• <
escort_980x120_gif_2020

W pełni żeńska załoga wyruszyła na połów tuńczyka

29.06.2022 13:29
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W pełni żeńska załoga wyruszyła na połów tuńczyka

Partnerzy portalu

W pełni żeńska załoga wyruszyła na połów tuńczyka - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Pacific Islands Forum Fisheries Agency, FFA/Facebook

Nadszedł historyczny dzień dla sektora morskiego na Fidżi. Grupa ośmiu kobiet wypłynęła w morze jako pierwsza żeńska załoga na pokładzie taklowca do połowu tuńczyka Seaka II. Jest to wynik działań organizacji branżowych w Fidżi w celu wyrównania szans kobiet w sektorze rybołówstwa. 

Inicjatywa była możliwa dzięki partnerstwu pomiędzy należącą do Fidżi firmą rybacką SeaQuest Fiji a Agencją Rybołówstwa Forum Wysp Pacyfiku (FFA). Pierwszy rejs z całkowicie żeńską załogą stanowi krok naprzód w kierunku równowagi płci w przemyśle połowów tuńczyka na Pacyfiku.

Ponad połowa ludności Fidżi, jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek Południowego Pacyfiku, mieszka w pobliżu miast nadmorskich. Ich utrzymanie w dużej mierze zależy od rybołówstwa przybrzeżnego, a sektor rybołówstwa jest głównym źródłem zatrudnienia dla fidżyjskich mężczyzn i kobiet. Większość kobiet działających rybołówstwie na Pacyfiku zajmuje się przetwórstwem (na małą skalę i komercyjne cele) oraz marketingiem w skali krajowej. Kobiety pracujące na statkach rybackich są niezwykle rzadkim widokiem w Fidżi, ale nie tylko. 

Fidżi jest społeczeństwem w dużej mierze patriarchalnym, co wynika z istniejących praktyk i tradycji kulturowych. Problemem dla kobiet jest brak wykształcenia i kluczowych umiejętności zawodowych. Kobiety w przeszłości zajmowały też niewiele stanowisk kierowniczych w sferze zarządzania zasobami naturalnymi. Ekspertki z Fidżi stoją na czele dwóch głównych agencji rybołówstwa na Południowym Pacyfiku. W 2018 roku dr Manu Tupou Roosen, obywatelka Tonga, została pierwszą kobietą stojącą na czele FFA. Z kolei dr Sangaa Clark z Kiribati stoi na czele The Parties to the Nauru Agreement (PNA). PNA kontroluje największe na świecie połowy tuńczyka za pomocą okrężnic w regionie południowego Pacyfiku.

– To dobrze, że Fidżi przeciera szlaki na Pacyfiku. Widok całkowicie kobiecej załogi, a także kobiety jako pierwszego oficera i bosmana oznacza prawdziwy postęp w realizacji naszego wspólnego celu, jakim jest zwiększenie zatrudnienia kobiet w sektorze połowów tuńczyka – powiedziała dr Tupou-Roosen podczas rozpoczęcia rejsu w Walu Bay w Suvie.

Fiji Maritime Academy (FMA) zaczęła oferować kobietom również stypendia, dzięki którym mogą zostać oficerami i kapitanami. – FFA ma ogromny zaszczyt wspierać SeaQuest Fiji i FMA w ich wysiłkach zmierzających do wyszkolenia całkowicie kobiecej załogi, składającej się z absolwentów FMA – dodała dr Roosen.

Źródło: FFA/Maritime Executive

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.