• <

Wynik wyszukiwania - " orkan" - Wiadomości

Przepis na "Murenę"? Remontowa Marine Design & Consulting pokazuje swój koncept korwety

Podczas Defence24 Days, w panelu poświęconym modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, niemałe poruszenie wywołała informacja, że morski rodzaj sił zbrojnych planuje pozyskanie korwet "Murena". To oznacza kolejne przedsięwzięcie związane z budową okrętów bojowych i nie brakuje koncepcji na to, jak miałyby wyglądać, mimo dużego sceptycyzmu specjalistów co do wracania do tego programu. Pojawiają się również koncepty, a swój przedstawiło biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z Gdańska.
10.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

Agencja Uzbrojenia kupuje radiostacje dla okrętów. Kontrakt zawarty

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu kontraktu z Rohde & Schwarz na dostawę 11 radiostacji HF M3SR serii 4100 w wersji okrętowej. Sprzęt ten znajdzie się w wyposażeniu okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
12.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

W gdyńskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine), FGS Ludwigshafen am Rhein (F 295), wykonujący zadania na Morzu Bałtyckim. Należy on do nowoczesnej serii korwet, przeznaczonej do szerokiego spektrum zadań. Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku załogi i uzupełnienia zapasów na jednostce.
19.01.2024

Do Wielkiej Brytanii przypłynęli pierwsi w tym roku nielegalni imigranci - po 27 dniach przerwy

Pierwsi od początku tego roku nielegalni imigranci przedostali się w sobotę rano do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Tym samym skończył się najdłuższy od ponad pięciu lat, trwający 27 kolejnych dni okres, w którym nie zarejestrowano ani jednej łodzi z migrantami.
13.01.2024

Do Wielkiej Brytanii od 25 dni nie przypłynęła żadna łódź z nielegalnymi imigrantami - to najdłuższy okres od 2020 roku

Przez ostatnie 25 dni do Wielkiej Brytanii nie przypłynęła przez kanał La Manche ani jedna łódź z nielegalnymi imigrantami, co jest najdłuższym takim okresem od przełomu lutego i marca 2020 roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa spraw wewnętrznych.
11.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Wielka Brytania. Zakłócenia w transporcie z powodu przechodzącego orkanu Pia

Przechodzący w czwartek przez Wyspy Brytyjskie orkan Pia powoduje poważne zakłócenia w transporcie lotniczym, kolejowym i drogowym. Odwołano m.in. kilkadziesiąt lotów na trasach krajowych i europejskich.
21.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Podsumowanie programu edukacyjnego „Kariera z wiatrem” w Szczecinie

Ocean Winds, spółka działająca w obszarze morskich farm wiatrowych i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów szkół średnich w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w Szczecinie jest między innymi młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana – właśnie zakończył się cykl edukacyjny dla klasy techników OZE.
19.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Osiem lodołamaczy będzie chronić Wisłę w rejonie Płocka do Włocławka przed lodowymi zatorami

W nadchodzącym sezonie zimowym do ochrony przeciwpowodziowej Zbiornika Włocławskiego wyznaczono osiem lodołamaczy. Stacjonując w porcie przy włocławskiej zaporze będą one w gotowości do rozpoczęcia lodołamania od 1 grudnia tego roku do 30 marca przyszłego roku.
29.11.2023

Pogorszenie sytuacji powodziowej we Francji po przejściu orkanu Ciaran

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran. Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.
09.11.2023

Francja dalej walczy ze skutkami przejścia orkanów Ciaran i Domigos

Po przejściu orkanów Ciaran i Domigos w departamencie Pas-de-Calais na północy Francji doszło do powodzi po wylaniu rzek Aa i Liane - informują we wtorek media. Władze zmobilizowały 1500 strażaków, rannych zostało 7 osób, a w 36 gminach zamknięto szkoły i ograniczono transport publiczny.
07.11.2023

Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

Do 16 wzrosła w piątek liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran w Europie; jego przejście zakłóciło też transport na zachodzie kontynentu.
03.11.2023

Woda zalała stare miasto w Kotorze

Czarnogórę nawiedził w piątek orkan o sile osiągającej do 200 km na godzinę, w którego efekcie zalane zostało m.in. wejście do starego miasta w Kotorze - podał portal "Vijesti".
03.11.2023

Francja. 2 ofiary śmiertelne i 47 rannych w wyniku orkanu Ciaran

Premier Elisabeth Borne poinformowała w piątek w Caen o dwóch ofiarach śmiertelnych i 47 rannych z powodu orkanu Ciaran we Francji.
03.11.2023

Fregaty programu "Miecznik" z systemem dowodzenia i zarządzania walką Tacticos od firmy Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu dowodzenia i zarządzania walką Tacticos wraz z wybranymi sensorami, które znajdą się w wyposażeniu wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", które wejdą w skład polskiej Marynarki Wojennej.
05.10.2023

Okrętowa Grupa Zadaniowa idzie w morze. Pokaz zdolności polskich marynarzy

Wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów siły morskie wyruszyły celem przeprowadzenia ćwiczeń wraz z sojusznikami z NATO. Celem tego typu przedsięwzięć jest sprawdzenie oraz utrwalanie zdolności załóg okrętów podczas wykonywania zadań na morzu.
03.10.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

W Gdyni i Świnoujściu odbyły się pikniki wojskowe w ramach Święta Marynarki Wojennej [GALERIA]

W ostatni weekend czerwca marynarze obchodzili jak co roku swoje święto, związane z trwającymi Dniami Morza. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową. Nie zabrakło też wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów.
26.06.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Rosja wykorzystuje kanały żeglugowe, aby przemieszczać okręty na akweny morskie

W stoczni znajdującej się w rosyjskim Zielonodolsku zwodowano i wyposażono mały okręt rakietowy proj. 21631, który ma odbyć próby morskie na Morzu Bałtyckim. Sztuczka polega na tym, że jednostkę powstała w mieście, które znajduje się setki kilometrów od morza, do którego dostanie się przepływając Wołgę.
16.06.2023

Niemiecki okręt FGS Erfurt wszedł do Portu Gdynia

Przed południem do gdyńskiego portu weszła korweta typu Braunschweig FGS Erfurt (F 262), wchodząca w skład Deutsche Marine. Krótki pobyt ma zostać wykorzystany przez załogę do odpoczynku oraz uzupełnienia zapasów.
09.06.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.
26.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

52. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej obchodził dziś swoją 52. rocznicę utworzenia. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową na wchodzących w jej skład okrętach, a także odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy flotylli oraz zaproszonych gości.
10.03.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

Orkany do modernizacji

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.
07.11.2022

Około 200 jednostek przeprawiło się Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

Blisko 200 jednostek skorzystało przez tydzień z przeprawy na Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Więcej przejść przez śluzę Port Nowy Świat odnotowuje w weekendy - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
26.09.2022

Żaryn: rosyjska propaganda powraca do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej

Rosyjskie ośrodki propagandowe powracają do krytyki przekopu Mierzei Wiślanej. Władze Kaliningradu wyraziły obawy, co do stanu ekologii Zatoki Kaliningradzkiej, na który wpływ ma mieć przekop - podkreślił pełnomocnik ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.
21.09.2022

Mierzeja Wiślana. Przez śluzę portu Nowy Świat przeprawiło się 95 jednostek

95 jednostek przeprawiło się w niedzielę przez śluzę portu Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Statki podpływały też do portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i portu od Zalewu Wiślanego bez zamiaru przeprawy - poinformował w poniedziałek Urząd Morski w Gdyni.
19.09.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy

22 czerwca w Warszawie, już po raz siódmy odbyła się konferencja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jednodniowa konferencja poświęcona wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego zgromadziła wielu ekspertów, decydentów oraz uczestników. Gospo
27.06.2022

Herbert w dziewiczej podróży wpływa na Bałtyk – nowy rozdział w ofercie Chipolbroku

Nowy nabytek Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego – 62-tysięcznik m/v Herbert w swoim dziewiczym rejsie pojawił się kilka dni temu na Morzu Bałtyckim. Statek jednak nie zawinie do żadnego z polskich portów, ale prowadził wyładunek w portach Szwecji. Stąd w swoją kolejną podróż uda się do Hiszpanii, a następnie powróci tradycyjną trasą przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski i dalej finalnie do Chin.
15.05.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

Orkan Eunice nadciąga nad Wyspy, w piątek rzadko używany czerwony alert

Rzadko używany, czerwony alert w związku z nadciągającym nad Wyspy Brytyjskie orkanem Eunice wydał na piątek dla południowo-zachodniej Anglii i południowej Walii brytyjski urząd meteorologiczny Met Office.
17.02.2022

Plaża w Orłowie znika na naszych oczach. Dlaczego i co można z tym zrobić? [ZDJĘCIA]

Okres sztormowy nie oszczędza polskiego wybrzeża. Z roku na rok coraz gorzej sytuacja wygląda na plaży w Orłowie w Gdyni. Niż Nadia i związany z nim orkan Malik spowodował, że morze pochłonęło kolejne fragmenty gdyńskiej plaży.
08.02.2022

Kapitanat Portu Ustka wyłączył z eksploatacji falochron wschodni i zachodni

Kapitanat Portu Ustka decyzją z wtorku wyłączył z eksploatacji falochron wschodni i zachodni – poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Ustce Eliza Mordal.
01.02.2022

Trwa akcja ratunkowa opuszczonego masowca u wybrzeży Holandii [WIDEO]

Holenderska straż przybrzeżna próbuje odholować dryfujący masowiec, który wcześniej zderzył się z tankowcem z ropą lub chemikaliami u wybrzeży IJmuiden w Holandii. Masowiec Julietta D dryfuje zaledwie kilka mil od wybrzeża.
31.01.2022

Zderzenie statków w pobliżu Amsterdamu

Do zderzenia pełnomorskiego statku z tankowcem doszło w poniedziałek u wybrzeży Ijmuiden niedaleko Amsterdamu. Na pokład jednostki o nazwie Julietta D. wdarła się woda. Uratowano wszystkich członków załogi, jednak statek dryfuje u wybrzeży Holandii.
31.01.2022

[WIDEO] Sztorm uszkodził falochron w Ustce

W weekend podczas sztormu uszkodzeniu uległ fragment falochronu w Ustce.
31.01.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Sześć lodołamaczy zabezpieczy Zbiornik Włocławski

Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą tam 15 marca 2022 r.
18.11.2021

Szczecin. Chrzest lodołamaczy Ocelot i Tarpan

W czwartek (4 listopada) w Szczecinie odbył się tradycyjny chrzest lodołamaczy Ocelot i Tarpan. Nowe jednostki będą służyć we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt budowy wyniósł ponad 30 mln zł.
04.11.2021

Orkany dostaną nowe silniki

Na przełomie 2021 i 2022 roku ma rozpocząć się remont należących trzech polskich okrętów rakietowych projektu 660M typu Orkan. ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom otrzymają m.in. nowe silniki.
27.10.2021

ORP Orkan i ORP Piorun ćwiczyły w Szwecji

ORP Orkan i ORP Piorun wzięły udział w ćwiczeniach na morskim poligonie rakietowym w Szwecji. W okolicy Härnösand załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie pociskami RBS 15 Mk3.
08.09.2021

Fregata dla Polski nie będzie taka sama jak jednostki zbudowane dla innych odbiorców

Wykonawca w programie fregaty Miecznik zostanie wybrany spośród oferentów z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii; nie oznacza to, że platformą dla Polski będzie jedna ze znanych konstrukcji z tych państw – zapowiada Inspektorat Uzbrojenia.
14.08.2021

Szkolenia 3. Flotylli Okrętów. Wszystko po to by na morzu było bezpiecznie

Drugi tydzień maja upłynął pod znakiem intensywnego szkolenia morskiego jednostek 3. Flotylli Okrętów. Załogi okrętów, zaliczały zadanie programowe O-2, realizowały zadania ogniowe, a także zabezpieczały szkolenie ogniowe 7. Brygady Obrony Wybrzeża.
14.05.2021

Zadania ogniowe na morzu

We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
29.04.2021

Szkolenie na morzu

Od poniedziałku, 22 marca, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Grom. Jednostki doskonaliły procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, z którymi załogi mogą się spotkać podczas realizacji zadań na morzu.
29.03.2021

Ćwiczenia załadunku rakiet

W czwartek, 4 marca, w gdyńskim porcie wojennym odbył się trening rozładunku i załadunku rakiet przeciwokrętowych RBS-15 Mk3, na okręty rakietowe typu Orkan.
05.03.2021

Odnaleziono ciało podoficera, który wypadł za burtę ORP Orkan

Odnaleziono ciało podoficera, który wypadł za burtę ORP Orkan. Śledztwo w tej sprawie rozpocznie Dział ds. Wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni.
11.02.2021

Członek załogi ORP Orkan wypadł za burtę. Trwają poszukiwania

Trwa akcja poszukiwawcza marynarza ORP Orkan, który wypadł za burtę. W działania zaangażowano siły Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Marynarki Wojennej, straży granicznej i straży pożarnej, której dwa zastępy, od godz. 2.30 przeszukiwały plaże od Sopotu do Gdyni.
10.02.2021

Lodołamacze przerwały pracę w środkowym biegu Wisły - sytuacja na rzece stabilna

Lodołamacze Wód Polskich, które od połowy ubiegłego tygodnia pracowały w środkowym biegu Wisły, w tym w rejonie Płocka (Mazowieckie), przerwały pracę z powodu niskich temperatur. W Kępie Polskiej, gdzie wcześniej przepływ wody blokował śryż lodowy, Wisła utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego.
01.02.2021

Lodołamacze nadal pracują na Wiśle w rejonie Nowego Duninowa pod Płockiem

Lodołamacze Wód Polskich pracują w sobotę na Wiśle, w środkowym jej biegu, na wysokości Nowej Wsi w gminie Nowy Duninów pod Płockiem (Mazowieckie), gdzie zalega pokrywa śryżowo-lodowa. W Kępie Polskiej i w Płocku rzeka utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych.
30.01.2021

Z uwagi na przybór Wisły alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów - lodołamacze dotarły do Płocka

W związku z przyborem Wisły w Kępie Polskiej (Mazowieckie) spowodowanym nagromadzonym tam śryżem lodowym, który utrudnia swobodny przepływ wody, w środę ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w gminie Bodzanów. Lodołamacze wysłane do akcji z Włocławka dopłynęły do Płocka.
27.01.2021

Wisła w rejonie Kępy Polskiej przekroczyła stan alarmowy - do akcji ruszyły lodołamacze

Wisła w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) o 11 cm przekroczyła w środę stan alarmowy. Powodem przyboru wody jest nagromadzony śryż lodowy, który blokuje jej spływanie. Do akcji wyruszyło 6 lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki.
27.01.2021

Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę

Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, któ
27.01.2021

W Kępie Polskiej utrudniony przepływ wody na Wiśle - lodołamacze w stanie gotowości

Na Wiśle w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie) śryż lodowy, tj. początkowa postać lodu, nadal blokuje swobodny przepływ wody. Poziom rzeki przekracza tam znacznie stan ostrzegawczy, ale wciąż utrzymuje się poniżej stanu alarmowego. W związku z tą sytuacją, Wody Polskie zdecydowały o postawieniu lodołamaczy w stan gotowości.
26.01.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

Dwa nowe lodołamacze wzmocniły włocławską flotę

Dwa nowe lodołamacze - Orkan i Sokół - wzmocniły włocławską flotę. W czwartek odbyła się prezentacja jednostek służących do walki z lodem na rzekach. Ich budowa kosztowała ponad 37 mln zł.
21.01.2021

Zmiany kadrowe w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych

W piątek, 8 stycznia br., w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Nowym dowódcą jednostki został komandor Radosław Hurbańczuk.
08.01.2021

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

Środkowy bieg Wisły od Płocka do Włocławska zabezpieczać będzie 6 lodołamaczy

Od 1 grudnia przy tamie we Włocławku będzie stacjonowało sześć lodołamaczy: Orkan, Jaguar, Niedźwiedź, Lew, Sokół i Bawół. W razie potrzeby będą one kruszyły lód na Zbiorniku Włocławskim w środkowym biegu Wisły, płynąc w kierunku Płocka. Jednostki będą pozostawały w gotowości do 15 marca 2021 r.
30.11.2020

Lodołamacze Orkan i Sokół dotarły do Włocławka

Nowoczesne lodołamacze Orkan i Sokół dotarły do miejsca docelowego swojej wodnej podróży, czyli zapory we Włocławku. Jednostki pokonały ponad 1500 km drogą wodną: 756 km Odrą, 522 km Morzem Bałtyckim i 260 km Wisłą.
14.10.2020

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy! [foto]

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszy
26.06.2020

Głos założyciela Rady Budowy Okrętów w sprawie stanowiska Polskiego Lobby Przemysłowego dot. finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP

W związku z ogłoszonym niedawno na naszych łamach stanowiskiem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, otrzymujemy coraz więcej głosów poparcia dla PLP. Swoją opinią na ten temat podzielił założyciel Rady Budowy Okrętów, inż. Sylwester Pietrzak, którego apel prezentujemy.
16.06.2020

„Adam Asnyk” - statek Chipolbroku przywozi kolejny ładunek elementów wież wiatrowych (foto, wideo)

25 maja do gdyńskiego portu zawitał „Adam Asnyk” - wielozadaniowy statek Polsko Chińskiego Towarzystwa Okrętowego „Chipolbrok”, który przywiózł kolejną partię elementów wież wiatrowych. Główna operacja wyładunkowa została przeprowadzona przy nabrzeżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w ciągu zaledwie jednej doby, po czym jednostka została przeholowana na nabrzeże Rumuńskie celem przeprowadzenia dalszych operacji przeładunkowych. Wyjście statku z portu nastąpiło 27 maja późnym wieczorem tak, aby około północy minąć Hel i
01.06.2020

Anakonda 20 na morzu

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
01.06.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

Szkolenie ogniowe na morzu

Od poniedziałku, 6 kwietnia, na wodach Bałtyku Południowego operuje okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka wykonuje zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia artyleryjskiego, a także doskonali procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, do których może dojść podczas działań pojedynczego okrętu na morzu.
09.04.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

Wędkarze na Bałtyku potrzebowali pomocy SARu

W piątek rano Kapitanat Portu w Ustce i Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni otrzymały zgłoszenie o uszkodzonym wale napędowym jednostki wędkarskiej Hunter. Statek dryfował bez napędu
20.12.2019

ORP Ślązak od środka, czyli części składowe Systemu Dowodzenia, najnowocześniejszego okrętu Marynarki Wojennej RP

Rok 2019 jest przełomowy dla Marynarki Wojennej. W dniu 28 listopada, czyli w rocznicę jej powstania, odbędzie się podniesienie bandery na zbudowanym dla niej okręcie patrolowym ORP Ślązak. Przy tej okazji, warto zwrócić uwagę na okrętowy System Dowodzenia, a konkretnie na jego części składowe, czyli Zintegrowany System Nawigacyjny i Zintegrowany System Łączności. Za dostawę wymienionych elementów, uruchomienie i zdanie w testach portowych i morskich odpowiedzialna była spółka Enamor.
28.11.2019

Szkolenie w Porcie Wojennym Gdynia: atak terrorystyczny na okręt

We wtorek, 29 października, w Porcie Wojennym Gdynia, z udziałem wojskowych i cywilnych służb interwencyjnych, odbyło się roczne szkolenie z pozorowanego naruszenia systemu ochrony.
29.10.2019

Sztandar dla Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia

W piątek, 11 października, odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru Regionalnemu Centrum Informatyki Gdynia. Uroczystość odbyła się, w asyście honorowej Marynarki Wojennej, na Skwerze Kościuszki w Gdyni przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica.
14.10.2019

Lodołamacze Orkan i Sokół są już na wodzie

Lodołamacze Orkan i Sokół już na wodzie. Nowo budowane jednostki dla Regionalenego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zostały zwodowane na przełomie lipca i sierpnia tego roku w stoczni Koźle w Kędzierzynie-Koźlu. Statki będą pracowały na Zbiorniku Włocławskim.
20.08.2019

Terroryści na promie Nova Star. Ćwiczenia antyterrorystyczne i ratownicze pod kryptonimem „KORSARZ-19” w Gdyni (foto, wideo)

Terroryści na promie Nova Star należącym do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jednostkę z rąk porywaczy odbiły w czwartek siły specjalne JW Formoza oraz BOA. Nikomu nic się nie stało, a cała akcja odbyła się w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych „KORSZARZ-19”, które w ramach obchodów Święta Morza 2019 zorganizował Urząd Morski w Gdyni.
28.06.2019

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
08.10.2018

Ustka: Czworo dzieci uratowanych, po tym jak dwa jachty wywróciły się na morzu

Czworo dzieci zostało uratowanych, po tym jak dwa jachty typu Optymist z nimi na pokładzie, wywróciły się na Bałtyku w Ustce. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem, gdy na Pomorze dotarło prognozowane załamanie pogody.
22.09.2018

Tragedia w Ustce. Dwie osoby utonęły w Bałtyku

Dwie osoby utonęły w Morzu Bałtyckim, trzecią udało się uratować – poinformowało radio RMF FM. Do tragedii doszło w Ustce około południa. Badane są okoliczności wypadku.
08.09.2018

Ekspert: Prognozy na przyszłość dla Ziemi są złe

Szacuje się, że co minutę na świecie wycinany jest las tropikalny o powierzchni boiska piłkarskiego, a tylko w Europie w ostatnich latach populacja owadów zapylających rośliny zmniejszyła się o 70 proc.; rokowania na przyszłość dla Ziemi są złe – mówi PAP dr Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
22.04.2018

Okrętowa Grupa Zadaniowa na morzu

W poniedziałek, 16 kwietnia okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły kolejne w tym roku manewry na Bałtyku, celem których jest doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenie operacji osłony transportu morskiego.
17.04.2018

Kormoran i Piorun na święto Centrum Operacji Morskich

ORP „Kormoran” oraz ORP „Piorun” otworzyły się dla zwiedzających przy Nabrzeżu Polskim w Gdyni! Nie lada atrakcję przygotowano w czwartek dla miłośników okrętów z okazji tegorocznego święta Centrum Operacji Morskich. Nie zabrakło też symbolicznego salutu armatniego z „Błyskawicy”, a pożegnania z honorami doczekał się kończący służbę zastępca dowódcy gdyńskiej jednostki.
06.04.2018

Żeglarskie pasje pięknie uchwycone. Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto

Na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie w piątek przyznane zostały nagrody VII edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. Nagroda główna trafiła w tym roku do Andrzeja Górskiego za zdjęcie „Mikołaj, rejs grudniowy na Zawiszy Czarnym, w technice mokrego kolodionu”. Do finału przeszło 30 pięknych, związanych z tematyką marynistyczną fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych.
14.03.2018

Brudziński: Program modernizacji służb mundurowych będzie kontynuowany

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział w Gorzowie Wlkp., że program modernizacji polskich służb mundurowych będzie kontynuowany. W poniedziałek szef MSWiA wziął udział w odprawie lubuskich służb.
12.02.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

SAR z nowym systemem łączności. Będzie bezpieczniej (foto, wideo)

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z nowym systemem łączności. TETRA, czyli bezpieczny standard łączności dla przemysłu i służb państwowych, wykorzystywany szczególnie w sytuacjach krytycznych, umożliwi skuteczniejsze przeprowadzanie akcji poszukiwawczych i ratowniczych na morzu. W Polsce operatorem systemu jest Energa, która we wtorek w Gdyni oficjalnie udostępniła go ratownikom morskim.
18.12.2017

Orkan Grzegorz odkrył kolejną militarną tajemnicę Helu (foto)

Kolejna militarna tajemnica Helu odkryta. Orkan Grzegorz, który pod koniec października przeszedł nad Polską, odsłonił tam kolejne bunkry. Budynki były do tej pory ukryte pod ziemią.
13.11.2017

Polska spółka Base Group zbuduje komponenty dla szwedzkich okrętów A26

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab ogłosiła podpisanie umowy z polską spółką Base Group na dostawę komponentów dla dwóch okrętów podwodnych A26 budowanych w stoczni w Karlskronie. Polska spółka Base Group specjalizująca się w wykonywaniu konstrukcji spawanych w całości wyprodukuje stalowe konstrukcje wraz z wyposażeniem, w których umiejscowione zostaną główne moduły napędowe szwedzkich okrętów.
10.11.2017

Orkan Xavier sieje spustoszenie w niemieckich portach

Przejście przez Północne Niemcy Orkanu Xavier 5 października zakłóciło działanie i spowodowało szkody w portach tego regionu.
07.10.2017

Srebrny jubileusz ORP Orkan

Należy do najszybszych i jednych z najlepiej uzbrojonych okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Z dumą kontynuuje tradycje polskich okrętowych sił rakietowych. Dzisiaj, 15 września, ORP Orkan obchodzi 25 lat służy pod biało-czerwoną banderą.
15.09.2017

Brytyjczycy znaleźli „złoty statek”. Kryje skarb wart miliony dolarów (wideo)

To dopiero cenne odkrycie. Brytyjscy poszukiwacze skarbów u wybrzeży Islandii natrafili na wrak frachtowca SS Minden. Ich zdaniem, w ładowniach kryje on „nazistowskie złoto”. Jego wartość szacowana jest na 130 milionów dolarów – poinformował brytyjski „The Sun”.
07.08.2017

Polskie jednostki w akcji ratowniczej

W okolicy 50 mil od Ustki trwa akcja poszukiwawcza prowadzona przez Duńczyków, w której biorą udział dwie polskie jednostki.
27.04.2017

Saab będzie serwisował pociski przeciwokrętowe Marynarki Wojennej

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab podpisała umowę z Komendą Portu Wojennego Gdynia na serwisowanie oraz zapewnienie wsparcia logistycznego dla kierowanych pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk3, będących na wyposażeniu Marynarki Wojennej.
20.04.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

Szwedzi zaprezentowali system dla polskich okrętów

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab zaprezentował w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni swój system rozpoznania radiolokacyjnego i walki elektronicznej (ESM/ELINT) SME-150.
29.03.2017

Trzy dekady w służbie

W środę, 15 marca, na pokładzie ORP Kaszub odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę.
15.03.2017

Nocny załadunek rakiet

Od poniedziałku, 6 marca, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej wydzielone siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów prowadzą manewry morskie. Jeden z epizodów ćwiczenia przewidywał nocny załadunek rakiet RBS-15 Mk3 na ORP Grom.
08.03.2017

Polska marynarka wojenna pamięta czasy PRL-u. Średni wiek okrętu to 33 lata

Polska marynarka często przez złośliwych jest określana "pływającym skansenem" i jest w tych słowach dużo prawdy. To fatalna sytuacji w momencie, gdy mówimy o resorcie odpowiedzialym za obrone kraju.
27.01.2017

Rok 2016 w grupie MARS Shipyards & Offshore: Setki remontów i nowe kontrakty

Przełom roku to okres, który standardowo jest czasem podsumowań i oceny dokonań zrealizowanych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Jak wyglądał rok 2016 w spółkach z grupy MARS Shipyards & Offshore? – Zapraszamy do lektury krótkiego przeglądu najciekawszych projektów.
10.01.2017

Okręty wróciły do portu

8 grudnia, w godzinach porannych, okręt rakietowy typu Orkan” z dywizjonu Okrętów Bojowych powrócił do macierzystego portu wojennego w Gdyni.
08.12.2016

Uzbrajanie ORP Grom

Dzisiaj, w środę 31 sierpnia, w gdyńskim porcie wojennym odbył się trening załadunku rakiet przeciwokrętowych RBS 15 Mk3, na ORP Grom. Są to jedne z najefektywniejszych na współczesnym polu walki środków przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych.
31.08.2016

Wsparcie akcji ratowniczych w strefie brzegowej

Śmigłowiec W-3RM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wspierał wczoraj po południu (niedziela, 7 sierpnia) dwie akcje ratownicze prowadzone w strefie brzegowej. W rejonie Ustki pomocy potrzebowali żeglarze z wywróconego katamaranu. W rejonie Łeby prowadzono poszukiwania zaginionej kilkunastoletniej dziewczynki.
08.08.2016

Uszkodzony jacht zholowany do usteckiego portu

Przez ponad 6 godzin ratownicy SAR z jednostki ORKAN, która na stałe stacjonuje w Ustce holowali na morzu uszkodzony jacht.
19.06.2016

Anakonda 16 - Załadunek uzbrojenia rakietowego

Od 7 czerwca wydzielone siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów prowadzą manewry morskie w ramach ćwiczenia Anakonda 16. Jeden z epizodów przewidywał załadunek rakiet RBS-15 Mk3 na okręt rakietowy ORP Grom.
16.06.2016

Nocny załadunek rakiet

Od poniedziałku, 11 kwietnia, wydzielone siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów prowadzą manewry morskie w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Jeden z epizodów przewidywał nocny załadunek rakiet RBS-15 Mk3 na ORP GROM.
13.04.2016

Nocny załadunek rakiet (wideo)

Od poniedziałku, 11 kwietnia, wydzielone siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów prowadzą manewry morskie w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Jeden z epizodów przewidywał nocny załadunek rakiet RBS-15 Mk3 na ORP GROM.
13.04.2016

Wizyta ambasadora Szwecji w 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 10 grudnia, wizytę w 3. Flotylli Okrętów złożyła ambasador Królestwa Szwecji Inga Eriksson - Fogh z małżonkiem. Towarzyszył jej Attaché tego kraju pułkownik Mats Andersson.
10.12.2015

Thales rozszerza swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro Waterfront Office w Gdyni

Thales kontynuuje strategię rozwoju w Polsce i zwiększa zaangażowanie w projekty morskie. Światowy lider technologiczny od lat realizuje projekty z sektora morskiego wspólnie z polskim przemysłem oraz partnerami naukowymi. Nowo otwarte biuro Thales w Gdyni pozwoli na wzmocnienie współpracy z Polską, m.in. w zakresie rozwoju i transferu technologii oraz usług serwisowych. Umożliwi także sprawne zarządzanie najważniejszymi projektami Thales, nie tylko w Polsce, ale także w tym regionie Europy.
08.12.2015

Wznowiono remont nabrzeża Pilotowego w Ustce

W ustecki porcie wznowiono remont nabrzeża Pilotowego. Roboty ruszyły po raz pierwszy od ponad roku.
01.12.2015

Nauta rozpoczyna remont okrętu ORP Piorun

Na początku października Komenda Portu Wojennego w Gdyni wybrała Nautę jako wykonawcę remontu małego okrętu rakietowego – ORP Piorun. W poniedziałek, 19 października jednostka przypłynęła do stoczni.
21.10.2015

Szkolenie oficerów Marynarki Wojennej RP z obsługi radaru Sea Giraffe AMB

W dniach 1-3 czerwca 2015 roku, w bazie Marynarki Wojennej RP w Gdyni, odbyło się szkolenie dla operatorów radarów Sea Giraffe AMB (SG AMB), prowadzone przez doświadczonych użytkowników - oficerów szwedzkiej marynarki wojennej. Szkolenie zainicjowane zostało przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i zrealizowane zgodnie z rekomendacjami użytkownika przez spółkę Saab, dostawcę radarów Sea Giraffe AMB dla okrętów klasy Orkan.
26.06.2015

Niemiecka Marynarka wojenna z powodzeniem przeprowadziła testowe odpalenie pocisku RBS15 Mk3

Niemiecka korweta Magdeburg z powodzeniem przeprowadziła odpalenie testowe pocisku RBS15 Mk3 podczas ćwiczeń odbywających się na wodach przybrzeżnych w zachodniej Szwecji. Testy odbyły się pod koniec kwietnia bieżącego roku.
12.06.2015

Saab przetestował pociski na polskim okręcie rakietowym typu Orkan

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności, wraz z polską Marynarką Wojenną przekazały do eksploatacji oraz przeprowadziły udany morski test akceptacyjny pocisków RBS15 Mk3 na pokładzie polskiego okrętu rakietowego typu Orkan. Działania te są częścią kontraktu spółki Saab podpisanego z Polską w 2006 r. dotyczącego dostawy pocisków RBS15 Mk3 oraz ich montażu na okrętach typu Orkan.
20.01.2015

DCT Gdańsk: Bezpieczeństwo to nasza największa wartość

15 przerw w operacjach rozładunkowo-załadunkowych – tyle razy terminal kontenerowy DCT Gdańsk musiał przerwać pracę wieczorem w piątek 12 grudnia oraz w sobotę 13 grudnia. Każdy, nawet najkrótszy przestój, to nie tylko straty finansowe, ale przede wszystkim opóźnienia w dostawie towarów, co w gorącym przedświątecznym okresie jest bardzo uciążliwe dla importerów i eksporterów. Powodem był orkan „Aleksandra”, którego siła zatrzymała 5 potężnych suwnic STS na łącznie 66 minut.
15.12.2014

Zakłócenia w ruchu promów w całej Europie. Winna Aleksandra

Obecna sytuacja pogodowa w Europie nie pozostaje bez wpływu na transport morski. Winowajczyni całego zamieszania to Aleksandra, jak nazwany został orkan odpowiedzialny za coraz większe szkody. O potędze tego żywiołu w największym stopniu będziemy mogli się przekonać w piątek i sobotę. Ale Aleksandra już teraz generuje potężne straty i miesza szyki firmom z branży transportowej.
12.12.2014

Manewry zakończone

Dzisiaj, 21 listopada, w godzinach porannych, okręty 3. Flotylli Okrętów, biorące udział w manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), powróciły do portu wojennego w Gdyni.
21.11.2014

MW - Manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej

W poniedziałek, 8 września rozpoczęły się ćwiczenia na morzu. Okręty różnych klas oraz lotnictwo morskie wykonuje zadania w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Są to głównie ćwiczenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są do kraju surowce i towary o znaczeniu strategicznym.
10.09.2014

Saab podpisał porozumienie dotyczące serwisowania radarów Sea Giraffe z polską firmą KenBIT

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności oraz jej polski partner KenBit podpisali kontrakt na serwisowanie radarów Sea Giraffe Agile Multi-Beam (AMB – wielofunkcyjne radary wielowiązkowe), wykorzystywanych na jednostkach Polskiej Marynarki Wojennej typu Orkan.
04.09.2014

MIR: transport stracił przez orkan Ksawery 55,6 mln zł

Na 55,6 mln zł resort infrastruktury i rozwoju wstępnie oszacował koszty orkanu Ksawery. Największe straty - ok. 32,68 mln zł - dotknęły gospodarkę morską, 16,5 mln zł wydała GDDKiA, a ponad 4,9 mln zł Grupa PKP.
10.12.2013

„Ksawery” zatrzymał kutry. W portach stan pogotowia sztormowego

Kołobrzeski port stoi. Żaden ze statków nie wychodzi w morze. Od środy, w związku ze zbliżającym się huraganem, obowiązuje pogotowie sztormowe.
06.12.2013

Idzie orkan „Xaver”. Szykują się sztorm, wichury, śnieżyca - odwołane rejsy promów

Sztorm na morzu z powodziami, porywisty wiatr i śnieżyca: takie prognozy dla polskiego wybrzeża mają synoptycy. W czwartek ma już zacząć dąć , apogeum orkanu Polacy mają przeżyć w piątek wiatr nawet do 140 km/h.
05.12.2013

Czas oczekiwanego przełomu

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie światowej gospodarki bez niezachwianego handlu, tymczasem transport morski jest ciągle najbardziej efektywnym, bezpiecznym i proekologicznym środkiem wymiany towarowej.
08.02.2013

Zimowe szkolenie morskie

Okres zimowy to czas, w którym pogoda na Bałtyku oraz jego zlodzenie daje się we znaki nawet najbardziej doświadczonym marynarzom. Podczas przebywania okrętu na morzu odczuwalna temperatura często jest nawet o kilkanaście stopni niższa aniżeli wskazują termometry. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wiatr oraz wiatr pozorny wytworzony podczas manewrowania okrętem. 25 stycznia, po tygodniowym szkoleniu morskim w warunkach lodowych do macierzystego portu powróciły jednostki 3 Flotylli Okrętów.
28.01.2013

Konwój bezpiecznie dotarł do portu

W piątek 19 października zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej. Okręty różnych klas przeprowadziły kompleksową operację osłony jednostek transportu morskiego. Chodziło o to, aby do portów bezpiecznie dotarły surowce i towary strategiczne oraz pomoc wojskowa, logistyczna i humanitarna. Takie działania, nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim w czasie kryzysu i konfliktu mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości dostaw zaopatrzenia i bezpieczeństwa gospodarczego.
22.10.2012

Wizyta dowódcy Sił Morskich Francji

W dniu dzisiejszym wizytę w Marynarce Wojennej złoży dowódca Sił Morskich Francji admirał Bernard ROGEL. Głównym punktem spotkania będzie podpisanie polsko-francuskiego porozumienia o współpracy w zakresie bezpiecznego nurkowania i prac podwodnych.
13.06.2012

Miller apeluje do parlamentarzystów z Wybrzeża

Szef SLD Leszek Miller zaapelował w Gdyni do parlamentarzystów z Wybrzeża, aby podjęli działania, które powstrzymają realizację planów MON w stosunku do Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej.
04.04.2012

Miller przeciwny planom MON. - To zdumiewające

Szef SLD Leszek Miller chciałby, aby Rada Bezpieczeństwa Narodowego podczas wtorkowego posiedzenia zajęła się ogłoszonymi przez MON planami zmian w Marynarce Wojennej, które - zdaniem Millera - oznaczają marginalizację polskich sił morskich.
02.04.2012

MON bada sytuację Marynarki Wojennej. Decyzje ministra dopiero w marcu

Polskie siły morskie powinny posiadać m.in. okręty wielozadaniowe, podwodne i przeciwminowe - ocenia Dowództwo Marynarki Wojennej. Przyszłość tego rodzaju sił zbrojnych jest obecnie analizowana przez MON. Minister Tomasz Siemoniak zapowiada decyzje na marzec.
21.02.2012

Chipolbrok SA. Na dobrą pozycję trzeba pracować latami

Z Januszem Kuźmickim, menedżerem w Dziale Handlowym Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA Chipolbrok, rozmawia Maciej Borkowski.
16.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.