorientowanych na operatora mas
11.05.2018

Firma Eaton publikuje białą księgę, która opisuje trendy w systemach operatorskich, w odpowiedzi na wymagania Przemysłu 4.0

Eaton opublikował nową białą księgę, „Innowacyjne koncepcje obsługi maszyn nowej generacji ”. Jej autor, Tobias Ischen, przedstawia w niej podstawowe sposoby obsługi i wizualizacji oraz bada, jakie elementy muszą brać pod uwagę konstruktorzy maszyn, żeby były one zaprojektowane zgodne z wymaganiami Przemysłu 4.0/IoT oraz jakie będą przyszłe potrzeby operatorów maszyn. W ten sposób prezentuje również postępy w dotykowych urządzeniach sterujących oraz w aparaturze sterującej i sygnalizacyjnej.
27.04.2018

Juice Express dołączył do floty Seatrade

Na tronie Seatrade Group pojawiła się informacja o odebraniu nowego statku do przewozu koncentratu soku z owoców cytrusowych. Juice Express, bo tak nazywa się jednostka - został zbudowany w stoczni Guangxin Shipbuilding & Heavy Industry Co., Ltd (GSHI) w Chinach.
14.03.2018

Click & Boat czyli Airbnb dla łodzi już dostępny dla polskich żeglarzy

Dobra wiadomość dla miłośników żeglarstwa: strona Click & Boat jest już dostępna w polskiej wersji językowej. Dzięki temu społeczność aktywnych żeglarzy licząca ponad 3,4 miliona osób ma dostęp do jeszcze większej liczby ofert łodzi w atrakcyjnych cenach i w najbardziej lubianych miejscach na całym świecie. Bazując na koncepcie „sharing economy” Click & Boat łączy właścicieli różnego rodzaju łodzi i tych, którzy chcieliby takową wynająć.
14.03.2018

Już wkrótce największe i najbardziej kompleksowe targi żeglarstwa i sportów wodnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Targi Austrian Boatshow - Boot Tulln kontynuują wieloletnią historię sukcesów. Słynące z imprez handlowych miasto Tulln jest siedzibą targów Austrian Boat Show już od 47 lat. Tegoroczna edycja Boot Tulln zapowiada się na jeszcze bardziej ekscytującą i widowiskową - to będą targi najwyższej klasy.
14.02.2018

Potwory i spółka! Niesamowite zdjęcia morskich dziwolągów

Rosyjski rybak publikuje zdjęcia morskich „potworów”. To co wyciąga z sieci może wprawić w osłupienie każdego.
22.12.2017

Lubuskie: 22 tys. osób na pokładach statków „Laguna” i „Zefir”

22 tys. osób pływało w tym sezonie po Odrze na pokładach samorządowych statków turystycznych „Laguna” i „Zefir”. Oba kursowały po środkowym odcinku rzeki; wypływały w rejsy ponad 600 razy – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
22.11.2017

Innowacyjna platforma transportowa AGV dostępna na rynku jako integralna część Przemysłu 4.0

Firma Comau, należąca do grupy FCA, wprowadziła na rynek innowacyjną platformę do transportu, w ramach której powstał Agile1500 - pierwszy model ze zautomatyzowanej platformy mobilnej AGV. Projekt w pełni wyraża otwarte podejście Comau do projektowania systemów automatycznych.
26.10.2017

Kolizja jednego z szybkich promów Molslinjen (wideo)

Molslinjen przygotowuje pasażerów na nadchodzące zakłócenia spowodowane uszkodzeniem jednego z szybkich promów. W piątek ok. 10:30 jeden z należących do przewoźnika katamaranów uderzył w nabrzeże i w najbliższych dniach zostanie wyłączony z eksploatacji.
20.10.2017

Bezpłatny webinar FluxMotor – Projektowanie i symulacje maszyn elektrycznych

Już jutro (18.10) o godzinie 11:00 odbędzie się bezpłatny webinar z zakresu projektowania i symulacji maszyn elektrycznych z wykorzystaniem FluxMotor.
17.10.2017

PwC: 74 proc. pracowników świadomych konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę

73 proc. pracowników optymistycznie postrzega rynek pracy w przyszłości i nie obawia się, że technologia zastąpi człowieka. Jednocześnie 74 proc. z nich jest świadoma konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę w coraz bardziej cyfrowym świecie – wynika z przedstawionego we wtorek opracowania firmy doradczej PwC.
26.09.2017

Po drugiej dobie – wszyscy za boją zwrotną

Pierwsza doba regat minęła spokojnie, ale druga przyniosła serię awarii, które zmusiły kolejnych zawodników do wycofania się z rywalizacji. Część żeglarzy zdecydowała się również wejść do portów na Gotlandii, aby przeczekać zapowiadany w prognozach sztorm.
12.09.2017

Uniknęli najgorszego. Znaleźli bata na Harveya (wideo)

Rodzina Texasu w Stanach Zjednoczonych uniknęła najgorszego. W wyniku powodzi, która po przejściu huraganu Harvey nawiedziła region, w którym mieszka, wszystko znalazło się pod wodą. Jednak ich dom pozostał całkowicie suchy.
06.09.2017

VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup odbyła się pod hasłem “lekcja cierpliwości”. Zmienne warunki - ponad 20 godzin totalnej flauty po mocne 7B, wiązało się ze wcielaniem przez kapitanów strategii (mniej lub bardziej wyszukanych), przynoszących większe lub mniejsze sukcesy.
26.07.2017

Firmy logistyczne poszukują chętnych do pracy. Rośnie zapotrzebowanie na magazynierów i kierowców

Rozwijający się rynek usług przyspiesza wzrost branży logistycznej. Oznacza to, że coraz większe będzie też zapotrzebowanie na kadrę, przede wszystkim pracowników operacyjnych – kierowców i magazynierów. W III kwartale tego roku wzrost zatrudnienia przewiduje co siódmy przedsiębiorca z sektora transport/logistyka. Pracodawcy kuszą pracowników stabilnym zatrudnieniem, wsparciem w podnoszeniu kwalifikacji i pakietami socjalnymi.
20.07.2017

Regaty SailBook Cup 2017 już w sobotę

15 lipca, w samo południe, 200 żeglarzy wyruszy z Sopockiej Mariny na trasę siódmej edycji morskich Regat SailBook Cup. Żeglarze mają do pokonania ponad 600 NM w dwóch etapach. Etap pierwszy prowadzi z Sopotu do Visby na Gotlandii. Po kilkudniowym odpoczynku żeglarze ruszą do drugiego etapu, płynąc początkowo na północ, a po minięciu wyspy Gotska Sandön, skierują się na południe, w stronę mety w Sopocie.
11.07.2017

Szybsza, bezpieczniejsza i sprawniejsza budowa żurawi pływających

Od ponad 35 lat Heila Cranes S.p.A. jest światowym liderem w budowie żurawi pływających dostosowanych do potrzeb klientów. Heila, mająca siedzibę we Włoszech w Poviglio (prowincja Reggio Emilia), od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w budowie żurawi dla branży transportu morskiego i obiektów morskich i jest bliska ukończenia budowy jednego z największych żurawi pływających dostępnych obecnie na rynku europejskim, w pobliżu portowego miasta Rawenna we Włoszech.
04.07.2017

Macierewicz: zrobię wszystko, by doszło do budowy „suchego portu” w Łodzi

Zrobię wszystko, by zagwarantowane było bezpieczeństwo państwa polskiego, jeśli chodzi o budowę „suchego portu” w Łodzi. Zrobię wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane – deklarował w czwartek podczas debaty sejmowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
09.02.2017

Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces

Łatwy w obsłudze, zaskakująco precyzyjny i stosunkowo tani – to główne cechy innowacyjnego systemu kontroli trymu, docenionego między innymi przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych jako najlepszy produkt tegorocznych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Na polski rynek wprowadziła go gdańska firma Marine Works.
19.12.2016

Silna obsada jubileuszowych regat

Jubileuszowe, X Regaty o Puchar Mariny rozegrane w dniach 11-12 czerwca 2016 r. przyciągnęły 39 jednostek, których załogi przez dwa dni rywalizowały na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze.
13.06.2016

Rząd przygotowuje program naprawczy dla Gryfii

Gdzie podział się majątek stoczni i w jaki sposób spółka utraciła kontrolę nad dwoma nabrzeżami? - pytał na sejmowej sesji komisji gospodarki morskiej Marek Różalski, nowy prezes Gryfii – donosi Radio Szczecin.
10.05.2016

Konosament – inkorporacja czarterowej klauzuli arbitrażowej i prawa właściwego – analiza sprawy „The Golden Endurance”.[1]

Ładunek spaletyzowanych otrębów pszennych (6.489,95 mt) został załadowany na statek ,,Golden Endurance” w czerwcu i lipcu 2013 r. w trzech portach załadunkowych – Gabon (Owendo), Togo (Lome) oraz Ghana (Takoradi) z portem przeznaczenia w Maroko. W związku z załadunkiem wystawione zostały trzy „sety” konosamentów, które określone zostały jako: ,,konosamenty z Owendo” wydane w dn. 27.06.2013 r. ,,konosamenty z Lome” wydane w dn. 22.07.2013 r. oraz ,,konosamenty z Takoradi” wydane w dn. 22.07.2013 roku. Wszystkie ww. konosame
05.03.2016

Maxi 1200 po raz pierwszy w Polsce

1 sierpnia 2015 na targach "Wiatr i Woda" w Marinie Gdynia odbyła się polska premiera jachtu Maxi 1200, zaprojektowanego przez światowej sławy projektanta Pelle Pettersona.
06.08.2015

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Klimat w porcie - rozmowa z Tadeuszem Sierżęgą, Prezesem Zarządu spółki PPU Klimat

Klimatyzatory w naszych domach i biurach pojawiły się pod koniec lat 90. Klimatyzacja rozwijała się jednak wcześniej wraz z powstawaniem ośrodków informatycznych i nowoczesnych central telekomunikacyjnych. Każda z nich musiała być wyposażona w skuteczny system klimatyzacji precyzyjnej. Pierwsze w naszym regionie centrum obliczeniowe ZETO powstało już w 1974 roku, a a zaraz potem ośrodki obliczeniowe PLO, Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni, Stoczni Gdańskiej , Stoczni Marynarki Wojennej, Stoczni Remontowej w Gdyni, Akademii M
06.07.2015

Empatia Polska - Pierwszy polski jacht dla niepełnosprawnych!

Empatia Polska to pierwszy polski jacht oceaniczny w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Może zabrać na pokład 6-7 osób, w tym 4-5 osób z niepełnosprawanością.
25.05.2015

Trzy branże połączone pasją - rozmowa z Joanną Spanos-Pianowską, dyrektorem działu kontaktu z mediami Activ Group

Grupa Activ skupia trzy odrębne spółki działające w różnych branżach. W sektorze stoczniowym jest to Activ sp. z o.o. potocznie nazwana Marine Interior, w jachtowym Activ Yachts, a w meblarstwie Activ Meble. Główna siedziba i fabryka Grupy znajdują się w miejscowości Pszczółki niedaleko Gdańska, zaś na gdańskich terenach stoczniowych mieści się oddział produkcyjny zajmujący się pracami stoczniowymi. W Grupie zatrudnionych jest około 200 osób.
26.02.2015

Sunreef Yachts przedstawia model mega katamaranu motorowego 115 Sunreef Power

Z uwagi na rosnące zainteresowanie rynku na coraz większe jednostki, Stocznia Sunreef Yachts prezentuje najnowszy model 115 stopowego superjachtu motorowego - 115 Sunreef Power. Jacht jest kontynuacją pod względem rozwiązań architektonicznych i stylistycznych wprowadzonego w 2013 roku rewolucyjnego konceptu 90 Sunreef Power charakteryzującego się sportową sylwetką i wysublimowaną formą oraz nieskończonymi możliwościami aranżacji wnętrza.
03.12.2014

Nowy koordynator korytarza TEN-T Morze Północne - Bałtyckie

Komisja Europejska mianowała Catherine Trautmann na nowego europejskiego koordynatora transeuropejskiego korytarza transportowego Morze Północne - Morze Bałtyckie.
30.10.2014

Bezprzewodowa rewolucja bezpieczeństwa pomiarów gazów - rozmowa z Marianem Hoppe, prezesem firmy SafeTech Marian Hoppe Sp. j. Technologia dla bezpieczeństwa

Firma SafeTech Marian Hoppe powstała w 2003 roku. Działa głównie na polach BHP, pomiaru gazów, ochrony środowiska naturalnego, ochrony osobistej służb strażackich, ratowniczych i komunalnych, a także technik oddymiania i gaśniczych oraz monitoringu termowizyjnego z pełną dokumentacją. W zakresie bezpieczeństwa oferuje najnowsze rozwiązania dostępne na rynku, opierając się na produktach uznanych marek.
08.10.2014

Frezarki to nie wszystko - rozmowa z Grzegorzem Szulcem, dyrektorem zarządzającym przedstawicielstwa firmy Climax na Polskę, Czechy, Słowację i kraje nadbałtyckie.

Mobilne urządzenia do obróbki metalu wciąż nie kojarzą się z gabarytami, jakie w praktyce mogą osiągać. Gdańskie przedstawicielstwo firmy Climax Portable Machining and Welding Systems obejmuje Centralną i Wschodnią Europę. Od czerwca dysponuje największą w tej części świata przenośną frezarką kołową CM6200. Pierwsze zlecenia związane z jej wypożyczaniem pochodzą z branży offshore.
01.10.2014

Z Wiatrem i Wodą w Gdyni

Od trzydziestego pierwszego lipca do trzeciego sierpnia w Gdyni odbywać się będą 9. Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA - na wodzie. Tym razem najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
31.07.2014

Aquarella z pucharem STS Generał Zaruski

Aquarella dowodzona przez kpt. wygrała drugie Regaty o Puchar STS Generał Zaruski. To kolejne zwycięstwo tej jednostki w gdańskich regatach, po czerwcowym tryumfie w Regatach o Puchar Mariny Gdańsk. Załogom w rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej asystował żaglowiec Generał Zaruski.
14.07.2014

Akcent na efektywność - rozmowa z Dmitrijem Gabczenko, Dyrektorem Działu Marketingu Grupy SKAT.

Grupę SKAT, oferującą kompleksową obsługę w zakresie transportu, spedycji i logistyki, tworzą trzy firmy: SKAT Transport, Expolco Transped i TASK Logistic. W zróżnicowanym profilu działalności Grupy istotne miejsce zajmują połączenia promowe. Marka PromySkat oferuje kilkaset połączeń promowych pomiędzy ponad 20. portami w 35. krajach Europy.
07.07.2014

Polskie ambicje morskie zderzają się z realiami gospodarczymi

Resort dąży do stworzenia dobrych warunków prawnych dla polskich przedsiębiorców żeglugowych i marynarzy oraz podmiotów zarządzających statkami, aby powstała paleta środków pomocowych dopuszczalnych wytycznymi Komisji Europejskiej, mówi Dorota Pyć, wiceminister w resorcie infrastruktury i rozwoju.
07.05.2014

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.