Na podstawie Wikipedia
W sieci zostały opublikowane unikatowe zdjęcia polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Możemy na nich podziwiać legendarną jednostkę podczas codziennej eksploatacji. Na zdjęciach widać również okręt ORP Wilk.
Orzeł został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Budowę okrętu sfinansowano częściowo ze środków zgromadzonych w ramach społecznej zbiórki pieniędzy zorganizowanej m.in. przez Ligę Morską i Kolonialną oraz Fundację Łodzi Podwodnej.
2 lutego 1939 roku okręt został oficjalnie włączony do Marynarki Wojennej. Wszedł w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Wziął udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża. Został internowany w Estonii, załodze udało się jednak uciec.
Pozbawiony map, do 7 października kontynuował patrol na Bałtyku, po czym przez cieśninę Sund przepłynął do Wielkiej Brytanii, skąd pełnił dalszą służbę. 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec Rio de Janeiro”, przewożący wojska niemieckie w ramach operacji Weserübung – informacja przekazana przez Orła była jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niemieckiej inwazji na Norwegię.
ORP Orzeł zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Do dziś nie rozwiązano zagadki, co się faktycznie stało z okrętem.
Orzeł w liczbach
długość całkowita - 84 m,
wyporność - 1473 ton,
prędkość - 19,44 węzłów na powierzchni oraz 8,9 w zanurzeniu.
zanurzenie konstrukcyjne - 80 m,
zanurzenie w praktyce - 100 m,
podstawowe uzbrojenie - 20 torped, 12 wyrzutni.
Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych
Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej
Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej
Miliardowe plany rozbudowy Straży Wybrzeża Kanady
Kolejna wizyta sojuszniczego okrętu. FS Sagittaire w Porcie Gdynia
Rzecznik AU: okręty podwodne to m.in. odstraszanie przez zdolność do kontrataku