• <
BOTA_2023

Wizyta ambasadora Szwecji w 3. Flotylli Okrętów

10.12.2015 08:58 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wizyta ambasadora Szwecji w  3. Flotylli Okrętów - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 10 grudnia, wizytę w 3. Flotylli Okrętów złożyła ambasador Królestwa Szwecji Inga Eriksson - Fogh z małżonkiem. Towarzyszył jej Attaché tego kraju pułkownik Mats Andersson.

Szwedzka delegacja spotkała się z szefem Szkolenia 3. Flotylli Okrętów. Złożyli także wizytę na okręcie rakietowym ORP „Orkan”.

Wizyta rozpoczęła się o godzinie 10:30, od oficjalnego powitania przed Sztabem 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Panią ambasador Królestwa Szwecji powitał szef Szkolenia 3. FO komandor Kazimierz Pulkowski. Po oficjalnym powitaniu odbyły się rozmowy, podczas których strona polska przedstawiła strukturę i zadania 3. Flotylli Okrętów. Delegacja zapoznała się z efektami modernizacji okrętów rakietowych typu Orkan, wyposażonych w nowoczesne systemy dowodzenia i szwedzkiej produkcji uzbrojenie rakietowe RBS 15 Mk3. Na zakończenie wizyty w Porcie Wojennym w Gdyni goście odwiedzili załogę okrętu rakietowego ORP „Orkan”.

Współpraca marynarek wojennych Królestwa Szwecji i Polski to przede wszystkim wspólny udział w międzynarodowych ćwiczeniach okrętów i lotnictwa morskiego. Polskie i szwedzkie siły morskie realizują także wspólny program ratowania załóg okrętów podwodnych, polegający na prowadzeniu ćwiczeń, zintegrowanym szkoleniu oraz wymianie rozwiązań technicznych podnoszących efektywność akcji ratowniczych. Współpraca ta trwa już od ponad 15 lat. Jej praktycznym wymiarem są m.in. manewry Crown Eagle, podczas których ćwiczone są wszystkie procedury i techniki ratowania załogi okrętu podwodnego, który uległ awarii. W tym roku polskie i szwedzkie siły morskie uczestniczyły w największym na Bałtyku ćwiczeniu Partnerstwa dla Pokoju BALTOPS 2015.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.