jk
Od poniedziałku, 21 sierpnia, na zaproszenie Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusza Zarębskiego przebywa w Gdyni grupa 38 dzieci z opiekunami z Rytla i Czerska – gmin dotkniętych nawałnicą.
Po czwartkowej decyzji Rektora, w krótkim czasie pojawiły się deklaracje pomocy. Zgłosiły się instytucje publiczne, które uruchomili gdyńscy radni, przedsiębiorcy z ofertą posiłków, Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych ogłosiło zbiórkę odzieży i innych potrzebnych rzeczy (pełną listę będziemy mieli po przyjeździe dzieci), gdynianie dorzucali swoje propozycje zajęć dla dzieci.
Młodzi goście zamieszkają w Domu Marynarza nr 4 przy ul. Beniowskiego w Gdyni. Od wtorku będą zwiedzać Gdynię i uczestniczyć w wydarzeniach zorganizowanych specjalnie dla nich – „Dar Młodzieży”, planetarium, symulatory, zajęcia teatralne, warsztaty rękodzieła, dogoterapia, zajęcia w Centrum Nauki Experyment, planetarium, taniec salsa, gry planszowe i inne. SKM zaoferowało bilety całodniowe na trasie Gdynia-Gdańsk, grupa będzie mogła pojechać do Gdańska, gdzie również od poniedziałku Uniwersytet Gdański gości grupę z Chojnic. W piątek gospodarze z obu miast: Akademia Morska w Gdyni i Uniwersytet Gdański z harcerzami chorągwi gdańskiej planują wspólne ognisko dla obu grup.
- Wysyłamy Państwu dzieci, które są trochę wystraszone tym co się stało, niektórym z nich dosłownie wywiało wszystko, potrzebują ubrań do szkoły i na jesień, nie mają przyborów szkolnych, zniszczone są domowe sprzęty – mówi Grzegorz Klauza, wiceburmistrz Czerska, organizator wyjazdu.
W zorganizowanie atrakcji i pobytu dzieci z Rytla i Czerska natychmiast włączyli się miejscy radni: Urszula Zalewska, Maja Wagner, Kamil Goral, Jarosław Kłodziński, Zygmunt Żmuda Trzebiatowski.
Mile widziane są wciąż gdyńskie firmy, które mogą zafundować całej grupie upominki, wyprawki szkolne i pomóc w organizacji wyżywienia.
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Gdańsk stawia na bezpieczeństwo przed sezonem. Straż Miejska otrzymała nową łódź patrolową
Okręty NATO na Azorach. Postój podczas wykonywania zadań
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Włochy: Rekin zaatakował turystę niedaleko plaży na Sardynii
Od sierpnia polscy marynarze z sił podwodnych będą się szkolić w Szwecji. Cel - przygotowania na "Orkę"
Znów trzy ofiary w amerykańskim ataku na jednostkę przemytników