• <
mewo_2022

Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

gm

28.06.2022 17:01 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Senacka komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzającą systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.

Senacka komisja infrastruktury wydała jednogłośnie pozytywną opinię do nowelizacji ustawy. Wcześniej komisja również jednogłośnie przyjęła dwie poprawki zaproponowane przez biuro legislacyjne i zaakceptowane przez stronę rządową precyzujące i ujednolicające terminologię dotyczącą wydawania certyfikatów.

Ustawa wprowadza system certyfikacji odpowiednich wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem. Przepisy regulują zakres wymagań koniecznych do otrzymania odpowiednich certyfikatów.

System ma być analogiczny do powszechnych systemów nadzoru państw nad eksploatacją statków i platform wiertnicznych.

Zgodnie z ustawą morską farma wiatrowa oraz zespół urządzeń służący do wyprowadzania mocy będą musiały uzyskać certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań. Certyfikat zgodności projektowej ma być wydawany przed rozpoczęciem budowy, certyfikat dopuszczenia do eksploatacji - po zakończeniu budowy, a w fazie działania certyfikat bezpieczeństwa eksploatacji odnawiany raz na pięć lat.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.