• <
BOTA_2023

Niemiecka Marynarka wojenna z powodzeniem przeprowadziła testowe odpalenie pocisku RBS15 Mk3

12.06.2015 19:36 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niemiecka Marynarka wojenna z powodzeniem przeprowadziła testowe odpalenie pocisku RBS15 Mk3

Partnerzy portalu

Niemiecka Marynarka wojenna z powodzeniem przeprowadziła testowe odpalenie pocisku RBS15 Mk3 - GospodarkaMorska.pl

Niemiecka korweta Magdeburg z powodzeniem przeprowadziła odpalenie testowe pocisku RBS15 Mk3 podczas ćwiczeń odbywających się na wodach przybrzeżnych w zachodniej Szwecji. Testy odbyły się pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Odpalenie obejmowało kompletną procedurę przydzielenia celu, planowanie misji, wystrzelenie pocisku oraz trafienie w cel. Wybrano akurat ten obszar testowy w Szwecji ze względu na jego zróżnicowanie pod względem ukształtowania terenu i niewielki ruch na trasach morskich.

Przedstawiciel Niemieckiej Marynarki Wojennej Frank Martin powiedział, że jest „prawdziwie zadowolony” z testu, którego wyniki zostaną poddane dalszej analizie. „Jest to system rakietowy przyszłości i doskonale nadaje się do wykorzystania na naszych korwetach,” powiedział w wywiadzie dla szwedzkiego radia.

„Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni z udanego odpalenia testowego pocisku RBS15 Mk3 przez Niemiecką Marynarkę Wojenną. Pociski te są wykorzystywane przez marynarki 3 państw regionu Morza Bałtyckiego i pozwalają im w wysoce efektywny sposób razić priorytetowe cele w każdych warunkach pogodowych,” powiedział Bjorn Bengtsson, dyrektor departamentu Business Management ASM w ramach jednostki biznesowej Missile Systems w Saab.

Wiodący na świecie współczesny pocisk przeciwokrętowy RBS15 Mk3 wykorzystuje połączone systemy naprowadzania INS i GPS, pozwalając na zwalczanie nie tylko celów wodnych, ale również tych znajdujących się na lądzie, czego rezultatem jest szeroka gama nowych możliwości jego zastosowania. Pocisk pozwala także na realizowanie złożonych trajektorii, co umożliwia mu omijanie naturalnych przeszkód i planowanie trasy lotu, tak aby dotrzeć do celu w możliwie najbardziej efektywny sposób. Co więcej, głowica bojowa pocisku o masie 200 kg zapewnia bardzo duże pole rażenia.

Poza Niemiecką Marynarką Wojenną, klientami korzystającymi z pocisków RBS15 Mk3 są również siły morskie Szwecji i Polski. Polska zamontuje pociski na 3 okrętach rakietowych typu Orkan. Na początku 2015, główna jednostka – ORP Orkan, została przekazana do eksploatacji  i przeszła morskie testy akceptacyjne w związku z wyposażeniem jednostki w 8 pocisków RBS15 Mk3. Testy obejmowały symulację odpalenia pocisku.

Saab oferuje Polsce pocisk RBS15 Mk3 w ramach programu modernizacji marynarki wojennej dotyczącego okrętu obrony wybrzeża Miecznik.

Dziękujemy za wysłane grafiki.