• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

31.01.2022 09:22
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku

Partnerzy portalu

Lód arktyczny zanieczyszczony cząsteczkami nanoplastiku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Annie Spratt / Unsplash

Okazuje się, że rozproszenie niezwykle małych cząstek plastiku sięga odległych obszarów, a zanieczyszczenie plastikiem dotyka już każdego zakątka Ziemi. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie wykazali, że lód z bieguna północnego i południowego zawiera wykrywalne ilości niezwykle małych cząsteczek plastiku. W lodzie z Grenlandii i Antarktydy badacze znaleźli różne rodzaje plastiku, w tym cząstki pochodzące z opon samochodowych.

Naukowcy z Niderlandów doszli do wniosku, że odległe i dziewicze obszary są siedliskiem znacznie większej ilości plastikowych zanieczyszczeń niż wcześniej zakładano. Regiony polarne są znane jako jedne z ostatnich dziewiczych obszarów na Ziemi. Ten wizerunek należy zmienić - konkluduje międzynarodowy zespół badawczy pod kierownictwem chemika Dušana Matericia. Lód na biegunie północnym i południowym zawiera wykrywalne ilości nanoplastiku, czyli cząsteczek plastiku mniejszych niż mikrometr. Nanoplastiki są potencjalnie szkodliwe dla wszystkich rodzajów organizmów, ale ponieważ są trudne do zmierzenia ze względu na ich niewielkie rozmiary, ich globalne rozmieszczenie było do tej pory niejasne.

Wykorzystując nowe metody pomiarowe, zespół Matericia wykrył cząsteczki plastiku w lodzie pochodzącym z rdzeni wiertniczych (wycinki skał) na Grenlandii i Antarktydzie. W skład zespołu weszli badacze z Uniwersytetu w Utrechcie, Uniwersytetu w Kopenhadze i Vrije Universiteit Brussel. Swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie Environmental Research.

Już wcześniejsze badania wykazywały prawdopodobieństwo, że nanoplastiki rozprzestrzeniają się daleko po ziemi, łapiąc wiatr i prądy wodne. Jednak zespół był zaskoczony, że znalazł wykrywalne ilości w lodzie polarnym. - Teraz wiemy, że nanoplastiki również trafiają do tych zakątków świata i w jakich ilościach - komentuje Materić. Zanieczyszczenie plastikiem jest znacznie większym problemem niż nam się wydawało. We wcześniejszym badaniu, opublikowanym w 2021 roku, Materić i współpracownicy pokazali, jak odkryli nanoplastiki w lodzie z Alp.

Zanieczyszczenie od lat 60. XX wieku

Chociaż Materić i jego zespół po raz pierwszy wykazują, że lód polarny zawiera nanoplastik, pomiary pokazują, że zanieczyszczenie trwa już od dziesięcioleci. - W lodzie Grenlandii widać, że zanieczyszczenie nanoplastikami występuje od lat 60. ubiegłego wieku - mówi Materić. Organizmy w tym środowisku, a prawdopodobnie także w pozostałych częściach świata, były na nią narażone przez bardzo długi czas. Ujawnia się to dopiero teraz, ponieważ niedawno naukowcy opracowali do tego celu – informuje Uniwersytet w Utrechcie.

Zespół znalazł w lodzie polarnym różne rodzaju plastiku. Ponad połowę stanowił polietylen, który często służy jako podstawa do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, kabli i włókien. W grenlandzkim lodzie naukowcy znaleźli również nanoplastiki, które są uwalniane w wyniku zużycia opon. Ilość nanoplastycznych cząsteczek w lodzie arktycznym i antarktycznym wydaje się różnić: lód z Grenlandii zawierał średnio 13,2 nanogramów na mililitr, podczas gdy lód antarktyczny 52,3 ng/ml.

Dziękujemy za wysłane grafiki.