• <
gryfia_70lat

ORP Orkan i ORP Piorun ćwiczyły w Szwecji

jm

08.09.2021 22:23 Źródło: radiogdansk.pl

Partnerzy portalu

ORP Orkan i ORP Piorun ćwiczyły w Szwecji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pomuchelskopp / Wikipedia

ORP Orkan i ORP Piorun wzięły udział w ćwiczeniach na morskim poligonie rakietowym w Szwecji. W okolicy Härnösand załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie pociskami RBS 15 Mk3.

Załogi Orkana i Pioruna do tego szkolenia przygotowywali się przez rok. Miało ono na celu dokładne zgranie działań obu załóg, ale także sprawdzenie możliwości technicznych i zdolności rażenia pocisków RBS 15 Mk3.

Działania bojowe w okolicy zabezpieczała fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt ratowniczy ORP Lech i zbiornikowiec ORP Bałtyk.

– Strzelania rakietowe na szwedzkim poligonie to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 3. Flotylli Okrętów w 2021 roku. Gratuluję załogom, ponieważ to wasze wyszkolenie i przygotowanie, które niejednokrotnie decyduje o sile okrętu, przyczyniło się do pełnego sukcesu przedsięwzięcia – powiedział po zakończeniu ćwiczeń kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3. Flotylli Okrętów.

ORP Orkan i ORP Piorun to dwie jednostki typu „Orkan”, z czego ORP Orkan był jednostką prototypową (bliźniaczą jednostką jest też ORP Grom). Oba okręty zostały zwodowane w 1990 roku, pierwszy z nich wszedł do służby w 1992 roku, drugi dwa lata później. Jednostki mierzą po 49 metrów długości, niecałe 9 metrów szerokości, a ich zanurzenie wynosi 2,15 metra. Stanowią trzon polskiej floty. Ich zadaniem jest atak rakietowy na okręty nawodne i statki, zwalczanie środkó napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa i przeciwlotnicza oraz zadania patrolowe i ochrona szlaków morskich. W latach 2008-09 okręty zostały poddane modernizacji, dzięki czemu są obecnie jednymi z nowocześniejszych jednostek tej klasy na Morzu Bałtyckim. W trakcie modernizacji okręty zostały wyposażone m.in. w statywy i kontenery startowe z pociskami RBS 15 Mk 3 (wcześniej nie były uzbrojone w pociski przeciwokrętowe). Pociski te posiadają są produkcji szwedzkiej i są produkowane od 2004 roku. Posiadają zmodernizowane głowice samonaprowadzające i charakteryzują się zasięgiem 200 km. Mogą także atakować cele lądowe. Korzysta z nich również niemiecka marynarka wojenna.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.