Senacka komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzającą systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
Senacka komisja infrastruktury wydała jednogłośnie pozytywną opinię do nowelizacji ustawy. Wcześniej komisja również jednogłośnie przyjęła dwie poprawki zaproponowane przez biuro legislacyjne i zaakceptowane przez stronę rządową precyzujące i ujednolicające terminologię dotyczącą wydawania certyfikatów.
Ustawa wprowadza system certyfikacji odpowiednich wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem. Przepisy regulują zakres wymagań koniecznych do otrzymania odpowiednich certyfikatów.
System ma być analogiczny do powszechnych systemów nadzoru państw nad eksploatacją statków i platform wiertnicznych.
Zgodnie z ustawą morską farma wiatrowa oraz zespół urządzeń służący do wyprowadzania mocy będą musiały uzyskać certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań. Certyfikat zgodności projektowej ma być wydawany przed rozpoczęciem budowy, certyfikat dopuszczenia do eksploatacji - po zakończeniu budowy, a w fazie działania certyfikat bezpieczeństwa eksploatacji odnawiany raz na pięć lat.
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler