• <

W Kartuzach uroczyście podsumowano V Żeglarski Puchar Kaszub

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie W Kartuzach uroczyście podsumowano V Żeglarski Puchar Kaszub
W Kartuzach uroczyście podsumowano V Żeglarski Puchar Kaszub - GospodarkaMorska.pl

Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info

30.09.2019 Źródło: własne

W Sali Widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury w sobotę 28 września odbyła się uroczystość zakończenia V Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Wzięli w niej udział uczestnicy pucharowych zmagań, trenerzy, działacze klubowi oraz przedstawiciele lokalnych władz. Najlepsi zawodnicy otrzymali trofea w postaci statuetek, medali i pamiątkowych dyplomów.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wiceburmistrza Kartuz Wojciecha Jaworowskiego, reprezentującego Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Dariusz Skalskiego, dyrektora Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej Seweryna Szlachetki oraz Dariusza Lasa, naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Obecny był także Mirosław Plichta prezes UKŻ Lamelka Kartuzy. Całość wydarzenia koordynowała Hanna Kajeta z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Złotej Górze, a poprowadził Filip Lipski reprezentujący Pomorski Związek Żeglarski.

– Poznaliśmy już wyniki tegorocznej edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub, a teraz chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zaistnienia i rozwoju tej imprezy – powiedział do zgromadzonych wiceburmistrz Wojciech Jaworowski. – Kaszuby są tą częścią kraju, która w sferze żeglarstwa ma ogromny potencjał. W rozgrywkach pucharowych zmagania odbywały się nie tylko na jeziorach, ale także zawodnicy i zawodniczki mieli okazję ścigać się w Mechelinkach, na Zatoce Gdańskiej. O tym, że ten potencjał jest dobrze wykorzystywany świadczą nie tylko wyniki poszczególnych zawodników, ale i państwa liczna obecność tutaj. Żeglarstwo uczy pokory i dbałości o bezpieczeństwo własne i innych, kształtuje charakter. Poza tym uczy podejmowania szybkich, trafnych decyzji. Dziękuję tym, którzy poświęcają swój czas dla propagowania tej nauki i żeglarskiej idei – trenerom, rodzicom, sponsorom, działaczom.

Tegoroczny Żeglarski Puchar Kaszub miał pięć regatowych odsłon. 8 i 9 czerwca na Zatoce Gdańskiej rozegrano Puchar Mechelinek, w którym ścigało się ponad 160 żeglarzy i żeglarek. Kolejną pucharowa imprezą był rozegrany 13 i 14 lipca Puchar Jezior Chmieleńskich. W sierpniu (10-11.08) odbyły się Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Także w sierpniu (24-25.08) odbył się jeszcze Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego. Na starcie tej imprezy stanęło niemal 70 jachtów. Ostatnią imprezą tegorocznego pucharowego cyklu były Mistrzostwa Kartuz z udziałem ponad 130 zawodników i zawodniczek. Ogółem w V edycji ŻPK sklasyfikowano 200 zawodników i zawodniczek w kategoriach młodzieżowych oraz 96 w klasach ogólnodostępnych.

– Wygrałyśmy w Cadetach i jest super – cieszyła się ze zwycięstwa Wiktoria Krauza, która startowała z Agnieszką Kąkol. – To dla Agnieszki pierwszy, zapoznawczy sezon w żeglarstwie, a dla mnie już drugi. Żeglarstwo bardzo mi się spodobało i na pewno będę kontynuować treningi. A za rok znowu wystartujemy w Żeglarskim Pucharze Kaszub.

Poza indywidualnymi i załogowymi trofeami, odrębne nagrody przyznano w klubowej klasyfikacji V ŻPK. W tej kategorii punkty przyznawano nie za poszczególne miejsca w klasach żeglarskich, ale za udział zawodników w każdej kolejnej imprezie. Pierwsze miejsce zajął klub UKZ Lamelka Kartuzy, drugą lokatę wywalczyło Stowarzyszenie Port Mechelinki, a na trzeciej pozycji uplasował się UKS Wodniacy Garczyn. To szczególnie ważna klasyfikacja ponieważ wśród przyznanych nagród znalazły się także te praktyczne, które z pewnością przydadzą się wszystkim żeglarzom i trenerom – żagle do Optimistów i boje regatowe.

Regaty V Żeglarskiego Pucharu Kaszub dofinansowane były przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Cykl regat ŻPK objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Wsparcie merytoryczne zapewnił Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny sprawował portal Żeglarski.info.

Miejsca na podium klasyfikacji generalnej w poszczególnych klasach

Gr. 0 dziewcząt

1. Daniela Wejher – KS Zatoka Puck
2. Gabriela Friedrich – KS Zatoka Puck
3. Małgorzata Wolszon – KS Zatoka Puck

Gr. 0 chłopców

1. Tomasz Tracz – Port Mechelinki
2. Remigiusz Kużel – KS Zatoka Puck
3. Stanisław Robak – KS Zatoka Puck

Optimist UKS dziewcząt

1. Hanna Wasilewska – UKŻ Lamelka Kartuzy
2. Anna Godlewska – UKS Tolkmicko
3. Anna Pawelczyk – Port Mechelinki

Optimist UKS chłopców

1. Patryk Ulaczyk – UKŻ Lamelka Kartuzy
2. Igor Saj – Port Mechelinki
3. Sebastian Wawrzyniak – Port Mechelinki

Cadet dziewcząt

1. Agnieszka Kąkol, Wiktoria Krauza (Urszula Mieczkowska) – UKŻ Lamelka Kartuzy
2. Weronika Marszalik, Lidia Górowska (Urszula Mieczkowska) – UKŻ Lamelka Kartuzy
3. Katarzyna Wolska, Paulina Shutz – UKS Wodniacy Garczyn
Nagroda specjalna za wsparcie poszczególnych załóg: Urszula Mieczkowska – UKŻ Lamelka Kartuzy

Cadet chłopców

1. Paweł Kajeta, Tymoteusz Roszkowski – UKŻ Lamelka Kartuzy
2. Marcel Kuriańczyk, Filip Nowak – UKŻ Lamelka Kartuzy
3. Maciej Bicki, Paweł Skrzypkowski – UKŻ Lamelka Kartuzy

Omega Standard

1. Grzegorz Musielak z załogą – Jacht Klub Portowiec
2. Jacek Karolczak z załogą – UKŻ Lamelka Kartuzy
3. Dariusz Pobrucki z załogą – Stow. Młodzież, Muzyka, Morze

Open

1. Hubert Kuriańczyk z załogą – UKŻ Lamelka Kartuzy
2. Michał Pobrucki z załogą – Stow. Młodzież, Muzyka, Morze
3. Michał Damps – UKS Wiking Kamienica Królewska
Zwycięzca grupy Open uzyskał prawo startu w Ogólnopolskich Regatach o Puchar Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27940,00 $ tona -1,16% 19 kwi
 Cynk 2842,00 $ tona -0,39% 19 kwi
 Aluminium 2331,00 $ tona 1,00% 19 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.