• <

Macierewicz: prezes PGZ odszedł, bo wypełnił obowiązki

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Macierewicz: prezes PGZ odszedł, bo wypełnił obowiązki
Macierewicz: prezes PGZ odszedł, bo wypełnił obowiązki - GospodarkaMorska.pl

pc

16.02.2017 Źródło: PAP

Zmiana prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej nastąpiła, bo dotychczasowy, Arkadiusz Siwko, miał za zadanie uporządkować sytuację i dobrze wypełnił swoje obowiązki – oświadczył w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Od poniedziałku prezesem PGZ jest Błażej Wojnicz, dotychczasowy szef Polskiego Holdingu Obronnego.

PAP spytała w czwartek szefa MON, dlaczego zmienił się prezes PGZ. – Zmienił się dlatego, bo dobrze wypełnił – powtarzam ocenę rady nadzorczej – swoje obowiązki. Rzeczywiście miał bardzo trudne zadanie uporządkować sytuację po poprzedniej ekipie. To była ciężka bardzo i wymagająca praca. Została w ciągu 14 miesięcy dobrze przez niego wykonana, a teraz jego współpracownik z Polskiego Holdingu Obronnego, pan prezes Wojnicz, będzie jego pracę kontynuował – odpowiedział Macierewicz.

– To są dwaj menadżerowie, którzy znakomicie z sobą przez cały czas współpracowali – dodał minister, który w czwartek przebywał w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO.

W poniedziałek Siwko zrezygnował ze stanowiska prezesa PGZ, a rada nadzorcza przyjęła jego rezygnację i powołała na nowego prezesa Błażeja Wojnicza. Będzie on łączył funkcję prezesa PGZ i PHO.

PGZ nie udzielała wtedy informacji o powodzie rezygnacji dotychczasowego prezesa. Spółka poinformowała jedynie, że rada nadzorcza przyjmując rezygnację „podziękowała Panu Arkadiuszowi Siwko, wysoko oceniając jego dotychczasową pracę”.

34-letni Wojnicz jest prawnikiem, w 2013 roku ukończył aplikację adwokacką. Jest również absolwentem studiów doktoranckich o profilu ekonomiczno-społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracował w urzędach i instytucjach państwowych, m.in. w MON, BBN, Agencji Mienia Wojskowego oraz w Kancelarii Prezydenta RP. Jak podała PGZ, Wojnicz ma także doświadczenie zawodowe zdobyte w prywatnych przedsiębiorstwach i kancelariach prawniczych oraz w toku własnej praktyki adwokackiej.

Od grudnia 2015 r. do sierpnia 2016 r. pełnił funkcję członka RN Polskiego Holdingu Obronnego S.A., a od sierpnia 2016 r. jest prezesem PHO S.A.

Po wyborach w 2105 r., MON przejęło w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi. Udziałowcami PGZ zostały – będące obecnie w likwidacji – Ministerstwo Skarbu Państwa oraz dwa państwowe podmioty – Agencja Rozwoju Przemysłu i Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar).

Siwko został prezesem PGZ w grudniu 2015 r., gdy wybrana dzień wcześniej rada nadzorcza powołała nowy zarząd, w skład którego weszli Maciej Lew-Mirski jako wiceprezes i Radosław Obolewski jako członek zarządu. We wrześniu 2016 r. Obolewski przestał figurować na stronie PGZ jako członek zarządu. W listopadzie jego miejsce zajął Adam Lesiński.

Były prezes PGZ Arkadiusz Siwko to wieloletni współpracownik ministra Macierewicza. Był m.in. szefem jego gabinetu, gdy Macierewicz kierował MSW (1991-92), w latach 90. kierował redakcją czasopisma „Głos”, wydawanego przez Macierewicza. Za czasów poprzedniego rządu PiS, Siwko był prezesem Naftobaz, przekształconych następnie w Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP). To państwowa spółka, która ma w Polsce największe magazyny paliw.

W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do PHO, a także firmy spoza PHO z branży: zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób. Łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Za prezesury Siwki, PGZ podpisała m.in. umowę o modernizacji 128 czołgów Leopard 2A4, należące do PGZ spółki zawarły z wojskiem kontrakty na dostawę samobieżnych armatohaubic Krab oraz przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych Piorun. Grupa podpisywała także listy intencyjne z zagranicznymi firmami zainteresowanymi dostawami dla polskiego wojska.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.