• <

Wynik wyszukiwania - "silos" - Wiadomości

Czarter na podróż – okres ładowania w formule „sztywnej” [Część 1]

Zgodnie z orzeczeniem „Hulthen v Stewart” [1903] A.C. 389 – ustalony „zamkniętą formułą czasową” laytime musi być określony w sposób jasny i jednoznaczny (zob. „Van Liewen v Hollis” [1920] A.C. 239). Czy przyjęta formuła ujęta jest określoną liczbą dni, czy godzin, czy też precyzyjnie ustaloną, na przykład, dobową czy godzinową ratą załadunkową („Alexander v Aktieselskabet Hansa” [1920]; „Van Nievelt v Forslind” [1925] 30 Com. Cas. 263) nie ma to różnicy prawnej. W obu przypadkach mówimy o „zamkniętej” formule ustalenia lay-time.
29.03.2024

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
18.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Działka z dostępem do głębokowodnego nabrzeża w Porcie Gdańsk. Ruszył przetarg na terminal zbożowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił dziś przetarg na najem nieruchomości z dostępem do nabrzeża głębokowodnego. Najemca będzie musiał dostosować pirs do potrzeb przeładunków.
17.01.2024

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury Ukrainy uszkodzonych w rosyjskich atakach od lipca

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury zostało uszkodzonych w rosyjskich atakach na Ukrainie od 18 lipca – poinformował w środę szef Administracji Morskich Portów Ukrainy Jurij Łytwyn, którego cytuje portal Ekonomiczna Prawda.
13.12.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Speed o inwestycjach w obliczu globalnych wyzwań [wideo]

Podczas Baltexpo 2023 rozmawialiśmy z Pawłem Zastawnym, prezesem zarządu Speed, o aktualnych trendach inwestycyjnych i wyzwaniach w gospodarce morskiej.
05.11.2023

Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza

W ostatni czwartek września w portach, stoczniach i instytucjach związanych z morzem wiele budynków zostało podświetlonych niebieskim światłem. Miało to związek z obchodzonym na całym świecie od 1978 roku Światowym Dniem Morza, którego inicjatorem była Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO).
02.10.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Statki komercyjne przewożące ukraińskie zboże ze wsparciem brytyjskiego RAF-u

Wielka Brytania podejmuje wysiłki na rzecz wsparcia żeglugi handlowej na Morzu Czarnym, przewożącej zboże z Ukrainy i powstrzymującej rosyjskie ataki na statki towarowe. To odpowiedź na nocne rosyjskie ataki na ukraińskie porty morskie na Morzu Czarnym i Dunaju, kontynuowane pomimo ciągłych wezwań do wznowienia porozumienia zbożowego.
11.09.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Rosyjskie ostrzały zniszczyły 270 tys. ton zboża w ukraińskich portach

W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża; tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
23.08.2023

MSZ Rumunii potępia rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju. Media wskazują na zagrożenie dla bezpieczeństwa Rumunii

Najnowszy rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę portową na Dunaju nie pozostał niezauważony w Rumunii, gdzie MSZ podkreśliło, że Rosja zagraża bezpieczeństwu żeglugi także na Morzu Czarnym. Komentatorzy wskazują, iż eksport przez Rumunię, do czego w następstwie wojny została zmuszona Ukraina, stwarza wiele nowych problemów także dla Bukaresztu.
16.08.2023

Ogromny pożar silosów zbożowych we francuskim porcie La Rochelle

Ponad 100 strażaków walczyło w czwartek z ogromnym pożarem silosów zbożowych we francuskim porcie atlantyckim La Rochelle, który zakłócił działalność żeglugową w jednym z największych francuskich terminali eksportowych zboża.
11.08.2023

Ukraina. Marynarka wojenna: uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne

W czwartek uruchomiliśmy tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego w najbliższych dniach zaczną korzystać nasze statki handlowe oczekujące dotychczas w portach; celem tej inicjatywy będzie też odblokowanie transportu zboża i produktów rolnych - oznajmił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Ołeh Czałyk.
10.08.2023

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił zniszczono niemal 40 tys. ton zboża

W rosyjskim ostrzale portu Izmaił nad Dunajem, dokonanym w nocy z wtorku na środę, zniszczono niemal 40 tys. ton zboża; była to żywność, która miała trafić do odbiorców w państwach afrykańskich, a także w Izraelu i Chinach - poinformował na Facebooku minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
02.08.2023

Działalność portu Izmaił została zawieszona po rosyjskim ataku

Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę, podała agencja Reutera powołując się na źródła.
02.08.2023

Port Izmaił nad Dunajem ze zniszczeniami po rosyjskim ataku rakietowym

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie, oświadczyły władze ukraińskie.
02.08.2023

Brytyjski resort obrony: po wyjściu z umowy zbożowej Rosja atakuje ukraińskie porty

Od czasu wycofania się z udziału w Czarnomorskiej Inicjatywie Zbożowej Rosja wznowiła ataki na cywilną infrastrukturę w południowych portach Ukrainy, czego w czasie obowiązywania umowy raczej nie robiła - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
25.07.2023

Prezes Portu Gdańsk: Zdolności przeładunkowe terminali zbożowych wzrosną nawet do 5,8 mln ton rocznie

Dzięki postawieniu kolejnych namiotów i silosów możliwości przeładunkowe zbóż w porcie wzrosną do 0,5 mln ton miesięcznie, a rocznie nawet do 5,8 mln ton – mówi w rozmowie ze środową "Gazetą Polską" Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk. Dodał, że w praktyce zboże jest głównie eksportowane.
05.07.2023

MRiRW pracuje nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

W Ministerstwie Rolnictwa trwają prace nad aktualizacją Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 . Potrzeba zmiany Strategii wynika ze zmian na obszarach wiejskich spowodowanych wystąpieniem pandemii COViD-19 oraz zbrojną agresją Rosji na Ukrainę - poinformowała w środę wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
14.06.2023

Telus: zboże z kontraktów sprzed 2 maja nie będzie rozładowywane w Polsce

Zboże z kontraktów zawartych przed 2 maja br. na mocy unijnego rozporządzenia, od wtorku nie jest już rozładowywane w Polsce - zapewnił minister rolnictwa Robert Telus podczas briefingu na przejściu kolejowym w Dorohusku (Lubelskie).
06.06.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
23.05.2023

Zdaniem eksperta przepustowość polskich portów ogranicza możliwości opróżnienia silosów

Realne możliwości w zakresie przepustowości polskich portów szacujemy na ok. 750 tys. ton miesięcznie, co istotnie ogranicza możliwości opróżnienia silosów, oceniła prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Jej zdaniem do wyeksportowania jest co najmniej 4 mln ton zbóż.
18.05.2023

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło Bornholmem

Trzęsienie ziemi na północy Polski wstrząsnęło mieszkańcami Bornholmu, wyspy leżącej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, około 150 kilometrów od epicentrum. Informacje na ten temat podała duńska telewizja TV 2/Bornholm, powołując się na dane Państwowej Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, które szacują magnitudę wstrząsów na 2,3 w skali Richtera.
14.05.2023

Nikłe szanse na wyeksportowanie polskiego zboża? Kryzys trwa

Napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował, że w magazynach i silosach zalega kilka milionów ton polskiego ziarna. Rolnicy nadal nie wiedzą, co z nim zrobić. Dwa tygodnie temu nowy minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tego problemu i przygotowywane są już zagraniczne kontrakty, które mają pomóc polskim rolnikom w eksporcie. Ci mają jednak wątpliwości, czy zalegające w silosach zboże wyjedzie z kraju przed żniwami.
14.05.2023

Trójmiejskie porty pracują nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża

Przedstawiciele portów informują, że infrastruktura w Gdyni i w Gdańsku pracuje nad zwiększeniem zdolności przeładunkowych zboża. W 2022 roku w obu portach przeładowano go łącznie 6,6 mln ton.
20.04.2023

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

Zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować zboże przywożone z Ukrainy - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
19.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Brak międzynarodowej kontroli broni jądrowej na rosyjskich okrętach

Rosja łamie traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego - oznajmił amerykański Departament Stanu. Od trzech lat nie odbywają się amerykańskie kontrole broni jądrowej w rosyjskiej bazie okrętów podwodnych Floty Północnej; tym samym kluczowa umowa między państwami o największym arsenale jądrowym niknie w oczach - pisze Barents Observer, norweski portal skupiony na regionie Arktyki.
18.02.2023

Budowa nowej fabryki Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – jedna z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego osiągnęła już ponad 99% zaawansowania.
15.02.2023

Chińskie MSZ podkreśla, że obiekt zestrzelony przez USA to własność Chin

Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA – oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie, czy Pekin zażądał zwrotu szczątków balonu. Według władz w Waszyngtonie był to balon szpiegowski.
07.02.2023

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

„Eternal Bliss” – „demurrage” jako maksymalna kwota odszkodowania

18 listopada 2021 roku Sąd Apelacyjny (Court of Appeal (Civil Division)), w składzie Lord Geoffrey Vos (Master of Rolls), Lord Justice Newey oraz Lord Justice Males, wydali bardzo oczekiwane przez środowisko morskie orzeczenie w sprawie „K Line Pte Limited and Priminds Shipping (HK) Co. Limited” [2021] EWCA Civ 1712 (zwane dalej „ETERNAL BLISS”).
14.10.2022

Zboża w 2022/2023. 25 mln ton mniej gruboziarnistych. 14,5 mln ton więcej soi. 5,7 mln ton więcej pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował we wrześniu swoją najnowszą globalną prognozę eksportu zboża na nadchodzący sezon 2022/23 i skorygował prognozy.
03.10.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: budowa terminala zbożowego zajmie ok. 1,5 roku

Sama budowa terminala zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5-3 mln ton – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski.
08.09.2022

W drugą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie częściowo zawalił się uszkodzony wówczas silos

W porcie w stolicy Libanu - Bejrucie, gdzie dokładnie dwa lata temu doszło do eksplozji, w której zginęło blisko 220 osób, w czwartek częściowo zawalił się duży silos. Budowla została uszkodzona w wybuchu w 2020 r. W jej pobliżu odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.
04.08.2022

Zawaliła się część silosów w porcie w Bejrucie [WIDEO]

Niemal równe dwa lata po tragicznej eksplozji w porcie w Bejrucie, zawaliła się część zniszczonych silosów zbożowych.
01.08.2022

Pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
01.08.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.
21.07.2022

Rosyjska propozycja wznowienia eksportu ukraińskiego zboża "cieszy się dużym poparciem"

Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" przez negocjatorów podczas tego tygodniowych rozmów w Stambule. Propozycje Rosji w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża zostały "w dużej mierze poparte" a porozumienie jest coraz bliżej, oznajmiło w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.
16.07.2022

Premier: zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie; my mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - powiedział w sobotę w Myśliwcu (woj. kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
09.07.2022

Minister rolnictwa: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy

Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
06.07.2022

Wielka Brytania pomoże sprawdzać, czy zboże nie jest skradzione przez Rosję

Wielka Brytania dostarcza technologię umożliwiającą badanie zboża, aby sprawdzić, czy nie zostało ono skradzione przez Rosję z ukraińskich silosów i sprzedane za granicę - powiedział w poniedziałek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
27.06.2022

Turcja: nasz statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord - poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.
22.06.2022

Biden zapowiedział budowę tymczasowych silosów m.in. w Polsce, ma to umożliwić eksport zboża z Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu.
14.06.2022

Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.
11.06.2022

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską z Odessy. Na czym polega porozumienie Turcji i Rosji?

Kijów jest zaniepokojony ewentualnym porozumieniem, które Rosja chce zawrzeć z Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych - podaje w poniedziałek Bloomberg, powołując się na źródła znające przebieg negocjacji.
06.06.2022

Międzynarodowa misja pomoże w odblokowaniu ukraińskiego eksportu morskiego?

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
06.06.2022

Kułeba o planach wobec Odessy: Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści

Władimir Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę, ale to ten sam Putin, który powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że nie najedzie Ukrainy; nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
06.06.2022

Kuleba: Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zboża, ale jest jedno „ale”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził w piątek na Twitterze, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.
04.06.2022

Rząd Ukrainy: Rosjanie ukradli i wywieźli niemal 500 tys. ton zbóż z okupowanych terenów naszego państwa

Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował w poniedziałek wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.
30.05.2022

Rosja gotowa utworzyć korytarz dla statków opuszczających Ukrainę. Ale Moskwa stawia pewne warunki

Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji, jak donosi agencja prasowa Interfax, cytując rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrieja Rudenko.
28.05.2022

Nosta Logistik stawia na polski rynek i rozwój m.in. usług spedycji morskiej

Nosta Logistik, operator spedycyjno-logistyczny działający w obszarze dostaw just-in-time, przyspiesza rozwój na polskim rynku i przedstawia najważniejsze kierunki rozwoju. Firma właśnie obchodzi 8-lecie swojej działalności w naszym kraju. Planuje rozwój transportów dla branży FMCG i retail, a także usług spedycji morskiej i lotniczej oraz rozbudowę i wzrost zatrudnienia w polskich oddziałach.
27.05.2022

Reuters: Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu zbóż

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.
26.05.2022

USA. Departament Stanu: nie będzie złagodzenia sankcji wobec Rosji za odblokowanie ukraińskich portów

Stany Zjednoczone nie złagodzą sankcji wobec Rosji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Rzecznik odniósł się do propozycji, którą przestawił rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko.
25.05.2022

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego może dopiero nastąpić. Jak uratować ukraińskie zboża?

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.
25.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

80 tys. ton zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu

80 tys. ton ukraińskich zbóż dotarło z Ukrainy do rumuńskiego portu w Konstancy. Zarząd portu potwierdza, że w najbliższym czasie spodziewa się kolejnych dostaw.
26.04.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Ponad 70 lat współpracy Projmorsu przy rozwoju Portu Gdynia

Po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak na odzyskanych terenach nie było żadnego większego portu a z kolei Gdańsk, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, miał być Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów.
11.04.2022

Nowa era dostaw energii – udane próby konwertera Waveswing [WIDEO]

Szkocka firma AWS Ocean Energy, zajmująca się energią fal, rozpoczęła próby morskie swojego konwertera energii fal Waveswing w ośrodku testowym Europejskiego Centrum Energii Morskiej (EMEC) Scapa Flow na Orkadach.
11.04.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Terminal Cukrowy w Porcie Gdańsk. Zobacz, jak pracuje na pełnych obrotach [WIDEO]

Jak informuje Krajowa Spółka Cukrowa S.A., w styczniu udało się dostarczyć i załadować na statek 16.350 ton polskiego cukru.
31.01.2022

Rostock – raport z bałtyckiego rynku portowego

Niemiecki port morski w Rostocku to jeden z ważniejszych morskich węzłów transportowych we wschodnich Niemczech. W 2020 roku przeładowano tutaj 25,08 mln ton towarów, z czego większość została obsłużona dzięki licznie zawijającym do tego portu promom i statkom ro-ro.
01.07.2021

Cemet Ltd - 30 lat na rynku to dla nas dopiero początek!

Jako Cemet Ltd. już od 30 lat rozwijamy nasze umiejętności oraz nasz park maszynowy, by sprostać zmiennym, lecz zawsze wysokim, wymaganiom Klientów i dostarczać im złożone urządzenia metalowe – niezależnie czy są one przeznaczone na statek, platformę, do fabryki, do montażu samolotów, czy może do huty Aluminium.
06.04.2021

Tallin – raport z bałtyckiego rynku portowego

Celem estońskiego kompleksu portowego jest bycie najbardziej innowacyjnym intermodalnym hubem na Morzu Bałtyckim, obsługującym zarówno pasażerów jak i zróżnicowaną paletę ładunków. Obecnie jest on też jednym z motorów napędowych estońskiej gospodarki.
29.03.2021

Pionierski załadunek 15 tysięcy ton cukru w nowym Terminalu Cukrowym w Porcie Gdańsk

W ostatnich dniach lutego w Terminalu Cukrowym w Porcie Gdańsk zakończono pierwszy załadunek statku wykorzystujący w pełni możliwości nowego terminalu. To najnowocześniejszy obiekt w tej części Bałtyku. Inwestycja w budowę Terminalu Cukrowego była strategiczną decyzją Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Zaangażowanie kapitałowe KSC poprzedzono szczegółową analizą możliwości, które daje Port Gdańsk.
10.03.2021

Morskie dostawy wielkogabarytowych konstrukcji na projekt Polimery Police

Projekt "Polimery Police" to jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego. Budowa fabryki propylenu to również wyzwanie logistyczne i obsługa dostaw ciężkich i wielkogabarytowych konstrukcji za pomocą transportu morskiego.
16.02.2021

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

Realizacja projektu „Polimery Police” weszła w kluczową fazę budowy. Od 17 stycznia systematycznie dostarczane są kolejne wielkogabarytowe urządzenia niezbędne do uruchomienia instalacji. Pierwszym z nich był zbiornik na otrzymywany w procesie odwodornienia propanu propylen. Trwają również przygotowania do przyjęcia największego aparatu jakim jest splitter propan-propylen, którego łączna masa transportu wynosi ponad 890 ton.
05.02.2021

Charter na podróż – demurrage („The Eternal Bliss”)

Rok 2020, przy wszystkich swoich turbulencjach i wyzwaniach rzuconych międzynarodowemu obrotowi portowo-morskiemu, przyniósł też orzeczenie, którego możliwe implikacje, środowisko armatorów „all over the world” przyjęło z wielkimi nadziejami.
18.01.2021

Liderzy zrównoważonego rozwoju znad Bałtyku i północnej Europy

Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
19.12.2020

Damen przebudowuje jednostkę PSV w statek do przewozu karmy dla ryb (wideo)

Holenderska Damen Shipyards Group zakończyła projekt konwersji statku dla norweskiej firmy Eidsvaag.
27.11.2020

Pierwsza udana próba zestrzelenia rakiety balistycznej pociskiem wystrzelonym z okrętu w USA (wideo)

Pentagon poinformował we wtorek o pierwszej w historii udanej próbie zestrzelenia rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym za pomocą pocisku przechwytującego, wystrzelonego z okrętu. Do przechwycenia rakiety doszło w przestrzeni kosmicznej.
18.11.2020

Przeładunki zboża w Porcie Gdynia. Wkrótce nowy terminal Agro?

Od początku roku do października w Porcie Gdynia przeładowano 4146,6 tys. ton, co oznacza większy wynik niż za cały rok 2019 (3220,5 tys. ton). Dynamika wzrostu przeładunków zboża za pierwsze 3 kwartały 2020r. wyniosła 76,5%
30.10.2020

Gigantyczny wzrost przeładunków zbóż w Porcie Gdynia

Rozwój Portu Gdynia w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozu towarów zarówno w Polsce, jak i w Europie. Niezbędne do dalszego rozwoju Portu Gdynia jest stworzenie intermodalnego centrum konsolidacji oraz redystrybucji ładunków, czyli tzw. suchego Portu Gdynia. Utworzenie terminali przeładunkowych w głębi lądu, które będą w stanie przyjąć dodatkowe potoki ładunków w połączeniu z inwestycjami realizowanymi w porcie, zwiększy
19.10.2020

W tym roku podpisanie umów o kupnie terminali zbożowych w Świnoujściu i Gdyni

Do końca tego roku ma zostać sfinalizowana transakcja zakupu dwóch terminali zbożowych w Świnoujściu i w Gdyni - poinformował dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Mateusz Balcerowicz. Terminale poprawią warunki eksportu polskiego zboża.
15.10.2020

Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak kosz
13.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

Ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę rakietę balistyczną z podziemnego silosa w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz. W manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca.
29.07.2020

Na rynku zaczyna brakować miejsca na magazynowanie ropy

Handlowcy ropy naftowej walczą o znalezienie wystarczającej liczby statków, wagonów i rurociągów do przechowywania paliwa, podczas gdy bardziej konwencjonalne magazyny zapełniają się w obliczu dużej podaży i gwałtownego spadku popytu z powodu kryzysu koronawirusowego.
22.04.2020

Przegląd przeładunków w polskich terminalach 2019 - Bałtycki Terminal Zbożowy sp.z.o.o

Bałtycki Terminal Zbożowy to specjalistyczny terminal portowy zlokalizowany w Porcie Gdynia. Oferuje usługi przeładunku oraz czasowego składowania zbóż, nasion oleistych oraz surowców paszowych. W 2019 zdominował rynek przewozowy zbóż.
20.01.2020

Dachser z multimodalnym transportem do Indii

Dachser, globalny operator logistyczny, w ramach obszaru Air & Sea Logistics opracował wydajne, multimodalne rozwiązanie na potrzeby transportu z Holandii do Indii. Firma zrealizowała przewóz specjalnych kontenerów z aluminiowymi silosami, które przemierzyły tysiące kilometrów najpierw statkiem, a następnie pociągiem towarowym. Ostatni etap dostawy obejmował transport ciężarówkami.
30.10.2019

Rosyjski resort obrony zaprzecza pogłoskom o awarii na okręcie podwodnym

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło w poniedziałek, by na ćwiczeniach strategicznych sił jądrowych Rosji w zeszłym tygodniu, doszło do awarii podczas wystrzelenia pocisku z okrętu podwodnego. Ćwiczeniami Grom-2019 kierował prezydent Władimir Putin.
21.10.2019

Ardanowski: chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie

Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie - powiedział w czwartek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystego otwarcia Terminala Cukrowego w Gdańsku. Jak dodał, terminal będzie służył do sprawnego, nowoczesnego eksportu cukru.
10.10.2019

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. otworzyła Terminal Cukrowy w Porcie Gdańsk

KSC S.A. zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 000 ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.
10.10.2019

Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa (foto, wideo)

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.
10.10.2019

Załadunek ramy grippera w Stoczni Szczecińskiej

Nowy projekt JW Steel Construction. 28 maja w Stoczni Szczecińskiej odbył się załadunek ramy grippera wykonanego przez tę spółkę. Konstrukcja trafiła do stoczni Damen Verolme BV w Rotterdamie.
16.06.2019

Agility Logistics organizuje transport morski żurawi ratowniczych na Tasmanię

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, zorganizował transport morski do Tasmanii żurawi ratowniczych, wyprodukowanych w Polsce. Odbiorcą była jedna z największych i najsłynniejszych na świecie stoczni, specjalizująca się w budowie katamaranów i statków. Organizację tego transportu wspierał australijski oddział Agility.
08.05.2019

Stocznia Poltramp Yard przebudowała drobnicowiec na barkę do karmienia łososi (foto)

Hellutangi już gotowy. Stocznia Poltramp Yard zakończyła w Świnoujściu przebudowę drobnicowca na barkę do karmienia łososi. Jednostka została przekazana klientowi w środę. Będzie pracowała w okolicach Wysp Owczych.
18.04.2019

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Dwa miasta, dwa wyjątkowe spotkania - zarezerwuj termin już dziś

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić na XX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r. oraz na XV Konferencja poświęcona tematyce nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii, metod pomiarowych, optymalizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych branży paliwowej, chemicznej i energetycznej w dniach 9-10 stycznia w 2019 r. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu.
04.01.2019

Perłę architektury przemysłowej Gdyni czeka modernizacja

W połowie lipca Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę na roboty termoizolacyjne w budynku magazynowym H, którego historyczna nazwa to Magazyn nr 5. Wartość kontraktu opiewa na 7 mln zł, a termin zakończenia prac określono na pierwszy kwartał 2020 roku. Obiekt ten jest jedną z pereł architektonicznych budowli przemysłowych okresu międzywojennego.
23.07.2018

Szybki rozwój przemysłu napędza transport ładunków ponadgabarytowych

Transport ładunków ponadgabarytowych – takich jak elementy turbin wiatrowych, dźwigi, stalowe przęsła mostów czy całe linie produkcyjne – to jedno z największych wyzwań dla spedytorów i firm transportowych. Wymaga uzyskania szeregu pozwoleń, ubezpieczenia, kredytowania tego typu przedsięwzięcia, a także współpracy ze służbami drogowymi i policją. W Polsce rozwój transportu ponadgabarytowego jest napędzany przez szybko rosnący przemysł. Z drugiej strony, hamuje go infrastruktura, jest bardzo stara albo całkiem nowa, przez c
11.07.2018

Prezes KSC: Kondycja spółki jest dobra

Sytuacja Krajowej Spółki Cukrowej po trzech kwartałach tego roku obrotowego jest dobra. Spółka jest w dobrej kondycji finansowej, ma dobrą płynność finansowa, choć ogólna sytuacja na rynku cukru jest trudna - poinformował prezes tej spółki Henryk Wnorowski.
27.06.2018

Polscy producenci cukru zostali z 600 tys. ton nadwyżki. Poszukują nowych rynków eksportowych

Po zniesieniu kwotowania na rynku buraka cukrowego i cukru ubiegłoroczna produkcja w Polsce wyniosła 2,3 mln ton cukru. Na krajowym rynku powstała nadwyżka przekraczająca 600 tys. ton. Ratunkiem dla branży może być eksport na rynki pozaunijne. Wymaga on jednak odpowiedniego zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego. Krajowa Spółka Cukrowa wybuduje w gdańskim porcie nowy terminal, który umożliwi wysyłkę za granicę ok. 300 tys. ton cukru rocznie.
10.05.2018

Fińska flota wychodzi ze szkierów

W 2019 roku stocznia w Raumie rozpocznie budowę serii czterech "oceanicznych okrętów obrony wybrzeża" dla marynarki wojennej Finlandii. Biorąc pod uwagę sprawny przebieg przygotowań, ostatnia jednostka podniesie banderę w 2024 roku, jak się teraz planuje. Przedsięwzięcie nazwane "Dywizjon 2020" rozpoczęło się w 2005 roku od prac koncepcyjnych a decyzję o przekuciu zamiaru w czyn podjęto 10 lat później. Warto się tej wojskowej inwestycji przyjrzeć, ponieważ niesie spory bagaż polityczny.
13.04.2018

Gigantyczny ładunek naszego cukru popłynie do Afryki

Statek z polskim cukrem na pokładzie odpłynął do Sudanu. Ponad 23,5 tys. ton cukru zostało załadowanych na masowiec Aal Gladstone.
19.12.2017

Mączyńska: Wicepremier Morawiecki premierem to korzystne rozwiązanie dla gospodarki

Awans wicepremiera Morawieckiego na premiera to korzystne rozwiązanie dla gospodarki – skomentowała dla PAP szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego profesor Elżbieta Mączyńska.
08.12.2017

W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.
15.11.2017

Elewarr powiększy powierzchnię magazynów

Państwowa spółka Elewarr chce jeszcze w tym roku rozbudować silosy na terenie Rzeszowa, które powiększą jej zdolności magazynowe. Obecnie spółka dysponuje magazynami o powierzchni ponad 630 tys. ton, będąc nadal znaczącym graczem na rynku zbóż.
08.11.2017

Gen. Polko: 2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające

2,5 proc. PKB na obronność jest wystarczające, jeżeli te środki będą dobrze wykorzystywane; Ważne, żeby wszystkie obszary, które decydują o bezpieczeństwie państwa, rozwijały się w jednakowym stopniu - powiedział PAP gen. Roman Polko.
23.10.2017

Zła komunikacja i nieufność między pracownikami utrudnia rozwój przedsiębiorcom

Pracownicy ukrywają błędy, są zdemotywowani, czują, że ich zdanie nie ma znaczenia. Niechętnie oferują pomoc i zgłaszają własne pomysły, nie identyfikują się z firmą i nie znają jej celów, skarżą się na złą atmosferę w pracy. Wszystko to efekty deficytu kapitału społecznego, na które wskazują polskie firmy. Negatywne konsekwencje dotykają 95 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Ich skutkiem jest mniejsza efektywność pracy oraz brak przepływu informacji w firmie. Niski poziom kapitału społecznego zagraża nie tylko kondycji przedsiębior
12.10.2017

Firma C.H. Robinson świętuje dwudziestolecie działalności w Polsce

Jeden z największych na świecie dostawców usług logistycznych 3PL ma już w naszym kraju 7 oddziałów i zatrudnia ponad 400 pracowników.
25.09.2017

Targi SyMas już w październiku

Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych – SyMas to najważniejsze wydarzenie dedykowane branży materiałów sypkich w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 200 wystawców, 2 hale wystawiennicze, strefy tematyczne, innowacje, eksperckie seminaria workShops oraz liczne konferencje to powody, dla których warto pojawić się podczas tego wydarzenia. W tym roku targi odbędą się w dniach 18-19 października 2017 r.
31.08.2017

Klauzula strajkowa – a liczenie okresu ładowania

Orzeczenie Arbitrażu w Londynie [sprawa (2017) 972 LMLN2] przyniosło interesujące rozstrzygnięcie co do praktycznych konsekwencji interpretacji, powszechnie stosowanej w obrocie morskim „klauzuli strajkowej” zawartej w formularzu czarteru na podróż „Gencon 94".
02.06.2017

Nowoczesne barki do obsługi farm rybnych popłynęły z Gdyni do Kanady. To transport unikatowy na skalę światową (wideo)

7 barek do obsługi farm rybnych zostało załadowanych na pokład specjalistycznego statku Jumbo Vision. Przedsięwzięcie to jest unikatowe na skalę światową z uwagi na rodzaj ładunku w postaci barek oraz ich nietypowy sposób umieszczenia na pokładzie transportowca. Cała operacja trwała 4 dni (między 11 a 14 maja) i wymagała dużego wysiłku ze strony operatorów oraz załogi firmy Stal Complex, która wykonała specjalistyczne barki.
27.05.2017

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy gdańskiego terminalu agro. Jego częścią będą silosy na Stogach

OT Logistics jest bliskie rozpoczęcia budowy nowoczesnego głebokowodnego terminalu paszowo-zbożowego. Jego częścią staną się wysokie na 30 metry silosy, które dotąd stały opuszczone.
05.05.2017

Port Gdynia podsumował 2016 rok. Był rekordowy (wideo)

Rekordowy rok dla Portu Gdynia. W 2016 r. przychody Zarządu Morskiego Portu Gdynia z działalności wyniosły prawie 205 mln zł, o ponad 12 proc. więcej niż w 2015 roku. Zysk netto wyniósł ponad 60 mln zł, o ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej. Oficjalne dane zostały zaprezentowane w ZMPG podczas konferencji wynikowej.
14.02.2017

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo)

Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.
13.02.2017

OT Port Gdynia: Stawiamy na uniwersalność

Kolejne inwestycje, coraz lepsza jakość usług i zwiększenie działalności na Pomorzu. O planach na najbliższe miesiące realizowanych przez OT Port Gdynia, rozmawiamy z kpt.ż.w. Janem Nowakiem, nowym prezesem OT Port Gdynia.
03.11.2016

Rekord! Do GBT przypłynął największy dotąd statek pod załadunek pszenicy Glencore

Gdański Terminal Masowy załadował największy jak do tej pory statek. Przy Nabrzeżu Bytomskim w Gdańsku zacumował statek Mv Saint Vassilios, pod załadunek pszenicy firmy Glencore Polska.
24.03.2016

Rekord! Do GBT przypłynął największy dotąd statek

Gdański Terminal Masowy załadował największy jak do tej pory statek. Przy Nabrzeżu Bytomskim w Gdańsku zacumował statek Mv Saint Vassilios.
23.03.2016

W Buttimer Polska postawiono na rozwój i niezależność

- Kupiliśmy zakład produkcji i konstrukcji stalowych i chcemy stać się zupełnie niezleżni - rozmawiamy z Mateuszem Olejniczakiem, General Director Buttimer Polska.
14.12.2015

Ciekawa przebudowa drobnicowca w Stoczni Marynarki Wojennej

W połowie października zakończyła się przebudowa drobnicowca Josefine w Stoczni Marynarki Wojennej. Teraz jednostka będzie służyć jako barka do obsługi farm łososia (magazynowanie i dozowanie karmy). Remont przeprowadziła polska firma Stal Complex.
15.11.2015

Największa i najbardziej nowoczesna akwakultura w Europie znajduje się w Polsce

Ryby świeże i zdrowe przez cały rok – tak zachwalają swoje wyroby przedstawiciele firmy Global Fish, zlokalizowanej w Bońkach pod Płońskiem. Powierzchnia akwakultury to cztery hektary, a zdolność produkcyjna to 1300 ton ryb rocznie. Akwakultura w Polsce ma ogromny potencjał rozwojowy.
03.11.2015

Gdański Terminal Masowy w Porcie Gdańsk zwiększa swoje możliwości

W sierpniu do Gdańskiego Terminala Masowego GBT w Porcie Gdańsk zawinął jak dotąd największy statek masowy - M/V Rising, o wyporności blisko 19 000 DWT, który przybył pod załadunek jęczmienia w ilości 13 500 ton. Jednostka ta mogła zostać obsłużona dzięki niedawno zakończonej inwestycji terminala. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynkowym, GBT podjęło bowiem decyzję o wydłużeniu linii cumowniczej przy Nabrzeżu Bytomskim do długości 190 metrów oraz pogłębieniu dna do zanurzenia 7,9 m, zapewniając sobie tym samym możliwość obsł
26.08.2015

Konkurencja polskich portów nie śpi. W Rostocku duży wzrost przeładunków

Liczba przeładunków rośnie nie tylko w polskich portach. W pierwszej połowie obecnego roku w Rostocku zanotowano 10 proc. wzrost obrotów towarów w tamtejszej przystani. Łącznie załadowano i rozładowano tam 14,2 mln ton. To więcej niż w Gdyni (9,7 mln ton) i Szczecinie-Świnoujściu (11,5 mln ton), ale mniej niż w Gdańsku (17,2 mln ton).
25.08.2015

OT Logistics jednak przejmie 26-hektarową działkę w Porcie Gdańsk. Szczecińska spółka wybuduje tam terminal masowy

Szczecińska spółka OT Logistics (OTL) wygrała przetarg na 26-hektarową działkę z dostępem do części Pirsu Rudowego w porcie zewnętrznym w Gdańsku. OTL chce wybudować tam nowy terminal masowy.
01.07.2015

Polska firma zbudowała specjalistyczne barki dla Kanadyjczyków

Niecodzienny ładunek opuścił w piątek o godz. 20 port w Gdyni. Jednostka specjalna Scheldegracht o długości 172 metrów, popłynęła do Kanady z czterema specjalistycznymi barkami zbudowanymi przez polską firmę Stal Complex. Jednostki obsługiwać będą kanadyjskie farmy rybne.
21.06.2015

Skandal w brytyjskiej marynarce

Zdezerterował Brytyjczyk William McNeilly (25 l.), który służył w Royal Navy. Przed swoim zniknięciem opublikował raport, w którym demaskuje luki w zabezpieczeniach okrętów nukleranych. Brytyjska marynarka wojenna wszczęła dochodzenie wobec marynarza. Trwają jego intensywne poszukiwania - donoszą brytyjskie media.
18.05.2015

Otwarcie nowego magazynu w Porcie Gdynia (wideo)

W poniedziałek, 4 maja nastąpiło uroczyste oddanie do użytku nowo wybudowanego magazynu (tzw. „Magazyn Nr 27”) przy Nabrzeżu Śląskim Portu Gdynia. Obiekt magazynowy o pojemności 60 tys. ton, stanowi zasadniczą część bazy paszowo–zbożowej na terenie Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o.
04.05.2015

Polskie porty przeładowują więcej zboża. Skąd taki trend?

Trzy główne polskie porty – Gdynia, Gdańsk oraz Szczecin i Świnoujście, zanotowały w I kwartale gwałtowny wzrost przeładunków zboża. Sprawdzamy, co spowodowało tę sytuację.
21.04.2015

Ogłoszono kolejny przetarg na działkę z dostępem do części Pirsu Rudowego w gdańskim porcie północnym

Wczoraj, 8 kwietnia Zarząd Portu Gdańsk ogłosił kolejny przetarg na 26 hektarową działkę z dostępem do części Pirsu Rudowego w porcie zewnętrznym. To już trzecia próba dzierżawy niezwykle atrakcyjnego terenu położonego pomiędzy Portem Północnym a terenami DCT.
09.04.2015

Port w Stepnicy już niedługo z nowym elewatorem zbożowym

Nawet do 300 tys. ton rocznie ma zwiększyć się liczba przeładunków w porcie w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Wszystko za sprawą wielomilionowej inwestycji, w której skład wchodzi między innymi nowy elewator zbożowy. Budować go będzie prywatna spółka Wiktoria Port, która od kilku lat dzierżawi w tym miejscu nabrzeże.
26.03.2015

Kto zagospodaruje tereny w Porcie Północnym

Zarząd Portu Gdańsk po raz kolejny ogłosi przetarg na 26 hektarową z dostępem do części Pirsu Rudowego w porcie zewnętrznym.
02.03.2015

Kolejne skrubery w MSR Gryfia

Morska stocznia Remontowa Gryfia montuje kolejne skrubery do odsiarczania spalin. Tym razem klientem stoczni jest armator z Hamburga – Rord Braren Bereederungs GmbH & Co.
27.01.2015

Uroczyste przekazanie armatorowi jednostki B69/2 Artic Fjell

1 września w Stoczni Crist w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie jednostki B69/2 Artic Fjell norweskiemu armatorowi Artic Shipping.
01.09.2014

Stocznia Crist przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę do obsługi farm rybnych

Stocznia CRIST jest znana z realizacji projektów specjalistycznych. Najnowszym z nich jest Bulk Cargo Combi Vessel do obsługi norweskich farm rybnych. Uroczyste przekazanie statku odbyło się 18 czerwca w Gdyni.
23.06.2014

Nowy silos w szczecińskim porcie już działa

Nowy elewator zbożowy działa już w szczecińskim porcie. Spółka Bulk Cargo wybudowała go przy nabrzeżu Regalica.
02.04.2014

Buttimer POLSKA w Trójmieście

Firma Buttimer działa na europejskim rynku od wielu lat. Kontrakt z Morskim Terminalem Masowym Gdynia oraz inne projekty wiążą firmę z Trójmiastem na kilka najbliższych lat. Więcej na ten temat w rozmowie z kierownikiem sprzedaży firmy Buttimer – Mateuszem Olejniczakiem.
31.07.2013

Chorwacja: prywatyzowana stocznia w Splicie walczy o przetrwanie

Dawna duma Chorwacji, stocznia w Splicie, pozbawiona pomocy państwa, walczy o przetrwanie. Nowy właściciel, rodzimy przedsiębiorca Tomislav Debeljak, zwalnia pracowników, ale obiecuje zamówienia i zyski - na spełnienie obietnic ma 5 lat.
01.07.2013

Niemcy mają przejąć Andreasa w Szczecinie

Niemiecka HaGe Kiel ma przejąć w tym miesiącu spółkę Andreas. Firmy portowe obawiają się, że nowy właściciel zamiast działalności przeładunkowej wykorzysta bazę do magazynowania towaru.
18.03.2013

Stocznia Crist zbuduje innowacyjne statki do obsługi norweskich farm łososiowych

Stocznia Crist wybuduje dwa statki do obsługi farm łososiowych w Norwegii. Odbiorcą jest Ewos Group, jeden z czołowych dostawców pasz i odżywek dla ryb hodowlanych na świecie.Statki będą miały 70 metrów długości i 2,4 tys. ton pojemności ładowni oraz 3000 t nośności. Jednostki tego typu dostarczają pokarm dla ryb bezpośrednio od producenta do odbiorcy. Dodatkową funkcją jednostek realizowanych przez Stocznię Crist będzie również zaopatrywanie fabryki karmy w surowce.
27.02.2013

Mroźne inwestycje w polskich portach

W tym roku w polskich portach zakończy się budowa 4 nowoczesnych chłodni. Łącznie będzie można w nich przechować prawie 35 000 ton mrożonej ryby.
23.01.2013

Pierwszy przeładunek w Gdańskim Terminalu Masowym

W Gdańskim Terminalu Masowym, którego oficjalne otwarcie odbędzie się w marcu tego roku, odbył się próbny załadunek 3,500 ton przenicy.
08.01.2013

Uniserv liczy na układ i rozmawia z potencjalnymi inwestorami

Uniserv, który w połowie października złożył wniosek o upadłość układową z powodu nieuregulowanych przez Hydrobudowę Polska płatności za prace na budowie terminalu LNG w Świnoujściu, liczy na zawarcie układu z wierzycielami. Spółka stara się o nowe kontrakty w sektorze energetycznym, a także prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby wejść kapitało w Uniserv - poinformował portal wnp.pl Artur Nizioł, prezes i właściciel katowickiej firmy.
09.11.2012

Policka firma zaopatruje zachodnie porty

Dwa nowe, 50-metrowe urządzenia chwytakowe do rozładunku statków już niebawem opuszczą szczeciński port. Po dwóch latach budowy policki Stalkon przekazuje zamówione grab unloadery do Eemshaven.
26.09.2012

Ot Logistics- czy w gdańskim porcie powstanie nowe centrum spedycyjno-logistyczne?

Szczecińska spółka OT Logistics złoży swoją ofertę w przetargu na dzierżawę terminalu paszowo-zbożowego w Porcie Północnym oraz na ok. 15 ha gruntów w głębokowodnej części portu.
19.09.2012

Nowa hala produkcyjna Vistal EKO

Vistal EKO Sp. z o.o. może pochwalić się nową halą produkcyjną, która to znajduje się w Gdyni przy ulicy Handlowej 19. Hala o powierzchni 1800 m2 jest w pełni przystosowana do produkcji konstrukcji ze stali kwasoodpornych, aluminium i tytanu.
14.08.2012

Malteurop- Gdański Terminal Masowy gotowy za 3 miesiące

Rozwój infrastruktury w portach nie będzie przebiegał prawidłowo bez inwestycji prywatnych przedsiębiorstw. Przykładem przedsięwzięcia w którym zazębiły się interesy wielkiego konsorcjum będącego największym na świecie producentem słodu na potrzeby przemysłu browarnianego i gdańskiego portu jest budowa Gdańskiego Terminalu Masowego. Inwestycja ta jest obecnie realizowana przy Nabrzeżu Bytomskim przez Malteurop Polska i Copenhagen Merchants we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk w zakresie sfinansowania części infrastruk
25.06.2012

Terminal masowy już za rok

W gdańskim porcie zewnętrznym, na terenach dzierżawionych przez spółki Port Północny i Rudoport, ruszyła wreszcie budowa wielkiego terminalu masowego.
15.06.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.