• <

Wynik wyszukiwania - "piorun" - Wiadomości

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Pożar komina na wycieczkowcu. Przyczyną piorun?

Wczoraj na luksusowym wycieczkowcu Carnival Freedom linii Carnival Cruise Line doszło do pożaru komina. Linie oświadczyły jedynie, że nikomu nic się nie stało, a statek funkcjonuje bez zakłóceń. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale podejrzewa się uderzenie pioruna.
24.03.2024

Marynarka Wojenna uczciła w Gdyni 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbyły się 12 marca miejskie uroczystości upamiętniającą 25, rocznicę wstąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu, władz miejskich, administracji, jak też sił zbrojnych. Z tej okazji zostały udostępnione do zwiedzania okręty polskiej Marynarki Wojennej.
12.03.2024

25 lat Polski w NATO. Zapowiedź wielkich obchodów w Gdyni z udziałem okrętów Marynarki Wojennej

Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbędą się we wtorek, 12 marca, o godzinie 10:00 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. W asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na maszt podniesiona zostanie flaga państwowa i flaga Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz odegrany zostanie hymn państwowy i NATO. Z pokładu okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, składający się z 11 strzałów armatnich.
09.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Rusza "Ostrobok 2024". To największe ćwiczenie 3. Flotylli Okrętów

W czwartek, 29 lutego, rozpoczęły się największe tegoroczne manewry sił 3. Flotylli Okrętów pk. "Ostrobok-24", które są częścią trwającego ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. "Dragon-24".
01.03.2024

Manewry na Bałtyku; okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

W czwartek rozpoczną się największe tegoroczne manewry sił 3 Flotylli Okrętów. Marynarka przeprowadzi ćwiczenia m.in. z ostrzału artyleryjskiego i akcji poszukiwawczych.
28.02.2024

3. Flotylla Okrętów rozpoczyna ćwiczenie pk. "Ostrobok 2024". Odbywa się to w ramach "Dragon 2024"

Największy związek taktyczny polskiej Marynarki Wojennej prowadzi coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, ćwiczenie pk. "Ostrobok". W tym roku odbywa się ono w ramach manewrów "Dragon 2024" odbywających się na terenie Polski. W jego trakcie marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w prowadzeniu zaopatrywania okrętów w morzu, a także działaniach w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych. Ćwiczenie taktyczne z wojskami zakończy się 8 marca.
27.02.2024

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły wojenne pamiątki z Kanady

Do placówki muzealnej w Gdyni przekazano wyjątkowe artefakty związane z drugowojenną historią polskiej Marynarki Wojennej. Przekazała je córka polskich emigrantów z Kanady, w której rodzinie znajdowała się cała kolekcja. W przekazanie zbiorów była zaangażowana także Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Kanadzie z siedzibą w Ottawie.
05.01.2024

Silna rzeka atmosferyczna wzmocniła burze na wschodnim wybrzeżu – zginęło pięć osób

Tzw. rzeki atmosferyczne z intensywnymi opadami pochodzącymi z potężnych burz oceanicznych, znane na Zachodnim Wybrzeżu USA, docierają także na wschodnie. Ich śmiertelnymi ofiarami było w tym tygodniu co najmniej pięć osób.
22.12.2023

Francja. 2 ofiary śmiertelne i 47 rannych w wyniku orkanu Ciaran

Premier Elisabeth Borne poinformowała w piątek w Caen o dwóch ofiarach śmiertelnych i 47 rannych z powodu orkanu Ciaran we Francji.
03.11.2023

W Gdyni odbędzie się święto dwóch jednostek polskiej Marynarki Wojennej

Na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbędą się, 30 września br., wspólne obchody święta Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. FO, a także 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaplanowano także dni otwarte.
26.09.2023

Południowokoreański koncern Hanwha chce rozwijać działalność w NATO, tworząc jej centrum w Polsce. W tle propozycja budowy okrętów podwodnych

Chcemy rozwijać działalność w NATO, a jej centrum chcemy ulokować w Polsce. Jesteśmy gotowi do transferu technologii, by w Polsce mogły powstawać armatohaubice K9, wyrzutnie Chunmoo oraz amunicja do nich, powiedział PAP Billy Boo Hwan Lee, dyrektor koreańskiej firmy zbrojeniowej Hanwha w Polsce.
12.09.2023

Wycieczkowiec zerwany z cum uderzył w tankowiec w porcie na Majorce

W niedzielę znaczną część Hiszpanii nawiedziły gwałtowne burze z ulewnymi deszczami i huraganowe wiatry. Kilka osób odniosło rany. Katalonia, Baleary i Walencja zostaly objęte pomarańczowym alertem, oznaczającym wysoki stopień zagrożenia.
27.08.2023

MŚ w kajakarstwie – trzy medale Polaków w pierwszym dniu finałów

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski podczas piątkowych finałów mistrzostw świata w kajakarstwie rozgrywanych w Duisburgu. W roli głównej wystąpiły kobiece osady - dwójka na 200 m sięgnęła po złoto, z kolei czwórka na 500 m wywalczyła srebrne krążki.
25.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

Do muzeum w Orzyszu trafił worek marynarza walczącego w II wojnie światowej

Do Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu na Mazurach trafił marynarski worek starszego marynarza Stanisława Leszczyńskiego. Leszczyński służył m.in. na ORP "Dragon", który w 1944 roku wspierał lądowanie aliantów w Normandii.
01.08.2023

Czy tak będą nazywać się fregaty programu "Miecznik"? Pojawiły się nowe informacje

W związku z zapowiedzianą na 16 sierpnia ceremonią cięcia blach pod pierwszą, wielozadaniową fregatę programu "Miecznik" pojawia się coraz więcej informacji na temat tego największego przedsięwzięcia w historii polskiej branży okrętowej. Dziś pojawiła się nieoficjalna informacja, jak mają się nazywać wszystkie trzy jednostki.
26.07.2023

Gdynia. Na Skwerze Kościuszki odbywają się obchody Święta Marynarki Wojennej

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbywają się w niedzielę uroczystości i piknik z okazji święta Marynarki Wojennej. W południe rozbrzmiał salut armatni z ORP Błyskawica.
25.06.2023

25 czerwca Marynarka Wojenna będzie obchodzić swoje święto

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej. Zgodnie z tradycją jest ono finałem Święta Morza. Obchodzone od ponad 90 lat ma dowodzić nierozerwalności polskiej obecności na Bałtyku, którą symbolizują właśnie okręty poruszające się pod biało-czerwoną banderą.
14.06.2023

Ostre strzelanie ORP Orkan na Bałtyku

W tym tygodniu w morze wyszedł jeden z małych okrętów rakietowych proj. 660M, wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Marynarze sprawdzali w ten sposób swoje przygotowanie do wykonywania zadań na Morzu Bałtyckim.
26.04.2023

Indonezja. Olbrzymi pożar magazynu paliw w Dżakarcie, są zabici i ranni [WIDEO]

17 osób zginęło, kilkadziesiąt zostało rannych, a tysiące ewakuowano w piątek z dzielnicy Tanah Merah w stolicy Indonezji - Dżakarcie, wskutek pożaru magazynu paliw, należącego do państwowej firmy Pertamina.
03.03.2023

W Basenie Górniczym Portu Gdańsk ćwiczono reagowanie na zagrożenia hybrydowe [WIDEO]

Na terenie infrastruktury portowej odbyły się ćwiczenia „EU Integrated Resolve 2022”. Przez ostatnie trzy miesiące państwa Unii Europejskiej testowała swoją gotowość i zdolność do skutecznego radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami, w tym dla zagospodarowania morskiego.
15.12.2022

Superjacht stoczni Conrad przyciąga do Gdańska branżowców z całego świata [WIDEO, ZDJĘCIA]

W ubiegły weekend gdańska stocznia Conrad Shipyard zorganizowała uroczystą prezentację swojego nowego superjachtu ACE C144S o rekordowych parametrach. Wydarzenie zgromadziło w mieście weteranów branży z całego globu.
08.12.2022

Orkany do modernizacji

W najbliższym czasie mają ruszyć prace remontowe i modernizacyjne na trzech małych okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Ich wykonawcą będzie PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia planowany jest na lata 2022-2026.
07.11.2022

Zapaliła się turbina na irlandzkiej morskiej farmie wiatrowej

Jedna z turbin wiatrowych na Arklow Bank, pierwszej i jak dotąd jedynej morskiej farmie wiatrowej w Irlandii, zapaliła się. Prawdopodobnie, tak jak podała irlandzka telewizja RTE, do zapłonu doszło najpewniej po tym, jak turbina została uderzona przez piorun w czasie burz, które nawiedziły w ostatnich dniach okolicę.
21.10.2022

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Na 17 września zaplanowane zostało oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości mają pojawić się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapraszamy na relację na żywo.
18.09.2022

Kuba zwróciła się do USA o pomoc w usuwaniu skutków pożaru w Matanzas

MSZ Kuby poinformował w piątek, że rząd tego kraju zwrócił się do amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o wsparcie naukowe i techniczne niezbędne przy usuwaniu skutków wielkiego pożaru cystern z ropą naftową w mieście portowym Matanzas, który wybuchł w nocy 5 sierpnia i został opanowany dopiero po tygodniu.
27.08.2022

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.
26.08.2022

Kuba: pożar w porcie Matanzas rozprzestrzenia się

Pożar w bazie naftowej w porcie w Matanzas na Kubie rozprzestrzenił się na dwa kolejne zbiorniki. Jeden ze zbiorników zawalił się.
09.08.2022

Kuba dziękuje USA za oferty pomocy w walce z pożarem w porcie Matanzas

Kubańskie MSZ podziękowało władzom USA za amerykańskie oferty pomocy w walce z wielkim pożarem, jaki wybuchł wskutek piątkowej eksplozji zbiornika ropy naftowej w portowym mieście Matanzas; w zbiornik uderzył piorun. Zginęła jedna osoba, kilkadziesiąt zostało rannych, a 17 strażaków uczestniczących w gaszeniu ognia znano za zaginionych.
07.08.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski i dla infrastruktury krytycznej

Konferencję swoim patronatem objął Przewodniczący Sejmowej Komisji ON Michał Jach. Przedstawiciele przemysłu i ośrodków badawczych przedstawią swoje doświadczenia z prac nad Tarczą dla Polski i wykorzystania nowoczesnych technologii rakietowych i antydronowych do budowy Tarczy dla Polski i ochrony infrastruktury krytycznej
13.05.2022

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.
27.11.2021

Orkany dostaną nowe silniki

Na przełomie 2021 i 2022 roku ma rozpocząć się remont należących trzech polskich okrętów rakietowych projektu 660M typu Orkan. ORP Orkan, ORP Piorun i ORP Grom otrzymają m.in. nowe silniki.
27.10.2021

Eksponaty z wojenną historią w tle. Poznaj marynarskie losy na wystawie MMW

Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiły nowe eksponaty, które łączy niezwykła historia. To elementy umundurowania dwóch marynarzy – kurtka mundurowa porucznika marynarki i czapka podchorążego marynarki. Żołnierzy, do których należały, łączyły wojenne losy.
06.10.2021

Materiały termoplastyczne mogą poprawić wytrzymałość zmęczeniową turbin wiatrowych

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) od kilku lat badają możliwość wykorzystania termoplastycznych materiałów kompozytowych w turbinach wiatrowych, ale dopiero teraz zaczęli sprawdzać jak zachowują się one pod wpływem wody. Po raz pierwszy w historii, łopaty wykonane z kompozytów termoplastycznych, które mogą zrewolucjonizować przemysł energetyki morskiej, są testowane na dużą skalę w turbinie pływowej.
18.09.2021

ORP Orkan i ORP Piorun ćwiczyły w Szwecji

ORP Orkan i ORP Piorun wzięły udział w ćwiczeniach na morskim poligonie rakietowym w Szwecji. W okolicy Härnösand załogi po raz pierwszy ćwiczyły strzelanie pociskami RBS 15 Mk3.
08.09.2021

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pozyskało dziennik z rozkazami ORP Błyskawica

Rozpoczętą w 1937 r. chwalebną służbę ORP Błyskawica pod biało-czerwoną banderą uwieczniono na imponującej liczbie fotograficznych odbitek, tysiącach stron publikacji książkowych, opracowań naukowych i popularnych, kilometrach taśmy filmowej. Gdy wydawało się, że w tej historii niewiele już można dopowiedzieć, pojawiły się nieznane dotąd świadectwa, które poszerzają naszą opowieść o losach tego niezwykłego okrętu. Wśród takich nowych źródeł, pozyskanych ostatnio przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jest bezcenny dziennik zaw
08.09.2021

Szkolenia 3. Flotylli Okrętów. Wszystko po to by na morzu było bezpiecznie

Drugi tydzień maja upłynął pod znakiem intensywnego szkolenia morskiego jednostek 3. Flotylli Okrętów. Załogi okrętów, zaliczały zadanie programowe O-2, realizowały zadania ogniowe, a także zabezpieczały szkolenie ogniowe 7. Brygady Obrony Wybrzeża.
14.05.2021

Zadania ogniowe na morzu

We wtorek, 27 kwietnia, na wodach Zatoki Gdańskiej operowały okręty rakietowe OORP Orkan i Piorun, a także korweta patrolowa ORP Ślązak. Jednostki doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich w zespole okrętów.
29.04.2021

10-lecie Inspektoratu Uzbrojenia

W bieżącym roku obchodzimy 10. rocznicę funkcjonowania Inspektoratu Uzbrojenia, który rozpoczął realizowanie zadań z dniem 1 stycznia 2011 r.
15.01.2021

Blisko 73 mld zł wydał przez ostatnie 10 lat Inspektorat Uzbrojenia MON

72,9 mld zł wydał w ramach zadań realizowanych w latach 2011-2020 Inspektorat Uzbrojenia MON - przekazał rzecznik Inspektoratu mjr Krzysztof Płatek. Zaznaczył, że 39,3 mld zł zostało skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.
14.01.2021

Zmiany kadrowe w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych

W piątek, 8 stycznia br., w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych. Nowym dowódcą jednostki został komandor Radosław Hurbańczuk.
08.01.2021

OGZ i polsko – niemieckie szkolenie na Bałtyku [foto]

W piątek, 20 listopada br., zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz zespół niemieckich okrętów przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
20.11.2020

Pożary arktyczne latem 2020 r. ustanowiły nowe rekordy emisji

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) w ECMWF informują, że latem pożary lasów na kole podbiegunowym przekroczyły zeszłoroczne rekordy emisji CO2, podczas gdy w sierpniu południowo-zachodnie części USA doświadczyły ekstremalnych pożarów.
08.09.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

25. rocznica wyjścia w rejs dookoła świata ORP „Iskra”

To już 25 lat minęło, kiedy ORP „Iskra” wyruszył w rejs dookoła świata. W ciągu 300 dni żeglugi przebył 37 740 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. Warto zaznaczyć, że obecnie w uczelni pracuje 9 osób, które były uczestnikami tego rejsu, w tym ówczesny dowódca ORP „Iskra” kadm. w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz. W tej grupie jest 5 oficerów, z czego 4 w tamtym czasie było podchorążymi.
20.04.2020

Szkolenie ogniowe na morzu

Od poniedziałku, 6 kwietnia, na wodach Bałtyku Południowego operuje okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka wykonuje zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia artyleryjskiego, a także doskonali procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, do których może dojść podczas działań pojedynczego okrętu na morzu.
09.04.2020

Australijskie pożary wytworzyły lokalny mikroklimat

Wysokie temperatury, jakie wyzwoliły pożary szalejące na południe od Sydney, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujacy się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami - ostrzega straż pożarna Nowej Południowej Walii.
04.01.2020

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Zmiany kadrowe w 3. Flotylli Okrętów i Morskiej Jednostce Rakietowej

W Siemirowicach w poniedziałek odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dowodzenie MJR objął kmdr Przemysław Karaś.
30.09.2019

Badanie: Zmiany klimatu wpłyną na budowę i eksploatację linii Rail Baltica

Zmiany klimatyczne będą mieć wpływ na budowę oraz użytkowanie linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Tallinn z granicami Polski, a dalej z Warszawą i pośrednio z Helsinkami. - wynika z opublikowanej w piątek ekspertyzy dla międzynarodowego konsorcjum krajów bałtyckich.
28.09.2019

Spływy kajakowe i wspomnienie losów statku Bajka w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego

Spływy kajakowe, spotkania z powstańcami i wspomnienie wojennych losów statku Bajka znalazły się w programie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenia mają przypomnieć, jak ważną rolę odegrała Wisła w 1944 r.
31.07.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

USA: Boeing wypadł z pasa startowego do rzeki, 21 osób rannych

21 osób zostało rannych w piątek wieczorem gdy czarterowy samolot pasażerski 737 podczas lądowania w bazie wojskowej w Jacksonville na Florydzie w czasie burzy z piorunami ześlizgnął się z pasa i wpadł do płytkiej w tym miejscu rzeki Świętego Jana.
04.05.2019

Największa flaga w Polsce zawisła na świnoujskiej latarni morskiej, ale tylko na chwilę. Wiatr pokrzyżował plany (foto, wideo)

W Świnoujściu to już tradycja. Z okazji Dnia Flagi na latarni morskiej ponownie zawisła największa w Polsce biało-czerwona flaga. Niestety, tylko na chwilę, ponieważ przegrała z wiatrem. Podczas oficjalnej ceremonii flaga zaczepiła się o piorunochron i rozerwała.
02.05.2019

Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej”

„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.
31.03.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni. Zakończył się wokółziemski Rejs Niepodległości

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na po
28.03.2019

Dar Młodzieży wrócił do domu! (foto, wideo)

10 miesięcy podróży, 23 odwiedzone porty i ogromna promocja Polski oraz jej niepodległości. Dar Młodzieży, w asyście czterech jednostek Marynarki Wojennej – okrętów ORP Piorun i ORP Grom oraz dwóch łodzi hybrydowych wraca dziś do domu. Nasi dziennikarze byli obecni na pokładzie katamaranu Rubin, który jako pierwszy powitał fregatę w okolicach Helu i płynął z nią aż do Gdyni.
28.03.2019

Dar Młodzieży wraca w czwartek do Gdyni z Rejsu Niepodległości

Po ponad 10 miesiącach Rejsu Niepodległości dookoła świata wróci w czwartek do Gdyni Dar Młodzieży. W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży żaglowiec odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca do domu

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i stu
25.03.2019

25 lat ORP Piorun

Pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 37 tysięcy mil morskich. Jako pierwszy okręt ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
08.03.2019

Nowy cel chińskiego smoka - europejski przemysł stoczniowy zagrożony

Z Ireneuszem Karaśkiewiczem, dyrektorem Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE rozmawiamy o nowych wyzwaniach polskiego i europejskiego rynku stoczniowego.
29.10.2018

Polska Grupa Zbrojeniowa na targach Arms & Security w Kijowie

Od 9 do 12 października br. w Kijowie odbywa się 15. edycja targów zbrojeniowych Arms & Security. Jak co roku w wydarzeniu bierze udział Polska Grupa Zbrojeniowa.
09.10.2018

Centrum Techniki Morskiej rozbudowuje infrastrukturę badawczą

EMC – LabNet jest wspólnym przedsięwzięciem jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających w różnych regionach Polski, które posiadają znaczącą infrastrukturę badawczą oraz największy potencjał naukowy i doświadczenie w badaniach z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. W ostatnich tygodniach została podpisana umowa o dofinansowanie tego projektu. Jednym z sygnatariuszy umowy byl gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.
10.08.2018

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startowało 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
16.07.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca (foto, wideo)

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.
28.06.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Gdynia: morsko-lotnicza parada na Święto MW z udziałem prezydenta

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na Zatoce Gdańskiej na wysokości Gdyni miała miejsce w niedzielę morsko-lotnicza parada. Pokaz, w którym wzięło udział 5 samolotów i ponad 20 okrętów, oglądał z pokładu jednego z nich prezydent Andrzej Duda.
24.06.2018

Święto Marynarki Wojennej w 100 - lecie jej istnienia

W niedzielę, 24 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Dla podkreślenia 100-letniej obecności sił morskich Marynarka Wojenna organizuje Wielką Paradę Morsko-Lotniczą.
20.06.2018

ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut

Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica w wyjątkowy sposób uświetni tegoroczne święto Marynarki Wojennej. Jego kulminacyjnym punktem będzie parada morsko-lotnicza, w której okręt ma wziąć udział. Według założeń Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut armatni. W ten sposób uczci setną rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej i stulecie polskiej niepodległości.
18.05.2018

Morskie szkolenie ogniowe

Od poniedziałku, na wodach Zatoki Gdańskiej operują okręty rakietowe ORP Piorun i ORP Grom. Dzisiaj do ćwiczących jednostek dołączyła korweta ZOP ORP Kaszub. Jednostki prowadzą strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych.
17.05.2018

CTM realizuje kolejny europejski projekt rozwijający systemy zwalczania min

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM), wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), aktualnie realizuje pierwszy z etapów prac podjętych w ramach projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). Realizowane prace są efektem umowy podpisanej w Brukseli w marcu 2018 roku przez Konsorcjum, składające się z: norweskich instytucji i firm tj. Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) – lider, Thales Norway AS, fińskich Patria Aviation i Finnish Naval Academ
17.05.2018

Zacieśnianie współpracy polsko-amerykańskiej

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w piątek odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono aktualny stan współpracy między przemysłem Polski oraz USA, zaawansowanie wspólnych projektów, realizowanych również na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz plany związane z pogłębieniem relacji biznesowych pomiędzy podmiotami przemysłu Polski i USA. W dyskusji uczestniczyli m.in. prezes zarządu PGZ dr Jakub Skiba, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu ds. rynków globalnych w Departamencie Han
27.04.2018

Okrętowa Grupa Zadaniowa na morzu

W poniedziałek, 16 kwietnia okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły kolejne w tym roku manewry na Bałtyku, celem których jest doskonalenie umiejętności w zakresie prowadzenie operacji osłony transportu morskiego.
17.04.2018

Statek wycieczkowy uderzony przez piorun (wideo)

Piotrun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Jego częstą konsekwencją jest pożar. Uderzenie pioruna może rozerwać pnie drzew czy mury. Wywołują też uszkodzenia instalacji elektrycznych, telefonicznych i innych opartych o metalowe przewody. Temperatura w kanale przewodzenia pioruna jest tak wielka, że krzemionka zawarta w ziemi w miejscu uderzenia topi się, tworząc naturalne szkło nazywane fulgurytem. Czy zastanawialiście się kiedyś co stanie się po ude
12.04.2018

Kormoran i Piorun na święto Centrum Operacji Morskich

ORP „Kormoran” oraz ORP „Piorun” otworzyły się dla zwiedzających przy Nabrzeżu Polskim w Gdyni! Nie lada atrakcję przygotowano w czwartek dla miłośników okrętów z okazji tegorocznego święta Centrum Operacji Morskich. Nie zabrakło też symbolicznego salutu armatniego z „Błyskawicy”, a pożegnania z honorami doczekał się kończący służbę zastępca dowódcy gdyńskiej jednostki.
06.04.2018

Gdynia: Obchody święta Centrum Operacji Morskich

Na czwartek zaplanowano w Gdyni obchody święta Centrum Operacji Morskich - jednostki Marynarki Wojennej odpowiedzialnej za dowodzenie siłami morskimi. Z okazji święta do zwiedzania udostępnione zostaną dwa okręty, w tym najnowszy nabytek MW - ORP "Kormoran".
04.04.2018

W czwartek święto Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przy okręcie muzeum ORP „Błyskawica” w czwartek w samo południe rozpoczną się uroczyste obchody święta Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM). Z tej okazji na ORP „Błyskawica” oraz okręcie rakietowym ORP „Piorun” i niszczycielu min ORP „Kormoran” podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Dodatkowo „Piorun” i „Kormoran” zostaną udostępnione do zwiedzania. Święto COM-DKM jest jednym z głównych wydarzeń obchodów roku jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej.
03.04.2018

Umowa na realizację programu OCEAN 2020 podpisana

W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli 28 marca podpisano umowę na realizację projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych oraz podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i firm, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Roz
30.03.2018

Polskie okręty wróciły z międzynarodowego ćwiczenia Passex

Razem z siłami NATO ćwiczyli operację osłony transportu morskiego. Ich zadaniem było bezpieczne przeprowadzenie przez Bałtyk strategicznego konwoju. A wszystko w ramach międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Passex. W piątek polskie okręty zakończyły swoje zadania i wróciły do portu wojennego w Gdyni.
23.03.2018

Operacja osłony transportu morskiego

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do piątku, 23 marca, będą tworzyć na morzu Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Równocześnie na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX.
19.03.2018

Marynarska służba w NATO

Udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych, a także w operacjach bojowych i Siłach Odpowiedzi – tak krótko można scharakteryzować bilans działań Marynarki Wojennej pod flagą NATO.
09.03.2018

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej zacieśniają współpracę

W siedzibie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (CTM) w Gdyni 12 lutego odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy o współpracy zawartej pod koniec 2017 roku pomiędzy Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej a wchodzącym w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) CTM. Podczas spotkania przedstawiciele obu instytucji omówili szczegóły wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w obszarze obronności.
21.02.2018

Piorunujący początek roku w wykonaniu Tallink

Bardzo dobrze rozpoczął się rok dla firmy Tallink. Gdy chodzi o statystyki, estoński armator odnotował wzrosty we wszystkich kategoriach. Szczególnie imponująco wygląda wzrost w zakresie przetransportowanych ładunków.
14.02.2018

Manewry wojskowe Passex na Bałtyku

Do piątku potrwają na Bałtyku manewry Passex z udziałem Marynarki Wojennej. Załogi okrętów wraz z lotnictwem morskim ćwiczą poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, obronę przed atakami z powietrza, niszczenie celów nawodnych, akcje embarga i kontroli żeglugi.
25.01.2018

PGZ będzie uczestniczyć w programie OCEAN 2020

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodzący w jej skład Ośrodek Badań Rozwojowych Centrum Techniki Morskiej S.A. będą współpracowały z 40 europejskimi podmiotami w programie OCEAN 2020. Jest to jeden z pierwszych ogólnoeuropejskich wojskowych projektów badawczych finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych statków powietrznych i platform nawodnych oraz podwodnych w rozpoznaniu i nadzorze akwenów morskich.
16.01.2018

PGZ: Eksport w 2017 r. wyższy o ponad 40 proc. wobec 2016 r.

Przez ostanie 12 miesięcy Polska Grupa Zbrojeniowa odnotowała wobec 2016 r. ponad 43-proc. wzrost eksportu - poinformowała we wtorek PGZ. Firma sprzedała w ubiegłym roku za granicę produkty za ok. 800 mln zł.
09.01.2018

Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej - kolejny krok konsolidacji

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym komunikacie Grupy.
05.10.2017

Umowne wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika („contractual excepted perils”) – analiza w świetle prawa angielskiego

W ujęciu historycznym zobowiązanie przewoźnika morskiego do przewiezienia ładunku na podstawie konosamentu miało charakter zobowiązania absolutnego („absolute undertaking”). Jak to zostało ujęte przez sędziego Kelly (CB) w precedensie „Kay v Wheeler” (1867) LR 2 CP 302 – „The question we have to determine depends on the contract between the parties contained in the bill of lading. That, after stating that certain goods have been shipped in good order and condition, binds the defendants to deliver them in like good order an
22.09.2017

Morawiecki: Chcemy rozwijać najnowsze techniki obronne

Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - powiedział we wtorek w Kielcach wicepremier Mateusz Morawiecki. W Kielcach rozpoczął się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do piątku.
05.09.2017

Nowy dowódca ORP Bałtyk

W poniedziałek, 3 kwietnia dowodzenie okrętem ORP Bałtyk objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu ORP Wodnik, kpt. mar. Sławomir Gronowski.
03.04.2017

18 lat Marynarki Wojennej w NATO

W niedzielę, 12 marca, mija 18 lat od dnia, kiedy Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego. Polskie okręty wielokrotnie prowadziły działania w ramach Stałych Zespołów NATO i operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, spędzając pod flagą Paktu Północnoatlantyckiego łącznie ponad 8 lat.
09.03.2017

Macierewicz: prezes PGZ odszedł, bo wypełnił obowiązki

Zmiana prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej nastąpiła, bo dotychczasowy, Arkadiusz Siwko, miał za zadanie uporządkować sytuację i dobrze wypełnił swoje obowiązki – oświadczył w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Od poniedziałku prezesem PGZ jest Błażej Wojnicz, dotychczasowy szef Polskiego Holdingu Obronnego.
16.02.2017

Rok 2016 w grupie MARS Shipyards & Offshore: Setki remontów i nowe kontrakty

Przełom roku to okres, który standardowo jest czasem podsumowań i oceny dokonań zrealizowanych w trakcie ostatnich 12 miesięcy. Jak wyglądał rok 2016 w spółkach z grupy MARS Shipyards & Offshore? – Zapraszamy do lektury krótkiego przeglądu najciekawszych projektów.
10.01.2017

MON: Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało specjalne oświadczenie, w którym odniosło się do realizacji Programu Modernizacji Technicznej. Jak podało ministerstwo, na jego realizację do 2022 roku ma być przeznaczone 61 miliardów złotych. Jednym z priorytetów jest modernizacja Marynarki Wojennej, która ma ruszyć już w przyszłym roku.
04.12.2016

Remonty okrętów rakietowych w Stoczni Nauta

W Stoczni Remontowej Nauta przebywają dwa okręty rakietowe należące do Marynarki Wojennej – ORP „Orkan” i ORP „Piorun”. Na jednostkach stocznia prowadzi naprawę główną i dokową.
18.10.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa największą atrakcją XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach największe zainteresowanie spośród ponad 600 wystawców wzbudziła Polska Grupa Zbrojeniowa, partner strategiczny Salonu, który odwiedziło ponad 20 tys. zwiedzających. Ponadto spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej otrzymały liczne nagrody, w tym nagrody DEFENDER oraz Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
11.09.2016

Komisja Obrony Narodowej z wizytą w Naucie

7 czerwca w Gdyni, w Stoczni Remontowej Nauta w oraz jednostce wojskowej Formoza przebywali z wizytą członkowie Komisji Obrony Narodowej. Podczas odwiedzin w Naucie posłowie przeszli się po terenie stoczni zapoznając się z jej infrastrukturą i rozmawiając z przedstawicielami zarządu stoczni.
07.06.2016

Transport pod „parasolem

W poniedziałek, 11 kwietnia, okręty 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły ćwiczenia na morzu. Jednostki różnych klas, wraz z lotnictwem morskim, wykonywać będą zadania polegające na osłonie szlaków żeglugowych i zabezpieczeniu własnego transportu morskiego.
11.04.2016

Kolejne inwestycje w Porcie Gdańsk dobiegły końca

3 marca Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w gronie znamienitych gości, przedstawicieli samorządu województwa, władz miasta, Urzędu Morskiego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, służb mundurowych i operatorów portowych dokonał uroczystej prezentacji swoich najnowszych inwestycji mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w porcie.
04.03.2016

Tak wygląda uderzenie pioruna w wierzchołek masztu żaglówki (wideo)

Uderzenie pioruna widoczne na nagraniu będzie kosztowało właściciela łodzi dużo pracy i pieniędzy. Film został zrobiony na greckiej Kasandrze
12.02.2016

Nauta rozpoczyna remont okrętu ORP Piorun

Na początku października Komenda Portu Wojennego w Gdyni wybrała Nautę jako wykonawcę remontu małego okrętu rakietowego – ORP Piorun. W poniedziałek, 19 października jednostka przypłynęła do stoczni.
21.10.2015

Osłona morskich szlaków komunikacyjnych

Na Bałtyku południowym rozpoczęły się kolejne ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. Flotylli Okrętów.
23.06.2015

Manewry 3. Flotylli Okrętów i lotnictwa morskiego na Morzu Bałtyckim

Na Bałtyku trwają manewry statków 3. Flotylli Okrętów w ramach ćwiczeń Okrętowej Grupy Zadaniowej.
20.04.2015

Zakończyły się ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów

Siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów zakończyły dzisiaj (piątek, 20 marca) pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
20.03.2015

Manewry okrętowe rozpoczęte

Osłona szlaków żeglugowych, zabezpieczenie własnego transportu morskiego, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa - to główne zadania rozpoczynających się dzisiaj na Bałtyku ćwiczeń Okrętowej Grupy Zadaniowej.
16.02.2015

Saab przetestował pociski na polskim okręcie rakietowym typu Orkan

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności, wraz z polską Marynarką Wojenną przekazały do eksploatacji oraz przeprowadziły udany morski test akceptacyjny pocisków RBS15 Mk3 na pokładzie polskiego okrętu rakietowego typu Orkan. Działania te są częścią kontraktu spółki Saab podpisanego z Polską w 2006 r. dotyczącego dostawy pocisków RBS15 Mk3 oraz ich montażu na okrętach typu Orkan.
20.01.2015

Skażony okręt

Realizujący zadania na wodach Bałtyku okręt rakietowy ORP "Piorun" zostaje skażony. Jego załoga nie jest w stanie własnymi siłami zlikwidować skutków skażenia. Potrzebne wsparcie chemików. Skażony okręt kieruje się do macierzystego portu. To scenariusz ćwiczenia.
11.12.2014

Operacja osłony morskich szlaków komunikacyjnych

W poniedziałek, 20 października, na Bałtyku rozpoczęły się cykliczne manewry 3. Flotylli Okrętów. Tym razem w skład grupy zadaniowej prowadzącej operację osłony morskich szlaków komunikacyjnych wchodzi dodatkowo pięć jednostek z Holandii i Litwy. Działania okrętów na morzu wspierane są przez załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, holenderski śmigłowiec pokładowy NH90 oraz samoloty MiG-29.
22.10.2014

Święto Marynarki Wojennej - parada morska i lotnicza

W niedzielę, 30 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie parada morska i lotnicza na Zatoce Gdańskiej.
28.06.2013

Święto Morza 2013

Parada morska i lotnicza, festiwal orkiestr wojskowych, pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych, regaty żeglarskie – to tylko część atrakcji jakie będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Święta Morza. Organizatorem obchodów jest Marynarka Wojenna wspólnie z Miastem Gdynia, Ligą Morską i Rzeczną oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.
21.06.2013

Międzynarodowa Konferencja oraz Wystawa Systemów Morskich i Technologii „MAST 2013” Spotkanie Noto-wskiej Grupy Uzbrojenie Morskiego

Ponad 40 prelegentów oraz przeszło 60 wystawców bierze udział w międzynarodowej konferencji oraz wystawie systemów morskich i technologii MAST (Maritime Systems and Technologies) 2013 EUROPE. Konferencję otworzył dowódca Marynarki Wojennej, admirał floty Tomasz Mathea. Podczas spotkania MAST prezentowane są także dwa okręty – polski okręt rakietowy ORP „Piorun” oraz szwedzka korweta rakietowa HSwMS „Nyköping”.
05.06.2013

Torpedę- pal!

Przez Bałtyk przechodzi strategiczna jednostka transportowa dostarczająca wsparcie w rejon objęty kryzysem. Porusza się ona w osłonie okrętów bojowych. Radary dalekiego zasięgu wykrywają jednak wrogie samoloty, które w kierunku zespołu okrętów odpalają rakiety. Niemalże w tym samym czasie stacje hydroakustyczne wykrywają okręt podwodny, a na trasie przejścia pojawiają się miny morskie. Transport musi jednak bezpiecznie dotrzeć do portu docelowego.
16.04.2013

Atak na transport morski

Osłona transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego i lotnictwa – to jedno z głównych zadań okrętów Marynarki Wojennej podczas kończących się dzisiaj (piątek, 22 marca) ćwiczeń morskich na Bałtyku. Okrętem flagowym manewrów była fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Ćwiczenia rozpoczęły się w poniedziałek, 18 marca. Wzięło w nich udział pięć okrętów oraz lotnictwo morskie.
25.03.2013

Dzień Morski 2013 w Gdyni: Wodowanie monety NBP z wizerunkiem rakietowego kutra ORP

Kuter rakietowy ORP „GDYNIA”, jest kolejnym okrętem Marynarki Wojennej, którego wizerunek zdobi 2-złotową monetę Narodowego Banku Polskiego. Uroczyste „wodowanie” i „chrzest” nowej monety odbyło się w sobotę, 16 marca, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”.
18.03.2013

Marynarka Wojenna 14 lat w Nato

W piętnasty rok funkcjonowania w strukturach Sojuszu Marynarka Wojenna wkracza dowodząc „Tarczą Przeciwminową Europy” – jednym z czterech elitarnych, stałych zespołów NATO.
13.03.2013

Transport pod „parasolem”

Osłona szlaków żeglugowych, zabezpieczenie własnego transportu morskiego, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa – to główne zadania jakie realizować będą okręty 3 Flotylli Okrętów z Gdyni podczas rozpoczynających się dzisiaj (poniedziałek, 18 lutego) ćwiczeń na Bałtyku.
19.02.2013

Zimowe szkolenie morskie

Okres zimowy to czas, w którym pogoda na Bałtyku oraz jego zlodzenie daje się we znaki nawet najbardziej doświadczonym marynarzom. Podczas przebywania okrętu na morzu odczuwalna temperatura często jest nawet o kilkanaście stopni niższa aniżeli wskazują termometry. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wiatr oraz wiatr pozorny wytworzony podczas manewrowania okrętem. 25 stycznia, po tygodniowym szkoleniu morskim w warunkach lodowych do macierzystego portu powróciły jednostki 3 Flotylli Okrętów.
28.01.2013

Niszczyciel ORP PIORUN na nowej monecie NBP

W sobotę, 15 grudnia, o godzinie 10:00, w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość „wodowania” nowej monety Narodowego Banku Polskiego. Tym razem rewers 2-złotowej monety będzie zdobiła sylwetka historycznego niszczyciela ORP PIORUN, uczestnika wszystkich ważniejszych kampanii morskich II wojny światowej w Europie. Tego dnia będzie można za darmo zwiedzić Muzeum MW oraz historyczny niszczyciel ORP BŁYSKAWICA, a także wejść na pokład współczesnego okrętu rakietowego ORP PIORUN.
14.12.2012

„Filmowe koszary”

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się także „Gdynia Film Festival Dzieciom”, którego kulminacyjnym punktem programu będą „Filmowe Koszary”. Organizowane są one w sobotę, 12 maja w Gdyni Oksywiu na boisku przed kinem „GROM” oraz na terenie Bazy Marynarki Wojennej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy kaskaderskie, saperskie i ratownicze oraz wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej.
11.05.2012

„Wodowanie” monety z wizerunkiem ORP „Błyskawica”

Wizerunek niszczyciela ORP „Błyskawica” pojawi się na monetach Narodowego Banku Polskiego. Już dzisiaj (czwartek, 26 kwietnia) moneta, o nominale 2 złotych wchodzi do obiegu. Otwiera ona jednocześnie dłuższą serię monet NBP z wizerunkami historycznych i współczesnych okrętów MW.
27.04.2012

„Majówka” na pokładach okrętów

W pierwszym tygodniu maja, w Gdyni, Marynarka Wojenna zaprezentuje społeczeństwu swoje okręty. Będzie można zobaczyć i wejść na pokład okrętów, które wykonują zadania na polskich obszarach morskich oraz uczestniczą w misjach i operacjach międzynarodowych. Wśród nich będą m.in. okręty podwodne, fregata i okręt rakietowy, okręty trałowo-minowe oraz ratowniczy.
26.04.2012

Manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej

W poniedziałek, 16 kwietnia, okręty 3 Flotylli Okrętów rozpoczęły ćwiczenia na morzu. Osiem okrętów różnych klas oraz lotnictwo morskie wykonuje zadania w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Są to głównie ćwiczenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są do kraju surowce i towary o znaczeniu strategicznym. Manewry zakończą się w piątek, 20 kwietnia.
18.04.2012

Waleczni Wikingowie

Dział Edukacji CMM zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Program dla rodzin” zatytułowane „Waleczni Wikingowie”. Podczas spotkania dzieci i ich rodzice zaznajomią się z życiem Wikingów – spokojnych rolników i siejących postrach łupieżców.
12.04.2012

Transport pod „parasolem”

Osłona szlaków żeglugowych, zabezpieczenie własnego transportu morskiego, utrzymanie panowania na morzu i niedopuszczenie do blokady morskiej państwa – to główne zadania jakie realizować będą okręty 3 Flotylli Okrętów z Gdyni podczas rozpoczynających się dzisiaj (poniedziałek, 19 marca) ćwiczeń zespołowych na Bałtyku.
20.03.2012

Marynarka Wojenna 13 lat w NATO

W poniedziałek 12 marca, minęło 13 lat od dnia, kiedy Polska weszła w struktury NATO. Przez ten okres jednostki Marynarki Wojennej uczestniczyły w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych i operacjach bojowych.
13.03.2012

Dowód osobisty dla ORP „Piorun”

Jako pierwszy ćwiczył z okrętami NATO już 3 dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu, pod biało-czerwoną banderą przebył niemal 30 tysięcy mil morskich, jest jednym z najnowocześniejszych okrętów w Marynarce Wojennej i służy w niej już osiemnaście lat.
12.03.2012

MON bada sytuację Marynarki Wojennej. Decyzje ministra dopiero w marcu

Polskie siły morskie powinny posiadać m.in. okręty wielozadaniowe, podwodne i przeciwminowe - ocenia Dowództwo Marynarki Wojennej. Przyszłość tego rodzaju sił zbrojnych jest obecnie analizowana przez MON. Minister Tomasz Siemoniak zapowiada decyzje na marzec.
21.02.2012

Poszukiwania na Bałtyku wstrzymane. Rybaków nie odnaleziono

Poszukiwania na Bałtyku wstrzymane. Rybaków nie odnaleziono
19.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.