pc
Ogłoszono przetarg na inżyniera kontraktu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Firmy mogą składać oferty do 6 kwietnia - poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie. Centrum ma powstać do 2021 roku.
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać na szczecińskiej wyspie Łasztownia i kosztować ok. 80 mln zł. Naukowo-edukacyjna placówka będzie akcentowała morską tradycję miasta.
"Przechodzimy przez kolejny kamień milowy, jeśli chodzi o tę inwestycję. W kwietniu mamy nadzieję wyłonić inżyniera kontraktu, a do połowy roku uzyskać ostateczny projekt wykonawczy, abyśmy w wakacje mogli ruszyć z procesem wyłonienia wykonawcy" – powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodał, że harmonogram jest "ambitny", ponieważ sam obiekt jest "niebanalny" i "wymagający".
Zadaniem inżyniera kontraktu będzie sprawdzenie dokumentacji inwestora i nadzór nad procesem budowy. Będzie też odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na wykonawcę.
Bryła Morskiego Centrum Nauki ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta na Łasztowni. Będzie posadowiony na 500 palach, które mają zagwarantować jego stabilność w nadodrzańskich warunkach gruntowych. Architekt Piotr Płaskowicki, który opracował projekt budynku w 2011 r. podkreślił, że jest to obiekt "trudny" i "unikatowy". "Obecnie koordynujemy wszelkie kwestie materiałowe. Mam nadzieję, że Szczecin, który ma dwie ikony architektury, zyska kolejną" – powiedział Płaskowicki.
Na początku marca br. inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę i zatwierdzenie projektu budowlanego. Morskie Centrum Nauki ogłosiło też przetarg na wykonanie wystawy mobilnej, w której zostaną zaprezentowane przykładowe eksponaty przyszłego centrum. Ma ona stanąć na Łasztowni w maju br.
Trwają też konsultacje społeczne, które mają pomóc stworzyć koncepcję wystaw centrum. Biorą w nich udział przedstawiciele instytucji kultury, naukowcy z regionu, nauczyciele, a także osoby związane ze środowiskiem morskim.
"Mamy kilkadziesiąt pomysłów, czasami zaskakujących, czasami bardzo ciekawych. Przesyłamy je dalej do Piotra Kossobudzkiego i Karoliny Perrin (odpowiedzialnych za koncepcję artystyczną wystaw – PAP). Na pewno niektóre z nich będą uwzględnione, bo są fantastyczne" – powiedział dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.
Finalna koncepcja artystyczna wystaw Centrum ma powstać do końca czerwca br. W jej ramach opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.
Centrum ma się składać z trzech kondygnacji. Na przestrzenie ekspozycyjne będą przeznaczone ok. 3 tys. m kw, cały obiekt ma mieć ok. 8 tys. m kw. powierzchni. Ma się tam znaleźć wystawa stała oraz wystawy czasowe. Według szacunków, będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.
Multimedialne Centrum miało powstać pierwotnie, jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 r. radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego. Środki na budowę będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa.
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony
Nadchodzi Święto Morza 2023
Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację