• <

Sztandar dla Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia

ew/3.FO

14.10.2019 08:07 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Sztandar dla Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia
Sztandar dla Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia - GospodarkaMorska.pl

W piątek, 11 października, odbyła się ceremonia wręczenia sztandaru Regionalnemu Centrum Informatyki Gdynia. Uroczystość odbyła się, w asyście honorowej Marynarki Wojennej, na Skwerze Kościuszki w Gdyni przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica.

Sztandar, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. W uroczystości uczestniczyli: I zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP generał broni Michał Sikora, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni generał brygady Karol Molenda, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, zastępca Inspektora Marynarki Wojennej DG RSZ kontradmirał Krzysztof Zdonek, dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, władze samorządowe i wojewódzkie oraz fundatorzy sztandaru. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Maria Balawejder i Wojciech Szczurek, Prezydenta Miasta Gdynia. Ceremonia wręczenia sztandaru odbyła się w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
 
Nadanie sztandaru to szczególne wyróżnienie, a także wyraz zaufania oraz szacunku jakim darzą żołnierzy nie tylko przełożeni, ale również władze samorządowe i społeczeństwo. To akt docenienia współczesnej roli jednostki w narodowym systemie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, a także szacunku i oddania dla dziedzictwa tradycji przejętych i kultywowanych przez kadrę i pracowników Resortu Obrony Narodowej Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia.

W ramach uroczystości odbył się piknik marynarski podczas którego do zwiedzania został udostępniony pokład okrętu rakietowego ORP Orkan. Oprócz jednostki pływającej można było zapoznać się ze sprzętem stanowiący wyposażenie jednostek wojskowych współpracujących z Regionalnym Centrum Informatyki Gdynia między innymi: Morskiej Jednostki Rakietowej, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Komendy Portu Wojennego Gdynia, 6. Ośrodka Radioelektronicznego, JW FORMOZA, a także Akademii Marynarki Wojennej. Pojawił się również autobus sztabowy - eksponat Muzeum MW. Spotkanie z RCI Gdynia uświetniły koncerty Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera. Nie zabrakło marynarskiego poczęstunku. Na uczestników pikniku czekała wojskowa grochówka.

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia im. ppłk Ignacego Szpunara podlega bezpośrednio pod Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni z siedzibą w Legionowie i odpowiada za całokształt przedsięwzięć związanych z systemami informatyki, łączności i zarządzania bezpieczeństwem cyberprzestrzeni na potrzeby jednostek i instytucji Resortu Obrony Narodowej w rejonie odpowiedzialności.

RCI Gdynia, którego Komenda znajduje się w Gdyni Witomino, posiada komórki wewnętrzne rozlokowane w 45 lokalizacjach wzdłuż Wybrzeża Bałtyku, od Skowronek na Mierzei Wiślanej po Świnoujście. Czynnikiem wyróżniającym RCI Gdynia spośród innych jednostek teleinformatycznych MON jest wsparcie dowództw i jednostek Marynarki Wojennej oraz jednostek pozostałych Rodzajów Sił Zbrojnych, stacjonujących w rejonie polskiego Wybrzeża, w utrzymaniu nienaruszalności granicy morskiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Zadaniem RCI Gdynia jest również utrzymanie systemu obserwacji brzegowej oraz systemów dowodzenia i łączności na potrzeby realizacji zadań przez Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego, w zakresie dowodzenia siłami morskimi oraz zapewnienia bezpieczeństwa ruchu okrętów i jednostek cywilnych na morzu.

RCI Gdynia dziedziczy tradycje jednostek okresu międzywojennego, które stacjonowały w rejonie Gdyni Kolibki, Witomino i Małego Kacka, to jest: 2. Batalionu Morskiego, 2. Morskiego Batalionu Strzelców oraz powołanego z nich podczas powszechnej mobilizacji w sierpniu 1939 roku 2. Morskiego Pułku Strzelców. Ponadto, RCI Gdynia jest następcą prawnym i kultywuje tradycje Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Gdyni.

 

Jednostką dowodzi komandor Andrzej Godecki.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.