Podczas prac nad budową hotelu Radisson Blu Resort w Świnoujściu odkryto wrak statku. Jednostka przez lata znajdowała się pod ziemią na głębokości ok. 8-10 metrów.
Po odkryciu z piasku części uszkodzonego drewnianego kadłuba, prace w tym miejscu zostały wstrzymane, ale pozostałe są kontynuowane zgodnie z harmonogramem. Teren wokół odkrycia został zabezpieczony. Natychmiast zostały również poinformowane odpowiednie służby. Jeśli pod ziemią jest pozostała część statku, jego wielkość można szacować na ok. 2-3 m szerokości i ok. 10 m długości.
Świnoujście dysponuje najszerszą plażą w Polsce, ponieważ jest jednym z nielicznych miejsc, w którym następuje akumulacja piasku morskiego. Przed laty w tym miejscu był brzeg, zatem nie jest to teren, na który pojawienie się znaleziska może sugerować większy obszar odkryć. Dokładne ekspertyzy będą znane dopiero za 1-2 miesiące.
- Bardzo cieszymy się, że znalezisko jest na naszym terenie zwłaszcza, że grupa Zdrojowa wspiera sztukę, w tym użytkową, której przykładem może być historyczny statek. Jeśli potwierdzi się jego wartość ekspozycyjna, jesteśmy zdeterminowani żeby zapewnić finansowanie na zabezpieczenie i trwałą ekspozycję publiczną drewnianego statku przy promenadzie we współpracy z odpowiednimi instytucjami. W ten sposób wszyscy mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać eksponat – podsumowuje Jan Wróblewski, członek zarządu grupy Zdrojowa Invest & Hotels, właściciela projektu Baltic Park Molo, w którego skład ma wchodzić hotel Radisson.
Nieoficjalnie mówi się, że wrak może pochodzić z przełomu XVII i XVIII wieku. Na stuprocentowe informacje przyjdzie jedna jeszcze poczekać.
Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni
Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna
Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii
Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie
Uczniowie z Ustki posprzątali plażę. Akcję wsparła PGE Baltica
Morskie Bayraktary zaprezentowane