• <
smartre_2023

Ciekawa przebudowa drobnicowca w Stoczni Marynarki Wojennej

15.11.2015 13:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ciekawa przebudowa drobnicowca w Stoczni Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Ciekawa przebudowa drobnicowca w Stoczni Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

W połowie października zakończyła się przebudowa drobnicowca Josefine w Stoczni Marynarki Wojennej. Teraz jednostka będzie służyć jako barka do obsługi farm łososia (magazynowanie i dozowanie karmy). Remont przeprowadziła polska firma Stal Complex.

Barka, z nową nazwą Arvanes, trafiła już na Wyspy Owcze, gdzie będzie obsługiwać farmy rybne norweskiego klienta. Do służby jednostka weszła 9 listopada. Ma 65 m długości i 10,5 m szerokości. Na pokładzie zainstalowano nowe kluzy dziobowe i rufowe do kotwiczenia oraz silosy na karmę o pojemności 800 t.

To nie pierwsza taka realizacja Stal Complexu. W czerwcu port w Gdyni opuścił statek z czterema specjalistycznymi barkami zbudowanymi przez tę firmę. Jednostki obsługują teraz kanadyjskie farmy rybne.

Każda z barek ma 26 metrów długości, 10 metrów szerokości i waży ok. 150 ton. W silosach może pomieścić 330 ton paszy. Po dotarciu do kanadyjskiego portu Dayside, barki zostały na stałe zainstalowane na farmach łososiowych.

Te specjalistyczne konstrukcje, o wysokim zaawansowaniu technologicznym, różnią się bardzo od zwyczajnych statków. Głównie za sprawą zainstalowanego w nich systemu do dystrybucji paszy, który dostarcza norweski klient, a montowany jest przez polskich stoczniowców.

- Dotychczas zbudowaliśmy ponad 30 różnych specjalistycznych barek dla klienta norweskiego, które zwykle są przeholowywane do Norwegii, Szkocji czy na Wyspy Owcze. Tym razem port docelowy jest dalej. Wyprodukowanie w pełni wyposażonych czterech barek w tym samym czasie oraz cała logistyka związana z przygotowaniem ich do transportu do Kanady, było dla naszej firmy sporym wyzwaniem. Przy okazji chciałbym podziękować całej załodze STAL COMPLEX za sprawne i terminowe wykonanie tego zadania. Produkowane przez naszą firmę barki pracują z dużym sukcesem na farmach światowych firm tj. Marine Harvest, Salmar, Lerøy, Tombre czy Eidesvik – mówi Czesław Toruńczak, właściciel firmy.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.