• <
BOTA_2023

Port w Stepnicy już niedługo z nowym elewatorem zbożowym

26.03.2015 21:04 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port w Stepnicy już niedługo z nowym elewatorem zbożowym

Partnerzy portalu

Port w Stepnicy już niedługo z nowym elewatorem zbożowym - GospodarkaMorska.pl

Nawet do 300 tys. ton rocznie ma zwiększyć się liczba przeładunków w porcie w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim. Wszystko za sprawą wielomilionowej inwestycji, w której skład wchodzi między innymi nowy elewator zbożowy. Budować go będzie prywatna spółka Wiktoria Port, która od kilku lat dzierżawi w tym miejscu nabrzeże.

Nowy elewator będzie miał pojemność do 11 tys. ton.

- To duża sprawa dla naszej gminy. Z nowym elewatorem nasze przeładunki wzrosną do minimum 100 tys. ton rocznie. To ponad dwa razy więcej niż jesteśmy w stanie obsłużyć obecnie – mówi Andrzej Wyganowski, burmistrz Stepnicy.

W stepnickim porcie obsługuje się głównie statki wiozące zboża, drewno i nawozy. Z każdej przeładowanej tony, gmina dostaje złotówkę. Oznacza to, że w tym roku zarobi przynajmniej 100 tys. zł na dzierżawie nabrzeża.

- Od kilku lat mocno inwestujemy w nasz port. Wykonaliśmy podejście dla promów typu ro-ro, nowe nabrzeża, pogłębiliśmy dno do 4,5 metra. Zadbaliśmy także oto, aby samochody ciężarowe miały łatwy dojazd do naszej przystani – tłumaczy Wyganowski.

Elewator to tylko pierwsza część wielomilionowej inwestycji. Port Wiktoria planuje budowę dodatkowych hal, silosów i linii suszarniczych.

- Budowę rozpoczęliśmy w poniedziałek. Zgodnie z umową elewator ma być gotowy do końca lipca. Reszta inwestycji potrwa aż do dwóch lat. Po jej skończeniu szacujemy, że rocznie w Wiktorii obsługiwać będziemy nawet 300 tys. ton ładunku – mówi Bogdan Gołębiewski, prezes portu.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.