• <
gryfia_70lat

Konkurencja polskich portów nie śpi. W Rostocku duży wzrost przeładunków

25.08.2015 13:19 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Konkurencja polskich portów nie śpi. W Rostocku duży wzrost przeładunków

Partnerzy portalu

Konkurencja polskich portów nie śpi. W Rostocku duży wzrost przeładunków - GospodarkaMorska.pl

Liczba przeładunków rośnie nie tylko w polskich portach. W pierwszej połowie obecnego roku w Rostocku zanotowano 10 proc. wzrost obrotów towarów w tamtejszej przystani. Łącznie załadowano i rozładowano tam 14,2 mln ton. To więcej niż w Gdyni (9,7 mln ton) i Szczecinie-Świnoujściu (11,5 mln ton), ale mniej niż w Gdańsku (17,2 mln ton).

- Port w Rostocku tętni życiem, co jest dobrą nowiną dla naszego miasta i landu Mecklenburg-Vorpommern – powiedział Jens A. Scharner, dyrektor zarządzający Rostock Port Development Company (RPDC) - zarządu niemieckiego portu.

Ponad połowa towarów, które przeszły przez bałtycki port w Rostocku, to ładunki „na kółkach” przewożone na promach i statkach ro-ro. W I półroczu ich liczba wyniosła aż 7,4 mln ton – 56 proc. wszystkich ładunków w porcie. Pozostałe 44 proc. to towary masowe (płynne i suche) oraz drobnica, których w tym czasie przeładowano o 5 proc więcej (5,4 mln ton ogółem).

- To czyni z Rostocku jeden z szybciej rozwijających się portów w Niemczech – powiedział Dr. Gernot Tesch, dyrektor zarządzający RPDC. - Tylko w ciągu dwóch lat nasze przeładunki wzrosły o 25 proc., co pozwoliło nam osiągnąć poziom sprzed kryzysu. Wzrost napędzają głównie przewozy promowe, ro-ro oraz towarów masowych – dodaje.

Duży wzrost (o 12 proc.) zanotowano tam też w przeładunkach towarów masowych. Łączna ich liczba wyniosła 4 mln ton. Ponad połowę w tej grupie stanowiły zboża, których przeładunki wzrosły o 250 tys. ton. Oznacza to, że niemiecki port jest bardzo bliski poziomu przeładunków zbóż w Gdyni – czołowym polskim porcie pod tym względem. W polskiej przystani w I półroczu pojawiło się ich minimalnie więcej, bo 2,08 mln ton. W niemieckim porcie wzrost zanotowały też przeładunki azotanów oraz węgla.

- Imponujący wzrost, w szczególności w przeładunkach zbóż, pokazuje, że wciąż potrzeba inwestycji w naszym porcie. Poza pogłębieniem kanału, konieczna jest inwestycja w nowy elewator zbożowy oraz silosy – przekonuje Dr. Gernot Tesch.

W Rostocku mniej przeładowano za to drobnicy, bo tylko 380 tys. ton (wzrost o 170 tys. ton). Z kolei spadek obrotów zanotowano w towarach płynnych, o 230 tys. ton do 1,3 mln ton. W niemieckim porcie więcej pojawiło się za to pasażerów – 886 tys. (o 36. tys. więcej).

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.