• <

Wynik wyszukiwania - "zanieczyszczenie" - Wiadomości

Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Zanieczyszczone paliwo przyczyną problemów Dali w Baltimore?

Powodem problemów z zasilaniem na kontenerowcu Dali, co doprowadziło do kolizji z mostem w Baltimore, może być zanieczyszczenie paliwa na statku. To jedna z teorii, która będzie badana przez śledczych.
29.03.2024

Orlen Lietuva. 1,8 ton ropy wyciekło do Bałtyku

Litewskie służby zostały poinformowane przez spółkę Orlen Lietuva, że podczas załadunku tankowca w środę doszło do wycieku ropy.
09.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Estonia. Powraca kwestia niebezpiecznych wraków w Bałtyku

Zatopione na Morzu Bałtyckim w czasie obu wojen światowych okręty są tykającymi bombami zagrażającymi wodom Estonii - poinformowała w środę telewizja ERR.
25.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
09.01.2024

Zakaz kąpieli na plażach Normandii po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków

Merowie w kilku gminach Normandii, na północy Francji, podjęli decyzję o kilkudniowym zakazie kąpieli na plażach po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków w pobliżu Caen. Polecenie w tej sprawie wydała Normandzka Regionalna Agencja Zdrowia (ARS).
02.08.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Prezydent Zielonej Góry: rzeka Gęśnik zanieczyszczona wodami pogaśniczymi

Gęśnik zanieczyszczony wodami pogaśniczymi – poinformował we wtorek wieczorem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Po pożarze w Przylepie inspektorzy WIOŚ w Zielonej Górze potwierdzili przedostanie się wód pogaśniczych do rzeki Gęśnik.
25.07.2023

Badanie z udziałem Polaków: duże zanieczyszczenie wód słodkich mikroplastikiem

Każdego roku do oceanów trafia około 14 mln ton plastiku, ale problem zanieczyszczenia dotyczy też wód słodkich. Znaleźliśmy mikroplastik w każdym jeziorze, z którego pobraliśmy próbki - alarmują autorzy międzynarodowego badania z udziałem naukowców z Polski.
20.07.2023

Zanieczyszczone paliwa żeglugowe trafiły do USA

Do Stanów Zjednoczonych dotarło zanieczyszczone paliwo żeglugowe. Tej wiosny sprawiło ono problemy przynajmniej kilkunastu jednostkom na południowo-wschodnim wybrzeżu.
12.07.2023

Śnięte ryby w Wildze. WIOŚ bada rzekę i szuka źródła zanieczyszczenia

O 300 śniętych rybach znalezionych w rzece Wilga, która jest dopływem Wisły, informują służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pierwsze badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie był za niski, a jej temperatura za wysoka. Społecznicy alarmują, że problem może być znacznie poważniejszy.
10.07.2023

U wybrzeży Gilblartaru podniesiono z dna kadłub kłopotliwego statku. Zalegał tam od miesięcy

Akcja mająca na celu usunięcie wraku masowca OS 35 u wybrzeży Gibraltaru została w dużej mierze zakończona 3 lipca. Dwie sekcje kadłuba zostały teraz wydobyte z oceanu 10 miesięcy po tym, jak statek uderzył w zakotwiczony gazowiec i zatonął na dnie morskim w pobliżu jedna z plaż Gibraltaru.
05.07.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
17.05.2023

Naukowcy sprawdzają wiek mikroplastiku w morzach i oceanach

Japońscy eksperci opracowali metodę sprawdzania wieku mikroplastiku zalegającego w oceanach. Ten pływający na pełnym morzu ma od 1 do 3 lat, a przybrzeżny – od 0 do 5 lat.
17.05.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Rosja ma nowy plan manipulacji Zachodem? Pretekstem ma być zanieczyszczenie Bałtyku

Rosja najwyraźniej chce manipulować zachodnimi ekspertami i rozpowszechniać narrację Kremla za pomocą fikcyjnej organizacji. Niemieckie media – WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” – poinformowały, że Moskwa chce wykorzystać w tym celu temat zanieczyszczenia Bałtyku.
28.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
15.04.2023

Kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

WIOŚ w Gdańsku złoży kolejne zawiadomienie do prokuratury w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Wytypowano też kolejny podmiot jako potencjalne źródło zanieczyszczenia.
14.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

W Cigacicach (woj. lubuskie) przedstawiciele samorządów pięciu nadodrzańskich województw podpisali memorandum w sprawie dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemu Odry. Zakłada ono finansowanie dużego projektu badawczego, który zostanie zrealizowany przez uczelnie z tych regionów.
05.04.2023

WIOŚ zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zawiadomił prokuraturę w sprawie zanieczyszczenia rzeki Strzelniczki. Pod koniec marca ze zbiornika retencyjnego, przez który przepływa rzeka wyłowiono setki martwych ryb.
03.04.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.
21.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałego lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.
09.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
07.03.2023

Spółki górnicze przyznają się do zasolenia Odry i Wisły

Spółki górnicze odpowiedziały na raport Greenpeace, w którym organizacja wskazała kopalnie węgla jako sprawców ubiegłorocznej katastrofy w Odrze. Potwierdzają, że zrzucają do polskich rzek wysoce zasolone ścieki, ale robią to zgodnie z prawem. Polskie prawo zezwala na zrzut do rzek dowolnie zasolonych ścieków, co mają wykorzystywać praktycznie wszystkie firmy związane z górnictwem.
07.03.2023

Wyciek z zatopionego tankowca zagraża morskim ekosystemom na Filipinach

Filipiński urząd ds. środowiska i katastrof alarmuje, że trzeba natychmiast powstrzymać wyciek z zatopionego tankowca. Zagraża to morskiej faunie i florze, a także gospodarce morskiej regionu.
06.03.2023

Wrak X-Press Pearl podniesiony z dna oceanu u wybrzeży Sri Lanki

Urzędnicy z lankijskiej Agencji Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) informują, że pozostałe elementy kontenerowca X-Press Pearl, który spłonął i zatonął niedaleko Kolombo, zostaną usunięte do tego tygodnia. Druga faza operacji ratunkowej miała zakończyć się usunięciem wraku i ostatecznym uprzątnięciem pozostałych szczątków z dna oceanu.
10.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Ilość plastiku na dnie morskim potroiła się w ostatnich 20 latach

Ilość mikroplastiku na dnie mórz potroiła się w ostatnich dwóch dekadach – piszą naukowcy na łamach „Environmental Science and Technology”.
06.01.2023

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
22.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Zachodniopomorskie. Fala zanieczyszczonej Odry dotarła do województwa

Fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego – poinformował PAP w czwartek WIOŚ w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski powiedział, że badania wody nie wykazały anomalii, które wpływałyby na śnięcie ryb.
11.08.2022

Sprawą zanieczyszczenia wód Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze z zawiadomienia WIOŚ we Wrocławiu zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu – ustaliła w czwartek PAP.
11.08.2022

Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.
10.08.2022

Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie monitorują sytuację na Odrze

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w zw. ze zjawiskiem śnięcia ryb - przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.
10.08.2022

Pływające separatory ropy i wody oczyszczą porty i mariny

Branża morska boryka się z zanieczyszczeniami powierzchni wód produktami ropopochodnymi. O ile stosowane są różne metody bezpieczeństwa, to wycieki zdarzają się w portach, marinach i na otwartych wodach. Austriacka firma Freylit zaprojektowała mobilny separator, gdy oczyszcza powierzchnie wodne ze szkodliwych zanieczyszczeń.
08.07.2022

Komisja sejmowa za projektem ograniczającym zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opowiedzieli się za przyjęciem z poprawkami projektu ustawy ograniczającej zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
11.05.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Plastikowe odpady w oceanach na celowniku branży

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM podał, że przestanie transportować odpady z tworzyw sztucznych. Walkę z odpadami zapowiedziały także europejskie banki inwestycyjne.
11.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Cząstki mikroplastiku są różnorodne, a stosowane metody mogą nie wykrywać wielu zanieczyszczeń tego typu. Problem zanieczyszczenia mórz mikroplastikiem jest więc prawdopodobnie większy, niż się wydawało, i potrzebne są nowe sposoby prowadzenia badań.
31.01.2022

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

Okazuje się, że rozproszenie niezwykle małych cząstek plastiku sięga odległych obszarów, a zanieczyszczenie plastikiem dotyka już każdego zakątka Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że lód z bieguna północnego i południowego zawiera wykrywalne ilości niezwykle małych cząsteczek plastiku. W lodzie z Grenlandii i Antarktydy badacze znaleźli różne rodzaje plastiku, w tym cząstki pochodzące z opon samochodowych.
31.01.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
29.01.2022

Ubezpieczyciel X-Press Pearl wypłaca 2,5 miliona dolarów na oczyszczanie środowiska

Ubezpieczyciel statku X-Press Pearl zgodził się zapłacić dodatkowe 2,5 miliona dolarów odszkodowania za szkody w środowisku naturalnym, wyrządzone w związku z katastrofą statku u wybrzeży Colombo na Sri Lance w maju.
29.12.2021

Naukowcy: w związku z pandemią do oceanów trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

Hiszpański start-up opracował platformę do monitorowania zanieczyszczeń w morzach i oceanach

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Do 2050 roku w wodach może pływać więcej sztucznych odpadów niż ryb – alarmuje Fundacja MARE.
21.07.2021

Francja: Marynarka wojenna usuwa ropę z wybrzeża Korsyki

Francuska marynarka wojenna usuwa ropę z wód na południe od Korsyki. Plaże francuskiej wyspy zostały w weekend zamknięte z powodu zanieczyszczenia ropą. Trwa śledztwo w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczeń.
14.06.2021

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. broni chemicznej zatopionej w Bałtyku

Eurodeputowani przyjęli we wtorek rezolucję wzywającą Unię Europejską do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Problem można rozwiązać tylko dzięki współpracy rządów państw członkowskich, UE i NATO - skomentował jeden z autorów rezolucji europoseł PiS Kosma Złotowski.
27.04.2021

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej będzie nadzorować proces uwalniania wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie uczestniczyła w uwalnianiu dużej ilości radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie – zapowiedział szef tej agencji Rafael Grossi, oceniając to zadanie jako skomplikowane.
15.04.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
11.03.2021

One są wszędzie! Włókna poliestrowe wykryto w całym Oceanie Arktycznym

Arktyka jest barometrem zdrowia naszej planety. Ta odległa część świata stoi w obliczu bezprecedensowych ataków na środowisko, ponieważ zmiany klimatyczne i przemysłowe chemikalia zagrażają stylowi życia Eskimosów i innych społeczności tubylczych i północnych, których żywność jest w dużym stopniu uzależniona od owoców morza i ssaków morskich.
13.01.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

Mikroplastik sięga największych głębin

Nawet osady dna morskiego z głębokości ponad 8 km zawierają cząstki różnych rodzajów mikroplastiku. Osadzanie się tego typu tworzyw na dnie ma wpływ m.in. na łańcuch pokarmowy i może oznaczać problemy w przyszłości.
24.12.2020

Raport parlamentu: Francji grozi niekontrolowane zanieczyszczenie środowiska plastikiem

We Francji wyrzuca się 900 tys. ton odpadów plastykowych rocznie. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo niekontrolowanego zanieczyszczenia – ostrzega opublikowany w poniedziałek w Paryżu raport parlamentarny.
14.12.2020

Jak daleko dryfuje plastik, gdy zostanie wrzucony do oceanu?

Naukowcy umieścili urządzenia śledzące na 25 butelkach, które następnie rozlokowali w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie. W ten sposób próbowali dowiedzieć się, jak daleko plastikowe śmieci przemieszczają się po planecie.
03.12.2020

Wiemy już w jaki sposób mikroplastik zanieczyszcza środowisko

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest dziś wszechobecne, a mikroplastikowe cząsteczki z produktów jednorazowego użytku znajdują się w środowisku naturalnym na całym świecie, w tym na Antarktydzie. Jednak sposób w jaki te cząstki przemieszczają się i gromadzą w środowisku do tej pory nie był do końca znany. Obecnie badanie Uniwersytetu Princeton ujawniło mechanizm, za pomocą którego mikroplastiki, takie jak styropian i zanieczyszczenia w postaci cząstek stałych, są przenoszone na duże odległości przez glebę i inne porowate m
18.11.2020

Niewidzialny zabójca grasuje w oceanach [wideo]

W oceanach czyhają cisi zabójcy. Nie widzimy ich, ukrywają się głęboko w toni wodnej i czekają na swoje ofiary. Zwierzęta są bezbronne w starciu z nimi - 66% ssaków morskich, 50% ptaków morskich i wszystkie 7 gatunków żółwi morskich, cierpi każdego roku, rzadko uchodząc z życiem. O czym mowa? O sieciach widmo, czyli zagubionych lub porzuconych narzędziach, używanych w rybołówstwie. Sieci takie każdego roku zabijają setki tysięcy zwierząt żyjących w oceanach. Ryby, ptaki a także ssaki morskie zaplątują się w sieci, z których nie m
04.11.2020

Stany Zjednoczone główną przyczyną zanieczyszczenia oceanów

Nowe badanie opublikowane w ubiegły piątek w czasopiśmie Science Advances szacuje, że Stany Zjednoczone mogą być jednym z największych na świecie czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi - nie tylko z powodu zaśmiecania, ale także z powodu niewłaściwego obchodzenia się z innymi krajami, do których Stany Zjednoczone od dawna wysyłają plastik do recyklingu.
02.11.2020

Emisje metali z chińskich elektrowni węglowych użyźniają Pacyfik

Naukowcy z szeregu instytucji w USA i Wielkiej Brytanii opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że emisje z elektrowni węglowych w Chinach użyźniają Północny Pacyfik metalowym składnikiem odżywczym ważnym dla życia morskiego.
27.10.2020

Na rynku pojawił sie pierwszy produkt wykonany z plastiku zebranego na Pacyfiku

Zanieczyszczenie plastikiem w wodach okalających naszą planetę jest obecnie jednym z największych problemów środowiskowych. Przekształcając odzyskany plastik w coś wartościowego, możemy mieć realny wpływ na problem, i przyczynić się do zmniejszenia stopnia zanieczyszczania naszego ekosystemu.
26.10.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Mikroby do walki z wyciekami ropy w oceanach: indyjscy naukowcy opracowują nową technologię

Badanie wykazało, że degradację ropy naftowej można osiągnąć przy użyciu niedrogich nietoksycznych pozostałości rolniczych.
16.10.2020

Plastik znaleziony w obszarach lęgowych ptaków morskich ostrzega o rosnącym zanieczyszczeniu Pacyfiku

Plastik zebrany z odległych obszarów gniazdowania ptaków morskich na południowym Oceanie Spokojnym budzi obawy co do spożywania przez morskie stworzenia tworzyw sztucznych, ponieważ przewiduje się, że do 2050 r. dotknie to większość gatunków ptaków morskich.
15.10.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzegu wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.
06.10.2020

Epidemia czy susza? - naukowcy badają przyczyny poprawy jakości wody w Warcie

Woda w Warcie od kwietnia 2020 r. była czystsza, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu - wynika z analiz ekologa prof. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przyczyną może być zmniejszone nawożenie pól, do czego mogła przyczynić się epidemia koronawirusa - lub susza.
05.10.2020

Woda w zatoce bez zanieczyszczeń

Jak wynika z badań Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej woda w rejonie ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne. Próbki pobrano 4 września – dzień po prognozowanym dotarciu zanieczyszczeń w te okolice. Jakość wody monitorowana jest codziennie, a o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
07.09.2020

Zanieczyszczenie Bałtyku ściekami może spowodować reakcję ze strony Danii lub Szwecji

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk stwierdził, że w związku z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej ściekami z Warszawy, Polska może spodziewać się interwencji ze strony Danii lub Szwecji.
02.09.2020

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
26.08.2020

Olbrzymie ilości maseczek i rękawiczek w rybackich sieciach

Włoscy rybacy znajdują w swoich sieciach ogromne ilości maseczek i rękawiczek - alarmuje krajowa federacja tej grupy zawodowej. Podkreśla się, że środki ochronne stosowane w związku z epidemią w niebezpieczny sposób dołączyły do odpadków zaśmiecających morze.
22.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Podsumowanie działań IOŚ w związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy

Na przełomie czerwca i lipca br. doszło do zanieczyszczenia rzeki Baryczy oraz jej dopływów - Kurochu, Złotnicy, Świecy (z Olszówką) i Dąbrówki, na odcinku od gm. Odolanów (województwo wielkopolskie) do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko, gm. Milicz (województwo dolnośląskie).W ocenie wielkopolskiego WIOŚ głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są spływy z terenów rolniczych.Prowadzone badania próbek wykazują stopniową poprawę jakości wody.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

W Hongkongu morze wyrzuciło na brzeg setki kilogramów czarnej gumy

Morze wyrzuciło setki kilogramów małych, czarnych kawałków tworzywa przypominającego gumę na brzeg należącej do Hongkongu wyspy Lantau – podały w środę miejscowe media. Obrońcy przyrody ostrzegają, że materiał może być niebezpieczny dla morskich zwierząt.
29.07.2020

Kompendium wiedzy o szkodach w środowisku cz. II

Kolejna część serii publikacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko na temat szkód w środowisku.
28.07.2020

Ilość plastiku w oceanach potroi się do 2040 - najnowsze badanie

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie zmywane na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań z dostaw online.
24.07.2020

Jak Twoje auto emituje mikroplastiki do oceanu oddalonego o tysiące kilometrów

Wpływ podróży samochodem na środowisko jest dobrze znany. Emisje spalin zanieczyszczają atmosferę gazami, które podnoszą globalne temperatury i sprawiają, że powietrze jest mniej bezpieczne do oddychania. Niestety, na tym problemy się nie kończą. Naukowcy zbadali inny problem - związany z wpływem codziennych dojazdów na nawet najbardziej odległe zakątki oceanów na świecie.
23.07.2020

Nowa aplikacja i portal dot. uwalniania i transferu zanieczyszczeń

W dniu 17 lipca 2020 r. pod adresem www.gios.gov.pl/prtr została uruchomiona nowa aplikacja PRTR umożliwiająca przesyłanie sprawozdań w zakresie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Aplikacja posiada nowe funkcjonalności m.in. umożliwia samodzielną zmianę danych identyfikacyjnych zakładu, składanie korekty sprawozdania bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich danych. Zachęcamy do skorzystania z Instrukcji dla użytkownika.
21.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.
15.07.2020

W systemie PERN wciąż pozostaje około 90 tys. ton zanieczyszczonej ropy

W systemie magazynowym PERN nadal pozostaje około 90 tys. ton (czyli ok. 100 tys. m3) ropy naftowej zanieczyszczonej chlorkami organicznymi, poinformował ISBnews prezes Igor Wasilewski. Całkowite oczyszczenie systemu może potrwać do końca 2020 roku.
13.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.
10.07.2020

Kolejny etap prac związanych z oczyszczaniem zbiornika wodnego w Rogowie i rzeki Morga

7 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Brzezinach odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, związane z zanieczyszczeniem substancją ropopochodną zbiornika wodnego oraz przyległego terenu w miejscowości Rogów. Sytuacja jest konsekwencją próby kradzieży paliwa z rurociągu, należącego do PERN.
08.07.2020

Węgry: Ader prosi prezydentów Ukrainy i Rumunii, by nie zanieczyszczać rzek

Prezydent Węgier Janos Ader zwrócił się do prezydentów Ukrainy i Rumunii, Wołodymyra Zełenskiego i Klausa Johannisa, by użyli swoich wpływów w celu zatrzymania ogromnych ilości odpadów, docierających na Węgry rzekami Cisa i Samosz.
07.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia

Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb. Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Prezentujemy pierwsze polskie badania na ten temat. Problem nie dotyczy tylko Polski, ale np. w USA został już dawno dostrzeżony.
01.07.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

System yetiSense monitoruje jakość powietrza w Porcie Gdynia

Na razie trzy, ale będzie ich więcej. Mowa o specjalistycznych czujnikach zainstalowanych w Porcie Gdynia w ramach kompleksowego systemu yetiSense, który przez całą dobę monitoruje jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni. Nowoczesny system ma ograniczyć podobne sytuacje w przyszłości.
18.09.2018

Polacy jedzą za mało ryb. Wolą mięso i boją się ości

Konsumpcja ryb w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie. Cały czas mówimy mniej więcej o 12-13 kg spożywanych ryb – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl na Kongresie Rybnym, który w piątek zakończył się w Sopocie, Grzegorz Mech z GfK Polonia. Tymczasem średnia europejska to 22 kg, a światowa – 24 kg zjadanych ryb rocznie. To źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i składników mineralnych, dlatego badania wskazują, że na naszych talerzach ryby powinny pojawiać się przynajmniej dwa razy w tygodniu.
16.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.