• <
BOTA_2023

Zakończyły się ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów

20.03.2015 13:40 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zakończyły się ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów

Partnerzy portalu

Zakończyły się ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów - GospodarkaMorska.pl

Siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów zakończyły dzisiaj (piątek, 20 marca) pięciodniowe ćwiczenia na morzu.

Jedenaście jednostek, w tym: okręty rakietowe, hydrograficzne, korweta ZOP, okręt podwodny i szkolny oraz jednostki pomocnicze przeprowadziły szkolenie na poligonach morskich Zatoki Gdańskiej.

Ćwiczenia jednostek pływających 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły się w poniedziałek,16 marca. Na morskich poligonach Zatoki Gdańskiej oprócz okrętów rakietowych ORP "Grom" i ORP "Piorun" operowały m.in. okręt podwodny ORP „Kondor”, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP "Kaszub", okręty hydrograficzne ORP "Heweliusz" i ORP „Arctowski”, baza zaopatrzeniowa ORP „Bałtyk”, okręt szkolny ORP „Wodnik”, a także jednostki pomocnicze SD-13, H-8 i K-8. W trakcie manewrów na morzu okręty wykonywały przede wszystkim indywidualne szkolenia specjalistyczne, w ramach których przeprowadziły zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego. Doskonalono także umiejętności załóg okrętowych w przeciwdziałaniu pożarom oraz przebiciom kadłuba (obrona przeciwawaryjna). Przećwiczono różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu. Dodatkowo w trakcie manewrów okręty współpracowały ze sobą w poszczególnych epizodach ćwiczeń, prowadząc między innymi manewrowanie w szykach i uzupełnianie zapasów na morzu.

Okręty powróciły do portu wojennego w Gdyni w piątek, 20 marca. Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem każdego szkolenia na morzu jest odtwarzanie gotowości bojowej. Okręty muszą przede wszystkim uzupełnić zapasy amunicji, a także paliwa, wody i żywności, aby w każdej chwili być gotowym do wyjścia na morze i do wykonywania zadań zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Tego typu ćwiczenia mają na celu podtrzymywanie nawyków oraz doskonalenie wyszkolenia załóg okrętowych Marynarki Wojennej w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu. Chodzi głównie o osłonę strategicznego transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacji kryzysowej, aby nie dopuścić do blokady morskiej państwa. Obecnie, od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych zależy stabilny, niezagrożony rozwój gospodarki państwa. Drogą morską transportowany jest bowiem największy tonaż towarów międzynarodowej wymiany handlowej. Drogą morską dostarczane są także różnego typu surowce, z których korzystają państwa morskie. Podobne działania jednostki Marynarki Wojennej realizują również podczas ćwiczeń i operacji w ramach współpracy międzynarodowej pod auspicjami NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Dziękujemy za wysłane grafiki.