• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

26.08.2020 10:17 Źródło: Nauka w Polsce

Partnerzy portalu

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research”.

Pas strefy tropikalnej (zwrotnikowej), który otacza kulę ziemską, poszerza się w kierunku biegunów. Zaczyna obecnie sięgać obszaru śródziemnomorskiego, południowej Australii i południowej Kalifornii. Proces ten spowodowany jest globalnym ociepleniem.

Okazuje się, że ta ekspansja, wiążąca się z wysuszaniem objętych nią lądów, szybciej przebiega w kierunku bieguna południowego. Naukowcy zastanawiali się, co może być tego przyczyną. Najnowsze badania wiążą ten proces z oceanami, których więcej jest na półkuli południowej.

Z badań wynika, że mechanizm polega na nagrzewaniu się wody oceanicznej, która z kolei oddaje ciepło do atmosfery. A zatem to nie atmosfera nagrzewa się bezpośrednio – uważają badacze z międzynarodowego zespołu.

Ekspansja strefy tropikalnej niesie poważne skutki ekonomiczne i społeczne. Zmienia się układ burzowy, wzrasta zagrożenie pożarami lasów i suszą. Widać to szczególnie w regionach, które już wcześniej cierpiały na niedobór wody, takich jak Kalifornia i Australia.

Zdaniem naukowców ocieplanie się wody oceanicznej nie jest kwestią naturalnych, cyklicznych procesów, ale wynikiem globalnego ocieplania się klimatu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.