• <
Baltexpo2023_duży

ORP Orzeł na niesamowitych fotografiach

Na podstawie Wikipedia

18.03.2016 10:14 Źródło: własne

Partnerzy portalu

ORP Orzeł na niesamowitych fotografiach - GospodarkaMorska.pl

W sieci zostały opublikowane unikatowe zdjęcia polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Możemy na nich podziwiać legendarną jednostkę podczas codziennej eksploatacji. Na zdjęciach widać również okręt ORP Wilk.

Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Budowę okrętu sfinansowano częściowo ze środków zgromadzonych w ramach społecznej zbiórki pieniędzy zorganizowanej m.in. przez Ligę Morską i Kolonialną oraz Fundację Łodzi Podwodnej.

2 lutego 1939 roku okręt został oficjalnie włączony do Marynarki Wojennej. Wszedł w skład  Dywizjonu Okrętów Podwodnych.  Wziął udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża. Został internowany w Estonii, załodze udało się jednak uciec.

Pozbawiony map, do 7 października kontynuował patrol na Bałtyku, po czym przez cieśninę Sund przepłynął do Wielkiej Brytanii, skąd pełnił dalszą służbę. 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec Rio de Janeiro”, przewożący wojska niemieckie w ramach operacji Weserübung – informacja przekazana przez Orła była jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niemieckiej inwazji na Norwegię.

ORP Orzeł zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Do dziś nie rozwiązano zagadki, co się faktycznie stało z okrętem.

Orzeł w liczbach

długość całkowita - 84 m,
wyporność - 1473 ton,
prędkość - 19,44 węzłów na powierzchni oraz 8,9 w zanurzeniu.
zanurzenie konstrukcyjne - 80 m,
zanurzenie w praktyce - 100 m,
podstawowe uzbrojenie  - 20 torped, 12 wyrzutni.


Dziękujemy za wysłane grafiki.