Nadszedł historyczny dzień dla sektora morskiego na Fidżi. Grupa ośmiu kobiet wypłynęła w morze jako pierwsza żeńska załoga na pokładzie taklowca do połowu tuńczyka Seaka II. Jest to wynik działań organizacji branżowych w Fidżi w celu wyrównania szans kobiet w sektorze rybołówstwa.
Inicjatywa była możliwa dzięki partnerstwu pomiędzy należącą do Fidżi firmą rybacką SeaQuest Fiji a Agencją Rybołówstwa Forum Wysp Pacyfiku (FFA). Pierwszy rejs z całkowicie żeńską załogą stanowi krok naprzód w kierunku równowagi płci w przemyśle połowów tuńczyka na Pacyfiku.
With some of the First Fijian women deck crew leaving Suva Harbour yesterday. ♀️⛴💪🔥👏 pic.twitter.com/9hldDqSiLn
— Elena Vucukula (@ElenaVucukula) June 13, 2022
Ponad połowa ludności Fidżi, jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek Południowego Pacyfiku, mieszka w pobliżu miast nadmorskich. Ich utrzymanie w dużej mierze zależy od rybołówstwa przybrzeżnego, a sektor rybołówstwa jest głównym źródłem zatrudnienia dla fidżyjskich mężczyzn i kobiet. Większość kobiet działających rybołówstwie na Pacyfiku zajmuje się przetwórstwem (na małą skalę i komercyjne cele) oraz marketingiem w skali krajowej. Kobiety pracujące na statkach rybackich są niezwykle rzadkim widokiem w Fidżi, ale nie tylko.
Fidżi jest społeczeństwem w dużej mierze patriarchalnym, co wynika z istniejących praktyk i tradycji kulturowych. Problemem dla kobiet jest brak wykształcenia i kluczowych umiejętności zawodowych. Kobiety w przeszłości zajmowały też niewiele stanowisk kierowniczych w sferze zarządzania zasobami naturalnymi. Ekspertki z Fidżi stoją na czele dwóch głównych agencji rybołówstwa na Południowym Pacyfiku. W 2018 roku dr Manu Tupou Roosen, obywatelka Tonga, została pierwszą kobietą stojącą na czele FFA. Z kolei dr Sangaa Clark z Kiribati stoi na czele The Parties to the Nauru Agreement (PNA). PNA kontroluje największe na świecie połowy tuńczyka za pomocą okrężnic w regionie południowego Pacyfiku.
– To dobrze, że Fidżi przeciera szlaki na Pacyfiku. Widok całkowicie kobiecej załogi, a także kobiety jako pierwszego oficera i bosmana oznacza prawdziwy postęp w realizacji naszego wspólnego celu, jakim jest zwiększenie zatrudnienia kobiet w sektorze połowów tuńczyka – powiedziała dr Tupou-Roosen podczas rozpoczęcia rejsu w Walu Bay w Suvie.
Fiji Maritime Academy (FMA) zaczęła oferować kobietom również stypendia, dzięki którym mogą zostać oficerami i kapitanami. – FFA ma ogromny zaszczyt wspierać SeaQuest Fiji i FMA w ich wysiłkach zmierzających do wyszkolenia całkowicie kobiecej załogi, składającej się z absolwentów FMA – dodała dr Roosen.
Źródło: FFA/Maritime Executive
Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie monitorują sytuację na Odrze
Białucha, która utknęła w Sekwanie, zostanie przeniesiona do śluzy z wodą morską
Zagubiona w Sekwanie białucha arktyczna nie ma sił, by powrócić do morza
Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat
Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania
Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym