• <

Wynik wyszukiwania - "połów" - Wiadomości

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Zjawisko pogodowe El Nino, które wywołuje obecnie fale upałów w Azji Południowej, powinno wygasnąć do czerwca – poinformowało w czwartek amerykańskie rządowe biuro meteorologiczne. Naukowcy twierdzą, że w drugiej połowie 2024 r. może pojawić się zjawisko La Nina, które przyniesie ochłodzenie u wybrzeży Ameryki Południowej.
09.05.2024

Rząd Norwegii: poziom 2 proc. PKB wydatków na obronę w połowie tego roku

Wymagany przez NATO poziom nakładów na obronę w wysokości 2 proc. PKB osiągniemy w połowie bieżącego roku - ogłosił w czwartek rząd Norwegii, prezentując nowelizację budżetu na 2024 rok. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Naftowego.
02.05.2024

Premier Egiptu: dochody Kanału Sueskiego spadły o ponad połowę przez Huti

Dochody Kanału Sueskiego spadły wskutek ataków Huti na Morzu Czerwonym o ponad 50 proc., powiedział w poniedziałek premier Egiptu Mustafa Madbuli podczas spotkania z delegacją amerykańskiego Kongresu - poinformował portal Ahram Online.
25.03.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że zerwanie umowy o połowach z Rosją nie wpłynie na fish and ships

Wypowiedzenie przez Rosję umowy z Wielką Brytanią o prawach do połowu na Morzu Barentsa nie spowoduje braków dorsza i plamiaka - ryb, które są używane do najbardziej typowej angielskiej potrawy, czyli fish and chips - zapewniły w czwartek brytyjski rząd i branżowa organizacja NFFF.
22.02.2024

Po atakach Huti dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się o połowę

Dostawy ropy z Bliskiego Wschodu do Europy zmniejszyły się prawie o połowę w wyniku ciągłych ataków rebeliantów Huti na szlaki handlowe na Morzu Czerwonym, poinformowała w sobotę na swoim portalu Al-Dżazira.
20.01.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Ponad połowa nowych duńskich statków gotowa na zielone paliwa

Według danych Danske Rederier, duńskiego stowarzyszenia zrzeszającego armatorów, ponad połowa statków zamówionych przez tamtejsze przedsiębiorstwa żeglugowe będzie mogła korzystać z ekologicznych paliw.
12.01.2024

W 2023 r. ponad połowa LNG dostarczonego do terminala w Zeebrugge pochodziła z Rosji

W pierwszych 11 miesiącach 2023 r. 51 procent skroplonego gazu ziemnego (LNG) przybywającego gazowcami do Zeebrugge pochodziło z Rosji - podała belgijska agencja prasowa Belga.
09.01.2024

Rośnie presja połowowa; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

Hydromega ze Świadectwem Uznania Typu Wyrobu dla swoich zespołów płuczących

Hydromega poinformowała, że linia zespołów płuczących Hamer (50/250/500/1000) uzyskała Świadectwo Uznania Typu Wyrobu przyznane przez Bureau Veritas.
18.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Połowa testowanych produktów kawiorowych z Europy pochodzi z nielegalnego źródła

Analiza próbek kawioru z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy wykazała, że połowa z nich pochodzi z nielegalnego źródła, a niektóre w ogóle nie są kawiorem – donoszą naukowcy na łamach „Current Biology”.
21.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Damen Maaskant. Statek do połowu sam wykryje obszary Natura 2000

Damen Maaskant dostarczył kolejne pionierskie rozwiązanie techniczne mające na celu redukcję emisji tlenku azotu (NOx). Od teraz 43-metrowy statek YE118 należący do Yerseke 118 Noordland B.V. będzie łowił małże za pomocą elektrycznego silnika napędowego, co stanowi drugi krok w kierunku pełnej elektryfikacji tego statku.
27.10.2023

Komisja Europejska przedstawiła propozycje limitów połowowych na 2024 r. w Atlantyku, Kattegat i Skagerrak

Komisja Europejska opublikowała wniosek dotyczący limitów połowowych w odniesieniu do 18 stad ryb w wodach UE Oceanu Atlantyckiego oraz cieśnin Kattegat i Skagerrak na 2024 r. Wniosek opiera się na opiniach naukowych i obejmuje stada ryb, zarządzane wyłącznie przez UE w tych basenach morskich.
25.10.2023

Kraje Morza Bałtyckiego uzgodniły wspólne stanowisko ws. kwot połowowych w 2024 r.

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli osiągnięto kompromis - uzgodniono wspólne stanowisko krajów Morza Bałtyckiego w sprawie kwot połowowych na rok 2024 - poinformował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
24.10.2023

Nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku

Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie unijnej "27-ki" odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe. Co ważne dla Polski, nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku; wcześniej proponowała to Komisja Europejska.
24.10.2023

Komisja Europejska debatuje nad całkowitym zakazem połowów śledzia i szprota. "Katastrofa dla polskich rybaków"

Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków - mówił w poniedziałek w Luksemburgu po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
24.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Sprzeciw w sprawie uniemożliwienia połowów śledzia centralnego na Bałtyku

Komisja Europejska planuje uniemożliwić połów śledzia centralnego od 1 stycznia. My się na to absolutnie nie zgadzamy – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
03.10.2023

Szczecińscy naukowcy opracowali klatki do połowu ryb chroniące inne gatunki

Klatki zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków ryb i jednocześnie uniemożliwić niszczenie tych, które są pod ochroną.
19.09.2023

W połowie września zostanie zwodowana pogłębiarka, budowana na potrzeby szlaku przez Mierzeję Wiślaną

W połowie września odbędzie się wodowanie specjalistycznego statku, który jest budowany na potrzeby nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Wodowanie pogłębiarki nastąpi w fińskiej stoczni, gdzie jednostka jest wykonywana, poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
10.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg

Początek sierpnia to czas podsumowań pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg. Niezmiennie jedną z największych atrakcji Portu Kołobrzeg są rejsy pasażerskie. W lipcu tego roku z rejsów skorzystało ponad 76 tysięcy turystów co jest dokładnie takim samym wynikiem jak w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że turyści mogą skorzystać z jednej z sześciu jednostek cumujących na stałe w Porcie Pasażerskim (Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, CZSZ - 172).
08.08.2023

PIGwS: węgiel i zboża napędzają porty, dobre perspektywy na drugą połowę roku

- Inwestycje w terminal kontenerowy i tunel w Świnoujściu jeszcze mocniej wzmacniają potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego. Eksperci sektora morskiego zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie spodziewają się w drugiej połowie roku kolejnych wzrostów przeładunków – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Choć statystyki są jak najbardziej pozwalające na optymizm, to eksperci sektora TSL zwracają uwagę na niepewną sytuację związaną z przeładunkiem zbóż.
01.08.2023

Nielegalna migracja do Unii Europejskiej wzrosła o 10% w I poł. 2023 roku. Połowa przypada na drogę morską.

Liczba nielegalnych migrantów, którzy dostali się do Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2023 roku, wzrosła o jedną dziesiątą w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformowała w poniedziałek unijna agencja ds. granic Frontex.
31.07.2023

Islandia. Minister rybołówstwa: tego lata nie odbędą się połowy wielorybów

Tego lata nie odbędą się połowy płetwali zwyczajnych u wybrzeży Islandii - oświadczyła minister rybołówstwa i rolnictwa tego kraju Svandis Svavarsdottir. Sezon komercyjnych polowań miał się rozpocząć w środę 21 czerwca.
21.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

ONZ: tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, o połowę mniej niż w kwietniu

Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
01.06.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
26.04.2023

Powraca sprawa zakazu połowu dorsza. Związkowcy Solidarności blokują drogę do Baltic Hub

Związkowcy Solidarności w ramach protestu wobec braku rozwiązań dla sektora rybołówstwa rekreacyjnego blokowali ruch na ul. Kontenerowej w Gdańsku. Droga ta prowadzi do terminalu kontenerowego Baltic Hub. Związkowcy z KM NSZZ "Solidarność" Pracowników Morza Bałtyckiego domagają się realizacji porozumienia podpisanego w styczniu 2020 roku pomiędzy stroną społeczną a resortem gospodarki morskiej. Dotyczyło ono między innymi wysokości pomocy finansowej, którą miały otrzymać osoby poszkodowane wskutek wprowadzenia zakazu połowu dorsz
25.04.2023

Świnoujście: wykonawca zapewnia, że w połowie czerwca nastąpi otwarcie tunelu pod Świną

Są zapewnienia wykonawcy, że w połowie czerwca tunel pod Świną zostanie udostępniony. Ma to nastąpić jeszcze przed sezonem – przekazała zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Przeprawa pod cieśniną Świny ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam.
24.04.2023

K. Ciecióra: Naszą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku

"Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków” – powiedział podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
11.04.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Francja. Sąd zakazał połowów ryb w Atlantyku, by chronić delfiny

Rada Stanu (francuski najwyższy sąd administracyjny) nakazała w poniedziałek rządowi wprowadzić zakazać połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku, aby chronić delfiny, które giną setkami, zaplątane w przemysłowe sieci - poinformowała AFP.
20.03.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
26.01.2023

Ukraina. Armia: Rosjanie użyli 14 stycznia połowę przygotowanych pocisków Kalibr

Rosjanie użyli prawie połowy z ok. 36 pocisków Kalibr w zmasowanym ataku 14 stycznia br.; pozostałe pociski z okrętów na Morzu Czarnym wciąż mogą być użyte - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk.
16.01.2023

Walka z nielegalnymi połowami. Komisja Europejska uznaje Kamerun za państwo niewspółpracujące

Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o uznaniu Kamerunu za państwo trzecie niewspółpracujące w walce z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowy NNN), przyznając mu tzw. „czerwoną kartkę”. Od tej pory państwa członkowskie UE nie będą importowały produktów rybołówstwa z Kamerunu, nawet jeżeli produkty te będą posiadały zatwierdzone przez władze krajowe świadectwa połowowe.
05.01.2023

Grenlandia zawiesza porozumienie połowowe z Rosją, Wyspy Owcze - przedłużają

Grenlandia zawiesiła na przyszły rok umowę z Rosją w sprawie połowu ryb - poinformowało we wtorek radio Głos Ameryki, powołując się na ministerstwo rybołówstwa Grenlandii. Rozgłośnia podała też, że inne autonomiczne terytorium Danii - Wyspy Owcze, przedłużyło obowiązywanie analogicznego porozumienia z Moskwą.
20.12.2022

Rosyjski statek do połowu krabów osiadł na mieliźnie. Miejscowi "przygarnęli" ładunek

Z powodu złej pogody statek osiadł na mieliźnie nieopodal Kamczatki. Aby go odciążyć, załoga musiała pozbyć się cennego ładunku w postaci wiader krabów.
19.12.2022

Price cap działa? Z Rosji wypływa o połowę mniej tankowców

Pierwsze dni po wprowadzeniu przez UE zakazu importu ropy drogą morską ruch tankowców wypływających z rosyjskich portów spadł o połowę.
07.12.2022

Dania. Prawie połowa nowo zamówionych statków uwzględnia zielone paliwa

Z analizy opublikowanej przez Danish Shipping wynika, że w 2022 roku duńskie firmy zamówiły 51 nowych statków. 25 z nich może korzystać z zielonych paliw.
06.12.2022

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

Wiceminister Ciecióra w Luksemburgu: udało się podnieść propozycje kwot połowu szprota i śledzia

W 2023 roku polscy rybacy będą mogli złowić o 32 proc. więcej śledzi niż w roku bieżącym - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister rolnictwa RP Krzysztof Ciecióra, biorący tam udział w Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
17.10.2022

Szwecja. Prokuratura: współpracujemy z innymi krajami ws. Nord Stream, ale ze względu na poufność nie tworzymy z nimi wspólnych zespołów śledczych

Współpracujemy z innymi krajami w dochodzeniu dotyczącym Nord Stream, ale nie musimy przystępować do międzynarodowego zespołu śledczych - poinformowała w piątek PAP szwedzka prokuratur krajowa.
14.10.2022

Sea-Intelligence: kongestie spadły o połowę

Najnowszy raport duńskiej firmy Sea-Intelligence podaje, że w porównaniu do stycznia 2022 problemy z kongestiami w portach zostały zmniejszone o połowę.
07.10.2022

Duńska Agencja Energii: połowa gazu z NS 1 i 2 wydostała się, w niedzielę rury mogą być puste

Połowa znajdującego się w rurociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię; przypuszczamy, że w niedzielę gazociągi będą puste - poinformował w środę szef Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw.
28.09.2022

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

Około 230 waleni wyrzuconych na brzeg na Tasmanii, połowa może być martwa

Około 230 waleni zostało wyrzuconych na brzeg australijskiej wyspy Tasmanii. Konserwatorzy przyrody udają się w środę na pomoc zwierzętom, nawet połowa z nich może już być martwa - przekazał w oświadczeniu tasmański departament środowiska i zasobów naturalnych.
21.09.2022

Think tank: kraje UE wciąż zapewniają Rosji ponad połowę przychodu z eksportu paliw kopalnych

Od końca lutego do końca sierpnia, czyli w ciągu pół roku wojny na Ukrainie, Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie paliw kopalnych; 54 proc. przychodów z tego tytułu zapewniły Kremlowi państwa Unii Europejskiej - poinformowano we wtorek w raporcie fińskiego think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).
06.09.2022

Strajk w porcie w Liverpoolu w drugiej połowie września

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w porcie w Liverpoolu dojdzie do strajku pracowników. Ponad 560 z nich uzgodniło, że rozpocznie się on 19 września i potrwa dwa tygodnie.
05.09.2022

Wojewoda dolnośląski odwołał zakaz połowu ryb w Odrze

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski odwołał w piątek zakaz połowu ryb w Odrze. Od godz. 15 w piątek będzie można na dolnośląski odcinku rzeki wędkować, ale złowione ryby należy wypuści do rzeki.
26.08.2022

Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023 w celu odbudowy gatunków

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą maksymalne ilości najważniejszych gatunków ryb handlowych, które można poławiać w basenie morskim.
23.08.2022

Gaz-System: w I połowie 2022 r. wolumen przesłanego gazu spadł o 10 proc. rdr

W I połowie 2022 r. wolumen gazu, przesłanego polskimi gazociągami przesyłowymi spadł o 10 proc. w stosunku do I połowy 2021 r. - poinformował PAP operator przesyłowy Gaz-System. Na cały 2022 r. Gaz-System prognozuje przesył na poziomie 18,4 mld m sześc.
22.08.2022

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej wyłączona z użytku

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.
19.08.2022

Rybacy i przetwórcy rybni w obliczu największego kryzysu w historii. „Jeżeli połowy nie ruszą szybko, to stoimy przed widmem bankructwa”

Nie tylko wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne i ośrodki turystyczne mają poważny problem wynikający z katastrofy ekologicznej na Odrze. Niemal z dnia na dzień możliwość funkcjonowania stracili także rybacy, przetwórcy i spółdzielnie rybackie.
19.08.2022

Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin

Spółka EDF Renouvelables z francuskiej grupy energetycznej EDF poinformowała, że zainstalowano już ponad połowę turbin wiatrowych GE Haliade 150-6 MW na terenie farmy morskiej Saint Nazaire.
05.08.2022

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.
28.07.2022

EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro w pierwszej połowie roku, o 87% więcej niż rok wcześniej

EBITDA wyniosła 976 mln euro (+49% r/r). Moc zainstalowana spółki wzrosła do 13,8 GW (+1,2 GW r/r). Moce w budowie osiągnęły rekordowy poziom 3,2 GW, przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej.
28.07.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (uczelnia stanowa New Jersey), wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej wzdłuż północno-wschodniego i środkowo-atlantyckiego wybrzeża USA, branża związana z hodowlą i połowem skorupiaków będzie ponosiła znaczące straty.
04.07.2022

W pełni żeńska załoga wyruszyła na połów tuńczyka

Nadszedł historyczny dzień dla sektora morskiego na Fidżi. Grupa ośmiu kobiet wypłynęła w morze jako pierwsza żeńska załoga na pokładzie taklowca do połowu tuńczyka Seaka II. Jest to wynik działań organizacji branżowych w Fidżi w celu wyrównania szans kobiet w sektorze rybołówstwa.
29.06.2022

Zbyt intensywne połowy w Amazonce? Wiele gatunków zagrożonych

Wiele populacji ryb żyjących w Amazonce jest zagrożonych z powodu zbyt intensywnych połowów. W ciągu niecałych trzech dekad odsetek gatunków pozostających w równowadze spadł z 90 do 66 proc. - wynika z międzynarodowych badań.
11.06.2022

Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych Południowych Wysp Kurylskich - przekazał we wtorek Reuters.
07.06.2022

Transport Week 2022 w Gdyni. Wydarzenie już w połowie czerwca

Transport Week powraca do Gdyni w dniach 14-15 czerwca 2022 r., gdzie najwyższej klasy prelegenci i zawsze zaangażowana publiczność spotkają się, aby zgłębić najważniejsze zagadnienia kształtujące obecny i przyszły obraz sektora transportowego.
24.05.2022

Tunel pod Świną ma być oddany w połowie 2023 roku

Tunel pod Świną w Świnoujściu ma być oddany do użytku na przełomie maja i czerwca 2023 roku - poinformowała w poniedziałek zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Pierwotnie inwestycja miała być ukończona w trzecim kwartale br.
28.03.2022

[AKTUALIZCJA] Pentagon: na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych żołnierzy, w inwazję zaangażowano połowę zgromadzonych wojsk

W ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy kolejnych rosyjskich żołnierzy, a w inwazję zaangażowano już około połowy wojsk zgromadzonych przy granicy - poinformował w sobotę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, najcięższy bój toczy się pod Charkowem.
26.02.2022

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał.
24.02.2022

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 rok

Islandia - jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż zezwala się na połów wielorybów - zamierza od 2024 r. skończyć z tą praktyką. Powodem jest niski popyt - poinformował w piątek rząd islandzki.
04.02.2022

Wodorowy zbiornikowiec pokonał Pacyfik. W Kobe będzie w połowie lutego

Suiso Frontier, japoński zbiornikowiec do przewozu skroplonego wodoru otrzymał certyfikat biura klasyfikacyjnego Nippon Kaiji Kyokai. Pierwszy na świecie zbiornikowiec do transportu skroplonego wodoru powstał w Kawasaki Heavy Industries.
02.02.2022

PGNiG : W połowie stycznia spółka spodziewa się dostawy 95 mln m sześc. LNG

W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa - poinformowało PAP PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m. sześc gazu.
06.01.2022

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych od Wlk. Brytanii po brexicie

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych, o które zwróciła się po brexicie do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dążymy do uzyskania jeszcze około 60 licencji – dodał.
13.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb o prawa do połowów

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.
01.11.2021

Wielka Brytania: to od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

To od Francji i tego, czy wycofa się ona z gróźb zamknięcia brytyjskim kutrom dostępu do części swoich portów, zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów - oświadczył w niedzielę rzecznik brytyjskiego premiera po spotkaniu Borisa Johnsona z Emmanuelem Macron.
31.10.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Odwet Francji wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia w połowach

Francja zastosuje środki odwetowe wobec Wielkiej Brytanii za ograniczenia wprowadzone przez nią w połowach dla francuskich rybaków - poinformował w środę rzecznik rządu Gabriel Attal po posiedzeniu rady ministrów.
27.10.2021

Wielka Brytania i Francja rozmawiają w sprawie połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. – Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
06.10.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

KE przedstawiła propozycje limitów połowów ryb w Bałtyku w 2022 roku

Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące uprawnień do połowów w Bałtyku w 2022 r. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej przy utrzymaniu na obecnym poziomie połowów szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
27.08.2021

OOCL dołącza do klubu miliarderów z rekordowym wynikiem w pierwszej połowie roku

Orient Overseas International (OOIL), spółka-matka OOCL, odnotowała zysk netto w wysokości 2,8 miliarda dolarów za półrocze – zdecydowanie najlepszy pośredni wynik w 52-letniej historii grupy.
22.08.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

Hapag-Lloyd zanotował zysk w pierwszej połowie 2021 roku w wysokości 3,3 miliarda dolarów

Niemiecka firma liniowa Hapag-Lloyd odnotowała zysk w wysokości 3,3 miliarda dolarów w pierwszej połowie roku przy „bardzo silnym popycie” na transport kontenerowy, który nie powinien w najbliższym czasie spaść.
15.08.2021

Konsultacje publiczne nad wydłużeniem okresu połowu szprota

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużające okres połowu szprota trafiło do konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają, że połowy tej ryby na wyznaczonych rejonach Bałtyku będą mogły trwać od maja do końca sierpnia.
12.08.2021

Zachodniopomorskie. Rybacy obawiają się unijnych ograniczeń połowów

Unia Europejska chce częściowo zakazać rybołówstwa w Zatoce Pomorskiej. Plany niepokoją tamtejszych rybaków.
09.08.2021

Izrael: Rząd zmniejszył obszar połowów w Strefie Gazy

Izrael zmniejszył w niedzielę o połowę obszar przeznaczony do połowów w Strefie Gazy - poinformowali rządowi urzędnicy. To reakcja na balony zapalające, wypuszczone z palestyńskiej enklawy, które spowodowały pożary lasów w południowym Izraelu.
26.07.2021

W Świnoujściu. Wydrążyli już połowę tunelu pod dnem Świny

Dzisiaj 13 lipca 2021 roku maszyna drążąca TBM Wyspiarka minęła 742 metr tunelu, który na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, a samo Świnoujście z resztą kraju. W tej chwili TBM znajduje się w najgłębszym miejscu, czyli niemal 40 metrów pod lustrem wody.
13.07.2021

BIMCO: 277 kontenerowców zmieniło właściciela w pierwszej połowie 2021 roku

W pierwszej połowie 2021 roku właściciela zmieniło łącznie 277 kontenerowców, co stanowi 103,7-procentowy wzrost w porównaniu ze 136 statkami kupionymi i sprzedanymi w tym samym okresie w 2020 rokiem - wynika z danych Vessels Value.
05.07.2021

Kandyski rząd wspiera małe firmy rybackie i wprowadza ograniczenia połowu łososia na Pacyfiku

Ławice łososi na Pacyfiku zanikają i rząd Kanady ograniczył połowy tych ryb o 60 procent już w tym roku. Jednocześnie rząd chce ułatwić przejęcie licencji połowowych przez małe firmy rybackie.
03.07.2021

Ocieplenie klimatu zabiera połowę gatunków ryb

Ocieplanie wód oceanicznych może doprowadzić do zniszczenia koralowych raf. To spowoduje wyginięcie nie tylko ryb, które tam mieszkają, ale także innych gatunków - twierdzą eksperci.
03.07.2021

Holandia wprowadziła KE w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne

Holandia wprowadziła Brukselę w błąd w sprawie licencji na tzw. połowy pulsacyjne. Urzędnicy celowo manipulowali danymi, aby pomóc rybakom w uzyskaniu jak największej liczby pozwoleń.
01.07.2021

W USA ropa zalicza najlepszą pierwszą połowę roku od 2009

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje, a kończącą się I połowę roku zaliczy do najlepszych od 2009 r. - informują maklerzy.
30.06.2021

Wieje ze Wschodu, ryby chodu. Nielegalne połowy chińskich rybaków

Od wód Meksyku aż po Indonezję, nielegalne połowy chińskich statków rybackich stały się stałym elementem morskiego krajobrazu. Trzebienie zagranicznych łowisk, wspieranie chińskiej armii oraz brak obaw o potencjalne konsekwencje sprawiają, że chińska flota rybacka stanowi poważny problem dla globalnej gospodarki morskiej.
28.06.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Filipiny nie zgadzają się na wprowadzony przez Chiny zakaz połowów na spornych wodach

Rząd Filipin odrzucił we wtorek wprowadzone przez Chiny czasowe moratorium na połowy na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Władze przekazały, że zakaz nie dotyczy filipińskich rybaków.
05.05.2021

Błaszczak: do połowy roku może być podpisana umowa z wykonawcą na budowę fregaty

Z całą pewnością terminy, które zostały wyznaczone, są wciąż możliwe do zrealizowania i do połowy roku może być podpisana umowa z wykonawcą na budowę fregaty - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
03.05.2021

Jeszcze lepsze perspektywy na drugą połowę roku. Raport z rynku żeglugowego (tygodnie 12-15/2021)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost światowego produktu krajowego brutto w 2021 roku na 6%. Ma to nastąpić dzięki postępującej akcji szczepiennej przeciwko pandemii, aktywizacji przemysłowo-usługowej oraz wielostronnym wysokim oczekiwaniom, co do rozwoju globalnej gospodarki w drugiej połowie roku.
20.04.2021

CMA CGM: Ożywienie na rynku utrzyma się przez cała pierwszą połowę roku

Czołowy przewoźnik kontenerowy, CMA CGM, przyznał w piątek, że przewiduje wzrost aktywności na rynku w pierwszej połowie tego roku.
14.03.2021

Tomanek: do połowy roku strategia produktywności i polityka przemysłowa

Do połowy tego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zakończyć prace nad strategią produktywności i polityką przemysłową. Mają one wpisywać się w szersze dokumenty służące rozwojowi – Umowę Partnerstwa i Krajowy Plan Odbudowy – zapowiedział wiceminister w tym resorcie Robert Tomanek.
25.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

W drugiej połowie lutego konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

Wewnątrzrządowe uzgodnienia nad zakresem Krajowego Planu Odbudowy postępują bardzo szybko - powiedział we wtorek PAP wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że w drugiej połowie lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dokumentu.
09.02.2021

MRiRW: wideokonferencja nt. połowów przez rybaków z UE na wodach W.Brytanii

Możliwości połowów przez unijnych rybaków na wodach Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu były tematem środowego spotkania unijnych ministrów w formie wideokonferencji. Ze strony Polski uczestniczył w nim wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik - poinformował resort rolnictwa.
20.01.2021

W. Brytania: Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Ponad 20 ciężarówek wyładowanych skorupiakami stanęło w poniedziałek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera i gmachu parlamentu w centrum Londynu. Właściciele firm połowowych protestują w ten sposób przeciw pobrexitowej biurokracji, która nie pozwoliła im na eksport towaru do UE.
18.01.2021

2021 r. w gospodarce może być zaskakująco dobry - zwłaszcza jego druga połowa

Największa gospodarcza nadzieja 2021 r. wiąże się z perspektywą wygaszenia epidemii - mówi PAP dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jeśli się ziści, to ten rok w gospodarce może być zaskakująco dobry, zwłaszcza jego druga połowa - dodał.
12.01.2021

Kraje UE porozumiały się w sprawie uprawnień do połowów ryb

Po intensywnych dwudniowych negocjacjach w Brukseli kraje UE porozumiały się w czwartek w sprawie uprawnień do połowów na Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym w 2021 roku.
17.12.2020

Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych

Na podstawie wniosku Komisji Europejskiej, Rada uzgodniła dziś uprawnienia do połowów na 2021 r. dla stad ryb zarządzanych przez UE. Rada przyjęła również trzymiesięczne tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez Komisję w celu zapewnienia uprawnień do połowów w wyjątkowych okolicznościach wciąż toczących się negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.
17.12.2020

Komisarz Sinkevičius promuje politykę „zerowej tolerancji” dla niezrównoważonych połowów

W piątek, 11 grudnia, komisarz europejski ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius był współgospodarzem wydarzenia z okazji 10. rocznicy przyjęcia rozporządzenia w sprawie połowów NNN. Rozporządzenie ma na celu zapobieganie nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom, powstrzymywanie ich i eliminowanie.
14.12.2020

Nowe zbiorniki PERN będą gotowe w pierwszej połowie 2021 r.

W bazie paliw PERN w Rejowcu zostały zamontowane dachy na dwóch nowo budowanych zbiornikach. Dzięki inwestycji pojemność magazynowa obiektu wzrośnie do prawie 300 tys. metrów sześc. Planowany termin zakończenia projektu to pierwsza połowa 2021 r. – podała w czwartek spółka.
10.12.2020

Jak kupić rybę ze zrównoważonych połowów i dlaczego to takie ważne?

Ryby to nadal bardzo ważny element diety Polek i Polaków. Ponad 60% z nas je ryby przynajmniej raz w tygodniu, a aż ponad 70% deklaruje, że chciałoby, aby w przyszłości było ich w ich diecie jeszcze więcej. Jednak czy zastanawiamy się czy w przyszłości w oceanach będą jeszcze ryby?
07.12.2020

Zawieszenie certyfikatu MSC dla połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego oraz błękitka

Certyfikaty MSC dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzia atlantycko-skandynawskiego i błękitka zostaną zawieszone 30 grudnia 2020 r. Informacja ta została ogłoszona 30 listopada br. przez niezależne jednostki certyfikujące. Śledzie atlantycko-skandynawskie i błękitki złowione po 29 grudnia 2020 r. nie mogą być sprzedawane z certyfikatem MSC ani opatrzone niebieskim znakiem MSC. Zawieszenie dotyczy ośmiu certyfikatów obejmujących rybołówstwa z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Rosji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wielkiej
03.12.2020

Kolumbia z zakazem połowu rekinów

Kolumba dołączyła do nielicznej grupy krajów, w których wprowadzany jest zakaz połowu rekinów.
01.12.2020

Bez lockdownu polskie PKB w drugiej połowie 2021 r. powinno zacząć rosnąć

Jeśli unikniemy ponownego zamknięcia gospodarki, jakie mieliśmy wiosną, to w drugiej połowie 2021 roku powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem gospodarczym - ocenił w piątek wicepremier Jarosław Gowin.
13.11.2020

Zakaz połowu żarłaczy białych, rekinów olbrzymich i wielkogębowych na Tajwanie

Połowy morskie należą do jednej z głównych gałęzi gospodarki Tajwanu. Spożywanie owoców morza ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach, jest częścią kulturowej spuścizny. Zaskakujący jest zatem fakt, iż Tajwan należy do tych nielicznych państw, które podjęły się wprowadzenia kontroli odłowów rekinów.
13.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Perspektywa powrotu do stanu normalności w gospodarce się odsuwa. Odbicie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Drugi albo trzeci kwartał przyszłego roku to najwcześniejsze okresy, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na odbicie w gospodarce – przewiduje były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka. Z pomocą państwa i bez drugiego ścisłego lockdownu większość firm jest w stanie przetrwać ten trudny okres. Kosztem jest wzrost długu publicznego, osłabienie złotego i słabość warszawskiej giełdy. Pod znakiem zapytania stoi też współpraca z UE przy kolejnej perspektywie budżetowej.
30.10.2020

KE proponuje kwoty połowów na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek propozycję limitów połowu ryb na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r. W przypadku większości stad proponuje ograniczenie połów w przyszłym roku.
28.10.2020

Co dalej z dorszem? Znamy limity połowowe na 2021 rok

Znamy limity połowowe na 2021 rok. Organizacje pozarządowe z zadowoleniem przyjmują ustanowienie większej liczby bałtyckich limitów połowowych w zgodzie z nauką - jednak nie oznacza to zażegnania ekologicznego kryzysu w Morzu Bałtyckim.
21.10.2020

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.
20.10.2020

Kraje UE porozumiały się ws. limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r.

Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.
20.10.2020

PGE: do 2030 r. na inwestycje przeznaczy 75 mld zł, w tym połowę na OZE

Grupa PGE na inwestycje w latach 2021-2030 wyda 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) - poinformowała dzś Grupa. Dodano, że PGE nie będzie inwestować w aktywa węglowe.
19.10.2020

Wielka Rafa Koralowa straciła już połowę koralowców

Od 1995 roku Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę tworzących ją organizmów, a jej zdolność do regeneracji jest zagrożona - wynika z badania opublikowanego w środę przez naukowców z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii. To efekt zmian klimatu.
14.10.2020

Brak porozumienia ws. kwot połowowych śledzia grozi utratą certyfikatu MSC

Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. Jest to efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
06.10.2020

Nielegalne połowy - zagrożenie dla stabilności państw UE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizacja WWF pokazuje jak nielegalne praktyki połowowe pogłębiają problem deficytu zasobów morskich, które i tak są już znacznie ograniczone przez kryzys środowiskowy i klimatyczny. To gdzie i jak pozyskiwana jest żywność pochodzenia morskiego ma wpływ na wiele sektorów, niezależnie od granic.
23.09.2020

Lodowce Svalbardu znacznie bardziej podatne na ocieplenie od połowy lat osiemdziesiątych

Korzystając z modelu klimatycznego o wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykazali, że linia firnu na Svalbardzie cofnęła się do krytycznej wysokości w połowie lat osiemdziesiątych. Od tego czasu większość tamtejszych lodowców straciła ochronną warstwę firnu, co sprawia, że ​​lód jest znacznie bardziej podatny na topnienie latem. Takie są ustalenia naukowców, którzy w swojej pracy wykorzystali dane z monitoringu glacjologicznego prowadzonego w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
15.09.2020

Polskie połowy bałtyckie w programie MSC: trwa proces oceny

Do oceny pod kątem zgodności z wymogami Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC przystąpiły cztery polskie organizacje rybackie poławiające bałtyckiego szprota i śledzia oraz ryby płaskie: Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Organizacja Producentów Rybnych Władysławowo, Krajowa Izba Producentów Ryb oraz Organizacja Producentów Ryb Bałtyk. Fundacja MARE jest aktywnie zaangażowana w proces oceny i pośredniczy w kontaktach pomiędzy jednostką certyfikującą a polskimi organizacjami rybackimi.
12.09.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość – dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Rzecznika MŚP przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna
28.08.2020

Propozycje kwot połowów na Bałtyku w 2021 roku

Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj propozycję dotyczącą uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Wniosek przewiduje m.in. zmniejszenie o 70 % kwoty połowowej we wschodnim stadzie dorsza.
28.08.2020

PGNiG: prawie 6 mld zł zysku netto w pierwszej połowie tego roku

W pierwszej połowie 2020 r. Grupa Kapitałowa PGNiG wygenerowała 5,92 mld zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży równych 21,04 mld zł - podała w czwartek spółka. Jak podkreśliło PGNiG, zysk netto jest czterokrotnie wyższy niż przed rokiem.
21.08.2020

Wolumen inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wzrósł o 7% rok do roku

Wartość inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2020 roku wyniosła ok. 6,26 mld euro. Na taki wyniki w dużej mierze złożyły się 2 duże transakcje portfelowe o łącznej wartości przekraczającej 2,2 mld euro, przy czym na Polskę i Czechy przypadł 78% udział spośród wszystkich 6 krajów regionu CEE 6 – podaje Colliers International w swoim najnowszym raporcie „H1 CEE Investment Scene”.
18.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

USA liderem zrównoważonych połowów kałamarnicy

29 czerwca br. rybołówstwo Seafreeze Limited i Sea Fresh z USA uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC dla połowów kałamarnic. To osiągnięcie pokazuje, że USA jest niekwestionowanym liderem w produkcji certyfikowanych kałamarnic na świecie, jako że jedyne dwa rybołówstwa posiadające certyfikat MSC działają na wodach Atlantyku należących do USA.
11.08.2020

Poprawia się kondycja finansowa małych i średnich przedsiębiorstw. Powrót koniunktury możliwy jednak najwcześniej w połowie 2021 roku

Pakiety pomocowe dla firm i odmrożenie gospodarki sprawiły, że stopniowo poprawia się sytuacja mikro-, małych i średnich firm. Podobnie jak ich nastroje. Wskaźnik Barometru EFL po raz pierwszy od III kwartału 2019 roku przekroczył 50 pkt, co wskazuje na korzystną ocenę warunków do rozwoju sektora MŚP. Mimo to przedsiębiorcy mniej optymistycznie niż w maju patrzą na perspektywy powrotu do stanu sprzed pandemii. – Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, jednak gospodarka najwcześniej w połowie 2021 roku powróci do poziomu ak
31.07.2020

Magazyny odporne na pandemię. W I połowie roku przybyło ich ponad milion mkw.

Pandemia COVID-19 nie wyhamowała rozwoju rynku magazynowego w Polsce. W pierwszej połowie 2020 r. deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln mkw., co było wynikiem zbliżonym do osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego (1,09 mln mkw.). Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce urosły do poziomu 19,65 mln mkw.
29.07.2020

Ataki piratów na statki w Azji wzrosły o 100 procent w pierwszej połowie 2020 roku

Liczba zgłoszonych ataków na statki podwoiła się w Azji w pierwszej połowie 2020 roku, zwiększając obawy dotyczące bezpieczeństwa marynarzy w całym regionie.
23.07.2020

Horała: w połowie sierpnia Radzie Społecznej zostanie zaprezentowany projekt specustawy o CPK

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas wtorkowego posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

ARiMR: wnioski o rekompensaty za zaprzestanie połowów - od 24 lipca

Od 24 lipca armatorzy statków rybackich, którzy ponieśli straty spowodowane koniecznością zaprzestania połowów w związku z epidemią COVID-19 mogą składać wnioski o wsparcie - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
21.07.2020

Komisarz Sinkevičius ogłasza większą przejrzystość swoich propozycji dotyczących uprawnień do połowów

Wczoraj komisarz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijus Sinkevičius ogłosił, że Komisja zwiększy przejrzystość procesu negocjacyjnego w sprawie rocznych uprawnień do połowów (lub całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot).
17.07.2020

Spory spadek przeładunków w Porcie Los Angeles w pierwszej połowie 2020 roku (wideo)

O 776 tysięcy mniej kontenerów dwudziestostopowych (TEU) przeładowano w dokach w Porcie Los Angeles w pierwszej połowie 2020 roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powodem są połączone skutki pandemii koronawirusa i trwającej wojny handlowej z Chinami.
16.07.2020

Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku

W pierwszej połowie tego roku nastąpił dramatyczny spadek działalności stoczniowej, ponieważ pandemia COVID-19 ograniczyła gotowość właścicieli do zamawiania nowych statków w związku z niepewnością rynku i ograniczonym dostępem do kapitału.
14.07.2020

Rozpoczyna się ocena polskich połowów ryb płaskich pod kątem certyfikacji MSC

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) realizuje wiodący na świecie, niezależny program certyfikacji rybołówstw i znakowania ryb oraz owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów. Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC jest owocem ponad 20-letniej współpracy z naukowcami, przedstawicielami przemysłu rybnego oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony przyrody i odzwierciedla najnowszą wiedzę naukową oraz najlepsze praktyki w zakresie zarządzania rybołówstwem.
13.07.2020

Goldman Sachs: czysty wodór może być receptą na prawie połowę emisji

Technologie wodorowe dają szanse na ograniczenie nawet o 45 proc. antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych - szacuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jak wskazuje, wodór może pomóc zdekarbonizować sektory, w których redukcja emisji jest wyjątkowo trudna.
10.07.2020

MGMiŻŚ: od 8 lipca nabór wniosków o pomoc dla armatorów prowadzących rekreacyjne połowy na Bałtyku

Od 8 do 22 lipca prowadzony będzie nabór wniosków ws. pomocy finansowej dla armatorów jachtów komercyjnych, z których prowadzone są połowy rekreacyjne - podał w piątek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ma to związek z zakazem połowu dorsza na Bałtyku.
03.07.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

Kosiniak-Kamysz: połowy rekreacyjne powinny być wspierane postojowym

Rybacy organizujący tzw. połowy rekreacyjne powinni mieć wypłacane "postojowe" - ocenił kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie).
21.06.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.