• <

Wynik wyszukiwania - "planeta" - Wiadomości

20-lecie Polski w UE. Zwiedzanie latarń morskich 1 maja za złotówkę

Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają do wspólnego świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji, 1 maja 2024 roku latarnie morskie będą dostępne dla zwiedzających za 1 zł. Zwiedzamy pod hasłem: „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujemy do bezpiecznych portów.”
23.04.2024

Litewska inicjatywa "Save the Batlic Sea" w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

„Save the Batlic Sea” to litewska inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie idei czystego Morza Bałtyckiego. Jej uczestnicy przybyli do gdyńskiej uczelni, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i propagować ekologię morską. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz opinii.
27.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Startuje I edycja projektu „ABC - morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”

Wystartowała pierwsza edycja projektu „ABC morskiej edukacji w Akademii Marynarki Wojennej”. Projekt kierowany jest do uczniów ostatnich roczników szkół ponadpodstawowych. Realizowane zajęcia mają na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej, w tym tradycji morskich i patriotycznych, które są nierozerwalnym elementem, a także wiążą się ze specyfiką działalności i funkcjonowaniem samej uczelni.
04.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Morskie Centrum Nauki zaprasza na półkolonie

MCN przygotowało ofertę dla najmłodszych, którzy będą spędzać ferie w mieście.
03.01.2024

Polski Fundusz Rozwoju o wizji wzrostu gospodarki morskiej podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo to miejsce, gdzie przedstawiciele gospodarki morskiej spotykają się, wymieniają doświadczenia i omawiają przyszłość sektora. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia rozmawialiśmy z Bartłomiejem Pawlakiem, wiceprezesem zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju o zaangażowaniu spółki we wspieranie branży.
07.11.2023

Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
22.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej

Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni w latach 1972–1981, doctor honoris causa Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, ma 90 lat i wciąż dowodzi na mostku kapitańskim.
23.09.2023

Rekordy frekwencji w Morskim Centrum Nauki

Dwa miesiące minęły od otwarcia MCN. Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku.
27.07.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
14.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Konferencja PSEW 2023 - Sesja główna

Wczoraj o godzinie 12:00 w Serocku odbyła się główna sesja najważniejszego wydarzenia poświęconego energetyce wiatrowej - Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - PSEW 2023. Zapraszamy do jej obejrzenia.
21.06.2023

Międzyzdroje i Bałtyk? Tu nie można się nudzić!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze wypoczynek na piaszczystych plażach Bałtyku. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza - jakie miejsca wybrać, by zapewnić dzieciom moc atrakcji i cieszyć się udanym pobytem?
15.06.2023

Otwarto Morskie Centrum Nauki

Można zostać matką chrzestną statku, nauczyć się halsowania, uratować rozbitka i spróbować słodkiej i słonej wody – to niektóre atrakcje zaprezentowane na ponad dwustu interaktywnych stanowiskach w szczecińskim Morskim Centrum Nauki. Otwarto je oficjalnie w sobotę.
27.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Nadchodzi Święto Morza 2023

W dniach 16-25 czerwca w Gdyni odbędzie się kolejna edycja Święta Morza, które co roku gromadzi największych miłośników morskich klimatów. Przewidziane są liczne atrakcje, takie jak żaglowce, jachty, uroczystości, czy regaty. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
24.05.2023

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MCN

W sobotę i niedzielę Morskie Centrum Nauki udostępni swe wnętrza zwiedzającym. MCN, jako samorządowa instytucja kultury, włączyło się w Dni Otwarte Funduszy Europejskich. To część kampanii, którą prowadzi Komisja Europejska. Dzięki niej obywatele UE mogą zobaczyć, jaka jest różnorodność projektów realizowanych z pomocą unijnych środków.
09.05.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Dni Otwarte

Już w najbliższy czwartek i piątek (20-21.04) uczniowie szkół średnich będą mogli przekonać się o wyjątkowości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas Dni Otwartych UMG. Uczelnia przygotowała obfity w atrakcje i wydarzenia harmonogram.
17.04.2023

Nowa teoria o powstaniu wody na Ziemi

Badania egzoplanet dostarczają nowych danych o tym, skąd na Ziemi mogła znaleźć się woda. Według nich powstała z wypełniającego atmosferę wodoru w oddziaływaniach z oceanem gorącej magmy.
16.04.2023

Uniwersytet Morski organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich - Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz organizatorzy I edukacyjnych targów kariery Edu Offshore Wind zapraszają uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie pt. „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości”.
01.03.2023

Konkurs Morskiego Centrum Nauki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Morskie Centrum Nauki zachęca do udziału w zabawie.
20.02.2023

Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie

Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ stworzą teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na Ziemi oraz poszukiwanie nieznanych dotąd rezerwuarów wody w kosmosie.
31.01.2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w UMG

Pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku.
25.01.2023

Planetarium Morskiego Centrum Nauki zostało ukończone

Planetarium w Morskim Centrum Nauki jest już ukończone. To rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.
12.01.2023

Ten eksponat pobudza wyobraźnię. Historia żeglarstwa pod sufitem MCN [ZDJĘCIA]

Połowa jachtu Hanse 311 zawisła pod sufitem Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Jednostka ma nawiązywać do historii żeglarstwa i jednocześnie do współczesnego szkutnictwa, z którymi Pomorze Zachodnie jest ściśle związane.
15.12.2022

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt

MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski. Dyrektor MCN –Witold Jabłoński przedstawił propozycję podjęcia współpracy ze szkołami w Schwedt, które są bardzo zainteresowane działalnością edukacyjną powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki.
18.11.2022

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.
18.10.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie

11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję - pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.
23.07.2022

Święto Morza, czyli 10-dniowe świętowanie w morskim klimacie, startuje w Gdyni

W dniach 17-26 czerwca w Gdyni startuje Święto Morza. Jak co roku obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i rozrywkowe. Gdynia zaprasza miłośników morskich klimatów na wspólne świętowanie. Bogaty program wydarzeń obejmuje m.in.: żeglarską paradę świętojańską, seanse w Planetarium Uniwersytetu Morskiego, Cudawianki, morską strefę aktywności na plażach, święto Marynarki Wojennej, zwiedzanie okrętów, żaglowców i jachtów, a także koncerty, festyny i spacery po mieście z przewodnikiem.
15.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - Sesja otwarcia

Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo sesji otwarcia podczas konferencji PSEW 2022, która dzisiaj rozpoczyna się w Serocku.
13.06.2022

Święto Morza w Gdyni

Żaglowce, jachty, atrakcje. Między 17 a 26 czerwca w Gdyni odbędzie się Święto Morza.
09.06.2022

Szczecin. Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki otrzymało pięć projektorów, które będą zainstalowane w planetarium. Umożliwią one oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej. W planach jest m.in. "podróż" w kosmos, do wnętrza ziemi i na dno oceanów.
06.04.2022

Gdańsk. Portugalski statek uderzył w Zodiak II

W Gdańsku doszło do kolizji statków. Jednostka Rix Gulf pływający pod portugalską banderą uderzył w jednostkę Urzędu Morskiego Zodiak II.
17.03.2022

Ile jest plastiku w morzach? Raport: zanieczyszczenie plastikiem jest prawie tak groźne jak globalne ocieplenie

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to światowy kryzys i zagrożenie równie poważne, co globalne ocieplenie - wynika z raportu organizacji pozarządowej Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja apeluje o wiążący traktat ONZ w sprawie ograniczenia produkcji plastiku i ilości odpadów plastikowych.
19.01.2022

„Zodiak II” i „Planeta I” – nowoczesne jednostki wielozadaniowe Urzędów Morskich w Gdyni oraz w Szczecinie

W ramach serii naszych cyklicznych analiz dotyczących rynku żeglugowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji okrętowych i budów jednostek pływających. W dzisiejszym tekście prezentujemy informacje na temat bardzo nowoczesnych serwisowców wielozadaniowych wybudowanych w polskiej stoczni i oddanych całkiem niedawno, bo pod koniec 2020 roku do eksploatacji i wykonywania statutowych zadań Urzędów Morskich w Gdyni oraz Szczecinie.
04.01.2022

Urząd Morski w Szczecinie. Tu zapadają ważne decyzje dla portów i powstają innowacyjne rozwiązania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]

O historii i najnowszych działaniach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który w tym roku obchodzi 75-lecie, opowiada dyrektor instytucji - Wojciech Zdanowicz.
19.12.2021

Czerwona Planeta coraz lepiej poznana. Sonda odkryła mnóstwo wody pod marsjańskim kanionem

Próbnik ExoMars wykrył duże ilości wody pod powierzchnią Marsa, w systemie kanionów Valles Marineris. Bogaty w H2O obszar ma powierzchnię Holandii.
17.12.2021

Co kryją wnętrza Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Przekonaj się sam

Przedświąteczna wizyta na budowie Morskiego Centrum Nauki będzie możliwa już w najbliższą środę, 15 grudnia.
08.12.2021

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Zobacz zdjęcia z prac na budowie

Budynek Morskiego Centrum Nauki (MCN) i jego otoczenie zmienia się z dnia na dzień. Na dziś gotowe są już przeszklenia od ulicy Wendy, trwa szklenie fasady od strony Odry. Te ogromne połacie szkła oprócz ozdobnej funkcji architektonicznej dadzą możliwość podziwiania miedzy innymi kuli planetarium umieszczonej wewnątrz budynku.
16.11.2021

Mars odsłania swoje tajemnice. Potwierdziło się istnienie jeziora oraz rzeki

Marsjański łazik Perseverance (Wytrwałość) wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskal dwie z ok. 40 planowanych próbek.
17.10.2021

Wyposażenie planetarium MCN w Szczecinie. Będzie supernowocześnie

Pokazy w 3D, miejsce 44 widzów, ekran o średnicy 10 metrów, "podróże" do odległych zakątków kosmosu i do wnętrza Ziemi... Tak w wielkim skrócie opisać można planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. W środę 8 września podpisano umowę na jego wyposażenie. Prace zakończą się za 13 miesięcy.
08.09.2021

Morskie Centrum Nauki. Spotkanie Rady Programowej

W poniedziałek, 6 września w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej MCN z udziałem prof. Pawła Zalewskiego – przewodniczącego rady, dr Haliny Stelmach - żony prof. Jerzego Stelmacha - patrona MCN, prof. Piotra Masojcia z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Radosława Skryckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.
06.09.2021

Siedmiotonowy silnik parowy z lat 50. XX wieku już w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Z Muzeum Narodowego do Morskiego Centrum Nauki (MCN) w Szczecinie został przetransportowany siedmiotonowy silnik okrętowy w poniedziałek 30 sierpnia. Jaka jest historia wyjątkowego eksponatu?
30.08.2021

NASA - Robot Orpheus zmapuje dno oceanu

Ponad 70 proc. powierzchni Ziemi jest pokryte wodą i nie można jej zmierzyć. O ile nawet Księżyc i Mars zostały szczegółowo odwzorowane, o tyle większość naszej planety pozostaje tajemnicą, a dno oceanu odwiedziło do tej pory zaledwie kilka osób. Zaprojektowany przez Instytut Oceanograficzny w Woods Hole i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA robot Orpheus zbada głębiny oceanu i pomoże zmapować dno.
19.05.2021

Hydromech - sprawdzeni w boju. Firma od realizacji wymagających projektów wojskowych

Projekty na potrzeby polskiego wojska były jednym z tematów wtorkowej (11 maja) konferencji w siedzibie firmy Hydromech w Lublewie Gdańskim. Udział w niej wzięli przedstawiciele firmy, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz lokalni samorządowcy. – Chcemy wykorzystać lokalny potencjał i dać pracę specjalistom. Nasza firma jest gotowa na wyspecjalizowaną współpracę – mówi prezes Karina Gronkowska.
13.05.2021

Prof. Daniel Duda doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W najbliższy piątek 19 marca 2021 Uniwersytet Morski w Gdyni uhonoruje tytułem doktora honoris causa prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
17.03.2021

Urząd Morski w Szczecinie wystawia na sprzedaż statek wielozadaniowy Planeta

Jednostka PLANETA, którą w Szczecinie w roku ubiegłym zastąpiono PLANETĄ 1, została wystawiona na sprzedaż. Cena wywoławcza za ten specjalistyczny statek to 6.786.559,00 zł netto. „PLANETA” służyła do obsługi oznakowania pływającego torów wodnych i akwenów będących w gestii Urzędu Morskiego w Szczecinie.
08.03.2021

Najlepsza jednostka wielozadaniowa w 2020 roku powstała w Polsce

Baird Maritime (wydawnictwo serwisów morskich) przyznało nagrodę „Planecie I” i „Zodiakowi II” w kategorii najlepszych statków wielozadaniowych powstałych w 2020. W konkursie oceniane są z projekty z całego świata. Nagrodzone statki powstały w stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remontowa Holding, na zamówienie polskiego rządu. Trafiły już do służby, którą odbywać będą w Urzędach Morskich w Szczecinie i Gdańsku.
11.02.2021

Doktorat honoris causa dla prof. Daniela Dudy

Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na posiedzeniu 28 stycznia 2021 r. uhonorował tytułem doktora honoris causa prof. dr. kpt. ż. w. Daniela Kazimierza Dudę. Tytuł został nadany w uznaniu wybitnych zasług dla szkolnictwa morskiego w Polsce oraz dla rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego prof. Daniel Duda był wieloletnim rektorem.
28.01.2021

Licytacje WOŚP: rejs legendarnym jachtem „Copernicus”

Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. finał tej szczytnej, charytatywnej akcji już za kilka dni – w niedzielę, 31 stycznia. Prezentujemy hity gdyńskich aukcji.
26.01.2021

Największe morze na Tytanie ma co najmniej 300 metrów głębokości

Kraken Mare - wypełniony ciekłym metanem największy zbiornik Tytana - księżyca Saturna, jest głęboki na co najmniej 300 m. To wystarczy, aby wysłać w to miejsce zrobotyzowaną łódź „podwodną”. Dane potrzebne do określenia głębokości morza zgromadziła sonda Cassini.
25.01.2021

55 mln dolarów od Kanady na ochronę ekosystemów przed degradacją

Kanada przeznaczy do 55 mln dolarów kanadyjskich na inicjatywy Narodów Zjednoczonych, których celem jest ochrona ekosystemów oraz ochrona gruntów przed degradacją – poinformował premier Kanady Justin Trudeau podczas poniedziałkowego wirtualnego One Planet Summit.
12.01.2021

Przetarg na planetarium Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na wyposażenie planetarium. Przedmiotem zamówienia jest dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia Planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Kryteria oceny ofert to: parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Oferty oceni komisja przetargowa.
04.01.2021

Rada programowa na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

29 grudnia 2020 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej. Tym razem członkowie Rady zostali zaproszeni przez dyrektora Witolda Jabłońskiego do obejrzenia budowy powstającej na Łasztowni siedziby MCN. Wraz z przewodniczącym Rady Programowej prof. dr hab. Pawłem Zalewskim (Akademia Morska) budowę zwiedzali: prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski (współpracownik prof. Jerzego Stelmacha, patrona MCN) oraz prof. dr hab. Radosław Skrycki
30.12.2020

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

Jaka będzie przyszłość łańcucha dostaw?

10 grudnia odbył się webinar zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Logistyczne pod tytułem „Gospodarka w Obiegu Zamkniętym: Przyszłość Łańcucha Dostaw”. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Michael Bourlakis z Cranfield School of Management, który przedstawił koncepcję gospodarki cyrkularnej, jej ewolucję, znaczenie oraz uwarunkowania wdrażania cyrkularnych łańcuchów dostaw. Firma CHEP jako pionier gospodarki o obiegu zamkniętym była oficjalnym partnerem wydarzenia.
15.12.2020

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Przegląd rynku stoczniowego - najciekawsze projekty ostatnich 12 miesięcy [foto, wideo]

Na przestrzeni ostatnich miesięcy polska branża stoczniowa musiała mierzyć się z globalnymi konsekwencjami pandemii koronawirusa i co za tym idzie dynamicznie zmieniającymi realiami gospodarczymi. Mimo trudności polskie stocznie produkcyjne walczą z kryzysem realizując dotychczasowe zamówienia. Poniżej przedstawiamy najciekawsze projekty zrealizowane w okresie od XI 2019 do XI 2020 roku.
09.12.2020

„Arktyczna spirala śmierci”

W miarę ocieplania się klimatu, średni zasięg lodu morskiego w Arktyce spada. Jednak ostatnie rekordowo małe minimum odnotowaliśmy w roku 2012. Od tego czasu topnienie lodu zazwyczaj pod koniec lata hamuje. Dlaczego? Być może odpowiada za to… ocieplanie się Arktyki. Praca Francis i Wu, 2020 przedstawia możliwość istnienia ciekawego sprzężenia zwrotnego. Niestety, nie można liczyć na to, że „obroni” ono lód, jeśli temperatury będą dalej rosnąć.
07.12.2020

Kapitan Harłukowicz: Planeta I to zmiana pokoleniowa

Kapitan Harłukowicz, który przez 30 lat dowodził poprzedniczką ochrzczonej w sobotę Planety I powiedział na antenie Radia Szczecin, że "to zmiana pokoleniowa; to tak jakby przesiąść się z Syrenki do luksusowego, nowoczesnego auta".
15.11.2020

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Chrzest i podniesienie bandery na „Planecie I” (wideo)

Państwo o tak długiej linii brzegowej (jak Polska) nie może być pozbawione nowoczesnych jednostek sprzętowych – powiedział w sobotę w Szczecinie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystości chrztu i podniesienia bandery na wielofunkcyjnym statku Planeta I.
14.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Uroczystość chrztu i podniesienia bandery na „Planecie I”

Urząd Morski w Szczecinie serdecznie zaprasza Państwa do uczestniczenia on-line w uroczystości chrztu i podniesienia bandery na jednostce „Planeta I”, która odbędzie się 14 listopada 2020 roku, o godz. 12:00, przy nabrzeżu Bulwar Chrobrego w Szczecinie.
10.11.2020

Jak inwazyjny ślimak morski zapoczątkował współpracę na Morzu Czarnym

Od 200 m do najgłębszego punktu 2200 m, Morze Czarne jest prawie tak samo pozbawione życia jak obca planeta. Na swojej powierzchni jest jednak siedliskiem bogatego i produktywnego ekosystemu, który przez tysiąclecia był źródłem życia społeczności przybrzeżnych. To właśnie w tym żyznym środowisku inwazyjny gatunek Rapana venosa osiadł i szybko się rozmnażał, zagrażając lokalnym ekosystemom poprzez swój ogromny apetyt na inne mięczaki.
02.11.2020

„Planeta I” już w służbie

W piątek, 30 października, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej „Planeta I” Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.
01.11.2020

Chcesz wiedzieć, jak szybko ociepla się ocean? Śledź trzęsienia ziemi

Mierząc fale dźwiękowe wprawiane w ruch przez trzęsienia ziemi, naukowcy oszacowali, że Ocean Indyjski ociepla się o około 0,044 K na dekadę.
23.10.2020

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.
20.10.2020

Regeneratywne łańcuchy dostaw

Firma oferująca rozwiązania dla łańcucha dostaw wyznacza nową wizję i cele zrównoważonego rozwoju
20.10.2020

Globalne ocieplenie: wersja dla niewtajemniczonych

W medialnych dyskusjach słyszymy często opinie o tym, że klimat jest bardzo skomplikowany, a więc nie jesteśmy w stanie zrozumieć jak działa, i co więcej, nie jesteśmy w stanie udowodnić, co jest przyczyną globalnego ocieplenia. Tymczasem podstawy są naprawdę proste.
20.10.2020

„Planeta I” w próbach morskich

W mijającym tygodniu zakończyły się pierwsze, trwające cztery dni, próby morskie statku wielozadaniowego „Planeta I”, zbudowanego dla Urzędu Morskiego w Szczecinie przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Pierwsza, z dwóch tego typu, bliźniacza jednostka „Zodiak II”, została już formalnie przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni i pełni swoją służbę na podległych mu akwenach. Chrzest i uroczyste podniesienie bandery odbyło się 25 września, przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.
16.10.2020

PSV Coey Viking i Planeta I na próbach morskich

W sobotę 10 bm. na próby morskie wypłynęły Coey Viking oraz Planeta I. Oba statki budowane są w ramach programu produkcyjnego stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.
13.10.2020

Wyrusz w podróż po oceanach i zdobywaj wiedzę

Zrozumienie naszego oceanu jest drogą do zrównoważonej, długotrwałej przyszłości. Zanurz się w holistycznym nauczaniu o oceanie obejmującym nauki przyrodnicze, ekonomię, filozofię i prawo z #GEOMAR, #KielMarineScience i IOI Malta dzięki bezpłatnemu Masowemu Otwartemu Kursowi Online „Jedna planeta - jeden ocean: od nauki do rozwiązań".
05.10.2020

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  
22.09.2020

HYDROMECH S.A. nowe wyzwania i nowe możliwości

ZHS HYDROMECH S.A. z Lublewa Gdańskiego jest firmą z blisko 40-letnim doświadczeniem w działalności produkcyjnej i usługowej.
21.09.2020

Fermy futrzarskie powodują problemy ekologiczne; odchody zwierząt na polach i w rzekach

Branża futrzarska na Ukrainie powoduje znaczne problemy ekologiczne, fermy wyrzucają odchody zwierząt na pola, do rzek, dochodzi do zanieczyszczenia wody bakteriami - ocenił w rozmowie z PAP Pawło Wyszebaba, szef ukraińskiej organizacji Jedyna Planeta. W zeszłym roku, na futra, zabito na Ukrainie 850 tys. zwierząt.
20.09.2020

Zobacz jak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie (foto)

Mija właśnie rok od rozpoczęcia budowy MCN w Szczecinie. Na Łasztowni widać kształt przyszłej siedziby Morskiego Centrum Nauki. Nie jest to jeszcze ostateczna forma budynku, ale niedługo będzie można zawiesić tradycyjną wiechę.
08.09.2020

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami

W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów. Dokument sygnowali: Witold Jabłoński dyrektor MCN i prezes Stowarzyszenia Wojciech Celiński. Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy w organizacji przedsięwzięć kulturalnych promujących obie instytucje.
03.09.2020

WWF: Neutralizacja śladu węglowego prawie 80 lat wstecz?

Walka ze zmianą klimatu i ochrona przyrody dla kolejnych pokoleń powinny stać się priorytetem dla biznesu i polityków. Dziś Grupa VELUX ogłasza ambitne i niezwykłe zobowiązanie - nie tylko zneutralizuje obecny ślad węglowy, lecz także całą emisję dwutlenku węgla od rozpoczęcia działalności w 1941 roku. W tym nowatorskim podejściu do odpowiedzialności za stan środowiska wspierać ją będzie WWF.
02.09.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research”.
26.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Historyczna wymiana jednostek pływających Urzędu Morskiego w Gdyni

W Urzędzie Morskim w Gdyni następuje dynamiczna „wymiana pokoleń” w zakresie taboru pływającego. Aktualnie, nasz Urząd przygotowuje się do przejęcia nowego statku wielozadaniowego, największej spośród eksploatowanych dotychczas jednostek. ZODIAK II będzie pełnić funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Będzie mógł również służyć jako jednostka o funkcjach ratowniczych i przeciwpożarowych, wspomagając w tych zadaniach
14.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Nasza galaktyka Droga Mleczna może być pełna światów oceanicznych

Zdaniem naukowców, planety pokryte ogromnymi oceanami mogą być powszechne w galaktyce Drogi Mlecznej.
23.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.
06.06.2020

Prezydent: chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką

Chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką; by rozwijała się u nas nowoczesna produkcja, nowoczesne technologie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty Centrum Badawczo-Rozwojowym KB Folie Polska.
21.05.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

28. Finał WOŚP na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) dołaczył do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia 2020 roku w godz. 12:00 - 16:00 zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
12.01.2020

Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich (foto, wideo)

Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 37-letnią szczecińską Planetę.
29.10.2019

W Szczecinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.
07.10.2019

IPCC: Oceany i lodowce są niszczone szybciej niż sądzono

Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - apelują członkowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Ich najnowszy raport nt. wpływu kryzysu klimatycznego na lodowce i oceany opublikowano w środę.
26.09.2019

Minister Grzegorz Witkowski wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE)

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (w formacie ministrów transportu) w dniu 20 września w Brukseli.
24.09.2019

Podpisano umowę na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Firma ERBUD S.A. z Warszawy będzie głównym wykonawcą Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Umowa warta 91,3 mln zł została podpisana w środę. Generalny wykonawca ma na realizację inwestycji 20 miesięcy.
24.07.2019

Wygraj rejs i jako pierwszy powitaj Norwegian Getaway – największy w tym sezonie wycieczkowiec w Porcie Gdynia [KONKURS]

Ma 325,7 m długości, zabiera na pokład 4 028 pasażerów i w tym sezonie będzie największym wycieczkowcem w Porcie Gdynia. Możesz zobaczyć go jako pierwszy – mamy zaproszenia na wyjątkowy rejs! Już 27 czerwca wyruszamy spod Muzeum Emigracji stylizowanym na XVII- wieczny galeon statkiem Dragon, by powitać na wodzie olbrzymi statek pasażerski i towarzyszyć mu aż do Gdyni. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
24.06.2019

Szkolenie z nawigacji i hydrografii morskiej

W dniach 22-24 maja 2019 r. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej realizował szkolenie teoretyczne i praktyczne z nawigacji i hydrografii morskiej dla słuchaczy Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej. W pierwszym dniu zapoznano studentów z podstawami nawigacji i hydrografii morskiej. Cykl wykładów obejmował zagadnienia związane z nawigacją satelitarną, zastosowaniem dronów powietrznych, pomiarami hydrograficznymi w ramach konkursu XPRIZE, technikami pomiarów batymetrycznych SBES, SSS, MBES, MTES ora
28.05.2019

Najnowszy wycieczkowiec Viking Ocean Cruises zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

Viking Jupiter, najnowsza jednostka należąca do Viking Cruises zacumowała dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim. Początkowo, cruiser był spodziewany w Porcie Gdańsk, jednak ze względu na prognozowane złe warunki pogodowe, mieliśmy okazję go zobaczyć w gdyńskim porcie.
26.05.2019

W lipcu wodowanie pierwszego statku dla Urzędów Morskich

W lipcu wodowanie pierwszego wielozadaniowego statku dla Urzędów Morskich – poinformował Radio Szczecin Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. Obie jednostki powstają w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Mają być gotowe w połowie 2020 r.
24.04.2019

„Nasza Planeta” - nowa produkcja Netflixa

,,Nasza Planeta” to niezwykła produkcja serialowa Netflix, która powstała dzięki czteroletniej współpracy z WWF i wytwórnią Silverback Films. Dokument, w absolutnie nowatorski sposób, ukazuje fascynujący świat dzikiej przyrody - jej osobliwe bogactwo, lecz także największe zagrożenia, przed jakimi obecnie stoi.
09.04.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zasad wydawania środków na infrastrukturę

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili porozumienie krajów członkowskich z PE w sprawie zasad wydawania środków na infrastrukturę w ramach instrumentu Łącząc Europę na okres 2021-2027. Priorytetem ma być finansowanie projektów przyjaznych środowisku.
14.03.2019

Szczecin: Ruszył przetarg na budowę Morskiego Centrum Nauki

Do 21 marca br. zainteresowane firmy mogą składać oferty w przetargu na budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Budynek, który powstanie na lężacej w centrum miasta wyspie Łasztownia będzie przypominał bryłę statku.
07.02.2019

Gigantyczne fale na Teneryfie. Jednym uderzeniem zmiotły balkony

Silny sztorm i 12-metrowe fale w Hiszpanii. Ze względu na niebezpieczne zjawiska pogodowe, wydano ostrzeżenia i ewakuowano turystów z dwóch budynków znajdujących się najbliżej linii brzegowej. Nie wszyscy zdecydowali się jednak na rezygnację z wakacji. Na filmie nagranym przez jednego z wczasowiczów widać, jak hotelowe balkony zostały jednym uderzeniem zmiecione przez fale.
20.11.2018

Raport WWF: Usługi przyrody dla ludzkości są warte 125 bln dol. rocznie

W skali świata przyroda dostarcza ludziom usługi ekosystemowe warte ok. 125 bilionów (tysięcy miliardów) dolarów rocznie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu WWF. Jednak do 2050 r. mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka - alarmują przyrodnicy.
30.10.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Do 2050 roku świat ludzi i maszyn będzie jednością. Wyzwaniem stanie się etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz zapanowanie nad nią

Do 2050 roku znajdziemy się w punkcie, w którym świat ludzi i maszyn stanie się jednością – ocenia Gerd Leonhard, futurolog i dyrektor The Futures Agency. W najbliższym dziesięcioleciu powstaną nowe superkomputery, szerzej do głosu dojdzie sztuczna inteligencja, a większość ograniczeń technicznych zostanie pokonana. Zdaniem eksperta wyzwaniem jest jednak wykorzystywanie możliwości, jakie dają nowe technologie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad nimi. Konieczne jest też przyjęcie tzw. potrójnego fundamentu, czyli sku
19.10.2018

Szczecin: Ponad 200 eksponatów w koncepcji wystawy Morskiego Centrum Nauki

Symulator sztormu, nawigacji czy "polski batyskaf" to zaledwie kilka spośród ponad 200 eksponatów, które mają się znaleźć w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Koncepcję wystawy przedstawiono w poniedziałek.
15.10.2018

Nawigator XXI na Bałtyku łowi sieci widma

Projekt MARELITT jest międzynarodową inicjatywą poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku. Zagubione sieci bowiem nadal łowią ryby, ptaki i ssaki morskie. Mogą być też źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.
29.08.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

Gdynia/Rektor Akademii Morskiej: Rejs Niepodległości to spełnienie naszych marzeń

Rejs Niepodległości to wspaniała inicjatywa; marzyliśmy o tym, by nasza biała fregata mogła pełnić funkcję reprezentacyjną na świecie – powiedział PAP rektor Akademii Morskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. Ceremonia powitania uczestników Rejsu odbyła się w sobotę w Gdyni.
19.05.2018

Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Zobacz, kiedy przyjechać do Gdyni

Dar Młodzieży 20 maja wyrusza w podróż dookoła świata. Będzie to wyjątkowa wyprawa, gdyż organizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednostkę pożegnamy w samo południe. Wydarzeniu towarzyszy wiele atrakcji pod hasłem „Żagle Wolności”. Wstęp wolny.
19.05.2018

Będzie ponad 200 eksponatów w Morskim Centrum Nauki

Ponad 200 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą znajdziemy w Morskim Centrum Nauki. Pierwsze pomysły poznaliśmy podczas briefingu prasowego w środę 25 kwietnia br. w Szczecinie.
26.04.2018

Szczecin: Przetarg na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki

Ogłoszono przetarg na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Firmy mogą składać oferty do 6 kwietnia - poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie. Centrum ma powstać do 2021 roku.
26.03.2018

Szczecin: Zgoda na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki w Szczecinie - poinformowały w środę służby prasowe wojewody. Placówka akcentująca morską tradycję miasta ma powstać do 2021 r.
07.03.2018

HYDROMECH zwiększa park maszyn obróbkowych i pomiarowych

HYDROMECH rozwija działalność. Park maszyn obróbkowych i pomiarowych został powiększony o nową obrabiarkę CNC. Dodatkowo zestaw narzędzi pomiarowych wyposażono w precyzyjne ramię pomiarowe.
14.02.2018

EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji) i MRV (Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego)

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa (dzisiaj głównie z rejonów Azji i Afryki), rośnie zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, napędza to gospodarkę światową, lecz jednocześnie powoduje zubożenie zasobów surowcowych, wzrost zapotrzebowania na energię oraz mięsne produkty spożywcze. Efektem ubocznym jest między innymi wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Topnienie lodowców, umieranie wielkiej rafy koralowej, anomalie pogodowe itd. są faktem. Przywódcy UE zdali sobie sprawę, że dalsze bezkarne korzy
14.02.2018

Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.
02.02.2018

Górnictwo głębinowe to ryzyko, którego nie możemy podjąć - ostrzegają IGO i Fundacja MARE

Rozwijane obecnie po cichu górnictwo głębinowe niesie ogromne zagrożenie dla środowiska, ostrzegają Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Fundacja MARE.
11.12.2017

Wizyta delegacji Shanghai Maritime University w Akademii Morskiej w Gdyni

Akademia Morska w Gdyni w poniedziałek gościła przedstawicieli chińskiej uczelni Shanghai Maritime University (SMU). Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane z dotychczasową współpracą między uczelniami, zwłaszcza w zakresie wspólnych projektów badawczych realizowanych w ramach międzynarodowej umowy o współpracy naukowej i naukowo-technicznej między Polską i Chinami, a także przedyskutowano możliwości praktycznego szkolenia letniego studentów obu uczelni.
29.11.2017

Szykuje się trzeci przetarg na statki dla Urzędu Morskiego

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił już trzeci przetarg na budowę dwóch statków wielozadaniowych. Poprzednie przetargi zostały unieważnione z powodu braku dobrych ofert.
12.09.2017

Ruszyło domino z pomocą

Od poniedziałku, 21 sierpnia, na zaproszenie Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusza Zarębskiego przebywa w Gdyni grupa 38 dzieci z opiekunami z Rytla i Czerska – gmin dotkniętych nawałnicą.
22.08.2017

Podlaskie: Osiem ofert w przetargu na część obwodnicy Łomży

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na projekt i budowę siedmiokilometrowego odcinka obwodnicy Łomży, która jest fragmentem trasy S61 Via Baltica - poinformowała w czwartek po otwarciu ofert Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
30.06.2017

„Malujemy Gdynię żaglami” – miasto zaprasza dzieci i młodzież

Aktywny wypoczynek, opanowanie tajników żeglarstwa, nawiązanie nowych przyjaźni – to wszystko czeka na dzieci i młodzież, które w ramach nowego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - "Malujemy Gdynię żaglami" - już w te wakacje wyruszą na morską przygodę. Zajęcia żeglarskie i rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Galped”, którego właścicielem jest MOPS, prowadzić będą doświadczeni żeglarze z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.
21.06.2017

Święto Morza otwiera sezon letni

Święto Morza sięga korzeniami do II Rzeczypospolitej. Jednak dzieje historii i różne koleje losu sprawiły, że wskrzeszenie imprezy w dawnym stylu było możliwe dopiero w 2013 roku. Od tego czasu Święto Morza jest obchodzone regularnie. Tym razem świętowanie rozpocznie się w piątek 23 czerwca.
20.06.2017

Święto Morza 2017

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w r
05.06.2017

Podlaskie: 8 firm i konsorcjów chce wybudować 16 km drogi Via Baltica

Osiem firm i konsorcjów chce wybudować ponad 16-kilometrowy odcinek drogi na trasie S61 Via Baltica. Firmy zaproponowały ceny od 288 mln zł do 467 mln zł. W poniedziałek otwarto oferty przetargowe – podała GDDKiA.
15.05.2017

Cztery firmy walczą o kontrakt na budowę statków dla Urzędu Morskiego

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na budowę dwóch statków wielozadaniowych. Kontraktem zainteresowane są cztery firmy.
08.05.2017

Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Gdyni - 21 kwiecień

Wciąż zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów? Nie wiesz, która uczelnia wyższa jest dla Ciebie najlepsza? Przyjdź na Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Gdyni, a pomożemy Ci wybrać spośród 8 kierunków studiów i 37 specjalności.
03.04.2017

Dar Młodzieży zagrał w filmie

Nietypowy niedzielny powrót „Daru Młodzieży” do Gdyni i zacumowanie przy Nabrzeżu Francuskim związane były z potrzebami zdjęć filmowych, do których żaglowiec został zaangażowany. Jest to produkcja realizowana przez niemiecką telewizję Norddeutsche Rundfunk.
14.09.2016

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz się przekonać jakie to uczucie stanąć za sterami okrętu? Chcesz spróbować swoich sił na strzelnicy? To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w piątek 27 listopada br. w godzinach od 9.00 do 14.00.
26.11.2015

„Morska” Noc Muzeów

W nadchodzący jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.
15.05.2015

Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie

Dni Drzwi Otwartych w Akademii Morskiej w Szczecinie - 17 i 18 kwietnia (piątek–sobota).
13.04.2015

Gdański napęd dla innowacji

Na fali odrodzenia przemysłu okrętowego do gospodarki morskiej powraca Oddział Instytutu Elektrotechniki w Gdańsku utworzony w latach 60. ubiegłego wieku celem prowadzenia prac badawczych i konstrukcyjnych z zakresu elektrotechniki okrętowej. Dziś Instytut opracowuje innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w napędzaniu silników statków i samochodów, a także jej magazynowaniem i przepływem.
17.03.2015

Dzień otwartej uczelni w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz się przekonać jakie to uczucie stanąć za sterami okrętu? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w piątek 21 listopada.
19.11.2014

Port Gdańsk gościł dziekanów kierunków transportu polskich uczelni

Doroczne - już 12-te seminarium dziekanów kształcących logistyków i inżynierów transportu zorganizowano tym razem w Trójmieście. Jego organizacji podjęli się Dziekani Wydziału Nawigacyjnego, Profesorowie Akademii Morskiej w Gdyni - dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit oraz dr inż. kpt. ż. w. Bogumił Łączyński. Pod honorowym przewodnictwem Dziekana Dziekanów prof. dr hab. inż. Wojciecha Wawrzyńskiego z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, w dniach 3-5 listopada 2014 roku, spotkało się kilkudziesięciu wykładowców
10.11.2014

„Dzień Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej

W najbliższy czwartek, 27 marca, w Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się „Dzień Otwartej Uczelni”. Po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane najnowsze uczelniane symulatory – zarządzania kryzysowego i trójwymiarowych modeli uzbrojenia morskiego.
26.03.2014

Nowe centrum szkoleniowe Rolls-Royce w Brazylii

Wczoraj otwarto nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla załóg statków, używających technologii Rolls-Royce\'a w pracy na brazylijskich obszarach wydobycia gazu i ropy naftowej. Placówka działa na terenie Rolls-Royce Marine Services w Niteroi, na obrzeżach Rio de Janeiro.
13.03.2014

Chronometr na bulwarach. To nowy element Alei Żeglarzy

Na Bulwarze Piastowskim pojawił się kolejny element Alei Żeglarzy. Tym razem jest to przyrząd nawigacyjny - chronometr. Chronometr jest wykonany ze stali stopowej połączonej z blachą i szkłem hartowanych. Wysokość przyrządu wraz z postumentem wynosi 155 cm a jego szerokość - 55 cm. Urządzenie wskazuje aktualną godzinę. Chronometr znajduje się na Bulwarze Piastowskim pod Trasą Zamkową.
02.01.2014

Dzień otwarty Akademii Marynarki Wojennej

„Nauka nie jest nudna”- tezę tę udowodniała Akademia Marynarki Wojennej. Uczelnia otworzyła swoje podwoje i zaprosiła wszystkich do zapoznania się z bazą naukowo-dydaktyczną.
02.12.2013

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz zmierzyć swój wzrost z dokładności do 1 mm? A może odbyć podróż do gwiazd? Może chcesz zobaczyć zakamarki nowoczesnej biblioteki albo odkryć tajemnice okrętu podwodnego? Dla chętnych poszukiwanie Nemo! Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Trzydzieści różnych tematów czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w piątek, 24 maja, w godz. 10:00 – 14:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebi
21.05.2013

AMG dla WOŚP 2013

Akademia Morska w Gdyni zagra podczas XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 stycznia 2013 roku w godz. 12:00-16:00 gramy z pompą! Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
08.01.2013

Zanurz się w błękicie

Na całym świecie należą do największych atrakcji turystycznych. Najnowszy trend to oceanaria interaktywne, w których turystom proponuje się wirtualny lub rzeczywisty kontakt z delfinami, rekinami i płaszczkami.
08.08.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.