• <
Proteh GlassDeep_top

Żeglarskie pasje pięknie uchwycone. Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto

pc

14.03.2018 13:34 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żeglarskie pasje pięknie uchwycone. Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto
Żeglarskie pasje pięknie uchwycone. Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto - GospodarkaMorska.pl

Na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie w piątek przyznane zostały nagrody VII edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. Nagroda główna trafiła w tym roku do Andrzeja Górskiego za zdjęcie „Mikołaj, rejs grudniowy na Zawiszy Czarnym, w technice mokrego kolodionu”. Do finału przeszło 30 pięknych, związanych z tematyką marynistyczną fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych.

Laureatów wybierało jury w składzie: Krzysztof Olejnik, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Wiatr”, żeglarz z zamiłowania, z zawodu dziennikarz, kpt. Maciej Biechowski, założyciel szkoły żeglarstwa Akademia Jachtingu i redaktor naczelny magazynu Jachting, Jacek Oryl, prezes zarządu Murator EXPO – organizatora Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA oraz trzech zawodowych fotografów zawodowo ściśle związanych m.in. ze światem żeglarskim – Robert Hajduk, Bartosz Modelski i Marek Wilczek.

Nagrodzone zdjęcie jest wyrazem nie tylko pasji żeglarskiej, ale także pasji autora do pierwszych technik fotografii. Zostało zarejestrowane blisko 100-letnim aparatem w technice mokrego kolodionu. Ta pochodząca z lat 50-tych XIX wieku metoda wymaga, aby każdą płytę szklaną tuż przed zdjęciem oblać emulsją światłoczułą i zaraz po wykonaniu ekspozycji wywołać. Wymagało to zabrania na pokład żaglowca ciemni, pasja Pana Andrzeja pozwoliła urządzić ją właśnie na Zawiszy Czarnym w czasie zimowego rejsu na trasie Gdynia-Olandia.

Druga nagroda przyznana została Wojciech Lewandowskiemu za kadr „Mały Kozaczek Ewcia w Dziwnowie...”, zrobiony podczas corocznych regat Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO. Pan Wojciech z klubu KS AZS AWFiS Gdańsk dokumentując zmagania dzieci na wodzie pomaga w promocji klubu. Na zdjęciu Ewa Lewandowska, najmłodsza reprezentantka kadry Polski w klasie Optimist.

Aż dwie nagrody przypadły Grzegorzowi Zajączkowskiemu. III miejsce za zdjęcie „Złapać wiatr”, które zostało wykonane po rejsie na Adriatyku, z pokładu promu, którym autor wracał z Solty do Splitu. U wybrzeży odbywały się akurat regaty – udało się uchwycić jeden z jachtów krótko po zwrocie i postawieniu spinakera.

Nagrodę Specjalną natomiast w kategorii morskiej otrzymał kadr „Bałtyk zimowo” – efekt jednego z grudniowych rejsów pana Grzegorza Zawiszą Czarnym. Było dosyć mroźno, co widać po śniegu i lodzie na pokładzie, Bałtyk był lekko wzburzony i wszystko to razem stworzyło naturalny klimat dla zdjęcia.

Nagroda Specjalna w kategorii motorowodnej została przyznana Jackowi Turko za zdjęcie wykonane w Dubaju wieczorową porą w listopadzie 2017 roku podczas tygodniowego wyjazdu wakacyjnego. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy olbrzymi jacht motorowodny Nirvana, na planie drugim hotele Burdż al-Arab w charakterystycznym kształcie żagla i Jumeirach Beach Hotel.

Nagroda Specjalna w kategorii „Najlepsze zdjęcie regatowe” przyznana została za zdjęcie „No.140, ÅF Offshore Race”, które zostało zrobione podczas regat AF Offshore Race na Bałtyk, po wschodniej stronie Gotlandii kilkanaście minut przed awarią masztu.

Nagrodę Publiczności po trwającym niemal miesiąc głosowaniu internautów otrzymał Patryk Różański za zdjęcie zrobione w październiku 2017 podczas orkanu Grzegorz w Środzie Wielkopolskiej. „Zdjęcie zostało zrobione podczas treningu, wiał wiatr 9Bft, 42-44 węzły o godzinie 13:00. Dzieci z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego "Środa" cały sezon czekały na taki wiatr. Pozostałe orkany w 2017 przychodziły w nocy. Ten jeden jedyny za dnia” – opowiada Pan Patryk.
Przyznano także Specjalne Wyróżnienie Wiesława Sawickiego za malownicze zdjęcie bojerów.

Najlepsze fotografie zobaczyć można na stronie konkursowej www.jachtfoto.pl, a na profilu Jacht Foto na Facebooku dostępna jest również galeria wszystkich finalistów konkursu.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.