• <

Srebrny jubileusz ORP Orkan

pc/MW

15.09.2017 14:28 Źródło: własne
Srebrny jubileusz ORP Orkan - GospodarkaMorska.pl

Należy do najszybszych i jednych z najlepiej uzbrojonych okrętów w polskiej Marynarce Wojennej. Z dumą kontynuuje tradycje polskich okrętowych sił rakietowych. Dzisiaj, 15 września, ORP Orkan obchodzi 25 lat służy pod biało-czerwoną banderą.

W tym roku rocznicę podniesienia bandery na OPR Orkan obchodzono wyjątkowo. Z uwagi na remont stoczniowy okrętu, uroczystości odbyły się na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Zgodnie z marynarską tradycją obchody rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia bandery. W uroczystościach uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski, byli dowódcy, załoga okrętu oraz zaproszeni goście. Odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przypomniano rodowód i historię okrętu oraz dokonania, którymi mogła pochwalić się jednostka na przestrzeni lat.

Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów. Obecnie okręty projektu 660 są jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15 Mk-3.

Dywizjon Okrętów Bojowych wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. Siłę uderzeniową dywizjonu stanowią dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, trzy okręty rakietowe typu Orkan oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych. Do ich zadań głównych należy m.in. wykonywanie pojedynczych i zespołowych uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie sił napadu powietrznego przeciwnika, osłona przeciwokrętowa i przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, patrolowanie, ochrona szlaków komunikacyjnych i wyznaczonych rejonów oraz poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych. W dobie zagrożenia terrorystycznego, nowym zadaniem, przed którym stoją siły dywizjonu, jest zapewnienie ochrony okrętom i statkom biorącym udział w konwojach. Okręty dywizjonu mogą również wymuszać przestrzeganie embarga nałożonego przez organizacje międzynarodowe, organizować ewakuację ludzi z rejonów objętych walkami, brać udział w misjach stabilizacyjnych na obszarach objętych konfliktami, prowadzić szeroko rozumiane operacje humanitarne (zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami i rodzajami sił zbrojnych) oraz brać udział w akcjach likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof technicznych.

Szczególnym przeznaczeniem okrętów dOB jest eskorta szybkich konwojów lub statyczne patrolowanie. Okręty podwodne muszą być wykrywane, klasyfikowane, śledzone, atakowane i niszczone z maksymalnej odległości. Zadania takie fregaty rakietowe i korweta ZOP mogą wykonywać samodzielnie oraz w składzie zespołu, przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Są również w stanie pełnić dalekie i bliskie dozory, połączone z przeprowadzaniem akcji abordażowych, a także mogą występować jako okręty flagowe zespołów uderzeniowych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.