• <
PZT_1100x200_gif_2020

Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa (foto, wideo)

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa (foto, wideo)
Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

10.10.2019 Źródło: własne

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.

Podpisana właśnie umowa pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Portem Gdynia umożliwi efektywniej wykorzystać potencjał Portu oraz usprawnić współpracę, pozwalając polskiemu rolnictwu wyjść na głębokie wody. Port Gdynia poprzez znakomite skomunikowanie z prawie całą Polską sytuuje go w wyjątkowej pozycji dla zwiększenia eksportu polskich produktów rolnych - powiedział obecny na podpisaniu Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podpisanie listu intencyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia ma na celu stworzenie warunków służących obsłudze strumienia ładunków z płodami rolnymi eksportowanymi poza granice Polski z wykorzystaniem infrastruktury portów morskich oraz kolejowej.

Jak powiedziała nam posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk: "Jesteśmy otwarci na współpracę z kontrahentami, ale również myślimy o eksporcie i imporcie polskich produktów przez polskie porty, żebyśmy nie mieli wyrzutów sumienia i nie myśleli, że tracimy szansę i wpływy do budżetu poprzez to, że inne, zagraniczne porty obsługują nasze płody".

W Porcie Gdynia  funkcjonują terminale zbożowe, które posiadają doskonałe warunki do świadczenia usług realizowanych w standardach HACCP and GMP+B3 w odniesieniu do jakości i bezpieczeństwa obrotu ładunków. Dysponują one powierzchnią magazynową o pojemności co najmniej  71 tys. ton,  w skład której wchodzą magazyny płaskie, silosy i elewatory zbożowe.

W strategii Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na najbliższe lata, planowana jest przebudowa nabrzeży, która zwiększy zdolności w obszarze obsługi statków eksportujących polskie zboże – powiedział Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Wchodzimy bardzo mocno w nową formę inwestowania, tworzenia infrastruktury, w tym przypadku portowej, transportowej, przeładunkowej a w innych obszarach także w dziedzinie internetu tak, aby polscy rolnicy i przedsiębiorcy, ale również przedsiębiorstwa zagraniczne funkcjonujące w Polsce, mieli sprawną obsługę i sprawną możliwość korzystania z tejże właśnie infrastruktury. Z roku na rok rosną wymagania odbiorców polskiego zboża na świecie. Liczy się nie tylko cena, ale także warunki transportu, szybkość dostawy, obsługa, bezpieczeństwo transakcji – powiedział Wojciech Kędzia, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wsparcie polskiego rolnictwa także na inne sposoby. Krajowy Ośrodek Rolnictwa we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz grupą kapitałową Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje projekt Platforma Żywnościowa, który umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych.  Głównym celem projektu jest utworzenie platformy handlu w formie elektronicznej giełdy towarowej. Przewidywany start pilotażowej wersji giełdy zaplanowano na 1 marca 2020 r.

Platforma żywnościowa umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż, co w połączeniu z możliwościami eksportowymi za pomocą polskich portów morskich będzie stwarzało możliwość dostawy produktów rolnych, w tym zboża, w każde miejsce na świecie – podsumował Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.