• <

Wynik wyszukiwania - "certyfikaty" - Wiadomości

Statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego wyrusza celem zbadania tajemnic wód arktycznych

Już za tydzień r/v Oceanograf ponownie wypłynie poza Morze Bałtyckie. Celem wyprawy jest miasto Bodø, leżące w północnej Norwegii za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam Uniwersytet NORD, jedna z uczelni partnerskich SEA-EU.
27.05.2024

PRS zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.
14.05.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Logistycy i producenci dóbr coraz bardziej ekologiczni. Maersk wspiera ich na oceanach i lądzie

Operatorzy logistyczni podejmują na szeroką skalę działania mające na celu wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych (GHG) z łańcuchów dostaw. Najnowsze dane Maersk ECO Delivery Ocean dowodzą, że ten trend jest już powszechny. W 2022 r. Maersk przetransportował 480 tys. TEU statkami zasilonymi paliwami ekologicznymi. W 2023 r. ekologiczne kontenerowce przewiozły już 660 tys. TEU.
01.04.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

CEVA Logistics zaufanym partnerem logistycznym Ministerstwa Obrony Narodowej

CEVA Logistics, światowy lider logistyki 3PL, podsumowuje współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej w Polsce. Decydujące znaczenie ma międzynarodowe doświadczenie zespołu CEVA we wdrażaniu projektów dla przemysłu obronnego i branż o strategicznym znaczeniu.
18.12.2023

Morskie Centrum Nauki wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła laureatów Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny. Wyróżnienie w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku przyznano Morskiemu Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie!
29.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Navy-San zdobył nowe certyfikaty z zakresu zarządzania środowiskowego

Nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości stanowi okazję do refleksji nad patriotyzmem i jego różnymi przejawami. W firmie Navy-San podejście do tej kwestii jest kompleksowe, łącząc symboliczne gesty z codzienną pracą opartą na najwyższych standardach.
09.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Maersk łączy siły ze znaną marką modową w celu zwiększenia niskoemisyjności paliw żeglugowych

Inditex, hiszpańska spółka matka marek modowych, takich jak Zara i Massimo Dutti, połączyła siły z duńską linią żeglugową Maersk. Wspólnie będą się starać zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych (GHG) z transportu morskiego, zobowiązując się do stosowania niskoemisyjnych paliw alternatywnych w transporcie morskim i oceanicznym.
17.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

ThermaSmart® Marine 2.0 Black - unikalna koncepcja izolacji dla sektora morskiego

ThermaSmart® Marine 2.0 Black to kompletne rozwiązanie izolacyjne od Thermaflex, dedykowane do zastosowań w sektorze morskim. Rozwiązania stworzone z bezpośrednio ekstrudowanego, wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego wzmocnionego folią aluminiową, doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują wysokie wymagania dotyczące ochrony przed kondensacją – m.in. w przypadku rurociągów (głównie chłodniczych), kanałów wentylacyjnych, a także w systemach HVAC na jednostkach pływających.
17.07.2023

Olsztyn. Od soboty rusza sezon na miejskich kąpieliskach

W sobotę rozpoczyna się sezon na kąpieliskach miejskich w Olsztynie. Dwa strzeżone kąpieliska i wodny plac zabaw będą funkcjonowały nad jeziorem Ukiel, a jedno nad jeziorem Skanda.
23.06.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Portugalia. Brakuje 1000 ratowników morskich, alternatywą cudzoziemcy

Rozpoczynający się na plażach Portugalii sezon stoi pod znakiem desperackich poszukiwań ratowników morskich. Krajowy Urząd Morski (AMN) wezwał rząd Antonia Costy do pilnego znalezienia aż 1000 ratowników.
16.05.2023

"Trenuj z Wojskiem" w Świnoujściu

Po raz pierwszy do edycji szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem” (już trzeciej) została zaangażowana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dla uczestników była to okazja do obeznania z podstawowymi umiejętnościami ogólnowojskowymi, w tym też przydatnych na co dzień. Poznali też charakter służby i zadania sił polskiej Marynarki Wojennej.
24.04.2023

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.
02.04.2023

Nowy dźwig mobilny w HES Gdynia [WIDEO]

19 lutego do terminalu HES Gdynia Bulk Terminal zawinęła specjalistyczna jednostka Aura – statek typu Heavy Lift Vessel. Z pokładu statku samodzielnie zjechał nowy dźwig mobilny Liebherr LHM 550.
28.02.2023

Topowa jakość jachtów od Conrad Shipyard

Niedawno przekazany zamawiającemu superjacht ACE C144S wywołał duże zainteresowanie. Z zewnątrz najnowsza jednostka ze stoczni Conrad zachwyca swoim wyglądem oraz rozmiarami. Wnętrze również prezentuje najwyższy poziom wykonania. To wszystko jest efektem kilkuletniego wysiłku licznego zespołu, który na każdym etapie przedsięwzięcia dbał o najdrobniejsze detale.
24.02.2023

Kurs na port w Maladze. Erasmus + w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

W Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zakończyła się kolejna zagraniczna praktyka w ramach projektu Erasmus+. Edycja pod nazwą Kurs na port w Maladze to ogromny sukces zespołu projektowego, opiekunów, ale przede wszystkim uczniów.
20.02.2023

Rozliczenia marynarzy: Tajlandia od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Rozliczenia marynarzy: Hiszpania od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową zostało skonfrontowanych z niekorzystnymi zmianami podatkowymi wynikającymi z obowiązywania Konwencji MLI.
20.01.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.
02.01.2023

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło

Patrolują plaże, kąpieliska, rzeki i jeziora, upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne, to dzięki nim możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą (i jak się okazuje nie tylko tam)– ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z całego województwa spotkali się wczoraj (18 listopada) na auli UMK w Toruniu, aby wspólnie podsumować miniony sezon i odebrać certyfikaty ukończenia szkolenia.
19.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

MKiŚ: zakontraktowano ponad 90 proc. planowanego do zakupu węgla z importu

Zakontraktowano już ponad 90 proc. węgla z importu, planowanego do zakupu do grudnia tego roku. To surowiec głównie z RPA, Australii, Kolumbii i Kazachstanu – poinformowała w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
04.11.2022

Wiceminister aktywów: węgiel, który importujemy, jest w pełni certyfikowany

Węgiel, który importujemy, jest w pełni certyfikowany - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Dodał, że certyfikaty będą przekazywane samorządom.
20.10.2022

Gaz-System otrzymał certyfikaty, m.in. dla Terminala LNG w Świnoujściu

3 października 2022 roku Prezes Urzędu Dozoru Technicznego przekazał na ręce wiceprezesa Gaz-System Artura Zawartko przyznany spółce Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na zgodność z Normą PN - ISO 45001.
04.10.2022

Sasin: do końca roku zaimportujemy 17 mln ton węgla, większość drogą morską

Do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, a do końca 2022 r. prawie 11 mln ton - poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla.
03.10.2022

Raport MSC: Co wiemy o dzikim łososiu?

Łosoś to ryba dobrze znana zarówno polskim przetwórcom, jak i konsumentom. Na polskim rynku obecny jest głównie łosoś hodowlany, jednak coraz częściej pojawia się także łosoś dziki, poławiany gospodarczo na dużą skalę.
27.09.2022

Przekazanie dokumentów dla ORP Mewa. PRS kończy nadzór nad budową jednostki

We wtorek 20 września br. w biurze Remontowa Shipbuilding S.A. odbyło się oficjalne przekazanie dokumentów: Certyfikatów Klasowych oraz Konwencyjnych na jednostkę ORP Mewa, będącego ostatnim z serii trzech nowoczesnych okrętów projektu 258 Kormoran II.
20.09.2022

Budowa okrętów dla Marynarki Wojennej pod czujnym okiem PRS-u

Polski Rejestr Statków będzie nadzorował budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Fakt ten przypieczętowano 6 września w Hamburgu podpisaniem umowy z Remontową Shipbuilding S.A. podczas pierwszego dnia targów morskich SMM.
06.09.2022

Szkolenie obronne Security Forum Szczecin. Co w programie?

"Bezpieczna Polska - Bezpieczny Region". Szkolenie obronne i strzeleckie dla przedstawicieli Parlamentu RP, kadry kierowniczej firm infrastruktury strategicznej, firm i instytucji odbędzie się 22 września (czwartek) w Ośrodku Strzeleckim w Pucicach (ul. Goleniowska 2e).
26.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Niemcy nie pozwolą na uruchomienie Nord Stream 2?

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy – powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie, wykluczając zarazem możliwość udzielenia zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2022

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Bałtyku, m.in. przez wprowadzenie trzech rodzajów certyfikatów.
21.07.2022

Studenci UMG gotowi na wyzwania offshore [ZDJĘCIA]

Przez cały ubiegły tydzień w centrum szkoleniowym Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie gościli studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przeszli kompleksowe szkolenia bezpieczeństwa umożliwiające pracę w branży oil & gas oraz morskiej energetyce wiatrowej.
19.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. W nowelizacji wprowadzono dwie poprawki.
07.07.2022

Uniwersytet Morski laureatem konkursu Uczelnia Liderów 2022

Uniwersytet Morski w Gdyni, decyzją Komisji Certyfikacyjnej Programu Uczelnia liderów, został laureatem 12. edycji Konkursu. Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone certyfikaty i nagrody, odbyła się Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie.
01.07.2022

Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Senacka komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzającą systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
28.06.2022

UWAGA - od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu offshore wind rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również ministerstwa oraz sama Rada Ministrów zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
28.06.2022

Po linie na szczyt turbiny

Go Ropes założyli Łukasz Łabędź, Mateusz Archacki i Mateusz Wiszniewski. Pomimo tego, że firma rozpoczęła działalność tuż przed pandemicznym lockdownem, w tej chwili jest czwarta w Polsce pod względem ilości wydawanych certyfikatów (1Q2022). Jak zgodnie podkreślają właściciele, ich przewagą nad konkurencją jest znajomość branży wiatrowej od podszewki.
23.06.2022

Sejm. Bez poprawek w II czytaniu projektu ws. certyfikatów dla offshore

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie w trakcie II czytania projektu ustawy wprowadzającego systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy. Projekt trafi bezpośrednio pod głosowanie.
09.06.2022

Lotos Petrobaltic z Orlenem pracują nad spławianiem Wisłą CO2 do wyrobisk na Bałtyku

Lotos Petrobaltic z Orlenem i Grupą Azoty pracują nad projektem spławiania Wisłą dwutlenku węgla do wyrobisk na dnie Bałtyku, a następnie, w dłuższej pespektywie, nad produkcją z CO2 paliw syntetycznych w nowo powstałym zakładzie w Elblągu - poinformowały we wtorek spółki.
07.06.2022

Witkowski: Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrolę nad morskimi farmami wiatrowymi

"Certyfikacja jest ważna, żebyśmy mieli jakąkolwiek kontrole nad projektowaniem, budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych” – powiedział we wtorek w Sejmie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
07.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Przedłużanie dyplomów oraz certyfikatów ukraińskich marynarzy w świetle ostatnich zmian legislacyjnych

Trwająca nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku wojna na Ukrainie, zainicjowana atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej, spowodowała katastrofalne skutki humanitarne, społeczne i gospodarcze. Skrajnie trudna sytuacja naszych sąsiadów spotkała się z odzewem społeczności międzynarodowej oraz licznymi aktami wsparcia i pomocy kierowanymi do obywateli Ukrainy wskutek niezliczonych inicjatyw podmiotów prywatnych, jak i działań instytucji publicznych.
02.06.2022

Local content w F.E.W. Baltic II. RWE Renewables spotkało się z dostawcami [WIDEO]

W czwartek 19 maja w hotelu Scandic odbyło się spotkanie pod nazwą „RWE Suppliers Day”. RWE, deweloper odpowiedzialny za budowę farmy wiatrowej F.E.W. Baltic I wraz z głównymi kontraktowami – GE i Pile Elbud – zaprosił do dyskusji firmy, które potencjalnie mogą włączyć się w pracę nad projektem.
22.05.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych.
11.05.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Unikanie spawania przejść rurowych Roxtec

Spawanie na statku jest procesem kosztownym i czasochłonnym jednak uznanym za standardowe przy instalacji przejść do rur metalowych.
01.04.2022

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
23.03.2022

Oficjalnie zakończono budowę North Sea Link. Interkonektor łączy Wielką Brytanię z Norwegią

Grupa Prysmian, światowy lider w branży systemów kablowych dla energetyki i telekomunikacji, ogłosiła oficjalne zakończenie budowy najdłuższego na świecie podmorskiego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią. Prysmian otrzymał niezbędne certyfikaty.
19.03.2022

Roxtec Transit Build. Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Zgodnie z nowymi wymaganiami IACS dotyczącymi przepustów kablowych, szczególnie koniecznością kontroli i rejestru wszystkich przejść Roxtec wychodzi naprzeciw nowym przepisom i przedstawia nowe oprogramowanie Roxtec Transit Build.
03.03.2022

Nowe regulacje zwiększą bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność i stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
22.02.2022

Duńczycy sfinalizowali sprzedaż 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Duński inwestor wiatrowych Ørsted poinformował, że ostatecznie sfinalizował 50-procentową transakcję zbycia praw do niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3 o mocy 900 MW na rzecz funduszy zarządzanych przez Glennmont Partners.
14.02.2022

Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Kwalifikacyjnych zaktualizowało i zmieniło przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i prowadzenia dokumentacji wodoszczelnych przejść kablowych na statkach i jednostkach pływających. Nowe wymagania IACS w zakresie UR Z28, Z23 oraz Z17 obowiązują na wszystkich jednostkach, których budowa została zakontraktowana po 01.07.2021 r.
09.02.2022

„Zodiak II” i „Planeta I” – nowoczesne jednostki wielozadaniowe Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie

W ramach serii naszych cyklicznych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. W dzisiejszym tekście prezentujemy informacje na temat bardzo nowoczesnych serwisowców wielozadaniowych wybudowanych w polskiej stoczni i oddanych całkiem niedawno, bo pod koniec 2020 roku do eksploatacji i wykonywania statutowych zadań Urzędów Morskich w Gdyni oraz Szczecinie.
04.01.2022

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Gazprom: Nord Stream 2 w gotowości do uruchomienia

Gazociąg Nord Stream 2 jest w gotowości do uruchomienia - poinformował w poniedziałek jeden z menadżerów Gazpromu, Aleksiej Finikow. Wyjaśnił przy tym, że pierwsza nitka jest zapełniona gazem technicznym, a druga przygotowywana jest do zapełnienia.
08.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Glennmont nabędzie 50 proc. udziałów w projekcie farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3

Ørsted, duński potentat wiatrowy, informuje w komunikacie, że podpisał umowę z Glennmont Partners, która zakłada nabycie 50 proc. udziałów w należącej do Ørsted morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Wartość transakcji sięga 9 mld DDK.
21.10.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

Niemieckie media: Operator Nord Stream 2 prawdopodobnie bez zezwolenia chce przesyłać gaz ziemny

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.10.2021

UWAGA: Marynarze - nowe obowiązki podatkowe w przypadku Grecji

Grecja w dniu 30 marca 2021 roku złożyła dokumenty ratyfikacyjne w odniesieniu do Konwencji MLI nie artykułując zastrzeżeń do propozycji Polski w zakresie zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania na metodę proporcjonalnego zaliczenia. Powyższe ma rodzić dla polskich marynarzy zmianę formy rozliczenia ich dochodów w Polsce z pracy na statkach eksploatowanych przez greckich armatorów. Zmiana ta znaczenie obowiązywać od dnia 01.01.2022 roku.
06.10.2021

Fracht FWO rozpoczął realizację dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w Polsce [WIDEO]

Fracht FWO, operator logistyczny dla przemysłu, został głównym partnerem logistycznym globalnego dostawcy technologii dla energetyki, lidera konsorcjum w projekcie budowy Nowy Blok Energetyczny w Elektrowni Dolna Odra. Fracht rozpoczął właśnie realizację serii dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w naszym kraju.
28.09.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Bloomberg: Nord Stream 2 ruszy 1 października

Agencja Bloomberg przekazała, że Gazprom zamierza rozpocząć przesyłanie gazu pierwszą nitką gazociągu Nord Stream 2 1 października.
09.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy certyfikacji przyłączenia modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych. O czym należy pamiętać?

Przez kilka lat temat certyfikacji dla jednostek wytwórczych przeznaczonych do podłączenia do sieci elektroenergetycznej był w „fazie rozwojowej” – kilkukrotne przedłużanie etapów przejściowych mogło uśpić czujność właścicieli zakładów wytwarzających energię elektryczną, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na proces certyfikacji. Tym bardziej że od 1 sierpnia w życie weszły nowe – tym razem docelowe – przepisy.
24.08.2021

Certyfikat MSC zawieszony przez zły stan stada śledzi w centralnym Bałtyku

Certyfikaty MSC (Marine Stewardship Council) dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzie ze stada centralnego Bałtyku zostają zawieszone. Jest to odpowiedź MSC na opublikowany przez ICES w maju raport dotyczący stanu zasobów podstawowych gatunków ryb w Bałtyku.
16.08.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

"Guardian": blockchainy mogą ograniczyć oszustwa popełniane w rybołówstwie

Nadawanie cyfrowych etykiet blockchain rybom może sprawić, że łatwo będzie prześledzić, kiedy i gdzie zostały złowione, która łódź je wyładowała, kto je przetworzył i czy posiadają wszystkie konieczne certyfikaty - pisze w czwartek "Guardian".
10.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Jak mogę chronić wody i zasoby mórz i oceanów?

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To doskonała okazja by docenić znaczenie mórz i oceanów, jak również przypomnieć o konieczności ich ochrony, bo ich kondycja w dużej mierze zależy od działalności człowieka. Organizator akcji społecznej Naturalnie Bałtyckie podpowiada jak chronić wody mórz i oceanów, abyśmy mogli cieszyć się ich naturą iw pełni korzystać z dobrodziejstw ich zasobów.
08.06.2021

Port Gdynia dronami stoi. "Kierunek na eko i smart port"

Gdyński port pracuje obecnie nad ciekawymi projektami badawczo-rozwojowymi. Bazą dla nich są drony, zarówno te latające w powietrzu, jak i pływające w wodzie.
04.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Famor. Ponad 60 lat sprawdzonej jakości [wideo]

Famor specjalizuje się w rozwiązaniach dotyczących oświetlenia przemysłowego i okrętowego, a także aparatury rozdzielczej i sygnalizacyjnej. Kierownictwo firmy opowiada nam o działalności i najnowszych projektach.
25.05.2021

Mały krok dla człowieka – milowy krok dla Bałtyku

Kupuj odpowiedzialnie, zwracaj uwagę na to, co jesz, minimalizuj zużycie wody. Te, pozornie mało znaczące, indywidualne decyzje konsumenckie, mają ogromne znaczenie dla kondycji polskiego morza. Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania.
19.03.2021

Grupa Fracht wchodzi do Meksyku i Indii – operator uruchomił nowe oddziały, przejmując lokalne firmy

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, realizując długofalową strategię rozwoju, stale poszerza swoją sieć logistyczną na kluczowych rynkach światowej gospodarki. W marcu, poprzez przejęcia lokalnych firm, Fracht uruchomił dwa nowe oddziały - Fracht Indie i Fracht Logistics Mexico.
18.03.2021

Wnioski po naradzie szkoleniowej PZŻ

System szkolenia na stopnie żeglarskie, standard egzaminowania i działalności szkół żeglarskich, metodyka szkolenia instruktorskiego – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej Narady Szkoleniowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Odbyła się ona w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
15.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Narada Szkoleniowe PZŻ - dzień 1. otwarty dla wszystkich!

6-7 marca br. odbędzie się Narada Szkoleniowa Polskiego Związku Żeglarskiego. W związku z sytuacją epidemiczną, narada przeprowadzona zostanie w formie wirtualnej na platformie ClickMeeting.
23.02.2021

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.
19.02.2021

Klienci PERN otrzymają w 2021 roku nowe pojemności i skorzystają z oferty morskiego hubu paliwowego

Stworzenie morskiego hubu dystrybuującego paliwa w Dębogórzu, koncentracja na budowie rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia i programie Megainwestycje – tak w skrócie będzie wyglądał 2021 rok w PERN. Firma przedstawi również nową strategię do 2024 roku, która będzie odpowiedzią na wyzwania szybko zmieniającego się otoczenia, w tym zmiany dotyczące surowców energetycznych i alternatywnych źródeł energii.
08.01.2021

Brexit może być szansą dla polskich przedsiębiorców

Do końca okresu przejściowego, po którym brexit stanie się faktem, zostały tylko dwa dni. Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną, a firmy prowadzące wymianę handlową z tamtejszym rynkiem od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe zasady. Część branż, ze względu na spodziewane komplikacje formalnoprawne, zaczęła szukać alternatywnych kierunków.
30.12.2020

Aegean Shipping zamawia kolejny ekologiczny tankowiec Aframax

Grecki armator Aegean Shipping Management skorzystał z opcji budowy trzeciego tankowca Aframax w Chinach.
28.12.2020

Wodowanie i chrzest ORP Mewa i H-13 Przemko

17 grudnia 2020 na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. uroczyście zwodowano oraz ochrzczono niszczyciel min ORP Mewa oraz holownik H-13 Przemko. Tym samym rozpocznie się etap wyposażania jednostek w urządzenia i systemy okrętowe.
17.12.2020

Zofia Maria Paryła nową prezes Grupy Lotos

Rada Nadzorcza powołała Zofię Marię Paryłę na stanowisko prezesa Zarządu Grupy Lotos - podała w poniedziałek spółka w komunikacie. Od połowy listopada pełniła ona obowiązki prezesa spółki.
07.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Zawieszenie certyfikatu MSC dla połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego oraz błękitka

Certyfikaty MSC dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzia atlantycko-skandynawskiego i błękitka zostaną zawieszone 30 grudnia 2020 r. Informacja ta została ogłoszona 30 listopada br. przez niezależne jednostki certyfikujące. Śledzie atlantycko-skandynawskie i błękitki złowione po 29 grudnia 2020 r. nie mogą być sprzedawane z certyfikatem MSC ani opatrzone niebieskim znakiem MSC. Zawieszenie dotyczy ośmiu certyfikatów obejmujących rybołówstwa z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Rosji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wielkiej
03.12.2020

PRS wystawia certyfikaty na statki w wersji elektronicznej

Polski Rejestr Statków S.A. (PRS) rozpoczyna wystawianie dokumentów elektronicznych dla klasyfikowanych przez towarzystwo statków. W pierwszym etapie nowa usługa obejmie certyfikaty dla statków morskich i małych statków morskich.
25.11.2020

Amerykańska Izba Reprezentantów i Senat porozumiały się ws. sankcji wobec Nord Stream 2

Między Izbą Reprezentantów a Senatem doszło do porozumienia w sprawie rozszerzenia sankcji dot. Nord Stream 2 w ustawie o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021. Jej zapisy zakładają, że sankcje obejmować będą także ubezpieczycieli.
12.11.2020

Amerykańscy kongresmeni apelują o sankcje na Nord Stream 2

Grupa amerykańskich kongresmenów z partii Republikańskiej i Demokratycznej zaapelowała do szefów swoich klubów w Kongresie o zawarcie sankcji na Nord Stream 2 w ustawie o wydatkach obronnych (NDAA) na rok podatkowy 2021.
29.10.2020

Grupa Fracht wzmacnia obecność w Ameryce Północnej i uruchamia nowy oddział w Kanadzie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia obecność na północnoamerykańskim rynku usług TSL. Firma rozbudowuje zespół i uruchamia kolejny, drugi już oddział w Kanadzie. To dobra wiadomość dla polskiej spółki Fracht, której jedną ze specjalności usług jest organizacja transportów różnych grup ładunków do Ameryki Północnej.
22.10.2020

Departament Stanu USA poszerzył sankcje na Nord Stream 2

Departament Stanu USA opublikował dziś nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na będący w budowie gazociąg Nord Stream 2. Obejmować mają także podmioty, które pomagałyby sprzętowo lub finansowo statkom układającym rurociąg.
20.10.2020

Andrzej Klimek dołączył do zespołu Fracht FWO Polska

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia na dynamiczny rozwój usług na polskim rynku oraz sukcesywnie wzmacnia i rozbudowuje zespół. Z początkiem października do Fracht FWO dołączył Andrzej Klimek, obejmując stanowisko dyrektora ds. rozwoju biznesu.
13.10.2020

Otwarcie nowej stacji sprzętu przeciwpożarowego GRIFFIN

We wrześniu 2020 firma GRIFFIN GROUP MARINE otworzyła nową stację serwisową sprzętu i systemów przeciwpożarowych, rozszerzając tym samym wachlarz oferowanych do tej pory usług.
07.10.2020

Brak porozumienia ws. kwot połowowych śledzia grozi utratą certyfikatu MSC

Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. Jest to efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
06.10.2020

Ślubowanie klasy mundurowej LO z Rzepina [foto]

W piątek, 2 października, przed okrętem – muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste ślubowanie kadetów pierwszego rocznika klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Rzepinie.
05.10.2020

FROG: Specjalistyczne prace podwodne w ekstremalnych warunkach (wideo)

Firma FROG to efekt wspólnej pasji sześciu znajomych z Elbląga. Każdy z nich zdobył wieloletnie doświadczenie jako nurek zawodowy, wszyscy są również kierownikami prac podwodnych. W swojej codziennej pracy stawiają na profesjonalizm, bo w tej pracy błąd może kosztować zdrowie, a nawet życie!
04.10.2020

Sezon grzybowy także w logistyce - Fracht FWO dostarcza kilka ton świeżych kurek do USA

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, rozwija usługi lotnicze w zakresie transportów drobnicowych i specjalnych. Firma realizuje dostawy różnych grup towarów, w tym artykułów spożywczych wymagających odpowiednich warunków transportu. We wrześniu specjaliści z Działu Spedycji Lotniczej zorganizowali specjalny transport lotniczy, dostarczając do Stanów Zjednoczonych kilka ton świeżych grzybów.
30.09.2020

Rurociągi przesyłające ścieki do „Czajki” zbudowane z nieodpowiednich materiałów (wywiad z ekspertem)

Rurociągi przesyłające ścieki pod dnem Wisły do oczyszczalni „Czajka” zostały zbudowane z nieodpowiedniego materiału. Awaria była wręcz nieuchronna. Warszawa potrzebuje kolejnej oczyszczalni, a żadne sterowanie nie zda egzaminu dopóki nie zostanie zapewniona odpowiednia możliwość oczyszczania ścieków i przepustowość kanalizacji – mówi w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
18.09.2020

Trump: Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył dziś, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 roku "nikt nie słyszał o Nord Stream 2".
07.09.2020

Kolejne zmiany w rejestracji jachtów

Od 1 sierpnia 2020 r. obowiązuje nowa Ustawa o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Obserwując kształtowanie się ustawy w praktyce warto omówić kilka istotnych zmian, z którymi spotkają się właściciele jachtów zamierzający skorzystać z polskich rejestrów.
07.08.2020

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.
07.08.2020

Podpisano umowę na zadanie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły

W czwartek, w siedzibie Wód Polskich w Szczecinie podpisano umowę na jedno z zadań w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Mowa o bagrowaniu przekopu Klucz-Ustowo.
17.07.2020

Dzięki realizacji tego zadania Wody Polskie ochronią mieszkańców przed powodzią

W czwartek w siedzibie Wód Polskich w Szczecinie podpisano umowę na jedno z zadań w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Mowa o bagrowaniu przekopu Klucz – Ustowo. Na podstawie Kontraktu Wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót obejmujących prace pogłębiarskie na torze wodnym Przekop Klucz-Ustowo wraz z odkładem urobku na polu refulacyjnym. Zadanie ma wiele zalet – zaczynając od lepszej ochrony przeciwpowodziowej kończąc na poprawie ruchu żeglugowego zarówno dla jednostek takich jak lodołamacze, a
17.07.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Szkoły przyjazne wodzie - certyfikaty przyznane

Program Edukacyjny Wód Polskich pt. „Aktywni Błękitni, szkołą przyjazna wodzie” został zakończony uroczyście w piątek 19 czerwca br.
22.06.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

Audyt sieci teleinformatycznych skuteczną receptą na zachowanie bezpieczeństwa danych

Jeszcze nie tak dawno, cyberbezpieczeństwo kojarzyło się z filmami szpiegowskimi i bliżej nieokreśloną przyszłością. Dziś, co raz częściej słyszymy jednak, że jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt swojej działalności, to mogą narazić się zarówno na straty finansowe jak i wizerunkowe. W niniejszym artykule, przyjrzymy się audytom bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, dzięki którym, firmy skutecznie zapobiegają niepożądanym działaniom hakerów.
18.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

PKN Orlen chce zwiększyć cykle obiegu wody i zmniejszyć jej pobór

PKN Orlen prowadzi prace nad zwiększeniem cykli obiegu w blokach wodnych w zakładzie głównym w Płocku (Mazowieckie). Zapotrzebowanie na całkowity pobór wody może spaść tam nawet o ok. 10 proc. – informuje w majowym wydaniu „GO!”, wewnętrzny magazyn Grupy Orlen.
29.05.2020

BIMCO: 1. światowy standard ws. czyszczenia kadłuba jest niezbędny

Aby w przyszłości czyszczenie kadłuba mogło być przeprowadzane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska, niezbędny jest ogólny, globalny standard - uważa BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie żeglugowe.
27.05.2020

Uzyskaj numer POL na żagiel deski windsurfingowej

Od 2 czerwca Polski Związek Żeglarski wdraża proces uzyskania numeru na żagiel deski windsurfingowej (Numery POL Windsurfing) za pośrednictwem systemu ebiuro.pya.org.pl.
26.05.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

Singapur: Pierwsze dostawy przesyłek na statki za pomocą dronów

Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w azjatyckim mieście-państwie takie loty są jednak możliwe wyłącznie nad wodą.
03.05.2020

Lotos: Najefektywniej, jak to tylko możliwe

Rafineria Grupy LOTOS zużywa 3 razy więcej energii niż system ciepłowniczy całego Gdańska. To dużo i mało, bo zakład LOTOSU należy do najbardziej efektywnych energetycznie na świecie. Mimo to koncern cały czas podejmuje kolejne kroki związane z optymalizacją kosztów energii. Jak wynika z obliczeń ekspertów, przełoży się to na dalsze wielomilionowe oszczędności oraz przyczyni do poprawy środowiska.
27.04.2020

COVID-19 - Wytyczne IMO dotyczące opóźnienia dostawy statku

Z powodu problemów wynikających z pandemii COVID-19, dnia 3 kwietnia 2020 r. Międzynarodowa Organizacja Morska („IMO”), wydała w ramach okólnika nr. 4204/Add. 7 Wytyczne odnoszące się do nieprzewidzianych opóźnień w budowach i dostawach statków. Wytyczne są skierowane do wszystkich państw członkowskich IMO, organizacji międzyrządowych i pozarządowych posiadających status doradczy w ramach IMO i są szczególnie istotne dla armatorów, stoczniowców, inspektorów, inżynierów serwisowych, a także dostawców sprzętu.
24.04.2020

Przedsiębiorcy zainteresowani przemysłem stoczniowym w Polsce

W okresie ostatnich kilku lat w polskim przemyśle okrętowym sukcesywnie powstawały nowe firmy. Obserwowana dynamika wzrostu jest imponująca i może świadczyć o rosnącym zaufaniu przedsiębiorców do tej branży.
07.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa (wideo)

20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.
31.03.2020

Umowa o budowę statku a instytucja „siły wyższej” w prawie angielskim

System prawa angielskiego (common law) przyjmuje, iż umowa o budowę statku („shipbuilding contract”) jest uznawana, w ujęciu kontraktowym, za umowę sprzedaży (nie zaś na przykład za umowę zlecenia czy umowę o dzieło jak by to miało miejsce w wielu porządkach prawa kontynentalnego). Dlatego też, między innymi, często strony umowy określane są jako „sprzedający” („Seller”) – w tym przypadku stocznia - oraz „kupujący” („Buyer”) – w tym przypadku armator/strona zamawiająca budowę statku].
27.03.2020

Rozwój zdalnych technik inspekcyjnych w dobie pandemii koronawirusa

Ze względu na to, iż przemysł morski również dostosowuje się do wszelakich restrykcji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, coraz większą popularność zyskują zdalne inspekcje statków wykonywane przez towarzystwa klasyfikacyjne. Mimo że jeszcze niedawno branża stosunkowo wolno wdrażała te nowatorskie rozwiązania - teraz ich rozwój przyspieszył a opłacalność wzrosła.
26.03.2020

Serwisowe S.O.S czyli szybka reakcja, dobra organizacja i solidna robota

O tym, że działają trochę jak pogotowie i o tym, jak odnieść sukces na rynku usług serwisowych w branży morskiej, rozmawiamy z Radosławem Gawlikiem, członkiem zarządu Enamor sp. z o.o., firmy, która od lat oferuje prace instalacyjne, uruchomieniowe i naprawcze.
19.03.2020

Donald Trump nie podpisze umowy handlowej z Indiami

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że podczas wizyty w Indiach 24-25 lutego nie podpisze nowej umowy handlowej z rządem tego kraju. Przeszkodą może być brak zgody Delhi na zakup od Waszyngtonu tarczy antyrakietowej. Wojna handlowa między USA i Indiami trwa od 2018 roku.
19.02.2020

Port Gdynia Laureatem Ogólnopolskiego Programu Firma Roku 2019

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA, otrzymał tytuł FIRMA ROKU 2019. Jest to szczególnie ważne dla Portu Gdynia albowiem jednym z kryteriów weryfikacji jest sposób zarządzania Spółką oraz osiągane wyniki.
06.02.2020

Studentki z Shanghai Maritime University w UMG

Od 1 października 2019 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni przebywały cztery studentki z wymiany z Shanghai Maritime University po raz pierwszy w historii współpracy obu uczelni. W semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 podjęły jednosemestralne studia na Wydziale Elektrycznym i na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.
05.02.2020

Epidemia koronawirusa opóźnia instalację skruberów w Chinach

Firmy żeglugowe mogą napotkać opóźnienia w dostawie statków wyposażonych w sprzęt do filtrowania spalin ze względu na wybuch epidemii wirusa w Chinach.
02.02.2020

BGK: Po brexicie możliwe mocne ograniczenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii

Po Brexicie możemy spodziewać się mocnego ograniczenia polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii, do której trafia ok. 8 proc. naszych towarów i usług - wskazują eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego. Wymianę handlową mogą ograniczać m.in. kontrole celne, sanitarne, fitosanitarne.
20.01.2020

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1995 r. Organizuje szkolenia w zakresie STCW dla osób, które chcą pierwszy raz podjąć pracę na statkach oraz dla doświadczonych marynarzy, pragnących podnieść swoje kwalifikacje, zarówno dla zgłoszeń indywidualnych oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
26.11.2019

70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Swoje siedemdziesięciolecie święci w tym roku Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Niedawna Gala 70-lecia klubu odbyła się w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.11.2019

Ustawa dot. zakazu importu kopciuchów weszła w życie

Zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy prawa ochrony środowiska, które wprowadzają zakaz importu do Polski kopciuchów. Nowe prawo wprowadza ponadto kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych.
23.11.2019

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.
20.11.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.