• <

VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki

jk/sailbook.pl

26.07.2017 08:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki
VII morskie SailBook Cup za nami - podsumowanie i wyniki - GospodarkaMorska.pl

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup odbyła się pod hasłem “lekcja cierpliwości”. Zmienne warunki - ponad 20 godzin totalnej flauty po mocne 7B, wiązało się ze wcielaniem przez kapitanów strategii (mniej lub bardziej wyszukanych), przynoszących większe lub mniejsze sukcesy.

Pomimo konfliktu terminowego z “morskimi" Mistrzostwami Polski, rozgrywanymi na wodach Zatoki Gdańskiej, do regat SailBook Cup 2017 zgłosiło się ponad 40 jednostek, w tym dwie z Rosji. Ostatecznie wystartowało 36 załóg, jednak regaty ukończyło jedynie 28. To mówi wszystko o stopniu trudności SailBook Cup. Na trasie czekało wiele trudności i wyzwań - czy to zwykłe podarcia żagli, czy też inne, poważniejsze awarie, które w znacznym stopniu zadecydowały o końcowym wyniku.

Wynik na mecie, to wypadkowa błędów całej załogi, jednak w tym roku to szczęście do wiatru przeważyło szalę dobrej pozycji załóg, które potrafiły wykorzystać każdy podmuch wiatru. - Nam się to niespecjalnie udało, jednak mogło być znacznie gorzej. Regaty, to zabawa dla umiejących przegrywać - a jak już przegrywać, to z klasą, więc załoga Quick Livener chyli czoła z dalekiej pozycji przed lepszymi. Za rok kolejna okazja do rewanżu -  podsumowuje Jacek Zieliński, uczestnik i komandor regat.

Podczas pierwszego etapu trzy mniejsze jednostki zmuszone były schronić się przed zachodnią falą za południowo-wschodnim cyplem Gotlandii. Te trzy dzielne jachty, to Resumee z dwójką maleńkich przyszłych wilków morskich, Anitra której fala wybiła bulaj oraz Goplana mająca problemy ze sterem. Łatwo nie było, więc zdani na Bałtyk kapitanowie musieli podjąć te trudne decyzje.

Były też i bardzo wyjątkowo "śmieszne" sytuacje. - Hitem Regat z pewnością zostanie żądanie pani bosman z sopockiej mariny, abyśmy zabrali ze sobą w rejs piątkowe śmieci. Nie miałem odwagi zapytać, czy to przesyłka do sieci szwedzkich marin (do których należy sopocka marina), czy też mamy je wyrzucić gdzieś na Bałtyku… No cóż, marina w Visby nie wykazała się takim sprytem - było jak zawsze skromnie, użytecznie, miło - tak normalnie... - dodaje Zieliński.

Na mecie pierwszego etapu majestatyczny Barnaba, zaliczył swoje pięć minut. Wjechał na metę przed dwukrotnym zdobywcą tytułu najszybszego jachtu regat - AdrenaSea!

Krótki pit stop w Visby dla jednych był okazją do zwiedzenia tej uroczej wyspy, dla drugich możliwością do laminowania połamanych spinakerbomów, zszywania porwanych żagli i naprawiania wielu, wielu innych usterek.

Pomimo około 20 godzin walki z absolutną ciszą, były to bardzo szybkie regaty - najmniejszy, stalowy More dotarł do mety już w niedzielę nad ranem, około godziny 3.00, a 6,5 metrowe mini na metę wpłynęło około 3 godziny po ponad 18-metrowym Globe. Najstarsza załoga regat, czyli załoga zasłużonego, pięknego Copernicusa, dzielnie broniła się przed stalowym Alfem. Był to Bałtycki pojedynek swoistych tytanów.

Wyniki SailBook Cup 2017!

Grupa KWR:

    Apollo Sails 2 Easy
    Litwinka 2
    Nevo
    Facil
    Quick Livener
    More
    Słoni
    Kompiss
    Goplana


Grupa ORC:

    Kraceszk
    Trygław
    Fujimo
    Vector Baltica
    Safi
    Resumee

 

Grupa OPEN 1:

    Globe
    Blagodarnost 2
    AdrenaSea
    Barnaba
    Copernicus
    Alf

Grupa OPEN 2:

    Passadenia
    Ruth
    Xela
    Opole
    Baltica X
    Faworyt
    Electra
    Haddock
    Hakuna

Grupa OPEN 3:

    Diamant 650
    Mik
    Anitra
    Lady Octet
    Feeling
    Santa Pasta

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.