• <

Największa i najbardziej nowoczesna akwakultura w Europie znajduje się w Polsce

03.11.2015 14:48 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Największa i najbardziej nowoczesna akwakultura w Europie znajduje się w Polsce

Partnerzy portalu

Największa i najbardziej nowoczesna akwakultura w Europie znajduje się w Polsce - GospodarkaMorska.pl

Ryby świeże i zdrowe przez cały rok – tak zachwalają  swoje wyroby przedstawiciele firmy Global Fish, zlokalizowanej w Bońkach pod Płońskiem. Powierzchnia akwakultury to cztery hektary, a zdolność produkcyjna to 1300 ton ryb rocznie. Akwakultura w Polsce ma ogromny potencjał rozwojowy.

Ryby, które posiadają w swojej ofercie pochodzą z nowoczesnych akwakultur funkcjonujących jako system obiegów zamkniętych. Hodowla jest w pełni zautomatyzowana i pod stałym nadzorem. - Prowadzona jest w systemie zamkniętego obiegu wody, według najnowszej technologii z Izraela. Praktycznie nie wywiera żadnego wpływu na środowisko oraz nie ma bezpośredniego wpływu na wyczerpywanie się zasobów ryb w morzu. Przykładem naszych starań jest woda, którą poddajemy recyklingowi za pomocą nowoczesnych technik filtracji, z których większość jest biologiczna – powiedział  Erazm Hupertt, dyrektor generalny Global Fish, w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.

W Bońkach pod Płońskiem hodowane są tilapie, które rosną w warunkach zbliżonych do naturalnych, w specjalnie stworzonym mikroklimacie. Karmione są naturalnymi paszami najwyższej jakości. Jedna ryba dorastając zjada 1,5 kg karmy. Jak zapewnia Erazm Hupertt, firma nie stosuje sztucznych dodatków, hormonów, czy antybiotyków. - Sterylne warunki, jakie panują na terenie hodowli są gwarancją tego, że rosną zdrowo. Ponadto, ryby są bardzo zdrowe dla konsumenta, ponieważ nie zawierają hormonów ani antybiotyków oraz pasza, którą stosujemy nie zawiera GMO ani przetworzonego białka zwierzęcego – dodaje  Erazm Hupertt.

Na czym polega technologia używana w Global Fish? W zamkniętym obiegu krąży 4 tys. m3 wody. System napełniania i podgrzewa wodę. Filtry wychwytują odchody ryb i inne zanieczyszczenia, eliminując je w trakcie eksploatacji.  Automatyczne karmniki serwują paszę wprost z silosów stojących poza halą. Zainstalowane śluzy biologiczne chronią ryby przed zakażeniem bakteriami. Ławice ryb dorastają w betonowych otwartych zbiornikach z wirującą wodą, co imituje naturalne prądy. Większość systemów działa automatycznie. Hodowlę obsługują ichtiolog i technik. Specjalnie stworzony mikroklimat zapewnia rybom warunki zbliżone do naturalnego środowiska.

Global Fish oraz inne tego typu przedsiębiorstwa i gospodarstwa powstały w odpowiedzi na rosnące potrzeby konsumentów, jak i światowe trendy w rozwoju akwakultury przyjaznej środowisku. Ich działalność wpisuje się w obecną sytuację kurczących się zasobów ryb w morzach oraz oceanach. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), akwakultura jest najszybciej rozwijającym się segmentem rynku żywności na świecie.

- Rynek na świeże ryby w Polsce ma duży potencjał wzrostu. Coraz więcej osób szuka zdrowych i zrównoważonych alternatywnych źródeł białka. Akwakultura jak Global Fish, pozwala na produkcję najwyższej jakości świeżych i zdrowych ryb, 365 dni w roku. Jestem przekonany, że będzie coraz większe zainteresowanie i popyt na takie produkty – skomentował przedstawiciel Global Fish.

Tego samego zdania są inni hodowcy. Anna Pyć, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego PSTRĄG PUSTELNIA twierdzi, że ryby coraz częściej pojawiają się w codziennej diecie Polaków. - Obecne spożycie ryb na poziomie 13 kg ryby żywej na głowę mieszkańca jest o połowę niższe od średniej dla krajów Europy. Myślę, że daje to perspektywy rynkowe, a rynek nie znosi próżni, tę przestrzeń zapewnią albo polscy hodowcy, albo import – powiedziała. PSTRĄG PUSTELNIA opiera się na hodowli dwóch głównych gatunków: karpia oraz pstrąga tęczowego. Zajmują się również chowem jesiotra, a w stawach karpiowych prowadzą dodatkowo hodowlę szczupaka, sandacza oraz suma europejskiego.

W Unii Europejskiej sektor akwakultury jest źródłem prawie 25 procent ogólnej produkcji surowca rybnego. Jest on jednym z najszybciej rozwijających się sektorów produkcji żywności związanym z hodowlą ryb, skorupiaków i roślin wodnych. Obecnie akwakultura w Polsce dostarcza 30-36 tys. ton ryb (ok. 15-18 proc. rynku ryb konsumpcyjnych).

- Zakładamy, że w Polsce do 2020 r. z akwakultury będziemy uzyskiwali 49-62 tys. ton ryb wysokiej jakości. Taka ilość będzie znacząca, bo jest to poziom porównywalny z wielkością połów polskiej floty dalekomorskiej (50-60 tys. ton) - podkreślił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Schemat technologii stosowanej w Global Fish

 

1. W zamkniętym obiegu krąży 4 tyś. m3 wody. Filtry wychwytują odchody ryb i inne zanieczyszczenia.
2. System napełniania i podgrzewania wody.
3. Automatyczne karmniki serwują paszę wprost z silosów stojących poza halą. Jedna ryba dorastając zjada 1,5 kg karmy.
4. Śluzy biologiczne chronią ryby przed zakażeniem bakteriami
5. Kanał transportowy. W miarę rozwoju, ryby zasiedlają kolejne zbiorniki. Tędy też opuszczają hodowlę.
6. Ławice ryb dorastają w betonowych otwartych zbiornikach z wirującą wodą, co imituje naturalne prądy.
7. Większość systemów działa automatycznie. Hodowlę obsługują ichtiolog i technik

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.