• <

Wynik wyszukiwania - "portowiec" - Wiadomości

Statek BYD z dostawą samochodów elektrycznych wkrótce w Europie

Statek typu ro-ro firmy Byd jeszcze w lutym zawita do portów w Holandii i Niemczech z dużą dostawą samochodów elektrycznych. Jest to pierwszy z planowanych ośmiu 200-metrowych transportowców typu ro-ro stworzonych specjalnie dla azjatyckiej firmy motoryzacyjnej.
16.02.2024

O krok od tragedii. Groźny pożar na rosyjskim transportowcu z napędem atomowym

W rosyjskim porcie w Murmańsku doszło niespodziewanie do pożaru na arktycznym statku drobnicowym Sewmorput. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż to wyjątkowa jednostka tej klasy, mająca rzadki w tym przypadku napęd atomowy.
27.12.2023

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

Rebelianci Huti opublikowali nagranie zajęcia statku z użyciem śmigłowca. Galaxy Leader "więźniem" w jemeńskim porcie

Transportowiec typu ro-ro został porwany przez jemeńskich rebeliantów, którzy ten akt chcieli wymierzyć przeciwko Izraelowi, z racji że w przedsiębiorstwie, do którego należy jednostka, swoje udziały ma izraelski biznesmen. Rosną obawy o los tak statku, jak i jego załogi, gdyż obecnie nie znajduje się na pełnym Morzu, tylko w porcie Al-Hudajda w Jemenie, kontrolowanym przez rebelię Huti.
21.11.2023

Rafael Nadal wypoczywa na luksusowym jachcie Bethoveen na Morzu Jońskim

Legendarny hiszpański tenisista Rafael Nadal spędza wakacje na luksusowym jachcie „Bethoveen” pływającym po Morzu Jońskim. Odwiedził już kilka greckich wysp, m.in. Korfu, Itakę i Poros.
16.08.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Lato z Portem Gdańsk rozpoczęte! Moc atrakcji dla najmłodszych i nie tylko

8 lipca rozpoczęły się „Wakacje z Portowcem”, czyli impreza rekreacyjno-sportowa organizowana przez z Port Gdańsk. Wydarzenie odbywające się w Nowym Porcie, przy ulicy Wyzwolenia 8 zgromadziło całą rzeszę uczestników w wieku szkolnym, na których czekało wiele atrakcji.
11.07.2023

Lato z Portem Gdańsk

W lipcu i sierpniu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przygotował szereg atrakcji wakacyjnych, w tym wydarzeń sportowych i kulturalnych. Nie zabraknie tu specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.
03.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
27.04.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Zwodowano pierwszy statek napędzany metanolem dla Maersk

Zdaniem giganta zajmującego się żeglugą kontenerową "osiągnięto kamień milowy w wysiłkach zmierzających do redukcji emisji CO2". To wszystko dzięki udanemu zwodowaniu swojego pierwszego statku zasilanego metanolem w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej.
14.04.2023

Kolejny kadłub statku zbudowany przez Marine Projects wyruszył do Norwegii

W ubiegłą sobotę rano Ro Spirit opuścił stocznię Marine Projects Ltd. na holu holownika Tronds Fox. Jest to czternasty statek zbudowany we współpracy z norweską stocznią Larsnes Mek Verksted i zarazem jedenasty Live Fish Carrier.
13.04.2023

J. Lauritzen zamawia dwupaliwowe masowce w ramach dekarbonizacji branży morskiej

Duńska firma żeglugowa J. Lauritzen poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy minimum dwóch masowców Kamsarmax o ładowności 81 200 dwt, które zostaną zbudowane przez japońską stocznię Tsuneishi Shipbuilding. Mają być wzorem działan na rzecz ograniczenia emisji CO2, stosując zasilanie zielonym metanolem i biodieslem.
06.04.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

Podczas sztormu na Morzu Czarnym zatonął statek [WIDEO]

Mały statek towarowy zarejestrowany na Komorach i obsługiwany przez rosyjską załogę ucierpiał podczas zimowego sztormu na Morzu Czarnym. W wyniku silnych fal oraz wiatru jednostka rozpadła się i zatonęła. Z 11 członków załogi jeden zmarł w wyniku obrażeń a drugi pozostaje w stanie krytycznym.
22.02.2023

Shell grozi Greenpeace pozwami za bezprawne wejście na transportowiec

W zeszły wtorek czterech aktywistów Greenpeace weszło na pokład statku Boskalis White Marlin, który transportuje FPSO Penguins na Morze Północne. Teraz Greenpeace podał, że Shell, właściciel FPSO, grozi aktywistom krokami prawnymi.
10.02.2023

[WIDEO] Aktywiści Greenpeace wdarli się na transportowiec przewożący FPSO

Na pokład statku heavy-lift do przewożenia ciężkich ładunków White Marlin, transportującego jednostkę FPSO, wdarło się czterech aktywistów Greenpeace. Grozili oni zajęciem sprzętu jeśli Shell nie zaprzestanie wierceń naftowych.
01.02.2023

W stoczni General Dynamics NASSCO odbył się chrzest trzeciego okrętu pomocniczego typu John Lewis

Tradycyjnie, rozbijając butelkę szampana o kadłub nastąpiło uroczyste nazwanie nowej jednostki dla marynarki wojennej USA. Po zakończeniu budowy USNS Earl Warren wejdzie do służby pomocniczej w US Navy.
23.01.2023

W Porcie Gdańsk załadowano ciężki sprzęt US Army [ZDJĘCIA]

Blisko 940 jednostek techniki wojskowej należącej do amerykańskiej 4. Dywizji Piechoty (4th Infantry Division) zostało załadowanych na Terminalu Oliwskim w Gdańsku. To już kolejna operacja związana z obsługą wojsk NATO, jaką zrealizowała BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.
09.01.2023

Transportowy kolos dla Evergreen przekazany cztery miesiące przed terminem

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua Shipbuilding dostarczyła gigantyczny transportowiec Ever Acme, mogący przewozić 24 tys. kontenerów blisko cztery miesiące przed terminem. Ten był pierwotnie wyznaczony na II kwartał 2023 roku.
30.12.2022

Ceremonia cięcia blach na transportowiec Maersk napędzany metanolem

Stocznia Hyundai Heavy Industries była gospodarzem ceremonii rozpoczęcia budowy nowej jednostki dalekomorskiej dla Maersk. Ma to być kontenerowiec o pojemności 16 200 TEU, zasilany ekologicznym metanolem.
28.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
21.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Pierwszy na świecie transportowiec skompresowanego wodoru z pozwoleniem na budowę

Statek przewożący jedynie duże ilości zeroemisyjnego surowca energetycznego stanie się faktem. Australijska firma Provaris Energy otrzymała właśnie pozwolenie na zbudowanie jednostki do transportu skompresowanego wodoru
12.12.2022

Furetank otrzymuje państwowe i unijne wsparcie inwestycji klimatycznych

W ramach projektu zostanie sfinansowane zasilanie brzegowe na tankowcu będącym obecnie w produkcji. Pieniądze zapewnia Klimatklivet, inicjatywa Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska i Next Generation EU (unijny fundusz odbudowy). Wspiera lokalne inwestycje klimatyczne, które zmniejszają emisję gazów cieplarnianych i przyczyniają się do uzyskania jak największych korzyści dla klimatu.
30.11.2022

Zaginiony statek towarowy jest już bezpieczny

Transportowiec Mutia Ladjoni 7, którego poszukiwały służby SAR Indonezji i Nowej Gwinei, odnalazł się dryfujący na morzu.
18.11.2022

Port Gdańsk kolejny rok wspiera młodych sportowców z Nowego Portu [WIDEO]

To już trzeci sezon z współpracy Portu Gdańsk z klubem Portowiec Gdańsk, drużyną piłkarską z Nowego Portu z tradycją sięgającą 1957 roku. Dzięki wsparciu portu zespół otrzymał stroje sportowe i piłki.
15.11.2022

Polscy żeglarze mistrzami świata i Europy

Medalowe żniwa polskich windsurferów w mistrzostwach świata i Europy. 1 złoty i dwa srebrne medale Polacy wywalczyli we francuskim Breście, gdzie rozegrano mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w olimpijskiej klasie iQFoil. Zaś na Cyprze odbyły się mistrzostwa świata w klasie Techno293 i tam Polacy zdobyli 4 medale – 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe! Ponadto, Piotr Myszka i Ewa Jodłowska zasiądą w nowych władzach międzynarodowego stowarzyszenia klasy iQFoil. To był ważny i pełen sukcesów tydzień dla polskiego windsurfing
05.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

[WIDEO] 77 Racing Club Gdańsk rozpoczyna sezon żeglarski. Port Gdańsk partnerem klubu

77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata, ogłosił w czwartek (7 lipca) rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022. Na na terenie Twierdzy Wisłoujście, historycznego miejsca, które dawniej wskazywało drogę statkom do portu gdańskiego, ogłoszona została również współpraca Portu Gdańsk z 77 Racing Club Gdańsk.
10.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

Transportowiec Ro Senja zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCIA]

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej „Ro SENJA" dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi.
30.05.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Katastrofa statku na Madagaskarze - liczba ofiar wzrosła do 64

Madagaskarska agencja morska podała w środę, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy transportowca Francia wzrosła do 64 osób - przekazała agencja Reutera. 24 pasażerów statku jest wciąż poszukiwanych. 50 osób uratowano.
22.12.2021

Madagaskar. W katastrofie statku zginęło 39 osób; rozbił się też śmigłowiec wysłany na ratunek

Transportowiec, który nielegalnie przewoził 130 pasażerów, zatonął w poniedziałek u północno-wschodniego wybrzeża Madagaskaru; 39 osób zginęło, 45 zostało uratowanych, a około 50 jest poszukiwanych - podał w środę portal Euronews. Katastrofie uległ też śmigłowiec wysłany na ratunek.
22.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Port Gdańsk nagrodzony przez European Sea Ports Organisation

Port Gdańsk po raz pierwszy w historii otrzymał nagrodę ESPO 2021. Za integrację społeczną i pomoc potrzebującym w czasie pandemii.
11.11.2021

Nowoczesny transportowiec ryby żywej "ORCA YKA" ze stoczni Marine Projects z Gdańska [foto, wideo]

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej „ORCA YKA" dla armatora z Chile, Naviera Orca Chile SA.
17.08.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Srebrna gospodarka ze złotą perspektywą

Znaczenie seniorów w polskiej gospodarce rośnie. Biznes coraz bardziej docenia grupę, która ma mocne atuty – solidność, stabilne dochody i wydłużający się okres aktywności zawodowej. Mimo to w polityce senioralnej jest wciąż wiele do zrobienia. Właśnie dlatego srebrna gospodarka będzie ponownie jednym z tematów Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
18.03.2021

Narodowe Centrum Żeglarstwa w światowej elicie

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oficjalnym certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowym światowej federacji żeglarskiej. Certyfikat World Sailing Aproved Training Centre ma najwyższą w światowym żeglarstwie kategorię C. Na świecie, oprócz NCŻ są tylko dwa takie ośrodki – w Singapurze i na Malcie.
13.01.2021

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

Port Gdańsk wspiera lokalną społeczność (wideo)

Pandemia koronawirusa i jej konsekwencje to wydarzenie bez precedensu w ostatnich dekadach. Wśród grup szczególnie zagrożonych znajdują się osoby starsze - samotne, wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Na szczególne uznanie zasługują więc inicjatywy, dzięki którym seniorzy i osoby potrzebujące nie zostają sami. Jednym z przedsiębiorstw, które regularnie pomaga lokalnym społecznościom jest Port Gdańsk.
04.12.2020

Stocznia Marine Projects Ltd. przekazała Norwegom statek do transportu żywych ryb [foto, wideo]

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. powstał częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej M/V „RO SAILOR" dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi latem 2021 r.
02.12.2020

Największy załadunek suwnic w historii El Professional (foto, wideo)

Aż dziesięć potężnych suwnic typu RTG przeznaczonych dla amerykańskich terminali załadowano przy nabrzeżu WOC II w gdańskim porcie. Aby zrealizować operację, konieczne było użycie nietypowego transportowca modułowego z możliwością zanurzania pokładu. To największa wysyłka suwnic w historii przedsiębiorstwa "PUH El Professional Mariusz Maszota".
27.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Raport NIK krytycznie o organach państwa ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Administracja morska oraz ochrony środowiska nie rozpoznaje zagrożeń, ale też nie szacuje ryzyka związanego z zaleganiem na dnie Morza Bałtyckiego wraków oraz broni chemicznej z czasów II wojny światowej - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
17.11.2020

Port Gdańsk wspiera drużynę z Nowego Portu (foto, wideo)

Port Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i intensywnie się rozwija. To kolejny krok największego polskiego portu, w kierunku podwyższenia standardów obsługi, zwiększenia konkurencyjności oraz dalszego umacniania swojej pozycji na Bałtyku. Mimo, że dziś portowy biznes ma międzynarodowy zasięg, to nadal serce portu bije w Gdańsku, w Nowym Porcie, co wynika bezpośrednio z jego położenia. Stąd decyzja Portu Gdańsk, by wspierać lokalne inicjatywy w szczególności te związane ze sportem i najmłodszymi.
02.11.2020

NIK negatywnie o administracji ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Organy administracji morskiej i ochrony środowiska nie podjęły działań, by zapobiegać zagrożeniom stwarzanym przez materiały niebezpieczne, zalegające na dnie Bałtyku – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
17.09.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Rafael Nadal na pokładzie personalizowanego jachtu od Sunreef Yachts

Światowej sławy tenisista Rafael Nadal odebrał w zeszłym miesiącu swój personalizowany katamaran 80 Sunreef Power Great White. Sunreef Yachts z dumą przedstawia po raz pierwszy zdjęcia właściciela na pokładzie swojego luksusowego 80-stopowego jachtu motorowego.
21.07.2020

Volkswagen po raz pierwszy wykorzystuje do transportu samochodów statek zasilany niskoemisyjnym gazem ziemnym

Po raz pierwszy samochody będą przewożone z Europy do Ameryki Północnej i Środkowej statkiem zasilanym płynnym gazem ziemnym (LNG – Liquified Natural Gas). We wtorek wieczorem z portu w Emden do Veracruz nad Zatoką Meksykańską wyruszył SIEM CONFUCIUS z ponad 4.800 autami przeznaczonymi na rynki Ameryki Północnej. Dzięki zespołowi napędowemu zasilanemu gazem LNG do atmosfery przedostaje się do 25% mniej dwutlenku węgla, do 30% mniej tlenku azotu, do 60% mniej cząstek sadzy i do 100% mniej tlenku siarki.
21.06.2020

Christophe de Margerie pokonał pokrytą lodem część Północnej Drogi Morskiej

Arktyczny przewoźnik skroplonego gazu ziemnego Christophe de Margerie z sukcesem przepłynął szlak tranzytowy Pólnocnej Drogi Morskiej (NSR). Statek klasy lodowej Arc7 należący do Sovcomflot pokonał pokrytą lodem część NSR skierowaną na wschód i dotarł do Cieśniny Beringa w ciągu 12 dni.
01.06.2020

Trzy okręty NATO zawiną do Portu Gdynia

13 marca do Portu Gdynia wpłyną trzy okręty: niemiecki zbiornikowiec marynarki wojennej FGS Rhön, norweska fregata Otto Sverdrup oraz duński okręt HDMS Absalon.
11.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

Żeglarze nagrodzeni podczas Gdańskiej Gali Sportu

Podczas Gdańskiej Gali Sportu podsumowującej sportowe dokonania w mijającym roku doceniono żeglarzy. Piotr Myszka uplasował się na drugim miejscu w kategorii Najlepszy Sportowiec Gdańska 2019 roku. W tej samej kategorii na miejscu 8 znalazł się Piotr Tarnacki, który jednocześnie został powołany do Gdańskiej Rady Sportu, a miejsce 9 przypadło naszej załodze klasy 49er, Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu. Zwyciężył Flavio Paixao, portugalski piłkarz gdańskiej Lechii. Dodajmy, że w składzie Gdańskiej Rady Sportu
19.12.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

W Kartuzach uroczyście podsumowano V Żeglarski Puchar Kaszub

W Sali Widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury w sobotę 28 września odbyła się uroczystość zakończenia V Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Wzięli w niej udział uczestnicy pucharowych zmagań, trenerzy, działacze klubowi oraz przedstawiciele lokalnych władz. Najlepsi zawodnicy otrzymali trofea w postaci statuetek, medali i pamiątkowych dyplomów.
30.09.2019

Pływak z RPA pokonał rekordowy dystans w oceanie

Pochodzący z RPA Cameron Bellamy przepłynął najdłuższy w historii dystans w oceanie. Pokonał 151, 7 km z Barbadosu do Saint Lucii w ciągu 56 godzin i 36 minut. Poprzedni rekord należał do Australijki Chloe McCardel - 124,4 km.
16.09.2019

Podwójnie złoty mistrz z Gdyni

Nie od dziś wiemy, że Gdynia jest żeglarską stolicą Polski. Wspaniałe morskie tradycje przyciągają do miasta pasjonatów żagli, którzy trenując w gdyńskich klubach żeglarskich często zostają później mistrzami Polski, Europy i świata. Taką historię ma za sobą Jan Springer - żyjący w Gdyni wągrowczanin, który w czerwcu tego roku po raz kolejny zwyciężył w Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga. Żeglarz był w czwartek gościem wiceprezydenta Gdyni – Marka Łucyka.
12.09.2019

Ro Vision zbudowany w Marine Projects Ltd. w Gdańsku (wideo)

W stoczni Marine Projects Ltd. Sp. z o.o. zbudowany został częściowo wyposażony transportowiec ryby żywej „Ro Vision” dla norweskiego armatora Rostein AS z Harøy. Jednostka typu LFC czyli Live Fish Carrier po przeholowaniu do Norwegii zostanie ostatecznie wyposażona w stoczni Larsnes Mek. Verksted AS i przekazana armatorowi w lecie 2019 r.
09.09.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

Regaty o Puchar Korsarza rozstrzygnięte!

Piotr Adamowicz z załogą, na jachcie „Neoprofil”, zdobył Puchar Korsarza w tegorocznej edycji regat o to kultowe trofeum. Bazą wyścigu była tradycyjnie przystań Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście.
05.08.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Rafael Nadal dołącza do grona właścicieli katamaranów Sunreef Yachts

Jeden z najwybitniejszych tenisistów na świecie, Rafael Nadal zamówił właśnie katamaran 80 Sunreef Power. Do zakupu najnowszego modelu jachtu motorowego zainspirował go zarówno wakacyjny czarter na jednej z jednostek gdańskiej stoczni jak i wielokrotne wizyty na pokładzie katamaranów Sunreef Yachts.
22.07.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Zakończyła się kolejna ekspedycja Santi Odnaleźć Orła. Nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł (foto)

Pierwsza w tym roku ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, a siódma z kolei, właśnie dobiegła końca. Dzięki nawiązanej w roku 2018 współpracy z Sea War Museum Jutland, zakres poszukiwań prowadzony był na bardzo szeroką skalę. Mimo to, nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł.
26.03.2019

Zofia Klepacka zajęła 2. miejsce w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy

Zofia Klepacka zajęła drugie miejsce w XIX Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku. Przed naszą zawodniczką znalazła się tylko Anita Włodarczyk. Nominowanych było jeszcze dwóch żeglarzy, Marcin Rudawski i Wojciech Brzozowski.
28.02.2019

60 lat temu w gdańskim kinie „Leningrad” odbyła się premiera filmu „Orzeł”

60 lat temu, 7 lutego w gdańskim kinie "Leningrad", odbyła się premiera filmu "Orzeł", opowiadającego historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r.
08.02.2019

Troje żeglarzy nominowanych w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku

Zofia Klepacka, Marcin Rudawski i Wojciech Brzozowski zostali nominowani w ramach XIX Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy 2018 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu.
05.02.2019

Przemysław Miarczyński zakończył karierę sportową

W czwartek 3 stycznia odbyła się Sopocka Gala Sportu, podczas której swoją sportową karierę zakończył jeden z najbardziej utytułowanych polskich żeglarzy, brązowy medalista olimpijski w windsurfingowej klasie RS:X Przemysław Miarczyński.
04.01.2019

Przeszukano kolejny obszar Morza Północnego: nie znaleziono wraku ORP Orzeł

W czasie siedmiu dni polska ekipa pokonała na Morzy Północnym trasę liczącą prawie 1,2 tys. km, szukając po drodze wraku legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Wraku nie odnaleziono, wykluczono jednak kolejny obszar, w którym mógłby się on znajdować.
22.11.2018

Pogoda uniemożliwiła poszukiwanie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

Panująca na Morzu Północnym sztormowa pogoda uniemożliwiła polskiej ekipie poszukiwania wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu podwodnego ORP Orzeł. Zespół poszukiwawczy postanowił przerwać wyprawę i wrócić do Polski.
30.09.2018

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs ma potrwać 14 dni.
23.09.2018

Jesienią kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP Orzeł

Na wrzesień zaplanowano kolejną – piątą już ekspedycję w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP Orzeł. Grupa Polaków chce przebadać ok. 600 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zatopienia okrętu przez angielski samolot.
15.07.2018

Lodowa Mila w Gdyni. Piotr Biankowski popłynął dla dzieci

Piotr Biankowski po raz kolejny udowodnił, że pływać można w każdych warunkach. W ramach charytatywnego wyzwania na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda pokonał dystans 678 metrów, mimo że temperatura wody wynosiła zaledwie 1 stopień Celsjusza. Wyczyn byłego rugbisty Arki Gdynia spotkał się z dużym zainteresowaniem. Łącznie zebrano ponad 32 tysiące złotych.
18.03.2018

Przepłynie Lodową Milę w szczytnym celu

Pływał w lodowatych wodach Syberii, z sukcesami reprezentował Polskę w zawodach Pucharu Świata w kraju, Niemczech, Białorusi i Austrii. Teraz Piotr Biankowski po raz kolejny zmierzy się z ekstremalnymi, zimowymi warunkami. Wszystko w szczytnym celu – zbiórki funduszy na rzecz Fundacji Ronalda McDonalda. O tym, jaką odległość pokona sportowiec, ostatecznie zadecyduje wsparcie, jakiego do 2 marca można udzielać na rzecz „Lodowej Mili".
01.03.2018

Polski „Copernicus” w wyścigu Volvo Ocean Race

The Legends Race – pod takim szyldem odbędzie się w czerwcu wyścig uczestników poprzednich edycji Volvo Ocean Race – najstarszego i najbardziej prestiżowego załogowego wyścigu żeglarskiego dookoła świata. Jednym z jachtów, który wystartuje w tych regatach będzie reprezentujący Yacht Klub Stal Gdynia „Copernicus”, uczestnik pierwszej edycji wokółziemskich zmagań w latach 1973-1974.
25.01.2018

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich
23.01.2018

WSJ: Wywiad USA ma dowody, że 6 chińskich statków złamało sankcje ONZ

Wywiad amerykański ma dowody na łamanie przez Chiny sankcji nałożonych na Koreę Płn. Sześć statków należących do Chin bądź przez nie obsługiwanych złamało uchwalone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcje – poinformował w środę dziennik "Wall Street Journal".
19.01.2018

Wielka Brytania: Spotkanie rodzin okrętu HMS Narwhal z polskimi odkrywcami wraku

Członkowie rodzin 59 marynarzy, którzy w trakcie drugiej wojny światowej zginęli na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Narwhal, spotkali się z polskimi odkrywcami, którzy na dnie Morza Północnego odnaleźli jego wrak.
13.01.2018

Polacy znaleźli zaginiony w 1940 r brytyjski okręt; organizują spotkanie rodzin marynarzy

W ub.r. Polacy, szukając wraku polskiego okrętu ORP Orzeł, natrafili przypadkiem na zaginiony w 1940 r. brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal. Z poszukiwaczami nawiązały kontakt rodziny 20 angielskich marynarzy. Polacy zaprosili ich na spotkanie w Londynie.
11.01.2018

Najpopularniejsi i najlepsi sportowcy województwa. Ostatnie godziny głosowania

Trwa 65. Plebiscyt Sportowy „Dziennika Bałtyckiego”. Tylko do piątku 29 grudnia można oddawać głosy na kuponach w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca 2017 roku oraz przez sms na Najpopularniejszych Juniorów, Seniorów, Trenerów i Drużyny. Laureatów poznamy w czwartek, 4 stycznia 2018 roku.
28.12.2017

DCT Gdańsk obsługuje sprzęt wojskowy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas

Do nabrzeża terminalu DCT Gdańsk 12 września 2017 r. zacumował transportowiec Endurance amerykańskiego armatora American Roll-on Roll-off Carrier (ARC). Po raz pierwszy sprzęt amerykańskiej brygady pancernej został przywieziony bezpośrednio do polskiego portu. Wśród pojazdów, które przybyły do Polski znajduje się 87 czołgów M1 Abrams, 103 pojazdy bojowe Bradley, 18 samobieżnych haubic Paladin, oraz inne sprzęty wojskowe i ciężarówki. Łącznie to prawie 1000 sztuk sprzętu.
15.09.2017

Pierwszy statek z LNG przepłynął samodzielnie przez Arktykę

Metanowiec Cristophe de Margerie, należący do francuskiego Total, jako pierwszy statek tego typu przepłynął przez Cieśninę Beringa bez asysty lodołamaczy. Taką sytuację umożliwiły zmiany klimatu i topnienie lodu.
21.08.2017

19 sierpnia rusza Red Bull Slackship

Red Bull Slackship na Darze Młodzieży w Gdyni to połączenie highliningu z trickliningiem. W tym roku ponownie zobaczymy światową elitę specjalistów od akrobacji na linie, którym czoła stawi jeden amator z "dziką kartą". 19 sierpnia stoczą rywalizację na 23-metrowej taśmie umieszczonej pomiędzy masztami żaglowca na wysokości 25 metrów.
14.08.2017

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Match Racingu

Znamy już reprezentantów naszego kraju na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Chyba każdy sportowiec marzy o tym, żeby móc reprezentować kraj w swojej dziedzinie. Taką szansę dali młodym żeglarzom twórcy Polish Match Tour organizując zgrupowanie, na którym wybrali tych, którzy popłyną z orłem na piersi. Regaty odbędą się w dniach 18-20 sierpnia z bazą w Porcie Jachtowym Basen Północny w Świnoujściu.
12.08.2017

Katastrofa okrętu marynarki Kamerunu, dziesiątki zaginionych

Jednostka transportowa marynarki Kamerunu z żołnierzami elitarnych sił szybkiego reagowania wywróciła się w niedzielę do góry dnem na wodach terytorialnych tego państwa. Według źródeł w służbach ratowniczych są "dziesiątki zaginionych".
17.07.2017

Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł zakończona fiaskiem

W czasie zakończonej w piątek ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego w maju 1940 r. ORP "Orzeł" na dnie Morza Północnego natrafiono na 34 wraki - żaden nie był wrakiem polskiej jednostki. Znaleziono jednak najprawdopodobniej wrak brytyjskiego okrętu HMS „Narwhal”.
09.06.2017

Cztery dni do zakończenia ekspedycji Santi Odnaleźć Orła

Poszukiwania ORP „Orzeł” trwają. Uczestnicy wyprawy zbadali już około 1 000 km 2 terenu, jednak nadal nie udało im się odnaleźć wraku legendarnego polskiego okrętu. Do zakończenia ekspedycji zostały cztery dni.
06.06.2017

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła odnalazła okręt zbliżony do ORP Orzeł

To miał być przełom tej wyprawy. Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła natrafiła na okręt zbliżony wymiarami do ORP Orzeł. Po dokładnych pomiarach okazało się jednak, że to prawdopodobnie brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal.
31.05.2017

Litwa: Nad Morzem Bałtyckim znów odnotowano aktywność rosyjskich samolotów

W ubiegłym tygodniu NATO-wskie myśliwce uczestniczące w misji Baltic Air Policing, m.in. polskie F-16, przechwyciły sześć rosyjskich maszyn wojskowych – informuje w poniedziałek litewski resort ochrony kraju.
29.05.2017

Z Gdyni wyruszyła ekspedycja w poszukiwania wraku ORP „Orzeł”

Z gdyńskiego portu wyruszyła w sobotę czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Przez trzy tygodnie ekipa poszukiwawcza zamierza zbadać ok. 1 350 kilometrów kwadratowych dna Morza Północnego.
20.05.2017

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Fryzyjski kof i inne wraki w Wirtualnym Skansenie Wraków

Nowe modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej zamieszczono właśnie w Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej. Sześć wraków jednostek z XV – XIX wieku ma dużą wartość historyczną. Obiekty prezentowane na stronie zalegają pod wodą, na głębokościach od 2 do 25 metrów. Obecnie Wirtualny Skansen Wraków zawiera fotogrametryczne modele 3D 13 wraków z Zatoki Gdańskiej. Planowane jest wzbogacenie go o kolejne obiekty podwodne w następnych latach.
28.02.2017

Polska-Tajwan: nowa umowa podatkowa

Brak regulacji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach Polski z Tajwanem stanowi przeszkodę w rozwijaniu wzajemnych relacji gospodarczych- jeszcze do niedawna właśnie w ten sposób w uzasadnieniu do projektu Ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w relacjach Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu argumentowano potrzebę uregulowania po
21.02.2017

Latem kolejna ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu ORP „Orzeł”

Latem z gdyńskiego portu wyruszy kolejna ekspedycja organizowana w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła”, której celem jest odnalezienie wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Poszukiwania skoncentrowane będą w rejonie najbardziej prawdopodobnego miejsca zatonięcia „Orła” związanego z hipotezą, wedle której okręt w dniu 3 czerwca 1940 roku padł ofiarą bratobójczego ataku lotnictwa brytyjskiego. W wyniku kwerend prowadzonych w archiwach, odnaleziono kolejne dokumenty dotyczące historii okrętu oraz przemawiające za przyjętą hipotezą.
02.02.2017

Polska-Tajwan: nowa umowa podatkowa

Brak regulacji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach Polski z Tajwanem stanowi przeszkodę w rozwijaniu wzajemnych relacji gospodarczych- jeszcze do niedawna właśnie w ten sposób w uzasadnieniu do projektu Ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu w relacjach Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu argumentowano potrzebę uregulowania po
24.01.2017

Pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych gotowy (wideo)

Rotra Vente. To pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych. W Porcie Esbjerg w Danii zaprezentowała go fabryka turbin wiatrowych Siemens Wind Power.
03.12.2016

Na tropie ORP"Orzeł" - polska ekspedycja przebadała 17 wraków

W trakcie zakończonej w weekend, kolejnej już wyprawy w poszukiwaniu wraku ORP "Orzeł", polska ekipa przebadała 17 wraków spoczywających na dnie Morza Północnego u wybrzeży Holandii. Szczątków zaginionego w 1940 r. okrętu nie znaleziono, ale poszukiwania będą kontynuowane.
06.06.2016

U wybrzeży Holandii trwają poszukiwania wraku ORP Orzeł

Zakończył się pierwszy etap wyprawy w poszukiwaniu wraku zaginionego w 1940 r. ORP "Orzeł", którą prowadzi polska ekipa na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. W ciągu trzech dni zbadano około 50 wraków. W nadchodzącym tygodniu poszukiwania będą kontynuowane.
28.05.2016

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

W poniedziałek rusza kolejna wyprawa polskiej ekipy na Morze Północne w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł" zaginionego w maju 1940 r. Uczestnicy ekspedycji sprawdzą, czy okręt nie został zatopiony u wybrzeży Holandii przez niemiecką jednostkę.
22.05.2016

Za tydzień rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu okrętu ORP Orzeł

23 maja ruszy już siódma ekspedycja poszukująca okrętu ORP Orzeł - informują koordynatorzy projektu "Santi Odnaleźć Orła". Tym razem grupa pasjonatów wypłynie z holenderskiego portu Ijmuiden koło Amsterdamu.
17.05.2016

Do szczecińskiego portu wpłynął największy amerykański transportowiec

Independence II, największy amerykański samochodowiec, przed chwilą wpłynął do Portu Szczecin. Przywiózł ze sobą sprzęt wojskowy - część amerykańskiego kontyngentu przerzucanego do Polski na ćwiczenia Anakonda 16.
15.05.2016

ORP Orzeł na niesamowitych fotografiach

W sieci zostały opublikowane unikatowe zdjęcia polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Możemy na nich podziwiać legendarną jednostkę podczas codziennej eksploatacji. Na zdjęciach widać również okręt ORP Wilk.
18.03.2016

ORP Orzeł na niesamowitych fotografiach

W sieci zostały opublikowane unikatowe zdjęcia polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Możemy na nich podziwiać legendarną jednostkę podczas codziennej eksploatacji. Na zdjęciach widać również okręt ORP Wilk.
18.03.2016

Zarządy Morskich Portów Gdynia i Gdańsk laureatami nagrody „Pomorskie Sztormy”

8 marca 2016 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się finałowa gala Pomorskich Sztormów, podczas której ogłoszeni zostali laureaci plebiscytu organizowanego przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
10.03.2016

Kolejne inwestycje w Porcie Gdańsk dobiegły końca

3 marca Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w gronie znamienitych gości, przedstawicieli samorządu województwa, władz miasta, Urzędu Morskiego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, służb mundurowych i operatorów portowych dokonał uroczystej prezentacji swoich najnowszych inwestycji mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w porcie.
04.03.2016

Zderzenie statków w świnoujskim porcie. Cudem uniknięto tragedii

Do groźnej sytuacji doszło w sobotę w Porcie Świnoujście. 90-metrowy frachtowiec, pływający pod cypryjską banderą, uderzył w tankowiec Palica podczas wejścia do portu. Wypadek to efekt awarii steru i straty panowania nad statkiem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
14.09.2015

Wypadek w cieśninie Bosfor (zdjęcia)

Tankowiec Paros Wind i masowiec CS Jaden zderzyły się około 8 mil morskich od północnego wejścia do cieśniny Bosfor. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 23:30.
02.09.2015

Dzwon z „Sobieskiego” w NMM w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powiększyło swe zbiory o ważny eksponat. Dzwon z transatlantyku „Sobieski” trafił do NMM zupełnie przez przypadek.
22.05.2015

W Świnoujściu zacumował groźny masowiec

Nordic Olimpic przypłynął do portu 13 kwietnia br. podczas swojego dziwiczego rejsu.Jednostka przewozi z Kanady 60 tys. ton węgla, który po wyładunku w Świnoujściu trafi na Słowację.
14.04.2015

Wirtualny spacer po „Portowcu”

Ile mierzy stępka "Portowca", jaka część statku znajduje się pod wodą, skąd wydobyto naczynia ceramiczne? Jak wygląda praca archeologa podwodnego? Prezentujemy fotogrametryczny model wraka F53.14 w trójwymiarze, zwanego "Portowcem".
08.04.2015

Zatonięcia statku w Indonezji - dwie ofiary śmiertelne

We wtorkowej katastrofie frachtowca w Indonezji zginęły dwie osoby. Siedem kolejnych marynarzy uznaje się za zaginionych. Z godzinę na godzinę zmniejsza się prawdopodobieństwo na ich uratowanie.
27.03.2015

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej coraz bliżej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku rozpoczyna realizację dwuletniego projektu naukowo - badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".
27.02.2015

Mija 70 lat od największych w historii tragedii na Bałtyku

Mija 70 lat od najtragiczniejszych katastrof morskich jakie wydarzyły się na Bałtyku. Wtedy to zatonęły trzy statki transportujące miedzy innymi osoby cywilne.
11.02.2015

Siły na zamiary – rozmowa z Krzysztofem Wnorowskim, instruktorem nurkowania, uczestnikiem wyprawy SANTI Odnaleźć Orła

SANTI ODNALEŹĆ ORŁA to ambitny projekt badawczy, który ma doprowadzić do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej ORP „Orzeł”.
29.11.2014

Sześciotonowy transportowiec opancerzony poszedł na dno. Nie żyje mężczyzna

Sześciotonowy transporter opancerzony BRDM 2 zatonął na Wiśle, na wysokości Kwidzyna. Na jego pokładzie było czterech mężczyzn, jednego z nich nie udało się uratować.
29.09.2014

Kobiety zdominowały Akademię Marynarki Wojennej

Co roku Akademia Marynarki Wojennej wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska okazały się lepsze od swoich kolegów z marynarki. – Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii naszej uczelni – z uśmiechem mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW.
02.09.2013

Mateusz Kusznierewicz został Prezesem Fundacji Gdańskiej

Po wielu latach, które podporządkowałem przygotowaniom olimpijskim nadszedł czas w moim życiu na nowe wyzwania. Moja decyzja podjęcia się tak zacnej i odpowiedzialnej funkcji jest świadoma i przemyślana.
26.03.2013

Na dnie Bałtyku odnaleziono wrak niemieckiego bombowca Junkers

Wrak niemieckiego bombowca Junkers z czasów drugiej wojny światowej odnalazła na dnie Morza Bałtyckiego załoga okrętu hydrograficznego ORP "Arctowski" – informuje portal polska-zbrojna.pl. To niezwykle rzadkie znalezisko. – Samoloty podczas upadku zazwyczaj się roztrzaskują, a tutaj wrak jest w dobrym stanie – podkreśla kmdr ppor. Artur Grządziel, dowódca okrętu hydrograficznego ORP "Arctowski".
11.02.2013

Kitesurfing przez Morze Czerwone- drugi klejnot w „koronie mórz”

Rok temu (w lipcu 2011) jako pierwszy człowiek na świecie pokonał na desce kitesurfingowej z latawcem liczącą 207 km trasę z Świnoujścia do Ystad. Rejs trwał 11 godzin, zaś podróżnikowi nie towarzyszyła łódź asekuracyjna. W tym roku Janek Lisewski, 42- letni instruktor sportów ekstremalnych oznajmia: to dopiero pierwszy krok. Teraz przepłynę Morze Czerwone!
21.02.2012

Europa staje się zaściankiem świata a Azja jego sercem

Na naszych oczach zmienia się Europa i jej pozycja na globalnej mapie świata. Globalizacja miała per saldo swoje bardzo negatywne skutki dla Europy i dopiero ostatnimi czasy widać jakieś światełko w tunelu. To co się dzieje w portach morskich to głównie import - mam na myśli szczególnie transport kontenerowy. To co płynie w tych kontenerach w postaci wyrobów gotowych zabija skutecznie od wielu lat naszą rodzimą produkcją ale i tą w Europie.
10.02.2012

Marynarz najlepszym sportowcem Gdyni

W poniedziałek, 23 stycznia, w gdyńskiej Hali Sportowo - Widowiskowej odbyła się coroczna Gala Gdyńskiego Sportu. Najlepszym gdyńskim sportowcem 2011 roku został starszy marynarz Marcin Czajkowski reprezentujący Zespół Sportowy MW. Podczas uroczystej gali Marynarka Wojenna została także wyróżniona przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka medalem „Partner Gdyńskiego Sportu 2011”.
26.01.2012

Louhi czyli pani na miotle

W maju fińska marynarka wojenna wprowadziła do służby swój największy okręt nazywając go tradycyjnie imieniem czarownicy z rodzimej mitologii - Louhi. Wydawałoby się, że pojawienie się na Bałtyku okrętu charakteryzującego się tego rodzaju "naj" powinno wywołać żywą reakcję prasy, przynajmniej branżowej.
28.10.2011

Portowcy ze Świnoujścia czują, że chcą ich wykiwać

Już ponad 10 lat czekam na pieniądze z akcji pracowniczych. Teraz słyszę, że mamy je dostać dopiero w 2024 roku – oburza się Adam Stefański, dawny pracownik portu w Świnoujściu.
04.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.