• <
bulk_cargo_port_szczecin

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo)

pc

13.02.2017 21:44 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo)

Partnerzy portalu

W Porcie Gdynia otwarto nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych (foto,wideo) - GospodarkaMorska.pl

Około 5 000 m2 powierzchni użytkowej, 3 komory magazynowe oraz wydzielona część biurowa. Tak wygląda nowoczesny magazyn przeznaczony dla towarów drobnicowych otwarty w poniedziałek w Gdyni przy ulicy Polskiej 19-23. Dzięki tej inwestycji zwiększył się potencjał składowy gdyńskiego portu.

– To jest nowoczesne zaplecze dla Portu Gdynia, bo port to nie tylko nabrzeża. Możemy tutaj w bardzo dobrych warunkach składować artykuły różnego typu – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W obiekcie będą składowane i dystrybuowane towary drobnicowe w opakowaniach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych. Dodatkowo przewidziano tam prowadzenie usług związanych z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów. Będą one składowane do wysokości 10,5 m.

– Gospodarka morska jest bardzo ważnym elementem całej gospodarki narodowej. Mieliśmy okazję poznać najemców i wiem, że to miejsce będzie dobrze zagospodarowane – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Bryła budynku doskonale wpisuje się w układ urbanistyczny ulicy Polskiej. Część magazynowa to konstrukcja żelbetowa, obudowana płytami osłonowymi warstwowymi z izolacją termiczną, część biurowa natomiast to konstrukcja murowana. Co istotne, jest ona wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Gdyni. Odbudowano ją zgodnie z zachowaniem przedwojennych detali architektonicznych. Użyto do tego cegły ceramicznej o jodełkowym układzie, a z płytek glazurowanych odtworzono pilastry. Zachowano także zabytkową wewnętrzną klatkę schodową oraz podcień do wejścia głównego w zachodnim skrzydle części biurowej. Nad wszystkimi pracami czuwał Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni.

Każda z trzech komór magazynowych wyposażona jest w zaplecze biurowo-socjalne oraz podjazd dla samochodów ciężarowych z dokiem wyładowczym i w systemowy dok z fartuchami uszczelniającymi. Umożliwia to wyładunek oraz załadunek samochodów różnego rodzaju: od małych dostawczych, po samochody ciężarowe. Wzdłuż północnej ściany magazynu wybudowane zostały także place manewrowe z dokami przeładunkowymi i parkingi dla około 50 samochodów osobowych.

Obiekt wyposażony jest w instalację grzewczą, wodociągową i kanalizacyjną oraz w systemy: wykrywania i sygnalizacji pożaru, alarmowy sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu, telewizji przemysłowej oraz w sieć komputerową, jak również w instalację telewizji naziemnej i satelitarnej. W biurach zamontowano dodatkowo wentylację mechaniczną i klimatyzację.

Magazyn wybudowano z uwzględnieniem potrzeb najemców. Będą to Uni-Logistics Sp. z o.o., użytkujący część biurową, ELPOL Sp. z o.o., Rol-Ryż Sp. z o.o. oraz DAMEN SHIPYRADS GDYNIA S.A.

– Przenosimy tutaj cały nasz magazyn elementów technicznych do budowy statków: od silników, przez pompy, aż do wyposażenia stolarskiego – mówi Andrzej Denz, dyrektor Damen Shipyards Gdynia.

Dokumentację projektową magazynu opracowała firma JM ARCHITEKCI Sp. z o.o. w latach 2015-2016, a został on wybudowany przez firmę PRZEMBUD GDAŃSK S.A. w ramach umowy Nr 24/AP/I/2015 z dnia 13.04.2015 r.

Budowę obiektu zakończono 5 stycznia 2017 r. Koszt inwestycji to ok. 9,3 mln zł.

Oddany do użytkowania magazyn wysokiego składowania jest kolejną tego typu inwestycją w porcie gdyńskim. W obszarze tworzonego Centrum Logistycznego w porcie zachodnim zarząd portu zbudował w 2010 r. (przy ulicy Kontenerowej w Gdyni) magazyn wysokiego składowania o powierzchni 8 tys. m2. Kolejny obiekt tego typu (o powierzchni użytkowej 18 840 m2) został oddany  do użytkowania w 2014 r. przy ulicy Kontenerowej 27.

Na tym jednak gdyński port nie poprzestaje. Dobiega końca budowa znajdującej się przy Nabrzeżu Francuskim zasobni na ładunki masowe. Do końca 2019 r. potencjał magazynowy Portu Gdynia ma wzrosnąć o kolejny magazyn wysokiego składowania (ok. 11 600 m2 powierzchni) w rejonie ulic Kontenerowej i Logistycznej. Wraz z przyległą infrastrukturą drogową i sieciową będzie kosztował ok. 36,5 mln złotych netto. Dodatkowo na terenie odkupionym od Stoczni Nauta planowana jest budowa baterii silosów zbóż i pasz wartej 10 mln złotych.

Wszystkie te inwestycje pozwalają na realizację zawartej w strategii rozwoju wizji portu jako uniwersalnego portu multimodalnego, logistycznego węzła transportowego Korytarza Północ-Południe, zdolnego do kreowania przewag rynkowych.

Nowoczesny magazyn w liczbach: 

kubatura: ok. 56 980 m3
powierzchnia zabudowy: ok. 665,01 m2
wysokość budynku: ok. 14,5 m
powierzchnia użytkowa: ok. 5 041,60 m2, w tym:
    część biurowa: ok. 995,3 m2
    komora magazynowa nr 1: 1 147 m2
    komora magazynowa nr 2: 1 403 m2
    komora magazynowa nr 3: 1 330 m2
część biurowa posiada 2 kondygnacje w skrzydle zachodnim i 3 kondygnacje w części północnej

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.