• <
siemens_gamesa_2022

Orkany dostaną nowe silniki

jm

27.10.2021 13:13 Źródło: defence24.pl

Partnerzy portalu

Orkany dostaną nowe silniki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pomuchelskopp / Wikipedia

Na przełomie 2021 i 2022 roku ma rozpocząć się remont należących trzech polskich okrętów rakietowych projektu 660M typu Orkan. ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom otrzymają m.in. nowe silniki.

Jak podaje Defence24.pl, największym problemem Orkanów były zawsze radzieckie silniki wysokoprężne Zwiezda M520. Planowany remont uwzględnia m.in. ich wymianę.

– Pod koniec 2020 r. Gestor zwrócił się z wnioskiem do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych o przygotowanie realizacji remontu. Planowany termin rozpoczęcia remontu okrętów to przełom 2021/2022. W ramach planowanego zadania przewiduje się wymiany mechanizmów głównych i pomocniczych układu napędowego oraz agregatów prądotwórczych. Ponadto wykonanie niezbędnych napraw przywracających resursy techniczne sprzętu zamontowanego na okręcie – przekazał rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ppłk Marek Chmiel cytowany przez Defence24.pl.

Nie wiadomo jeszcze, w jakiej stoczni prowadzone będą prace. Nieznane są też koszty remontu – ppłk Marek Chmiel poinformował, że ta informacja została zastrzeżona. Nie znane są także szczegóły techniczne remontu, m.in. tego, jakie silniki zostaną zainstalowane na jednostkach.

Wszystkie trzy polskie Orkany wchodzą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. To małe okręty rakietowe zbudowane w oparciu o kadłuby nieukończonych okrętów projektu 151, zakupionych z niemieckiej stoczni VEB Peenewerft. Wyposażanie okrętów odbyło się w Stoczni Północnej. Tym samym wszystkie jednostki zostały zwodowane w 1990 roku, ale ich wejście do służby odbywało się cyklicznie – prototypowy ORP Orkan został przekazany do służby w 1992 roku, ORP Piorun w 1994, zaś ORP Grom w 1995.

Okręty zostały zmodernizowane w latach 2008-2009, kiedy otrzymały nowoczesny sprzęt elektroniczny spełniający standardy NATO i przeciwokrętowe pociski kierowane RBS15. Po modernizacji Orkany zostały oznaczone jako okręty rakietowe „projektu 660M”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.