• <

Belgia uzna wraki statków na Morzu Północnym za część dziedzictwa kulturowego

ac

05.05.2021 14:16 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Belgia uzna wraki statków na Morzu Północnym za część dziedzictwa kulturowego

Partnerzy portalu

Belgia uzna wraki statków na Morzu Północnym za część dziedzictwa kulturowego - GospodarkaMorska.pl
Fot. wikipedia

Wraki statków w belgijskiej części Morza Północnego będą chronione jako dziedzictwo kulturowe tego kraju - poinformował w środę wicepremier Vincent Van Quickenborne. Cel - to ochrona zatopionych statków przed szabrownictwem.

"Wraki na Morzu Północnym są ważną częścią naszego dziedzictwa" - oznajmił w komunikacie prasowym Van Quickenborne.

"Dzięki szeroko zakrojonym badaniom, które na nich przeprowadzono, teraz ujawniają swoje sekrety. Mamy obecnie znacznie lepszy obraz historii, stanu i wartości ekologicznej najstarszych wraków" - dodał.

Szacuje się, że w belgijskiej części Morza Północnego znajduje się około 280 wraków, z czego dwie trzecie z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.

Statki pochodzą z około 17 różnych krajów. Te belgijskie, to głównie kutry rybackie.

Według wicepremiera wraki są nie tylko doskonałym miejscem do nurkowania, ale zapewniają też schronienie różnym gatunkom ryb i roślin. Wiele z nich jest jednak w złym stanie i wymaga zabezpieczenia. Inne - ze względu na ładunek, czy materiały użyte do budowy - są łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu.

W 2018 roku wyszło na jaw, że jednostki pływające pod obcymi banderami plądrowały wraki na belgijskich wodach w poszukiwaniu miedzi. Skłoniło to rząd do przeciwdziałania procederowi.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.